Χαρίζεται θηλυκό shar pei 9 μηνών


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
283
247
KORYDALLOS
Bρε παιδια μην επικρινετε καποιον που για οποιους σοβαρους λογους αναγκαζεται ν'αποχωριστει το σκυλο του.Δηλαδη προτιματε απο ντροπη (λεω γω τωρα)να παει στα κρυφα να το παρατησει στην κακη του μοιρα? Το ατομο προσπαθει να της βρει καλους γονεις ουτως η αλλως,που φανταζομαι οι κακες συγκυριες δεν εχουν εκλιψει,και παρ'ολ'αυτα προσπαθει να κανει το σωστο.....Ετσι πηρα κι εγω την δικια μου,απο ατομα που μετα λυπης κι ειλικρινιας παραδεχτηκαν οτι δεν τους παει η Λινα (πρωην Μπουμπου),καλυτερα θα ηταν δεμενη και παρατημενη σε μια αυλη,απο τα περναει ζαχαρη μαζι μας? Το μονο λαθος της κοπελιας ειναι οι αντιληψεις τηςγια την στειρωση,με λιγη υπομονη βοηθηστε την να καταλαβει,το οτι εσεις το εχετε φαει στη μαπα αυτο το πονεμενο ζητημα,δεν σημαινει οτι το κατεχει κι ο ντουνιας...με σεβασμο σε ολους τους προλαλησαντες!:-\"
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
... η αδύναμια στη ράτσα δεν δικαιολογεί την άνευ λόγου κριτική- (παρεπιπτόντως τι σημαίνει αυτό??? αν έδινα κάποια άλλη ράτσα δηλαδή δεν θα είχαμε πρόβλημα?) ... βλέπω όμως πως και έσεις δεν ενοχληθήκατε που η κύρια υπέρ της οποίας εκφράζεστε, έσπευσε να κριτικάρει άκομψα την απόφαση μου να δώσω τη Σούκι, χωρίς να μπει στον κόπο να ρωτήσει πριν .... σε αυτό το πλαίσιο σας επιστρέφω το σχόλιο περί ημιμάθειας ... και θα συμπλήρωνα πως σε συνδυασμό με την αγένεια και την ξερολίαση δεν είναι ότι καλύτερο .... Σας ευχαριστώ
Εγω ότι σου είπα,δε ήταν για να στην πω!Είδη από το πρώτο ποστ μου σου είπα ότι δε χρειάζεται για εμένα να ξέρω γιατί έφτασες σε αυτή την απόφαση!!
Σε όλα τα ποστ μου,σου λέω για την στείρωση και την δικιά σου κουβέντα ''μανούλα'' και σε αυτά σου απαντάω!
Όσο και για την αδυναμία που εγραψα πάλι την παρεξήγησες γιατί παλί αρπάχτηκες(χωρίς εγώ να θέλω να στην πω)!!
Η Ειρήνη-Φόντας φυσικά και δε χρειάζεται να μιλάω για εκείνη και την αδυναμία την έγραψα γιατί όπως βλέπεις και στην φώτο έχει σάρπει και δε μένει μόνο στα δικά της αλλά καθημερινα αγωνίζεται για αδέσποτα και φυσικά όχι ράτσας!
Για να σε προλάβω να σου πω ότι δε έχω ΚΑΜΙΑ σχέση με την κοπέλα απλά όσα λέω τα διαβάζω καθημερινά εδώ...οπότε δε χρειάζεται να την υπερασπιστώ για κάτι!
Επίσης και το κλείνω εδώ ουδέποτε μου πέρασε να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου για ένα τόσο σημαντικό λόγο...απλά προσπάθω να σε κάνω να δεις παραπέρα και εκεί κολλάει η ημιμάθεια!
Καλή τύχη εύχομαι στη Σούκι και στην αναζήτηση σου.:)
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Για μένα δεν πειράζει που την δίνεις, αφού το έχεις αποφασίσει και οι λόγοι είναι καθαρά προσωπικοί όντως δε μπορεί κανείς να σε κατηγορήσει.

Με πονάει όμως αυτό που λες περί μητρότητας. ΔΕΝ είναι στη φύση των σκυλιών να γεννοβολάνε κουτάβια. Διάβασε το σχετικό άρθρο "Γιατί ΔΕΝ ζευγαρώνουμε τα σκυλιά μας" και ίσως το ξανασκεφτείς.

Με κάθε ευχή για τη μικρή σου, να βρει ένα σωστό αφεντικό. Να ξέρεις πάντως άνθρωπος (πλην επαγγέλματος εκτροφέων) που ζευγαρώνει το σκύλο του δεν θεωρείται "σωστό αφεντικό".

Καλή τύχη!
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Φανη σ'ευχαριστω για τα καλα σου λογια! Απ'οτι φαινεται βρηκες λιγο τον μπελα σου. :)
Οταν ο ανθρωπος ομως δεν μπορει να δει περα απο τον εγωισμο του δυστυχως
αρπαζεται με ολα οσα του λενε.

Ο λογος που δινεις το σκυλο σου δεν με αφορα, κρατα τον για εσενα. Ισως να ειναι σοβαρος ισως και οχι, εσυ ξερεις.Γραφεις ομως σε ενα δημοσιο φορουμ και οπως κρινεις θα κριθεις για αυτο χαλαρωσε και επικεντρωσου στην υιοθεσια της Σουκι. Δεν σε αποπηρα που την δινεις (ναι μπορει να με στεναχωρει ενα τετοιο γεγονος) αλλα εδωσα μια συμβουλη σε αλλους που θα διαβασουν το θεμα και ισως σκεφτουν αχ τι ωραια σκυλακι τα shar pei ας παρουμε ενα που ειναι γλυκουλια και ζαρωτα χωρις να εχουν σκεφτει οτι εχουν και αυτα τις αναγκες του.
Τωρα ολα τα αλλα ειναι περιττα.

Υποθετω την πηρες ειτε απο πετ οπ ειτε απο ιδιωτη διοτι αν την ειχες παρει απο εκτροφεα αυτος θα σε βοηθουσε στο να της βρεις ενα καλο σπιτι.

Και οχι δεν ενδιαφερομαι μονο επειδη αγαπω αυτη τη φυλη και με συντροφευει αρκετα χρονια αλλα θα ενδιαφερομουν και αν ηταν ημιαιμο γιατι δεν ξεχωριζω τα τετραποδα αναλογα με την ρατσα.

Σου ειπα και στο προηγουμενο ποατ μου οτι καλο θα ηταν να ποσταρεις μια φωτο της Σουκι ετσι ωστε να δελεασεις τον τυχον ενδιαφερομενο καιθως και να βαλεις και ενα τηλ επικοινωνιας αλλα εσυ σταθηκες στο μισο μου μνμ μονο.
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Meli melenia ολα καλα ρε συ με το να την δωσεις.Εσυ ξερεις καλυτερα τους λογους και δεν αφορουν κανεναν εκτος απο εσενα.
Ομως το να μην εχεις προβλημα να την ζευγαρωσουν οποιοι την παρουν ειναι λαθος.
Το σκυλι θα πρεπει να φυγει απο τα χερια σου η στειρωμενο η με συμφωνια να γινει απο τον επομενο ιδιοκτητη.
Ευχομαι καλα ξεμπερδεματα με τα προβληματα που αντιμετωπιζεις και καλη τυχη στην σκυλιτσα.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Να πούμε το πιο απλό βασικά, ότι αν δεν είσαι ειδικός στην αναπαραγωγή σκύλων (aka εκτροφέας), διακινδυνεύεις τη ζωή του σκυλιού σου. So simple.

Πρέπει να απαιτήσεις ΕΣΥ η ίδια τη στείρωση για την υγεία και ασφάλεια του σκύλου σου από το επόμενο ΣΩΣΤΟ αφεντικό της. Ή ακόμα και να τη στειρώσεις πριν τη δώσεις.

Ξέρεις, δεν έχει κανείς όφελος απ' αυτά που σου λέει, ακόμα κι αν κάποιες φορές ακούγονται άσχημα ή ειρωνικά. Από ενδιαφέρον για τη σωστή ανατροφή και ιδιοκτησία του σκύλου σου και μόνο..
 


meli.melenia

Member
21 Μαϊου 2012
15
0
Φανη σ'ευχαριστω για τα καλα σου λογια! Απ'οτι φαινεται βρηκες λιγο τον μπελα σου. :)
Οταν ο ανθρωπος ομως δεν μπορει να δει περα απο τον εγωισμο του δυστυχως
αρπαζεται με ολα οσα του λενε.

Ο λογος που δινεις το σκυλο σου δεν με αφορα, κρατα τον για εσενα. Ισως να ειναι σοβαρος ισως και οχι, εσυ ξερεις.Γραφεις ομως σε ενα δημοσιο φορουμ και οπως κρινεις θα κριθεις για αυτο χαλαρωσε και επικεντρωσου στην υιοθεσια της Σουκι. Δεν σε αποπηρα που την δινεις (ναι μπορει να με στεναχωρει ενα τετοιο γεγονος) αλλα εδωσα μια συμβουλη σε αλλους που θα διαβασουν το θεμα και ισως σκεφτουν αχ τι ωραια σκυλακι τα shar pei ας παρουμε ενα που ειναι γλυκουλια και ζαρωτα χωρις να εχουν σκεφτει οτι εχουν και αυτα τις αναγκες του.
Τωρα ολα τα αλλα ειναι περιττα.

Υποθετω την πηρες ειτε απο πετ οπ ειτε απο ιδιωτη διοτι αν την ειχες παρει απο εκτροφεα αυτος θα σε βοηθουσε στο να της βρεις ενα καλο σπιτι.

Και οχι δεν ενδιαφερομαι μονο επειδη αγαπω αυτη τη φυλη και με συντροφευει αρκετα χρονια αλλα θα ενδιαφερομουν και αν ηταν ημιαιμο γιατι δεν ξεχωριζω τα τετραποδα αναλογα με την ρατσα.

Σου ειπα και στο προηγουμενο ποατ μου οτι καλο θα ηταν να ποσταρεις μια φωτο της Σουκι ετσι ωστε να δελεασεις τον τυχον ενδιαφερομενο καιθως και να βαλεις και ενα τηλ επικοινωνιας αλλα εσυ σταθηκες στο μισο μου μνμ μονο.
Περίεργο ... εγώ διαβάζοντας το πρώτο Post σου κατάλαβα και να με κατακρίνεις ως ανεύθυνη και να με αποπαίρνεις... μάλιστα αγανάκτησες κιόλας "¨ημαρτον" ... μάλλον δεν καταλαβαίνω καλά ελληνικά ... θα είναι από την ημιμάθεια φαίνεται ..
 


meli.melenia

Member
21 Μαϊου 2012
15
0
Ευχαριστώ θερμά όσους καλοπροαίρετα και με ευγένεια έσπευσαν να κάνουν αντίλογο για το θέμα της στείρωσης. Θα το ερευνήσω περισσότερο .
Απαντώ στον εαυτό μου για να μην απαντήσω σε όσους σπεύδεται και συνεχίζεται να με παραπέμπετε στη στείρωση . Το μήνυμα αυτό το ανάρτησα από τις πρώτες κιόλας αντιδράσεις για τη στείρωση .
Ευχαριστώ .
 


meli.melenia

Member
21 Μαϊου 2012
15
0
Απαντώ στον εαυτό μου για να μην απαντήσω σε όσους σπεύδεται και συνεχίζεται να με παραπέμπετε στη στείρωση . Το μήνυμα αυτό το ανάρτησα από τις πρώτες κιόλας αντιδράσεις για τη στείρωση .
Ευχαριστώ .
σπευδετε και συνεχίζετε ... προς θεού μακρυα από μενα το αι ... :)
 


meli.melenia

Member
21 Μαϊου 2012
15
0
Φανη σ'ευχαριστω για τα καλα σου λογια! Απ'οτι φαινεται βρηκες λιγο τον μπελα σου. :)
Οταν ο ανθρωπος ομως δεν μπορει να δει περα απο τον εγωισμο του δυστυχως
αρπαζεται με ολα οσα του λενε.

Ο λογος που δινεις το σκυλο σου δεν με αφορα, κρατα τον για εσενα. Ισως να ειναι σοβαρος ισως και οχι, εσυ ξερεις.Γραφεις ομως σε ενα δημοσιο φορουμ και οπως κρινεις θα κριθεις για αυτο χαλαρωσε και επικεντρωσου στην υιοθεσια της Σουκι. Δεν σε αποπηρα που την δινεις (ναι μπορει να με στεναχωρει ενα τετοιο γεγονος) αλλα εδωσα μια συμβουλη σε αλλους που θα διαβασουν το θεμα και ισως σκεφτουν αχ τι ωραια σκυλακι τα shar pei ας παρουμε ενα που ειναι γλυκουλια και ζαρωτα χωρις να εχουν σκεφτει οτι εχουν και αυτα τις αναγκες του.
Τωρα ολα τα αλλα ειναι περιττα.

Υποθετω την πηρες ειτε απο πετ οπ ειτε απο ιδιωτη διοτι αν την ειχες παρει απο εκτροφεα αυτος θα σε βοηθουσε στο να της βρεις ενα καλο σπιτι.

Και οχι δεν ενδιαφερομαι μονο επειδη αγαπω αυτη τη φυλη και με συντροφευει αρκετα χρονια αλλα θα ενδιαφερομουν και αν ηταν ημιαιμο γιατι δεν ξεχωριζω τα τετραποδα αναλογα με την ρατσα.

Σου ειπα και στο προηγουμενο ποατ μου οτι καλο θα ηταν να ποσταρεις μια φωτο της Σουκι ετσι ωστε να δελεασεις τον τυχον ενδιαφερομενο καιθως και να βαλεις και ενα τηλ επικοινωνιας αλλα εσυ σταθηκες στο μισο μου μνμ μονο.
Δεν θυμάμαι να έκρινα κανένα ... εγω ανάρτησα την ενημέρωση και ουπς!!! πέσαμε σε δικαστήριο ... ακριβώς επειδή βρισκόμαστε σε δημόσιο γραπτό διάλογο είναι έυκολο να διαπιστώσουμε τι ακριβώς ειπώθηκε και πότε ... Το μην κρίνεις γαι να μη κριθείς σας το επιστρέφω λοιπον ...
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Ντάξει, ό,τι πεις. Εσύ ξέρεις ΣΙΓΟΥΡΑ καλύτερα απ'όλους εδώ μέσα. Είσαι το πρότυπο ιδιοκτήτη που λένε.
 


meli.melenia

Member
21 Μαϊου 2012
15
0
Ντάξει, ό,τι πεις. Εσύ ξέρεις ΣΙΓΟΥΡΑ καλύτερα απ'όλους εδώ μέσα. Είσαι το πρότυπο ιδιοκτήτη που λένε.
Ειρωνικό σχόλιο που δεν αντιλαμβάνομαι σε ποια τοποθέτηση μου το στηρίζετε ... Αλλα είναι συνηθισμένο ο περίσσότερος κόσμος να κάνει τοποθετήσεις χωρίς έρεισμα. Είναι πολύ εύκολο άλλωστε και δνε απαιτεί και σκέψη... Ακούστε λοιπόν..
Δεν ξέρω καλύτερα από όλους για αυτό όπως είπα ήδη 2 φορές ότι θα ερευνήσω το θέμα της στείρωσης . Προφανώς εσείς θέλετε να το ακούσετε και τρίτη ... Μα καλά υπάρχει κάποιο πρόβλημα κατανόησης της ελληνικής γλώσσας σε αυτό το φόρουμ ή απλά πετάγεται ο καθένας και λέει ότι του κατέβει, έτσι για να πει μια εξυπνάδα ... αλλά τι να πεις? ... εδώ ακούστηκε πιο πάνω ότι ένας τρίτος πονάει περισσότερο που δίνω το σκυλί μου, επειδή έχει αδυναμία στη ράτσα και έχει μαζέψει αδέσποτα .. πονάει περισσότερο από ποιον ? από μένα ? Γιατί εγώ τι έκανα ? άφησα κανένα αδέσποτο? Θα κουφαθούμε εντελώς εδω μέσα μου φαίνεται ... Άλλο φιλόζωος, άλλο ξερόλας, άλλο δεν καταλαβαίνω τι γράφω , τι λέω και τι διαβάζω, .. Αποχωρώ από δημόσια αυτή συζήτηση, διότι αν και γραπτή η επικοινωνία είναι εξαιρετικά δύσκολη... Καλό σας βράδυ, Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας , ευχαριστώ για τις πολύτιμες και ΕΥΓΕΝΙΚΕΣ προτροπές των συνομιλητών μου για το θέμα της στείρωσης.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Διάβασα ως τη δεύτερη σελίδα.
Δε θα μιλήσω περι στείρωσης αφου οι γνώμες έχουν ηδη ακουστεί,
μια μόνο ένασταση έχω, απο τη στιγμή που η κοπέλα δε μπορεί να κρατήσει το σκυλί καλύτερα να το δώσει!Απο το να αδυνατεί να το φροντίσει και να καταλήξει μόνιμα σε κάποια ταράτσα/αλυσίδα (δεν υπονοώ κάτι για την κοπέλα) χίλιες φορές να βρει ένα σωστό άνθρωπο να το ιυοθετήσει και να ζήσουν καλα οι δυο τους.Σίγουρα θα έπρεπε να έχει λάβει υπ όψη της όλες τις παραμέτρους πριν την απόξτηση του σκύλου αλλά μπορεί να συνέβη κάτι απρόοπτο ή οτιδήποτε.
Φιλικά
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Επίσης επειδή καμιά φορά δεν γνωρίζουμε τι ωθεί έναν άνθρωπο να δώσει τον σκύλο, μερικές φορές συντρέχουν σοβάροι λόγοι υγείας που ελπίζω να μην ισχύει στην συγκεκριμένη περίπτωση, και μπορεί ο άνθρωπος που το δίνει να είναι σε πολύ άσχημη ψυχολογία ούτως ή άλλως καλό θα ήταν να μην είμαστε τόσο εριστικοί.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Απαντώ στον εαυτό μου για να μην απαντήσω σε όσους σπεύδεται και συνεχίζεται να με παραπέμπετε στη στείρωση . Το μήνυμα αυτό το ανάρτησα από τις πρώτες κιόλας αντιδράσεις για τη στείρωση .
Ευχαριστώ .
Αυτό ήταν το τελευταίο μήνυμα αφού σου προτείναμε όλοι να ενημερωθείς για τη στείρωση.

Ειρωνικό σχόλιο που δεν αντιλαμβάνομαι σε ποια τοποθέτηση μου το στηρίζετε ... Αλλα είναι συνηθισμένο ο περίσσότερος κόσμος να κάνει τοποθετήσεις χωρίς έρεισμα. Είναι πολύ εύκολο άλλωστε και δνε απαιτεί και σκέψη... Ακούστε λοιπόν..
Δεν ξέρω καλύτερα από όλους για αυτό όπως είπα ήδη 2 φορές ότι θα ερευνήσω το θέμα της στείρωσης . Προφανώς εσείς θέλετε να το ακούσετε και τρίτη ... Μα καλά υπάρχει κάποιο πρόβλημα κατανόησης της ελληνικής γλώσσας σε αυτό το φόρουμ
Συγγνώμη αν μου διέφυγε δύο φορές αυτή σου η τοποθέτηση. Θα ξαναδιαβάσω από την αρχή το θέμα..
________________________________________________________
Και ναι το διάβασα, και όντως το έχεις αναφέρει, οπότε σου ζητώ συγγνώμη για το ειρωνικό μήνυμα. Πραγματικά μου είχε διαφύγει το σχόλιό σου οπότε sorry sorry sorry!!

Και όπως ξαναείπα στην αρχή καλή τύχη με τη μικρή σου.
 
Last edited:


meli.melenia

Member
21 Μαϊου 2012
15
0
Αυτό ήταν το τελευταίο μήνυμα αφού σου προτείναμε όλοι να ενημερωθείς για τη στείρωση.



Συγγνώμη αν μου διέφυγε δύο φορές αυτή σου η τοποθέτηση. Θα ξαναδιαβάσω από την αρχή το θέμα..
________________________________________________________
Και ναι το διάβασα, και όντως το έχεις αναφέρει, οπότε σου ζητώ συγγνώμη για το ειρωνικό μήνυμα. Πραγματικά μου είχε διαφύγει το σχόλιό σου οπότε sorry sorry sorry!!

Και όπως ξαναείπα στην αρχή καλή τύχη με τη μικρή σου.
Κανένα πρόβλημα φίλε/φίλη! Να είσαι καλά ! Παρεμπιπτόντως ίσως το βράδυ να έχω κατι πολύ ευχάριστο να σας πω για τη σκυλίτσα μου!
 




spiros k

New Member
4 Ιουνίου 2012
1
0
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ, ΕΧΩ ΕΝΑ SHARPEI ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΣΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ Η ΙΔΙΟΚΤΗΤΡΙΑ ΤΟΥ ΜΟΥ ΤΟΝ ΕΔΩΣΕ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΗΔΗ ΔΥΟ ΧΡΟΝΩΝ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΜΗΝ ΜΑΣΑΣ ΑΠΟ ΕΞΥΠΝΑΚΗΔΕΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΚΟΥΝΑΝ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ. Η ΠΡΩΗΝ ΑΦΕΝΤΙΚΙΝΑ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΛΕΠΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΜΕ ΑΓΝΟΕΙ Ο ΦΙΛΑΡΑΚΟΣ, ΓΙΝΟΜΑΙ ΝΟΥΜΕΡΟ ΔΥΟ ΣΤΗΝ ΙΕΡΑΡΧΙΑ.
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf