Χαρίζονται 2 καθαροαιμα θηλυκά dogo argentino.


Status
Κλειδωμένο θέμα

galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
καλα,δεν μπορω να πω οτι δεν γελασα με το βασικη υπακοη τουλαχιστον:paletas:
αλλα και με ενα ενηλικο ντογκο ξαφνικα, που δεν εχει εκπαιδευτει στα βασικα,εγω θα ενιωθα οτι την ειχα φουτσισει!:taliban:
εσυ προφανως ,οχι.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ελα βρε γαλαζια που θα την ειχες φουτσισει... μια χαρα θα τα πηγαινες ;)

Χρονια και ζαμανια...


Εγω παντως αν δεν ειχαν εκπαιδευτει σε συλληψη αγριοχοιρου δε θα τα επαιρνα
:cool:
 






christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Κύριε Γιάννη,

Έχοντας δει τον fabio, θα μπορούσα (πάντα με την βοήθεια του Κώστα) να πετύχω μια αρμόνική συμβίωση με ένα από τα θυληκά ?

Αμαλία οι ανάγκες εκτόνωσης είναι πολύ μεγάλες? με 2 βόλτες την μέρα 30 το πρωι και 1 ώρα το απόγευμα θα ήταν οκ ?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Χρηστο το καλυτερο θα ειναι να περιμενουμε ολοι τον εκτροφεα τους...

Ετσι οπως τα λες ομως, η Κοραλ νομιζω θα σας ταιριαζε πιο πολυ :D
Μια χαρα ειναι οι βολτες αυτες... μην ξεχνας οτι θα εχει και παρεα το Φαμπιο οποτε η ενεργεια θα καταναλωνεται και εκει... (οχι ξεπουπουλιαζοντας τον βεβαια!!! )
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1. ...Έχοντας δει τον fabio, θα μπορούσα (πάντα με την βοήθεια του Κώστα) να πετύχω μια αρμόνική συμβίωση με ένα από τα θυληκά ?

2. ...Αμαλία οι ανάγκες εκτόνωσης είναι πολύ μεγάλες? με 2 βόλτες την μέρα 30 το πρωι και 1 ώρα το απόγευμα θα ήταν οκ ?
1. Definitely yes !!! Εφόσον το θηλυκό δεν είναι "ανισσόροπο" (σπάνιο - πιο συχνά στα αρσενικά συμβαίνει αυτό), θα τα πήγαιναν μιά χαρούλα! Και με τη βοήθεια του Κώστα, θα ήταν win-to-win situation...

3. Μιά χαρά μου ακούγεται αυτό... και με 1 φορά την εβδομάδα στο βουνό για αγριογούρουνα (όπως θα σου πει και η Αμαλία) θα πέταγε...
 


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Να απαντησω στα σημαντικοτερα ερωτηματα.
1. Και οι δυο ειναι πεντιγκρι εγγεγραμμενες στον ΚΟΕ.
2. Καμια απο τις δυο δεν θελει τις γατες.
3. Καμια απο τις δυο δεν θελει αλλο σκυλο διπλα της οταν τρωει.
4. Και οι δυο ειναι υπακουες και εκπαιδευμενες στα πολυ βασικα και δεν θα δυσκολεψουνε τους νεους ιδιοκτητες τους.
5. Η Coral ειναι καλος χαρακτηρας και υποτακτικη. Δεν εχει κανει τσαμπουκα σε αλλο σκυλι ποτε και θα τα πηγαινε πολυ καλα με αλλα σκυλια ανεξαρτητου μεγεθους και φυλου.
6. Η Guerra ειναι πιο τσαμπουκου και κυριαρχικη και απανταει εαν προκληθει.
Στην περιπτωση σου Χρηστο, δε θα επαιρνα το ρισκο, αν πρωτα δεν δοκιμαζαμε να τους δουμε μαζι και να αξιολογησουμε αντιδρασεις.
Πιστευω θα ηταν ιδανικη περιπτωση καποιο σπιτι με μεγαλοσωμο κυριαρχο αρσενικο για αυτην.
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
καλα,δεν μπορω να πω οτι δεν γελασα με το βασικη υπακοη τουλαχιστον:paletas:
αλλα και με ενα ενηλικο ντογκο ξαφνικα, που δεν εχει εκπαιδευτει στα βασικα,εγω θα ενιωθα οτι την ειχα φουτσισει!:taliban:
εσυ προφανως ,οχι.
Αν ήθελα οπωσδήποτε ντόγκο, σημαίνει ότι θα ήμουν πρόθυμη να το αγοράσω. Αν το έβρισκα να χαρίζεται ενήλικο, θα είχα να πληρώσω μόνο για την εκπαίδευση του. Θα γλίτωνα εμβόλια, τσιπ, στείρωση, τάισμα και ζημιές ενός+ ολόκληρου έτους. Και θα είχα τη δυνατότητα να δω το χαρακτήρα του, ασχέτως εκπαίδευσης. Δεν θα την είχα φουτσίσει, θα ήμουν κωλόφαρδη.
Το πολύ πολύ αν δεν ήμουν σίγουρη, θα ζητούσα και μια εκτίμηση από εκπαιδευτή πριν αποφασίσω, ώστε να βεβαιωθώ ότι δεν έχει ο σκύλος κάποιο θέμα που δεν βολεύεται με μια απλή εκπαίδευση. Όχι για να μην καταλήξω να ζητάω "τα λεφτά μου πίσω", αλλά για να είμαι σίγουρη ότι πρόκειται να κάνω κάτι που μπορώ να το φέρω εις πέρας.
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Συμφωνώ!
Και γω.. απλα να προσθεσω ... οτι μιλαμε για εκτροφικα σκυλια ---- +++ στην κωλοφαρδια.

Δεν ξερω αν χαριζοταν ενα οποιοδηποτε ντογκο απο εναν οποιονδηποτε byb με ενα οποιοδηποτε παρελθον κλπ κλπ αν θα ηταν λαχειο...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Και γω.. απλα να προσθεσω ... οτι μιλαμε για εκτροφικα σκυλια ---- +++ στην κωλοφαρδια.

Δεν ξερω αν χαριζοταν ενα οποιοδηποτε ντογκο απο εναν οποιονδηποτε byb με ενα οποιοδηποτε παρελθον κλπ κλπ αν θα ηταν λαχειο...
Αυτό ακριβώς εννοούσα κι εγώ: "οπωσδήποτε Dogo" σημαίνει εκτροφικό Dogo!!!
Τουλάχιστον, όπως το βλέπω εγώ "από 'δω πάνω", από το ροζ συννεφάκι μου...
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Μας χαλάει αν δεν είναι εκπαιδευμένα στη βασική υπακοή;
Δεν είπα ότι "μας" χαλάει. Ερώτηση έκανα. Να μην ξέρω αν ο σκύλος που προωθώ κάθεται όταν του λες κάτσε και έρχεται όταν του λες έλα;

καλα,δεν μπορω να πω οτι δεν γελασα με το βασικη υπακοη τουλαχιστον:paletas:
αλλα και με ενα ενηλικο ντογκο ξαφνικα, που δεν εχει εκπαιδευτει στα βασικα,εγω θα ενιωθα οτι την ειχα φουτσισει!:taliban:
εσυ προφανως ,οχι.
Τουλάχιστον σε κάνω και γελάς. Κάτι είναι κι αυτό.

Κατά τα λοιπά, δεν νομίζω να ρώτησα κάτι παράλογο. Αν ήθελε κάποιος να τον πάρει, θα ήθελε να ξέρει αν θα ξοδέψει λεφτά στην εκπαίδευση ή όχι. Δε μου λέει τίποτα επειδή είναι καθαρόαιμο. Θα πω κι ευχαριστώ αν πάρω ένα ενήλικο αγρίμι επειδή έχει pedigree και χαρίζεται; Θέλω [και όποιος το πάρει θα θέλει] να ξέρω περί τίνος πρόκειται ώστε να πράξω αναλόγως.

Να απαντησω στα σημαντικοτερα ερωτηματα.
1. Και οι δυο ειναι πεντιγκρι εγγεγραμμενες στον ΚΟΕ.
2. Καμια απο τις δυο δεν θελει τις γατες.
3. Καμια απο τις δυο δεν θελει αλλο σκυλο διπλα της οταν τρωει.
4. Και οι δυο ειναι υπακουες και εκπαιδευμενες στα πολυ βασικα και δεν θα δυσκολεψουνε τους νεους ιδιοκτητες τους.
5. Η Coral ειναι καλος χαρακτηρας και υποτακτικη. Δεν εχει κανει τσαμπουκα σε αλλο σκυλι ποτε και θα τα πηγαινε πολυ καλα με αλλα σκυλια ανεξαρτητου μεγεθους και φυλου.
6. Η Guerra ειναι πιο τσαμπουκου και κυριαρχικη και απανταει εαν προκληθει.
Στην περιπτωση σου Χρηστο, δε θα επαιρνα το ρισκο, αν πρωτα δεν δοκιμαζαμε να τους δουμε μαζι και να αξιολογησουμε αντιδρασεις.
Πιστευω θα ηταν ιδανικη περιπτωση καποιο σπιτι με μεγαλοσωμο κυριαρχο αρσενικο για αυτην.
Σ΄ευχαριστώ για την ενημέρωση. Τώρα μπορώ να προωθώ εξτρά κείμενο κάτω από την αγγελία.
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
Ένας ενήλικος σκύλος που δεν έχει κάνει βασική υπακοή, δεν σημαίνει ότι είναι αγρίμι. Είναι απλά ένας σκύλος που δεν έχει κάνει ΒΥ, με έναν Χ χαρακτήρα (ο οποίος είναι πιο σημαντικός ως κριτήριο από την εκπαίδευσή του).
Απ'την άλλη, υπάρχουν σκύλοι που έχουν κάνει ΒΥ και είναι αγρίμια.

Μην κρίνεις τα πάντα έχοντας στο μυαλό σου σαν κριτήριο μόνο τον σκύλο που υιοθέτησες.
 


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
εγω εχω να πω οτι ερωτευτηκα τη Guerra...πανεμορφη σκυλα...παντα με τρελαιναν τα ντογκο...αν δεν ειχα ηδη θυληκο λαμπραντορ θα το σκεφτομουν πολυ σοβαρα, εχοντας γνωρισει και τη Madhu Mortezes που εχει μια φιλη μου...αλλα δυστυχως η δικια μου αν και λαμπραντορ δεν τα παει καλα με κυριαρχικα θυληκα.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
μια παλια παροιμια λεει,,,,,,, γαιδαρο χαριζανε.......... τον κοιταγαν στα δοντια,,,,,,,!!! ==))
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Ένας ενήλικος σκύλος που δεν έχει κάνει βασική υπακοή, δεν σημαίνει ότι είναι αγρίμι. Είναι απλά ένας σκύλος που δεν έχει κάνει ΒΥ, με έναν Χ χαρακτήρα (ο οποίος είναι πιο σημαντικός ως κριτήριο από την εκπαίδευσή του).
Απ'την άλλη, υπάρχουν σκύλοι που έχουν κάνει ΒΥ και είναι αγρίμια.

Μην κρίνεις τα πάντα έχοντας στο μυαλό σου σαν κριτήριο μόνο τον σκύλο που υιοθέτησες.
Ξέρεις αυτό που λένε πήρε την τρίχα και την έκανε τριχιά;

Δεν είπα ότι θα είναι αγρίμι. ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ έδωσα. Καλό θα ήταν να τα ξεχωρίζεις και να μην βγάζεις άκυρες κρίσεις, και ειδικά όσον αφορά την προσωπική μου εμπειρία.

Υπάρχουν ενήλικοι σκύλοι που είναι αγρίμια και άλλοι που δεν είναι. Υπάρχουν εκτροφικά σκυλιά που είναι εκπαιδευμένα, και εκτροφικά σκυλιά που είναι ανεκπαίδευτα. Εγώ θα μυρίσω τα νύχια μου για να ξέρω τι είναι το σκυλί που βλέπω σε μια φωτογραφία, αν δε μου πει κανείς για τα χαρακτήρα του;

Τόσο τραγικό ήταν αυτό που ρώτησα πια και πέσατε να με φάτε;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Ρε παιδιά λογικά είναι αυτά που ρωτάει η mad00lini.
Επειδή είναι "τζάμπα", "άντε φέρτο και ας είναι ό,τι είναι"?
Εγώ θα τα ρωτούσα ακόμη και σε γαλλικό μπουλντόγκ - ειδικά αν είχα ήδη σκύλο και σε καμια περίπτωση δεν θα θελα να μακελευτούν. Πόσο μάλλον σε ντόγκο που δεν είναι από τα ευκολότερο.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Αν ήθελα οπωσδήποτε ντόγκο, σημαίνει ότι θα ήμουν πρόθυμη να το αγοράσω. Αν το έβρισκα να χαρίζεται ενήλικο, θα είχα να πληρώσω μόνο για την εκπαίδευση του. Θα γλίτωνα εμβόλια, τσιπ, στείρωση, τάισμα και ζημιές ενός+ ολόκληρου έτους. Και θα είχα τη δυνατότητα να δω το χαρακτήρα του, ασχέτως εκπαίδευσης. Δεν θα την είχα φουτσίσει, θα ήμουν κωλόφαρδη.
η στειρωση δηλαδη,πηγαινει πακετο με την αποκτηση κουταβιου?
γιατι την βαζεις στα "αναγκαστικα" εξοδα?
εμβολια,τσιπ και ζημιες(?) δεν ειναι δα και μεγαλο εξοδο(ενταξει,ειχα σκυλο που μου εφαγε περσικο χαλι,αλλα ειχα και σκυλους που μου ετρωγαν κωλοχαρτα και παντοφλες η και τιποτα,ασε που και ενηλικος σκυλος μπορει να κανει φοβερες και τρομερες ζημιες),
αλλα τα εμβολια και το τσιπαρισμα-ταττου εγιναν απο τον εκτροφεα και τα υπολοιπα ειχαν κοστος ασημαντο.
οποτε ναι,θα γλιτωνα το φαγητο και θα ειχα μονο την εκπαιδευση του οπως λες,το κοστος της οποιας μπορει να ειναι οσο και για δυο εκτροφικους σκυλους,αναλογα τα θεματα που εχεις να αντιμετωπισεις,συν την ψυχικη κουραση που εγω της δινω μεγαλη σημασια.
φυσικα θα ειχα χασει την μαγεια του να εχεις ενα σκυλακι απο τους πρωτους του μηνες στην οικογενεια ,με οτι αυτο συνεπαγεται.
η κωλοφαρδια που λες,ειλικρινα δεν καταλαβαινω που ακριβως εντοπιζεται.
και να κανω σαφες το οτι δεν αναφερομαι στα συγκεκριμενα σκυλια,τα οποια δεν τα γνωριζω καν,
αλλα μιλαω γενικα για τετοιου ειδους περιπτωσεις.
στο οτι γλιτωνω 800 η 1000 η 1200 ευρω?
μα για να τα γλιτωνω,σημαινει οτι τα σκυλια αυτα δεν θα μπορουσαν να πωληθουν σε αυτα τα χρηματα,αρα και δεν τα "αξιζουν".
το "εκτροφικο" που λετε,ειναι εκτροφικο ουσιαστικα,οχι επειδη εχει πεντιγκρυ και τσιπαρισμα.
απο εκει και υστερα,αναλογα τα ελλατωματα (μορφολογια,η οποια εχει να κανει ΚΑΙ με την υγεια-χαρακτηρα) που εχει ενας σκυλος,τα 1000 ευρω που ας πουμε οτι δεχομαι πως γλιτωνω,μπορει να φυγουν ανετοτατα.
εξαλλου,τι ακριβως πληρωνουμε σε εναν σκυλο εκτροφης?
ετσι τα βλεπω εγω,εσυ οπως πρωειπα τα βλεπεις αλλιως,αλλα και το να φτανουμε να μιλαμε για κωλοφαρδια,τι να πω..ενταξει.
 
Last edited:


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Υπαρχει περιπτωση ενηλικος σκυλος Χ φυλης(ασχετα αν στον χαρισουν ή οχι) να σου κανει τον βίο αβίωτο για διαφορους λογους που μπορει να εχουν να κανουν απο τον χαρακτηρα του και το ταμπεραμεντο του, μεχρι τον τροπο και τον χωρο που μεγαλωσε.

Ειδικα για καποιες φυλες(οπως τα dogo) χρειαζεται πολυ σκεψη και ψαξιμο και καλα κανει η φιλη και ρωταει να μαθει οσο το δυνατον περισσοτερες πληροφοριες.


Sent from my Galaxy SII using Tapatalk 2
 


Status
Κλειδωμένο θέμα