Χρειάζομαι συμβουλές για το πρώτο μου σκυλάκι!


Χρύσα-Χόμερ

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
72
38
43
Αθηνα-Βριλησσια
Εδω και 5 μήνες εχω ενα αρσενικό σκυλάκο που υπολογίζουμε οτι ειναι 7-8 μηνών.Το πήρα απο φιλοζωική γιατι βρέθηκε στα σκουπίδια με τα 2 αδέλφια του και τη μάνα τους.
Είμαι καινούρια εδώ και δεν ξέρω αν έκανα τις σωστές κινήσεις για να μου δώσετε τα φώτα σας οι παλαιότεροι...
Και είμαι και καινολυρια στο θέμα σκυλάκου.Γι άυτό είναι πολλές οι ερωτήσεις που έχω και για να το πω απλα ρε παιδιά...θέλω να βρω άτομα με υπομονή για να τα ζαλίσω.
Ευχαριστώ
 


druna

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
125
107
47
να τον χαίρεσαι το σκυλάκο σου!!! εγώ βρήκα τον δικό μου πριν ένα χρόνο και ήμουνα τελείως άσχετη. Διάβασα πάρα πολλά εδώ και με βοήθησαν να καταλάβω. Διάβασα και γενικά στο διαδίκτυο. Ξεκίνα λοιπόν τη μελέτη. Υπάρχουν πολλά θέματα, για τροφή, τουαλέτα, βασική εκπαίδευση... Αν έχεις συγκεκριμένες απορίες ρώτα και όποιος μπορεί θα σου απαντήσει. Αλλά έτσι γενικά και αόριστα τι να σε συμβουλεύσει κανείς?
 


Χρύσα-Χόμερ

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
72
38
43
Αθηνα-Βριλησσια
Εχω διαβάσει παααρα πολύ,απο πριν ερθει ο μικρος στο σπιτι.Εχουμε ξεκινήσει ήδη εκπαίδευση και τα παει καλα.Απλα έχει βγάλει καποια θεματάκια υγείας και εχει πάρει αντιβίωση 2 φορές (λογικά δεν είναι και ο,τι καλύτερο)
Η πρώτη μου ανησυχία ειναι ο κτηνίατρος...δεν ειμαι πολυ ευχαριστημένη και θα ήθελα καποιες προτάσεις αν γίνεται
Θα ηθελα ομως και καποιες ιδεες για το οτι δεν τρωει την ξηρα τροφη εδω και μερες,ενω απο λιχουδιες τρωει τα παντα.Και σκεφτομαι οτι αν τον αφησω τελειως νηστικο,δεν θα ειναι και κανενα αγγελουδι στις βολτες.
Να τονισω οτι εχω ασχοληθει πολυ με τον μουργο(ειμαι και ανεργη βλεπετε) και προσπαθω να κανω ο,τι καλυτερο.Δεν ειμαι και στο ακρο βεβαια να τον εχω σα μωρο
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
1) Αν ανακατέψεις μέσα στην ξηρά μία κουταλιά κονσέρβα;
2) Τί σε ανησυχεί στον κτηνίατρο;
3) Καλώς ήρθατε και μην ανησυχείς, όλοι πρωτάρηδες ήμασταν κάποτε (και κάποιοι είμαστε ακόμα ;))
 


Χρύσα-Χόμερ

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
72
38
43
Αθηνα-Βριλησσια
εχω ανατεψει με πατε (κοτοπουλο-κουνελι και βοδινο) και δεν εφαγε ουτε το μισο.Τον εχω αφησει νηστικο και 2 μερες,τιποτα.Μεχρι που δοκιμασα να του δωσω την ξηρα μεσα απο το χερι...παλι τη μιση ποσοτητα εφαγε και αυτο σε ενα γευμα...ποτε 2 γευματα τη μερα.

ο κτηνιατρος με ανησυχει γιατι παρόλο που εχω παει 3 φορες μεσα σε 4 μηνες δεν τον ζυγισε ποτε,δεν μου ελυσε αποριες που ειχα,δεν τον θυμοταν τον χομερ ποτε και οταν του ειπα για τη συχνοουρια μου ειπε με ενα περιεργο υφος "παντως δεν στερουμε νερο απο το σκυλι".Και με αφορμη αυτο που εχει τωρα,μου εκανε εντυπωση που δεν ειπε καν για εξεταση αιματος.Ασε που στο ιατρειο ειναι 2 κτηνιατροι,δεν κλεινουν ραντεβου και οταν πας δεν ξερεις ποιον γιατρο θα βρεις.
Εχω πελαγωσει και ειναι ακομα κουταβι...να δω τι μας περιμενει τωρα
 


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
εχω ανατεψει με πατε (κοτοπουλο-κουνελι και βοδινο) και δεν εφαγε ουτε το μισο.Τον εχω αφησει νηστικο και 2 μερες,τιποτα.Μεχρι που δοκιμασα να του δωσω την ξηρα μεσα απο το χερι...παλι τη μιση ποσοτητα εφαγε και αυτο σε ενα γευμα...ποτε 2 γευματα τη μερα.

ο κτηνιατρος με ανησυχει γιατι παρόλο που εχω παει 3 φορες μεσα σε 4 μηνες δεν τον ζυγισε ποτε,δεν μου ελυσε αποριες που ειχα,δεν τον θυμοταν τον χομερ ποτε και οταν του ειπα για τη συχνοουρια μου ειπε με ενα περιεργο υφος "παντως δεν στερουμε νερο απο το σκυλι".Και με αφορμη αυτο που εχει τωρα,μου εκανε εντυπωση που δεν ειπε καν για εξεταση αιματος.Ασε που στο ιατρειο ειναι 2 κτηνιατροι,δεν κλεινουν ραντεβου και οταν πας δεν ξερεις ποιον γιατρο θα βρεις.
Εχω πελαγωσει και ειναι ακομα κουταβι...να δω τι μας περιμενει τωρα
την κηρα τροφη παλαιοτερα την ετρωγε κανονικα ;
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Να σου ζήσει!!!

Η αντιβίωση σαν ποσότητα μη σε αγχώνει 2 φορές δεν είναι πολλές... έχουμε πιει εμείς κουτιά ολόκληρα...γενικά συμβαίνει κουταβάκια που βρίσκουμε να έχουν χαμηλη άμυνα και να βγάζουν μερικά θέματα, εμείς σαν γονείς τρελαίνομαστε αλλά δεν είναι όλα σοβαρά... συνήθως χτίζουν οργανισμό πιο μετά και χαλαρώνεις...
(Το θέμα είναι πως πήρε αντιβίωση χωρίς ζύγισμα... τι ποσότητα εννοώ...anyway)

Αν δεν σε καλύπτει ο γιατρός να αλλάξεις φυσικά!!θα πρέπει να μπορείς να τον εμπιστεύεσαι και να νιώθεις καλά μαζί του. (Και εμείς 3 έχει το ιατρείο,και οι τρεις όμως μας ξέρουν μαζί με όλο το ιστορικό μας...)

Όσο για το φαγητό μπορεί να σου κάνει κολπάκια ή να είναι λίγοφαγο...και πάλι από το βάρος θα το κρίνεις. Αν η εικόνα του είναι οκ,αν πιο μικρό έπαιρνε βάρος σταθερά,αν μένει στα κιλά του...

Προσωπική γνώμη,μην δίνεις το γεύμα με το χέρι. Εκεί είναι το φαγητό αν θέλει ας φάει. Αν όχι το βράδυ πάλι βλέπουμε... και η δικιά μου είναι αρκετά αδύνατη σχεδόν ποτέ δεν ολοκληρώνει γεύμα,παραλείπει και μερικά, καλοκαίρι δε μη στο περιγράψω...αλλά δεν έχει πάθει κάτι αυτό αυτό, μεγάλωνε κανονικά,είναι σταθερή σε βάρος με καλή εικόνα,απλά κρατάει κορμί!!!
 
  • Like
Reactions: Brave


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Αν δεν είσαι ευχαριστημένη με τον γιατρό σου μπορείς να ζητήσεις από τη φιλοζωική να σου συστήσει κάποιον. Είναι από τους πλέον έμπειρους πελάτες γιατρών...
 
  • Like
Reactions: GRDANE and spyv


Jdrim

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2016
153
100
47
Να σου ζήσει το σκυλάκι σου @Χρύσα-Χόμερ.
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τη @Μάρθα & Σίλβα και στο θέμα του γιατρού ( η αντιβίωση χορηγείται βάση βάρους ) και στο θέμα του ταΐσματος με το χέρι. Αν μάθει απο το χέρι... δε θα ξαναφάει ποτέ απο αλλού.
Όπως είπε και η Μάρθα το φαγητό του πρέπει να ειναι εκεί που πρέπει και να μάθει να το τρώει. Κανε μια προσπάθεια να ανακάτεψεις λίγο βραστό κοτόπουλο ( στήθος - άπαχο ) μαζί με τις κροκέτες του.
Υπάρχει περιπτωση να πρέπει να αλλάξεις ξηρά τροφή. Κανε όμως τη δοκιμή με το κοτόπουλο να δεις πως συμπεριφέρεται.
Εγώ ένα Δαλματίας που είχα στην αρχή δεν έτρωγε τίποτα. Του αλλάξαμε τροφή , πάλι τίποτα... μολις μπήκε το κοτόπουλο στη μέση, έτρωγε και το μπολ της... :)
Στο θέμα του γιατρού πιστεύω οτι εάν μας πεις σε ποια περιοχή μένεις, θα μπορέςουν όσοι γνωρίζουν να σου προτείνουν ποιον να εμπιστευτείς και ποιον να αποφύγεις στην περιοχή σου.
 


Χρύσα-Χόμερ

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
72
38
43
Αθηνα-Βριλησσια
Το ζυγισμα το εκανα εγω στο σπιτι και εισα οτι ειναι 20 κιλα (αγκαλιες και ισορροπιες σε μια ζυγαρια).Εχθες του αλλαξα τροφη και παλι δεν εφαγε.Μεσα απο το κονγκ βεβαια το τρωει!
Σημερα θα παμε σε εναν κτηνιατρο που ειδα οτι ειχε καλες κριτικες εδω και βλεπουμε!
Απλα νομιζω οτι χειροτερευει η κατασταση...εχθες το βραδυ με ξυπνησε μεσ τη νυχτα ενω δεν το ειχε κανει ποτε.Και ειχε παει ηδη 7 φορες (χαρες εμεις!!!)
Τη φιλοζωικη σκεφτομαι να την παρω να ρωτησω για την κατασταση της μητερας του...

Οσο για την ξηρα,παλια την ετρωγε κανονικα και το ειχα πει στον κτηνιατρο.Μου ειπε οτι αφου τρωει τα υπολοιπα,απλα την εχει βαρεθει,αρα δεν εχει νοημα λεει να αλλαξουμε τροφη.Βεβαια λεει επιμενουμε,δεν τον αφηνουμε νηστικο μεχρι το επομενο γευμα.Και μου ειπε το 3 γευματα να τα κανω 2.(σε ηλικα 6 μηνων).Μειωσα τα γευματα,αλλα για να πω την αληθεια εγω του εβαζα τροφη και αν δεν την ετρωγε,τελος.Περιμενα το επομενο γευμα και του εδινα απλα κονκγ.Δεν ηθελα να χαλασω τη μονη σταθεροτητα του στα κακα του.Επεμενα παντα στα ωραρια του γενικα γιατι ξερω οτι τους αρεσει η ρουτινα.
Ο χθεσινος κτηνιατρος βεβαια ειπε οτι καλα εκανα και το μαζευα το μπολακι οταν δεν ετρωγε.

Οι εξετασεις του για την συχνοουρια εδειξαν ανεβασμενη ουρια και προφανως μικροβιο στα ουρα(περιμενω σε λιγες μερες καλλιεργεια ουρων).Καμια ιδεα πως να τον εκπαιδευω τωρα που δεν πρεπει να τρωει τιποτα αλλο εκτος απο την τροφη του?
Τα χαδακια δεν τα γουσταρει και πολυ!!!
 
Last edited by a moderator:


druna

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
125
107
47
με την τροφή του μια χαρά θα εκπαιδευτεί. Ειδικά αν το κάνεις πριν τον ταΐσεις, που πεινάει, μια χαρά θα την εκτιμήσει!!!
 




Χρύσα-Χόμερ

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
72
38
43
Αθηνα-Βριλησσια
δυσκολο με τον μπουνταλα...αυτος ακουει μπραβο και κοιταει τα χερια σου!!Εγινε το "μπραβο" κλικερ για 'μας. Θα δοκιμασω την τροφη πριν φαει,ετσι κι αλλιως δεν τρωει και πολυ!
 


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
καλημερα @Χρύσα-Χόμερ και να σου ζησει το κουκλι :) !! αυτο που εκανα εγω στο σκυλι μου με την τροφη για να μαθει να την τρωει ειναι ο εξης .. του εδινα 3 γευματα οταν ηταν μικρος αν δεν ετρωγε το πρωτο μεσα σε 15 λεπτα ακριβως το επαιρνα αλλα δεν καθομουν σαν τον χαρο πανω απο το κεφαλι του αφηνα την τροφη και εφευγα .. αν λοιπον δεν την ετρωγε την επαιρνα και του ξανα εδινα μετα στο επομενο γευμα αλλα ενδιαμεσα καμια λιχουδια .. τωρα εχει καταλαβει το σκυλακι σου οτι δεν τρωω οκ αλλα την λιχουδια μου θα την εχω αρα θα ικανοποιησω λιγο την πεινα μου .. αστον λιγο να τον κοψει ... εμενα τωρα την εξαφανιζει την τροφη σε 2-3 λεπτα εχει τελειωσει και γλυφει και το μπολ ... βεβαια αυτο το εκανε απο την αρχη γιατι ειναι καλοφαγας σαν εμενα χαχα .. ενα πολυ σπαστικο πραγμα που μου εκανε ηταν να ριχνει το νερο του συνεχεια κατω μιλαμε ομως συνεχεια σε σημειο να του γεμιζω το μπολ και με το που γυριζω την πλατη μου να το χυνει ... εε 1,2,3 ετσι εισαι μ@λ@κ@ του λεω χωρις νερο με το που το εχυνε επαιρνα το μπολ .. το βραδυ παλι .. εε οταν λυσαξε απο την διψα εβλεπε το μπολ και "λιποθυμουσε" απο τον ερωτα χαχαχα ειναι οπως και τα παιδια ακουω αλλες που λενε το μπουκωνω κλπ αστο χρυση μου να το κοψει η λορδα !! τωρα για τον γιατρο θα συμφωνησω με τους αλλους αλλαξε γιατρο ..
 


Χρύσα-Χόμερ

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
72
38
43
Αθηνα-Βριλησσια
Αλλαξα γιατρο ο οποιος κοστισε λιγο ακριβα νομιζω.Επειδη εχει ανεβασμενη ουρια,αλλαξαμε και τροφη...Μια χαρα τρωει το πουλακι μου 23euro το 2κιλο...Απλα δεν επιτρεπεται να φαει τιποτα αλλο περα απο την τροφη.Ευτυχως θα ειναι για 10 μερες ακομα γιατι ο καωερος παει στο συρταρι με τις λιχουδιες και ζηταει μεζεδακια.Η αληθεια ειναι οτι την τσακιζει την καινουρια τροφη ¨-)
Εεεε θα το ξαναπω..23euro το 2κιλο το πουλακι μου

Να ρωτησω κατι ρε παιδια?Νομιζω οτι οι εξετασεις που εκανα ηταν πανακριβες...Γενικη ουρων,γενικη και βιοχημικη αιματος (συν Ehrlichia canis και leishmania) 120 δεν ειναι πολλα?
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: Ioanna93


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Ποιά είναι η καινούργια τροφή που πήρες;
Είναι φαρμακευτική; Αν όχι, γιατί πήρες 2κιλο; Συνήθως, όσο μεγαλύτερη συσκευασία, τόσο πιο οικονομική είναι.
 


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Αν θυμάμαι καλά, σε άλλο θέμα έχει πει, πως ξεκίνησε renal της Royal. Εμείς παίρναμε 75 ευρά το 14κιλο.
 
  • Like
Reactions: mareco


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
Να ρωτησω κατι ρε παιδια?Νομιζω οτι οι εξετασεις που εκανα ηταν πανακριβες...Γενικη ουρων,γενικη και βιοχημικη αιματος (συν Ehrlichia canis και leishmania) 120 δεν ειναι πολλα?
εε δεν τα λες και λιγα .... αν τα εστειλε αλλου ειναι ελαχιστα δικαιολογημενο αν τα εκανε εκει ειναι πολλα ... τις απαντησεις τις πηρες ?? :)
 


Χρύσα-Χόμερ

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
72
38
43
Αθηνα-Βριλησσια
Τη renal και πηρα 2 κιλο γιατι θα την παρει για 15 μερες αρχικα.Και με την ανορεξια που ειχε,δεν ηξερα αν θα του αρεσει οποτε την πηρα για δοκιμη.Ευτυχως την τρωει...

Τις εστειλε αλλου και τις πηρα την ιδια μερα.Τσιμπημενη ουρια ειπε και εδωσε κλινικη τροφη με χαμηλες πρωτεινες για 15 μερες.Να κανουμε και καλλιεργια ουρων για να δουμε τι μικροβιο ειναι αυτο που φερνει τις συχνοουριες.Και σε 25 μερες να δωσει παλι αιμα για να δουμε στοχευμενα λεει τα νεφρα.Βεβαια οταν τις πηρα στα χερια μου,ειδα τσιμπιμενο και ζαχαρο,ανεβασμενη φωσφαταση και πεσμενες σφαιρινες.Αλλα ο γιατρος μονο για την ουρια και τα ουρα μου μιλησε.Να ανησυχω?
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: mareco


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
Τις εστειλε αλλου και τις πηρα την ιδια μερα.Τσιμπημενη ουρια ειπε και εδωσε κλινικη τροφη με χαμηλες πρωτεινες για 15 μερες.Να κανουμε και καλλιεργια ουρων για να δουμε τι μικροβιο ειναι αυτο που φερνει τις συχνοουριες.Και σε 25 μερες να δωσει παλι αιμα για να δουμε στοχευμενα λεει τα νεφρα.Βεβαια οταν τις πηρα στα χερια μου,ειδα τσιμπιμενο και ζαχαρο,ανεβασμενη φωσφαταση και πεσμενες σφαιρινες.Αλλα ο γιατρος μονο για την ουρια και τα ουρα μου μιλησε.Να ανησυχω?
καλημερα ! συνηθως οταν οι εξετασεις στελνονται αλλου απο οσο εχω καταλαβει ειναι πιο ακριβες .. καλο ειναι να κανεις και μια καλλιεργια ουρων .. το λιγο πανω δεν ειναι τοσο ανησυχητικο το πολυ πανω η το πολυ κατω να φοβασαι ... οι φυσιολογικη τιμη της αλκαλικης φωσφατασης σε ενηλικα σκυλια ειναι <250 UI/l και οι σφαιρινες 2,5-3,5 g/dl και τα 2 εχουν σχεση με το ηπαρ . Απο την στιγμη που δεν σου ειπε κατι υποθετω πως δεν υπαρχει και λογος ανησυχιας . οι τιμες μπορει να εχουν καποια αποκλιση απο μηχανημα σε μηχανημα .. :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf