Χρειάζομαι συμβουλές για το πρώτο μου σκυλάκι!


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
κανενα σκυλι δεν γεννιεται επιθετικο οτι ρατσα και να ειναι !! και ειναι πολυ μικρος ακομα μολις ενηλικιωθουν τα σκυλια συνηθως ηρεμουν .. η εντολη ελα απο οσο μου ειχε πει ο εκπαιδευτης ειναι αν οχι η πιο δυσκολη απο τις πιο δυσκολες να την μαθει ενα σκυλι .. αλλα δεν το θεωρω πια και τοσο κακο !! ηρεμισε και μην "πανικοβαλεσαι" γιατι το μεταδιδεις και στο σκυλακι σου .. εσυ ξερεις καλυτερα απο ολους το σκυλι σου και πως ειναι .. το τι λενε οι φιλοι σου οι γνωστοι σου οι ακυροι κλπ δεν εχει καμια σημασια ... κανενας απο εμας δεν ζει με τον σκυλο σου για να ξερει .. ακου τι εχει να σου πει ο εκπαιδευτης σου αν νιωσεις οτι δεν σε ικανοποιει πηγαινε αλλου δεν ταιριαζουμε ολοι με ολους !! αν ο καθε ενας απο εμας ακουγε τους αλλους πιστευω πως κανενας μας δεν θα ειχε σκυλι .. ακου αυτο που σου λεει το μυαλο σου ... οσο για το παρκο εγω θα σκεφτομουν μηπως να μπω και εγω με τον σκυλο μεσα αλλα οχι φοβισμενη αλλα σιγουρη και για εμενα και για το σκυλι μου με το λουρι στην αρχη και μετα θα το αφηνα λυτο αλλα θα καθομουν και εγω μαζι ισως να χαιδευα και αλλα σκυλια κλπ ... και τελος .. αυτα που σου λενε για τις ασθενιες !!! ΜΗΝ τα ακους !! :) εχω ακουσει πολλα .. με το Νο 1 το οποιο το εχω ακουσει εδω που μενω οτι απο την μυρωδια μπορεις να αρρωστησεις !!! πολλοι ανθρωποι δεν ξερουν αλλοι φοβουνται κλπ και ειναι πολυ λογικο αμα δεν εχουν ενημερωθει σωστα .. η αν δεν ειχαν ποτε σκυλι κλπ κλπ κλπ .... οπως και να εχει χαλαρωσε !!!!!!!! η ζωη ειναι ωραια και ειναι ακομα πιο ωραια οταν εχεις ενα τετραποδο διαολακι να τρεχει απο πισω σου ολη μερα !!! :)
 


Χρύσα-Χόμερ

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
72
38
43
Αθηνα-Βριλησσια
Να σας πω και τα μαντατα μας επιτελους...Η καλλιεργια ουρων ηταν καθαρη και ο υπερηχος εδειξε αμμο και στα 2 νεφρα (στο δεξι περισσοτερο).Συνεχιζουμε την κλινικη τροφη και θα κανουμε υπερηχο καθε 4 μηνες γιατι μεσα σε ολα εχει και ενα θεματακι στη καρδια που ευτυχως το μαθαμε νωρις και ευτυχως η τροφη για τα νεφρα το βοηθαει.Θα παρει για 1 εβδομαδα καποια χαπια για σκυλους (σαν αντιβιωση) μηπως μειωθει η ουρηση,καλυπτοντας οποιαδηποτα πιθανοτητα μικροβιου,μιας και ειναι ολο το συστημα "κουρασμενο".Να πω εω οτι ανακουφιζομαι που δεν ειναι νεφρικη ανεπαρκεια και να πως πως το προσδοκιμο ζωης μειωνεται λογω της καρδιας.
Δεν θα σχολιασω τις δηλωσεις της φιλοζωικης ¨ειναι υγειεστατο",αν και για να πω την αληθεια καλο θα ηταν να το ξεραμε για να μην το μπουκωναμε λιχουδιες και κοκαλα που πλεον τα απαγορευει ο γιατρος.
Σχετικα με την εκπαιδευση,η γνωμη του ανθρωπου που μου εκανε την αξιολογηση,ηταν οτι οντως δειχνει μια κυριαρχια στα αρσενικα και οτι καλο θα ηταν να ασχοληθω με αυτο.
Προφανως θα γινει απο τα σκυλακια που δεν θα τα πηγαινει καλα με τα αρσενικα η που θα ειναι σε "κλειστη παρεα" με οποια ταιριαζει.Φανταζομαι οτι η στειρωση θα βοηθησει και εδω θα ηθελα τη γνωμη σας.
Οπως θα ηθελα και ιδεες για το πως μπορω να τον κουραζω χωρις να τρεχει,γιατι απο τη μια λαχανιαζει απο την αλλη κανει και σαν τρελομπαλο.Μου ειπε ο κτηνιατρος αν λαχανιαζει αρκετα στη βολτα,να τον γυρναω σπιτι.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Απ' όσο γνωρίζω γενικά ναι η στείρωση στα αρσενικά μπορεί να μειώσει αυτές τις συμπεριφορές. Τώρα για άλλες ιδέες, ο δικός μου εκπαιδευτής μου έχει πει ότι ένα 5λεπτο εκπαίδευση (εκμάθηση νέων εντολών και επανάληψη παλιών) και γενικά ασκήσεις που τον κάνουν να σκέφτεται (πχ να του κρύψεις κάποιο παιχνίδι μέσα στο σπίτι) ισοδυναμούν με μια καλή βόλτα
 


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
καλημερα :) για την στειρωση λενε πως ηρεμει τα ζωα ειτε θηλυκο ειτε αρσενικο κατι τετοιο δεν ισχυει !!! το καθε σκυλι εχει την δικη του μοναδικη προσωπικοτητα και αυτο δεν αλλαζει .. απο εκει και περα η στειρωση βοηθαει στις ορμονες .. ενα σκυλι πχ αρσενικο το οποιο δεν εχει στειρωθει εχει μια φυσιολογικη "ποσοτητα" τεστοστερονης .. απο την αλλη ενα αρσενικο σκυλι το οποιο ειναι στειρωμενο εχει ελαχιστη τεστοστερονη .. οι διαφορες φυσικα φαινονται... ΑΛΛΑ αν το σκυλι εχει αναπτυξει ηδη εναν χαρακτηρα δυσκολα θα αλλαξει .. και επειδη μαλλον τα λεω λιγο οπως να ναι και μπορει να μην τα καταλαβει καποιος θα δωσω ενα παραδειγμα απο την σκυλιτσα ενος φιλου (μιας και τον δικο μου δεν τον εχω στειρωσει) οπου η συγκεκριμενη ειναι αρκετα ατιθαση κλπ μετα την στειρωση για καποιες μερες ηταν αρκετα ηρεμη λογω του οτι ειχε τα ραμματα και γενικα ολα αυτα αμεσως μετα την αναρρωση της εγινε ακριβως οπως ηταν πριν ... οποτε δεν ηρεμει το σκυλι μετα την στειρωση .. απλα πεφτουν τα επιπεδα οιστρογονων (στα θηλυκα) και της τεστοστερονης (στα αρσενικα) ...και το λεω αυτο διοτι αρκετοι κτηνιατροι οπως και η δικη μου λενε πως η στειρωση ηρεμει το ζωο κλπ ... λογικα να το παρουμε και μονο αν στειρωσεις εναν ανθρωπο θα αλλαξει ο χαρακτηρας του ?? οχι .. οπως και να εχει με την μειωση της τεστοστερονης στα αρσενικα σκυλια παρατηρουμε βελτιωση στο θεμα κυριαρχια ..
Η αποψη μου ειναι οτι ολα τα μικρα ηλικιακα σκυλια ψαχνονται πανω στο θεμα της αναπαραγωγης κλπ κλπ οπως και οι ανθρωποι ... οποτε θεωρω λογικο το να καβαλαει τα αλλα σκυλια .. προβλημα θα ειναι οταν θα εχει πλεον ενηλικιωθει και θα το κανει καθαρα και μονο για λογους κυριαρχιας και αυτο θα φανει ..
 


Χρύσα-Χόμερ

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
72
38
43
Αθηνα-Βριλησσια
οπως κι αν εχει,εγω θα το στειρωσω...ετσι κι αλλιως δεν θα ζητησει κανεις τα κουταβια του,οποτε με τη χαρα μενει ο κακομοιρης.Προς το παρον εχει δεσμο με κατι μαξιλαρια εδω στο σπιτι!Αν ηρεμησει μετα τη στειρωση,καλο θα ειναι.
Το περιεργο ειναι οτι δεν ξερω ακριβως την ηλικια του.Απο τη φιλοζωικη ειπαν οτι γεννηθηκε Σεπτεμβρη ενω ο γιατρος οταν τον πηγα για κανει ρουθουνισματα που εκανε,μου ειπε οτι ειναι μεγαλυτερος.Γενικα,μεχρι ποτε θεωρειται κουταβι?Εχει την κουταβισια ενεργεια ακομα η ετσι θα ειναι παντα?Να αρχισω κανενα χαπακι,οχι τιποτάλλο.Βλεπω οτι εχει τη διαθεση να τρεξει αλλα κουραζεται,λαχανιαζει και τον πιανει κατι σαν δυσπνοια.Μειωσα τη διαρκεια των περιπατων και αυξησα τον αριθμο.(4 μισαωρες τον παω τωρα).Δεν ξερω τι αλλο να του κανω.Του κρυβω λιχουδιες σε πετσετες,εχει 2 κονγκ και για μπαλακια γενικα δεν κοβει και φλεβες!
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Δλδ αμα ζηταγαν κουταβια του?:cautious:

οποτε ειναι 8 μηνων περιπου?κουταβια θεωρουνται αναλογα μεχρι ποτε ενηλικιωνονται (εγω την δικη μου κοντευει 4 χρονων ακομη κουταβι την θεωρω...) αλλα στους 12 μηνες κ αλλα στους 18.
μπορει να ειναι ετσι παντα,αναλογα την προσωπικοτητα του κ τι φυλες εχει μεσα του (μπορει δλδ να κραταει η σκουφια του απο κανα τεριε)
8 μηνων κ κουραζεται κ τον πιανει δυσπνοια?τα χεις πει ολα αυτα στον κτηνιατρο σου ε?
 


Χρύσα-Χόμερ

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
72
38
43
Αθηνα-Βριλησσια
Ναι,καναμε υπερηχο στα νεφρα για τη συχνοουρια του (και εχει αμμο) και καναμε και στην καρδια και εχει συμφορηση (δεξια).Υπολογιζω να ειναι 8-9 μηνων τωρα.Λιγο πιτμπουλ πρεπει να το εχει,μαλλον με κατι απο κυνηγοσκυλο????δεν ξερω.Αν εχει αυτη την ενταση γενικα δεν ξερω πως θα εκτονωνεται χωρις να κουραζεται τοσο πολυ.Γιατι και που λαχανιαζει,χοροπηδαει.Αφου εχω σχολια του τυπου "καμια βολτα το πας το σκυλι"?Και το σκυλι ειναι εξω 2 με 2,5 ωρες....
και κλαααααμα η κυρια...
 


Χρύσα-Χόμερ

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
72
38
43
Αθηνα-Βριλησσια
Βρισκομαι σε αναζητηση εκπαιδευτη και ψαχνοντας εδω σε διαφορα θεματα,ειδα οτι ειχε αναφερθει κατι για "ειδικες τιμες σε ημιαιμα"....που γινεται αυτο?βρισκομαι στη μεση της βασικης και δεν με παιρνει οικονομικα να πληρωσω μια περιουσια.ξερετε καποιον συγκεκριμενο που θα μπορουσα να του μιλησω?
 


Χρύσα-Χόμερ

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
72
38
43
Αθηνα-Βριλησσια
Μπορει καποιος να μου προτεινει καποιο παιχνιδι εκτος απο σκοινι?Τωρα τελευταια καταλαβα οτι δεν εχω επιλογες στο να παιξω ΜΑΖΙ με το σκυλο.
Το μονο που του αρεσει ειναι να τραβαει το σκοινι.Το μπαλακι το πεταω,το φερνει και μετα ξαπλωνει διπλα μου και παιζει μονος του.Αν αγκαλιαστουμε,παιζει με τα δοντια,οποτε το κοβω γρηγορα,ελευθερο δεν μπορω να τον αφησω καπου.Βλεπω οτι ετσι στην ουσια δεν παιζω με τον σκυλο σχεδον καθολου.Ειναι και γενικα ατσαλος και φουλ ενεργεια!
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Μπορει καποιος να μου προτεινει καποιο παιχνιδι εκτος απο σκοινι?Τωρα τελευταια καταλαβα οτι δεν εχω επιλογες στο να παιξω ΜΑΖΙ με το σκυλο.
Το μονο που του αρεσει ειναι να τραβαει το σκοινι.Το μπαλακι το πεταω,το φερνει και μετα ξαπλωνει διπλα μου και παιζει μονος του.Αν αγκαλιαστουμε,παιζει με τα δοντια,οποτε το κοβω γρηγορα,ελευθερο δεν μπορω να τον αφησω καπου.Βλεπω οτι ετσι στην ουσια δεν παιζω με τον σκυλο σχεδον καθολου.Ειναι και γενικα ατσαλος και φουλ ενεργεια!
Εμάς πάντως μας προτάθηκε για να μάθει ο μικρός να παίζει με την μπάλα (ΓΤ και σε εμάς τα ίδια εκανε) όταν την πιάνει και την φέρνει να αρχίζουμε να κινουμαστε προς την αντθετη κατεύθυνση έτσι ώστε να έρθει προς το μέρος μας και να μάθει ότι πρέπει να επιστρέφει την μπάλα. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό αλλά σε εμάς επιασε ☺
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Βρισκομαι σε αναζητηση εκπαιδευτη και ψαχνοντας εδω σε διαφορα θεματα,ειδα οτι ειχε αναφερθει κατι για "ειδικες τιμες σε ημιαιμα"....που γινεται αυτο?
Πουθενά δεν γίνεται αυτό. Δεν έχει και καμμία λογική άλλωστε.
Ισως...να άκουσες για καλύτερες τιμές, σε υιοθετημένα αδέσποτα.
 


Χρύσα-Χόμερ

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
72
38
43
Αθηνα-Βριλησσια
Προνομιακές τιμές για κουτάβια και σκύλους που έχουν υιοθετηθεί από καταφύγια αδέσποτων ζώων και φιλοζωικά σωματεία.Σωστο,εγω το διατυπωσα λαθος!Οπως κι αν εχει ,η συγκεκριμενη δεν εκανε καλυτερη τιμη παντως και με την ερευνα που κανω ακουσα μεχρι και 800 ευρω.Το πιο οικονομικο γενικα ειναι το ομαδικο,αλλα θα βοηθησει?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Απ'ολότελα (y)
Αλλωστε, στην συντριπτική πλειοψηφία, των νέων ιδιοκτητών, τα προβλήματα είναι κοινά, συνήθη και με απλούς τρόπους αντιμετώπισης :)
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Προνομιακές τιμές για κουτάβια και σκύλους που έχουν υιοθετηθεί από καταφύγια αδέσποτων ζώων και φιλοζωικά σωματεία.Σωστο,εγω το διατυπωσα λαθος!Οπως κι αν εχει ,η συγκεκριμενη δεν εκανε καλυτερη τιμη παντως και με την ερευνα που κανω ακουσα μεχρι και 800 ευρω.Το πιο οικονομικο γενικα ειναι το ομαδικο,αλλα θα βοηθησει?
Αφου έχεις χρόνο και διάθεση να ασχοληθείς με το homer και ψάχνεις για παιχνίδι μαζί του, γιατί δεν ξεκινάς την εκπαίδευση εσύ;
Υπάρχουν τόσα βιβλία και οδηγίες στο ιντερνετ πλέον που θα σε βοηθήσουν τα μάλα.
 
  • Like
Reactions: Kotzak and d-friend


Χρύσα-Χόμερ

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
72
38
43
Αθηνα-Βριλησσια
Εννοειται οτι το κανω,αφου εφτασα να κλαιω τα λεφτα που εδωσα στον εκπαιδευτη!Αλλα μονο εκπαιδευση?και παιχνιδι καθολου?Τα βασικα τα ξερει και τωρα απλα του μαθαινω καινουριες λεξεις.(βαφτιζω τα παιχνιδια του ας πουμε και τα ψαχνει).δεν ζηταει ποτε χαδι και οταν ερχεται,ειναι για δευτερολεπτα.
Ωρες ωρες το παιρνω προσωπικα,οτι δε με θελει και τετοια!
Και ερωτω...υπαρχει περιπτωση να γινει πιο τρυφερος μεγαλωνοντας?
Εκανα και το λαθος να τον ανεβασω στον καναπε μηπως κλεψω κανενα χαδι και τωρα παει απλα στην γωνια του καναπε μονος του.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Εννοειται οτι το κανω,αφου εφτασα να κλαιω τα λεφτα που εδωσα στον εκπαιδευτη!Αλλα μονο εκπαιδευση?και παιχνιδι καθολου?Τα βασικα τα ξερει και τωρα απλα του μαθαινω καινουριες λεξεις.(βαφτιζω τα παιχνιδια του ας πουμε και τα ψαχνει).δεν ζηταει ποτε χαδι και οταν ερχεται,ειναι για δευτερολεπτα.
Ωρες ωρες το παιρνω προσωπικα,οτι δε με θελει και τετοια!
Και ερωτω...υπαρχει περιπτωση να γινει πιο τρυφερος μεγαλωνοντας?
Εκανα και το λαθος να τον ανεβασω στον καναπε μηπως κλεψω κανενα χαδι και τωρα παει απλα στην γωνια του καναπε μονος του.
Και ο δικός μου, δεν είναι πολύ με τα χάδια..
Προτιμά τις βόλτες και το παιχνίδι (μέσα και έξω απο το σπίτι)..το καλύτερό του είναι να του κρύβω τα παιχνίδια του και να ψάχνει να τα βρει..
Θεωρώ ότι το κάθε σκυλί αντιδρά ανάλογα τα γονίδια που έχει.. Ο δικός σου ημίαιμος ξέρεις απο τι προέρχεται;
 


Χρύσα-Χόμερ

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
72
38
43
Αθηνα-Βριλησσια
Εχει λιγο πιτμπουλ σιγουρα,τωρα το υπολοιπο δεν το ξερω.Εχει πολυ ενεργεια αλλα δεν κανει να λαχανιαζει πολυ και τον παω περιπου 2 ωρες βολτα στο συνολο.Περναω 24ωρα μαζι του λογω ανεργιας αλλα νιωθω οτι δεν ειναι ποιοτικος ο χρονος μας.Δηλ δεν θα με ψαξει αν τον αφησω σε περιφραξη μονο του!Ουτε θα μοιραστουμε κατι,γενικα πιρνει το παιχνιδι του και παιζει μονος του,εκτος απο το σκοινι με το οποιο τσιτωνει αρκετα.Εχει και ατσαλο παιχνιδι και ειναι λιγα τα σκυλια που τον ανεχονται!Τωρα τελευταια του βαζω 10μετρο σκοινι στο παρκο για να μαθει το "ελα" και το "μεινε" και τον αφηνω,του πεταω μπαλακια αλλα μεχρι εκει.
 




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
όταν πήρα τον μαικ πριν απο 4 μήνες (πλέον) ξεκινούσα διαφορετικές διαδρομές κάθε μέρα, με στόχο να ικανοποιήσω το ένστικτό του να εξερευνεί και να εκτονώνεται.
ΛΑΘΟΣ. Γιατί δεν είχε δεθεί μαζί μου, δεν ήμασταν "αγέλη" για αυτόν, και σίγουρα δεν ήμουν ο αρχηγός, με αποτέλεσμα να είναι νευρικός και να μην ακούει ....
Κάποιος παλιός τότε μου είπε ότι πρεπει να κάνουμε κάθε μέρα την ίδια διαδρομή όσο κρατάει το χτίσιμο της σχέσης μας ώστε να νοιώθει οικεια και να δώσει την προσοχή του στον χειριστή του.
Τον άκουσα.. Είδα πολύ μεγάλη διαφορά τις επόμενες κιόλας ημέρες.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Έτσι όπως παρουσιάζεις τα τελευταία σου ποστ, μου φαίνεται (κι ας με διορθώσει κάποιος πιο γνώστης απο μένα), ότι δεν έχεις αποκτήσει τον σεβασμό του ακόμη και δεν σε αναγνωρίζει σαν αρχηγό της ομάδας.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3