Χρειάζομαι συμβουλές για το πρώτο μου σκυλάκι!


Χρύσα-Χόμερ

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
72
38
43
Αθηνα-Βριλησσια
Μα κι εγω βλεπω διαφορα σε συγκεκριμενες διαδρομες.Βεβαια εχει και τις μερες του,που δεν μπορω να εξηγησω,αλλα ειδα οτι σε συγκεκριμενους δρομους ειναι πολυ καλος.Βεβαια αν καταλαβει οτι πλησιαζουμε σε παρκο με γρασιδι αρχιζει τα τσιφτετελια!
Αρα δεν ειναι η ιδεα μου ε????χιχι
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
το ότι δεν την αναγνωρίζει σαν αρχηγό της ομάδος αυτό είναι δεδομένο
γι αυτο άλλωστε βρίσκεται στην διαδικασία εύρεσης εκπαιδευτή...
να διορθώσω όμως κάτι...
η βόλτα γίνεται με σκοπό...
1. να εκτονώσει το σκύλο
2. νε λερώσει ο σκύλος
3. να κοινωνικοποιηθεί...
το αν βοηθάει στο χτίσιμο μιας σωστής σχέσης ή όχι αυτό είναι διαφορετικό
το να χτίσεις μια σωστή σχέση όμως υπάρχουν ένα σωρό τρόποι πέρα από την διαδρομή της βόλτας...
 


Χρύσα-Χόμερ

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
72
38
43
Αθηνα-Βριλησσια
Το ξερω αυτο,απλα βλεπω οτι σε συγκεκριμενες διαδρομες δεν τραβαει καθολου και ειναι σχεδον πισω μου (αρκει να μη δει γρασιδι η παρκο).Αλλες φορες βεβαια παμε ενα βημα μπροστα και μετα κανουμε τα ακινητα στρατιωτακια.Μου ειπαν οτι ισως εχει συνδιασει χωρους με παιχνιδι η αλλα σκυλια και ενθουσιαζεται.Μηπως λοιπον να κανω την ιδια ησυχη διαδρομη καθε μερα?
Ετσι κι αλλιως ολοι οι δρομοι οδηγουν στο παρκακι που περιμενει ο ερωτας του ¨-)(ενα μποξερακι φοβερο)
 




Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Εγω ειμαι υπερ των διαφορετικών διαδρομων. Πρωτον γτ σε διαφορετικες συνθήκες εξασκείται η υπακοη καλυτερα παρα στις ρουτινες και δεύτερον κ σημαντικοτερον... Για τη περίπτωση που σπασει ο διάολος το ποδι του κ ο σκύλος το λουρι του... Θελω να ξερει πολυ καλα ολη τη περιοχη ετσι αν γινει να εχω μια ελπιδα ακομα να τη δει "μπεντζι" ο σκύλος μου κ να βρει το δρομο του...
 
  • Like
Reactions: dnassib


Χρύσα-Χόμερ

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
72
38
43
Αθηνα-Βριλησσια
Εγω ειμαι υπερ των διαφορετικών διαδρομων. Πρωτον γτ σε διαφορετικες συνθήκες εξασκείται η υπακοη καλυτερα παρα στις ρουτινες και δεύτερον κ σημαντικοτερον... Για τη περίπτωση που σπασει ο διάολος το ποδι του κ ο σκύλος το λουρι του... Θελω να ξερει πολυ καλα ολη τη περιοχη ετσι αν γινει να εχω μια ελπιδα ακομα να τη δει "μπεντζι" ο σκύλος μου κ να βρει το δρομο του...[/QUOTE
Μωρε εσυ καλα τα λες κι εγω μαζι σου,αλλα εχει αρχισει να τραβαει τοσο πολυ που ουτε αυτος ευχαριστιεται τη βολτα,ουτε η δικη μου μεση αντεχει τοσο τραβηγμα.Αποφασισαμε να ειναι η απογευματινη του σταθερη και η πρωινη (που την κανει το αγορι μου) διαφορετικη.Τουλαχιστον μεχρι να καταφερουμε να ειναι σωστος και μαζι μου στη βολτα και γενικα
 




Χρύσα-Χόμερ

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
72
38
43
Αθηνα-Βριλησσια
Με δεδομενο οτι ο σκυλος δεν με αναγνωριζει σαν αρχηγο θετω τις παρακατω ερωτησεις:
  • ο καναπες πρεπει να καταργηθει?
  • ειναι καλο να κοιμαται στο ιδιο δωματιο με μενα?η να τον αφηνω στο κλουβι του που ειναι στο σαλονι?
  • πως αντιδρω οταν του λεω μια εντολη και απλα με κοιταει χωρις να την κανει?
  • Αν υποθεσουμε οτι ξεκιναει τις εντολες σε νεα βαση,πρεπει να γινει με επιβραβευση?η θελει επιβολη του τυπου "κατω" και αν δεν κατσει απλα τον ακινητοποιω εγω με το λουρι στη θεση που πρεπει?
  • πως αντιδρω οταν τον πιανει πανικος με το λουρι και δεν το αφηνει με τιποτα...ουτε με τροφη,ουτε με το να του αποσπασω τη προσοχη με κατι αλλο
  • πως αντιδρω οταν τον πλησιαζω και μου δαγκωνει τα παπουτσια με ενταση?οχι γρυλισματα,αλλα ενταση
Ε αυτα για αρχη,αλλα εχω κι αλλες ερωτησεις σιγουρα
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ο καναπες να καταργηθει μονο στο βαθμο που σε ενοχλει εσενα το ιδιο και ο υπνος...
εντολη δεν θα ξαναπεις αν δεν εισαι σε θεση να τον κανεις να εκτελεσει
επιβραβευση παντα οταν εκτελει μαι εντολη αμεσα
οταν τον πιανει πανικος δινουμε εντολη και ζηταμε να εκτελεσει..
του δινεις να δαγκωνει κατι αλλο ιδεατα χρησιμοποιωντας καπαι εντολη
ολα αυτα θεωρητικα με την εικονα των γραφομενων σου
απο κοντα η εικονα που θα ειχε ενας εκπαιδευτης μπορει να ειναι διαφορετικη και ν απει κατι αλλο..
 
  • Like
Reactions: mareco and Orilis


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
αν θες να γινεις η αρχηγος θα πρεπει (από αυτά που ρωτας και όχι μονο)
ναι ο καναπες να κοπει .(γενικα ο καναπς που εξισωνει τους 2 καλο είναι να επιτρεπετα όταν το σκυλι εχει καταλαβει το ρολο του στην αγελη )
το που θα κοιμαται δεν εχε να κανει τοσο πολύ οσο το να μη το δινεις πχ ολο το σπιτι να αλωνιζει.αστον στο δωματιο
αν την κανει επιβραβευση.αλλιως τον ¨βοηθάς " να τη κανει.απλα πρεπει γενικα να την κανει στο πρωτο ακουσμα.αλλιως θα μαθει ότι οκ την λεει αυτή την εντολη αλλα εγω την κανω οποτε θελω. αρα πρωτη φορα τη λες και στο καπακι τον κανεις να την εκτελέσει.
θα τον επιβραβεύεις μονο όταν την κανει μονος του. οχι υπο βοηθεια- πιεση.
στον πανικο με το λουρι αν δεν πιανει καμια εντολη γυρνα τον σπιτι κατευθείαν .τελος πχ η βολτα και τα παιχνίδια..αλλα συνηθως με κατι πιο ενδιαφερον θα ξεχαστεί.αρα μαλλον δεν εχεις βρει ακομα αυτό το πιο ενδιαφερον.
για το ότι δαγκωνει τα παπούτσια δε ξερω.δωστου ένα σκοινι για δαγκωμα εκεινη την ωρα ή εντολη.
γενικα οι εντολες είναι το παν και σε θεματα τετοια που εχεις αν μαθει πολύ καλα το "μη" θα τα σταματάει .
 
  • Like
Reactions: mareco


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
βασικα αν θες να γινεις αρχηγος πρεπει να
δειξεις ότι εισαι αρχηγος.εχεις αυτοπεποιθηση και εισαι καρφι σε ότι λες.
όχι πχ του λες μη και μετα από 1 λεπτο κανεις χαδια και αγκαλιες.
η τη μια το μαλωνεις για το λουρι και την επομενη λες δε πειραζει...εκει σε μαθαινει ότι εισαι λασκα και σε καβαλαει.
δηλαδή 5 πραγματα που επιτρεπεις και 5 που δεν επιτρεπεις για αρχη αλλα σε αυτά θα εισαι κέρβερος ότι ωρα και να είναι όπως και να σε κοιταει οσο καλος και να είναι.
και οι γλυκες οι πολλες κερδος είναι για το σκυλο .
μεχρι να ζησετε 2 χρονια μαζι ο σκυλος θα σε μετραει και οσο και αν σου φαινεται υπερβολικο ξερει να σε μετραει πολύ καλα και ότι κερδισει είναι από λεπτομέρειες που αφησες εσυ.
α και όταν μαλωνεις το σκυλι , το μαλωνεις ε.σταση σωματος , φωνη κτλ.οχι σου λεω μη και γελαω επειδή με κοιταει αγαπησιάρικα....
 


Χρύσα-Χόμερ

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
72
38
43
Αθηνα-Βριλησσια
Ευχαριστω παιδια,να ειστε καλα.
Η εντυπωση που μου δινει με το σκοινι ειναι πως θελει να το βγαλει,οχι να παιξει.Μηπως να κοπει και η "ελευθερια" που του εχω 8 μετρα σκοινι στο παρκο για να παιζει με μια σκυλιτσα?Μηπως θελει μονο περπατημα κι ας χασω τη μοναδικη ευκαιρια του να παιζει?Καμια φορα τον αφηνω και στη αυλη,οταν πινει καφε ολη η φαμιλια,μηπως να το καταργησω κι αυτο?Εννοω η αισθηση του σκυλου χωρις λουρι ειναι οτι κανει οτι γουσταρει η απλα ειναι μια ευκαιρια να τρεξει ισως?
Αν σας πω οτι ποτε δεν αφησα εντολη "να πεσει κατω" θα το πιστεψετε?και ποτε δεν λυγισα σε κουταβισια βλεμματα,γιατι τα ηξερα τα αποτελεσματα.Ορισαμε εξ αρχης 5 πραγματα με το αγορι μου και τα τηρουσαμε και οι 2.Το μονο του χαιδεμα ειναι πως λογω της συχνοουριας,μολις γκρινιαζε τρεχαμε για να προλαβουμε ατυχηματα.(τα οποια εχουμε μεχρι σημερα).Αυτο το εχουμε μεχρι σημερα.Να φταιει αυτο?Γενικα παντως τραβηγματα στη βολτα μονο σε μενα κανει.Προφανως κατι κανω λαθος,αλλα δεν ξερω τι γιατι εχει ιδια αντιμετωπιση και απο τους 2 μας
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
παυτα η αισθηση χωρις λουρι είναι η καλυτερη.δε θελει εξησγη αυτό.
εσυ πρεπει να το κανεις να μαθει ότι και με λουρι ειμαστε οκ.
αρα όχι μακρυ λουρι.όχι φλεξι όχι ελευθερο.κοντο λουρι διπλα σου.οταν πας βολτα πας βολτα.όταν θα παιξεις τοτε θα του δωσειε καποια ελευθερια.όταν πινετε καφε τοτε αστον λασκα αφου είναι στο κηπο.πρεπει να μαθει να εναρμονίζεται στα θελω "σου"(δυστυχως).
το τράβηγμα στη βολτα κοφτου το (υπαρχουν τροποι ή λουρια να το κανεις)γιατι μετα που θα μεγαλωσει η βολτα θα είναι μαρτυηριο και για τους δυο.
όταν εχει 2 αφεντικα (ιδια προβλήματα ειχα και εγω) ο πιο κέρβερος κερδιζει και αναγκαστικα εσυ θα χανεις.απλα εναρμονισου με το φιλο σου να ειστε στα ιδια (οσο γινεται γιατι δεν γινεται ασχέτως αν νομιζεις ότι ειστε στα ιδια).
αν τωρα δεν εχει συχνοουρια και απλα όταν γκρινιαζει τρεχετε κοφτε το.γιατ εχει συνδεσει και οποτε βαριεται ή σας θελει θα γκρινιαζει και θα ξερει ότι τρεχετε σε αυτόν.(αν δεν εχει συχνοουρια επαναλαμβάνω γιατ αν εχει είναι αλλα θεματα που δε ξερω πως πρεπει να ενεργείτε).
εγω όπως καταλαβαινω απλα είναι ενας ημιαιμακος ενεργητικος όπως ο δικος μου ο μεγαλος με μεγαλη αναγκη ελευθεριας (χαρακτηριστικο του ειναι αυτο και οχι αναγλαστικα κακο απλα θελει δουλεια για εσας) και λιγοτερη φαινομενικα αναγκη ανθρώπινης παρεας από τα αλλα σκυλια.
μαθε τη βολτα να περπαταει διπλα γιατι εινια κξατι που θα γινετα για χρονια και είναι κριμα να γινεται βασανιστικο .
τις εντολες λιγο λιγο θα τις μαθαινει.αν ειστε κέρβεροι και οι δυο θα μαθει.αλλωστε μη ξεχνας ότι για αρκετο καιρο σας ζυγιζει,.απλα η ζυγαρια εχει γυρει προς το αγορι σου αλλα και αυτόν τον μετραει ακομα....θελει χρονο να αποδεχτει τον αρχηγο σε όλα όταν ο αρχηγος είναι ανθρωπος και ειδικα όταν ειστε 2 που θα ταλαντευεται αναμεσα στον αρχηγο και στον λασκα αφεντικο αναλογα το τι θελει,
 


Nikos45call

Member
31 Μαϊου 2016
15
0
35
Καλησπερα παιδια καλως σας βρηκα ειμαι νεο μελος και γιαυτο αν γραφω καπου λαθος να με ενημερωσετε.εντος λιγων ημερων θα γινω κατοχος ενος μαλινουα 2/3 μηνων θα ηθελα συμβουλες οσο αναφορα την διατροφη του αρχικα γιατι τα λεφτα ειναι περιορισμενα και επισης για την εκπαιδευση υπακοης και αρνηση τροφης.ευχαριστω
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Καλησπερα παιδια καλως σας βρηκα ειμαι νεο μελος και γιαυτο αν γραφω καπου λαθος να με ενημερωσετε.εντος λιγων ημερων θα γινω κατοχος ενος μαλινουα 2/3 μηνων θα ηθελα συμβουλες οσο αναφορα την διατροφη του αρχικα γιατι τα λεφτα ειναι περιορισμενα και επισης για την εκπαιδευση υπακοης και αρνηση τροφης.ευχαριστω

καλησπέρα και να σου ζησει αρχικα.
για τροφη οκ τωρα σε αυτή τη ηλικια θα ελεγα μια ξηρα αυτης της ηλικιας.το οικονομικο εσυ το ξερεις και το θετεις .απλα θα ελεγα να μην πας από το ένα ακρο στο άλλο.δηλαδη από πανακριβη ξηρα στη ξηρα του σουπερ μαρκετ.δες πως του καθεται σε κακα και τριχωμα.σε αυτές τις ηλικιες είναι επιφοβο να μπλέξεις με μαγειρευτη τροφη ή μπαρφ .
εκτος αν εχεις εμπειρια από αλλα σκυλια σε τετοια διατροφή από μικρα.
το δυσκολο κομματι τωρα βεβαια με το σκυλι που διάλεξες (από τα καλυτερα σκυλια -εξηγούμαι ότι δεν το λεω ειρωνικα το "με το σκυλι που διάλεξες") είναι ότι αναγκαστικα πας για εκπαιδευση και δεν την τελειώνεις εννοω τα μαθηματα με εκπαιδευτη αν δεν ειστε και οι 3 καλυμενοι απολυτα και να το δειχνετε.
είναι σκυλι που όχι πρεπει να εκπαιδευτεί μονο αλλα θελει και το ιδιο να εκπαιδευτεί και όταν εκπαιδευτεί εχεις ένα απιστευτο τυπο/τυπισσα .εκει θα σε τσιμπησει οικονομικα.
γνωμη μου είναι να μην πας σε εκπαιδευτη που πληρωνεται με μαθημα ή με πακετο 10 μαθηματα πχ και να μην ερχεται ο εκπαιδευτης σε σενα αλλα να πηγαίνετε αλλου.
τελος πρωτα θα κανεις βασικη εκπαιδευση και μετα πας για αρνηση τροφης στα σοβαρα.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
Καλησπερα παιδια καλως σας βρηκα ειμαι νεο μελος και γιαυτο αν γραφω καπου λαθος να με ενημερωσετε.εντος λιγων ημερων θα γινω κατοχος ενος μαλινουα 2/3 μηνων θα ηθελα συμβουλες οσο αναφορα την διατροφη του αρχικα γιατι τα λεφτα ειναι περιορισμενα και επισης για την εκπαιδευση υπακοης και αρνηση τροφης.ευχαριστω
αν τα λεφτα για τη διατροφη του ειναι περιορισμενα, μηπως να ξανασκεφτεις την ιδιοκτησια σκυλου;

ανοιξε καλυτερα ενα νεο θεμα για τις ερωτησεις σου :).
 
  • Like
Reactions: mareco and dnassib