ΨΕΜΑΤΑ όλα...


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Παιδιά όπου πηγαίνετε διακοπές να τσεκάρετε ότι υπάρχει και κτηνίατρος!
(Το βιολί μου εγώ...)
 


jimar

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
46
75
ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια, ξερω καλα το νησι , καταγομαι απο κει, αλλα δεν το εχω επισκεφτει ποτε με σκυλι γι αυτο ρωταω περισσοτερες πληροφοριες .Αν καποιος εχει παει με το σκυλι του ισως με κατατοπισει καλυτερα που θα ειναι καλυτερα για μπανιο, για βολτα , καφε κτλ μαζι με το σκυλι εννοειτε.
Σοφια , θα μενω Αγ.Αρσενιο και δεν εχω προβλημα να μετακινηω οπουδηποτε, η μικρη μου ειναι ενα 6 μηνων καναριο...10 Αυγουστου που θα κατεβουμε θα ειναι περιπου 9 ...Ευχαριστω και παλι...
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Α! μικρό σκυλάκι!!! :xD:

Από τα πλοία που πάνε πλέον το καλύτερο για να ταξιδέψεις με σκυλί είναι το Blue Star Delos. Τα kennels είναι στο κατάστρωμα, σε δύο κλιματιζόμενα (!!!!) δωμάτια με ευρύχωρα και πεντακάθαρα κλουβιά. Καμία σχέση με ότι μπορεί να έχεις δει στα παλιότερα Paros, Naxos, Ithaki κλπ. Επίσης το πλήρωμα σε στέλνει στο κατάστρωμα με το ασανσέρ παρακαλώ! Αν πάλι θέλεις να κάτσεις κι εσύ κατάστρωμα να ταξιδέψεις μαζί με το σκυλί επίσης οι συνθήκες είναι αξιοπρεπέστατες.

Με τα σκυλιά εμείς για μπάνιο πάμε κυρίως στην Πλάκα, στα χωρίς ομπρελοξαπλώστρες κομμάτια, την παραλία την ξέρεις, είναι απέραντη, αποκλείεται να μη βρεις μέρος να'χεις ησυχία. Πολλή καλή επιλογή, και πολύ κοντά στον Αγ. Αρσένιο είναι ο Ορκός, έχει πολλά μικρά "παραλιάκια" πριν την κυρίως παραλία όπως έρχεσαι από την Πλάκα όπου παίζει να είσαι όλη μέρα μόνος σου ακόμα και τον Αύγουστο. Γενικά πάντως όπου δεν παίζει φάση "οργανωμένης" παραλίας δεν θα'χεις πρόβλημα με το σκυλί, εμείς έχουμε πάει σχεδόν παντού, και Κλειδό, και Αγιασό, και στη Βίγλα, στο Αλικό, Πυργάκι, παντού. Και στον Προκόπη τα 'χουμε πάει, Ιούνη μήνα, αλλά μας την είπε η ναυαγοσώστρια.... Α! και στην αρχή της Πλάκας, μπροστά στον Παράδεισο (την ταβέρνα) μην πας, τρεις φορές έχει έλθει το Λιμενικό, μία για μας, τις άλλες για άλλα σκυλιά, υποψιάζομαι τον ταβερνιάρη (ελπίζω να μην είναι γνωστός σου :mrgreen:).

Για καφέ εφόσον κάθεσαι έξω πάλι δε νομίζω να 'χεις θέμα. Τουλάχιστον σε μας δεν έχει τύχει κάτι άξιο αναφοράς. Pet friendly μπαράκι είναι το naxos cafe στην παλιά αγορά, συχνά θαμώνες περνάνε για ποτάκι με το σκυλί τους.
 


jimar

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
46
75
ευχαριστω σοφια :)

εκανα καλη αρχη , με το δηλος θα κατεβουμε (εχω και τα εισητηρια...τετοια τρελα με πιανει απο τον Μαιο κιολας), κι εγω στην πλακα σκεφτομουνα αλλα με χαλαει που στα πιο απομερα σημεια, συνηθως εχει "μαυρα" μεσα στη θαλασσα (ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω).
Κι εγω πιστευω να μην εχω πουθενα προβλημα να καθεται το σκυλι μαζι μου στην παραλια, το θεμα ειναι
ομως να μπορει να κανει και κανενα μπανακι :cool:, ελπιζω φετος να μην εχει πολλους Ελληνες , γιατι φανταζομαι ειναι οι μονοι που μπορει να δημιουργησουν θεματα απ το πουθενα...
Στον παραδεισο (ταβερνα) πηγαινα συνεχεια περυσι (δεν εχω καμμια σχεση) και εβλεπα 1-2 αδεσποτα να περιφερονται , μαλιστα στο παρκινγκ που εχει πισω ειχε 4-5 κουταβακια ...τι να πω ελπιζω να μην ειναι τοσο μ@@@@κες και φωναξανε αυτοι το λιμενικο....το λιμενικο που λες το εχω πετυχει στον Αγ.Προκοπη να κανει παρατηρηση σε τουριστες να βαλουν τα μαγιο τους , επειτα απο παρατηρησεις και δυσφορια ελληνικης οικογενειας , μετα απο διαμαρτυριες εντονες, οπου φυγει φυγει το λιμενικο απο την παραλια :-\"
Ευχομαι να περασουμε ησυχες διακοπες γιατι μου σπανε αφανταστα τα νευρα οι παρατηρησεις εφοσον εγω τηρω τα προβλεπομενα, αν εισαι κατω και μας πετυχεις σε καμμια παραλια (αντρογυνο με μπεζ καναριο και τα αυτια του στη θεση τους) με τα δικα σου..σφυρα...θα γινει χαμος, μονοι μας θα μεινουμε σε ακτινα 2 km....ευχαριστω και παλι για τις πληροφοριες.
Δημητρης
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Αν σας πετύχουμε κι έχουμε τα "παιδιά" μαζί να 'σαι σίγουρος ότι θα κάνουμε αναστροφή με ελαφρά..... Ο αρσενικός μας είναι λίγο...... κάφρος να τον πω.... κροκόδειλος να τον πω..... Άστα......


Στις παραλίες πάντως, για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο, φροντίζουμε να μπορούμε να τα δέσουμε, συνήθως καρφώνουμε κάποιο πάσσαλο, στις αμμουδιές είναι εύκολο


Μετά καρφώνεις κοντά και την ομπρέλα και η μέρα περνάει ζάχαρη!


Μπάνιο κάνουν παντού, αλλιώς γιατί να τα κουβαλάμε μαζί, μόνο στον Προκόπη μας την είπαν επειδή τα βάλαμε στη θάλασσα. Και όντως οι ξένοι είναι άλλη φάση οι άνθρωποι, πραγματικά διασκεδάζουν όταν βλέπουν το κολύμπι και το παιχνίδι που κάνουν στη θάλασσα!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU