ΨΥΛΛΟΙ!!


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Την εταιρεια δεν την θυμαμαι. Στην συσκευασια λεει οτι κραταει για 4 μηνες και οτι ειναι αδιαβροχο.
Εγω δεν σκοπευω να το κρατησω πανω απο 2 μηνες. Το αγορασα στα 5 ευρω.

Υγ: Της provet ειναι! Το βρηκα!
Πραγματι πολύ οικομομικο σε σχεση με το scalibar.
Το επομενο μηνα που "ληγει" το scalibar θα το δοκιμασω.
Σ'ευχαριστώ!
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Για μενα ηταν λιγο μονοδρομος μιας που το scalibor μας εκανε αλλεργιες. Και το bioband μου αρεσε αλλα επειδη δεν το βρισκω ευκολα στραφηκα στο collier. Μια δοκιμη θα σε πεισει. Ειναι στο 1/3 περιπου της τιμης του scalibor.
Να μου πεις και εντυπωσεις!
 


aggelos

Well-Known Member
21 Μαϊου 2008
187
2
47
Γιάννενα-Θεσσαλονίκη
Λοιπον επειδη εχω και εγω ενα θεματακι με το scalibor και επειδη και τα δικα μου σκυλια εχουν ενα θεματακι με την ευαισθησια εχω στραφει προς τα μη χημικα. Τωρα αγορασα το collier! Μυριζει υπεροχα, ειναι οικονομικοτερο και εχω και το κεφαλι μου ησυχο!
Πολύ ενδιαφέρον αυτό αλλά μπορούμε να το βρούμε εύκολα?
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
κοβουμε στη μεση 4 βιολογικα λεμονια κ τα βασουμε σε κατσαρολακι που εχουμε να βραζει ελα λιτρο νερο. σκεπαζουμε κ αφηνουμε λιγο να βρασει το νερο με τα λεμονια(ειναι πλημενα με τη φλουδα τους) κλεινουμε το ματι 10 λεπτα μετα, κ αφηνουμε εκει για 12 ωρες(καπακι κλειστο)
την επομενη μερα, μεσα στην κατσαρολα παιρνουμε κ στιβουμε με τα χερια τα λεμονια. Φυσιολογικα θα διαλυθουν κατα πολυ, γιατι θα ειναι σουπερ μαλακα). ΟΛΟ αυτο το μειγμα, το παιρνουμε κ κανουμε μπανακι το σκυλι που ΕΧΕι ψυλλους. Δεν βαζουμε εννοειται στα ματακια κ μεσα στα αφτακια η τα γεν, οργανα.
ΔΕΝ ξεπλενουμε, ΔΕΝ σκουπιζουμε, ΔΕΝ στεγνωνουμε.
αφηνουμε να στεγνωσει μονο του.

τα σκυλια με λευκο τριχωμα να μην βγουν την ιδια μερα στον ηλιο.

αυτο που περισσεψει απο το ζμουδι, το βαοσυμε σε γυαλινο βαζακι στο ψυγειο.

επαναλαμβανουμε μια εβδομαδα μετα.

Ενδιαμεσα, ψεκαζουμε με το ακολουθο


αντιπαρασιτικο μειγμα με αιθερια ελαια :
6 σταγονες πελαργονιο
2 σταγονες λεβαντα
2 σταγονες tea tree oil
2,5 κουταλ.γλυκου νερο

βαζουμε το μειγμα σε ψεκαστηρι και ψεκαζουμε καλα το σκυλακι μας (ΠΡΟΣΟΧΗ! τα αιθερια δεν ειναι ολα ακινδυνα καποια ειναι τοξικα, ΔΕΝ αυτοσχεδιαζουμε στις δοσολογιες...)

ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ. bye bye ψυλλοι!

ΥΓ εννοειται εν το μεταξυ εχουμε καθαρισει τους χωρους του σπιτιου αλλιως δωρον αδωρον. Το τιπακι με τα λεμονια ειναι για καταπολεμηση, οχι για προληψη. Επαναλαμβανω το δοκιμασα στη μικρη μου που ειναι κ ευαισθητη και εκτος οτι ψυλλοι εξαφανιζολ, της εκανε ΕΝΑ τριχωμα το λεμονι...βελουδο...θα με θυμηθειτε.
 




Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
το εκανα και ψυλλοι τελος. Απο οταν επαθε αυτο το νευρολογικο σοκ η μικρη με το σκαλιμπορ, την ειδα αλλιως και δεν πιστευω στα ματια μου πλεον. Το λιγοτερο που μπορω να κανω ειναι να μοιραστω οσα εχω δει οτι εμενα τουλαχιστον με βοηθησαν πολυ.

κ για να κλεισω το στορυ κ μιας κ το σπιτι εγω το ειχα ψεκασει με σεμπασιλ το οποιο μισω καθοτι πολυυυυυυυυυυυυ χημικο, απλα τα πραγματα κ παιχνιδια της μπηκαν σε βραστο νερο , κ ψεκασα παντου με το νερο με τα αιθερια(καλα, σαφως κ σε μεγαλυτερη ποσοτητα εφτιαξα το μειγμα αλλα με τις αναλογιες που πρπει) . το πατωμα το περασα με 2 λιτρα νερο ζεστο που ειχα βαλει πρασινο σαπουνι, 8 σταγονες ευκαλυπτο, 4 σταγονες ριγανη(ξουτ κ τα μυρμηγκια),4 σταγονες δενδρολιβανο. Προσοχη ομως να μην γλειψει το σκυλι πριν στεγνωσει.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αυτό που έγραψες Χόπσι προστατεύει μόνο από τους ψύλλους, ή και από τσιμπούρια, κουνούπια, σκνίπες... κλπ; Επίσης γιατί δεν κάνει να βγουν στον ήλιο τα λευκά σκυλιά; :confused:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.876
Με το λεμόνι, θα κιτρινίσει η γούνα τους.
Πάντως, εμένα βρε Hopsi, μου ακούγονται υπερβολικά όλα αυτά που κάνεις. Τι να πω; Χαρά στο κουράγιο και την όρεξή σου. Εγώ δεν υπάρχει περίπτωση τόσο πολύ πια...
Αλλά ρε παιδί μου, τόσο μικρό σκυλάκι και τόσο πια προστατευμένο, πως διάολο κόλλησε και ψύλλους; Μου είναι αδιανόητο, το πόσα έχει περάσει στο τόσο λίγο που ζει :(
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.876
Αν δεν σε νοιάζει, τίποτα. Θα είναι και πρωτότυπος :D
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
ειχε φροντλαην κ ομως τσεπωσε. Εδω τις προαλλες ειδαμε να κανει σαλτο ενας ψυλλος κ μια αλλη φορα τσιμπουρι. Ζω σε ωραια γειτονια. βασικα πολλες γατουλες κοντα στο σπιτι. Γιατι να πεις οτι την παω σε λιβαδια; στη γειτονια την πατησε ολες τις φορες.

φαινεται μπελαλιδικο μα δεν ειναι.

Για να απαλλαγουμε απο ψυλλους θελει εκτος απο το σκυλι κ το σπιτι καθαρισμο.
ολα αυτα τα σβερκωσε η μικρη μου με φροντλαην κλαην μαην...ω ναι, κι ομως.

Ενηγουεη, εγω επειδη εγινα ξαφνικα του ολτερνατηβ νατουρελ οσο μπορω, ειπα να το παραθεσω μιας κ το δοκιμασα και αφενος η μικρη δεν επαθε τιποτα(γιουπιιιιιιιιιιιιιιζ!) αφαιτερου τα θκατοζωηφια εξαφανιζολ.

σας ασπαζομαι σταυρωτα και οσοι θελουτε το κανουτε. Παντα υπαρχει κ ο δρομος των χημικων, απλα εγω τον δοκιμασα, φχαριστω δεν θαπαρω.


υγ: @ berna, αυτο με το λεμονι ειναι αφου κολλησει ψυλλους. για ψυλλους.
το μιγμα αιθεριων ειναι για ψυλλους, τσιμπουρια. Αν θες κ για κουνουπι σκνιπα, μπορεις να προσθεσεις 2 σταγονες σιτρονελλα και neem oil και 1 κουταλακι νερο επιπλεον απλα τη μεγιστη λεν αποδοση εχουν τα αιθερια με 4 μειγματα. Μετα εξασθενει καπως η δραση του.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:το νερακι ως διαλυτης ειναι σωστο να ειναι το απεσταγμενο, οχι βρυσης η ιολη λουτρακι κλπ.
εγω τα λεω κ οσοι πιστοι προσελθετε =)
 
Last edited:








Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Πολύ ενδιαφέρον αυτό αλλά μπορούμε να το βρούμε εύκολα?
Πολυ ωραια η ερωτηση σου! Πρεπει να ειναι καινουργιο προιον γιατι και ο πετσοπας που ψωνιζω τωρα το εφερε. Μπορεις να ρωτησεις στο μαγαζι που πας αν μπορει να το προμηθευτει η οχι.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.876
Κορίτσι, με κάτι τέτοια που κάνεις, σε βλέπω να καταλήγεις επίσημος dealer του φόρουμ :p
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Βρε παιδιά να ρωτήσω κάτι? Εγώ δεν φοράω scalibor στον μικρό μου διότι τα γαλλάκια είναι και λίγο ευαίσθητα σε αλλεργίες. Του βάζω μόνο αμπούλα advantix. Κάνω καλά ή μήπως δεν καλύπτεται πλήρως ο μικρούλης?
aggelos
Σταδιακά και με δόσεις δοκίμασες να του βάλεις scalibor? Το γραψα χθες και σε άλλο ποστ.
Την πρώτη μέρα του το φοράς 2 ώρες, την επόμενη 4-5 κλπ. και σε 1-1,5 εδομάδα αν δεις ότι δεν έχει πρόβλημα το βάζεις μόνιμα το scalibor. Εγώ το έκανα έτσι στην Pepper και δεν είχαμε κανένα κρούσμα φαγούρας, ερεθισμού κλπ. Και στην Κάρλα κάθε άνοιξη, καλού-κακού ξεκινάω να της το φοράω "με δόσεις" και όχι "μονοκοπανιά".
 


Φλάφη

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2012
89
32
Παιδιά έμένα ο πετσοπάς απ όπου αγόρασα το φροντλάιν μου είπε να την ψεκάσω 2 φορές επειδή είχε ήδη ψύλλους !!! μία φορά τη μέρα που αγόρασα και άλλη μία μετά από μία εβδομαδά μα είναι δυνατόν ;;;; έχετε παρόμοια εμπειρία ;;;την ψέκασα και δεν έχω δει στο δέρμα της έκτοτε φαγουρίζεται αραιά και που , μην το στείλω το σκυλί φοβάμαι και είναι κρίμα γιατί και αμπούλα της έβαλαν και λουράκι ....