ΨΥΛΛΟΙ!!


Φλάφη

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2012
89
32
και γω λέω να περιμένω και να της κάνω ψεκασμό μετά από κανένα μήνα , έχεις κάποιο άλλο κατά νου ;; ήταν αδέσποτη κιόλας οπότε.... δεν ξέρω από πότε τους είχε
 




Φλάφη

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2012
89
32
effipro της είχαν βάλει .... τέλος πάντων σ ευχαριστώ θα το κάνω σε κανένα μήνα πάλι να ηρεμήσει
 




ippotis

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
320
0
Λάρισα
εγώ βρήκα πάλι ψύλλο πριν λίγο πάνω στον Χάρη.
τον ψέκασα με το σπρέι της effipro που είχα πάρει απο τον κτηνίατρο.
να ρωτήσω κάτι άλλο.. κάθε μήνα του βάζει μια αμπούλα της effipro αλλα συνεχίζω που και που να βρίσκω ψύλλους πάνω του μετά την βόλτα.
μήπως δεν είναι αρκετά ισχυρή η συγκεκριμένη αμπούλα;

επίσης έβγαλα το scalibor με δικιά μου παρέμβαση μιας και ξυνόταν συνέχεια στον λαιμό με αποτέλεσμα να κάνει πληγή. υπάρχει κάτι άλλο σαν απωθητικό για την σκνίπα αν και δεν ξέρω πότε ακριβώς τελειώνει η εποχή τους?
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Τι γίνεται ρε παιδιά με αυτή την αμπούλα effipro???? Δεν την είχα 20 μέρες και βρήκα ψύλλο :mad: και την ξαναέβαλα......έτσι και βρω κι άλλον θα πάρω πάλι την advantix.....έχουμε και λουρί scalibor!
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Οι σκασμένοι...από τα πιο ανθεκτικά ζωύφια!! Στον Κίλλερ έβαζα advantix και πάλι έβρισκα πού και πού από κανέναν.

Ο Κάρλος μου είχε φορτωθεί πέρσυ το καλοκαίρι από ένα κουτάβι που έβραζε κυριολεκτικά. Τον είχα βάλει πάνω σε ένα λευκό σεντόνι, και αφού τον είχα ψεκάσει πριν κανα δίωρο με frontlilne, τον χτένιζα με το furminator και πέφτανε πάνω στο σεντόνι άλλα νεκρά, άλλα ζωντανά. Το τι ψυχολογική φαγούρα είχα μετά...δεν περιγράφεται.
 
Last edited:








ippotis

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
320
0
Λάρισα
ναι ψύλλος είναι!
πόσος καιρός πέρασε απο τότε που του είχατε βάλει αμπούλα και σπρέι??
εγώ πάντως έχω παραδοθεί φέτος με τους ψύλλους.. δεν ξέρω τι άλλο να κάνω:mad:
 


peter12x

Well-Known Member
13 Μαϊου 2012
154
0
Πάτρα
ούτε μια βδομάδα, το πήγα στο γιατρό τελικά επειδή είχε 2 σαν πληγές και δεν ήξερα τι μπορεί να είναι αυτό, για τους ψύλλους μας είπε δεν χρειάζεται τίποτα άλλο επειδή είχαμε βάλει την αμπούλα, αλλά καλό θα ήταν να αλλάξουμε δρόμο στην βόλτα(πρώτη φορά είδα εγώ, δεν είχα ξαναδεί).Για το άλλο θέμα, είπε πως είναι δερματικό που μπορεί να συμβεί σε στιγμή που ο οργανισμός είναι "πεσμένος" έκανε μια ένεση και μας έδωσε μια αλοιφή για 10 μέρες και θα ξαναπεράσουμε να δει την πορεία του.

υπάρχει περίπτωση να πολλαπλασιαστούν στο σπίτι ; χρειάζεται να κάνω κάτι να καθαρίσω το χώρο ή απλά ήταν ένα μεμονωμένο περιστατικό και δεν χρειάζεται κάτι ;
 
Last edited by a moderator:


ippotis

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
320
0
Λάρισα
για το σπίτι εμείς ανακατεύαμε λίγο ξύδι με νερό μέσα σε ένα μικρό ψεκαστήρι και ψεκάζαμε στα μέρη που σύχναζε!!
"σε περίπτωση που δεν το ξέρεις, Μην ρίξεις σκέτο ξύδι γιατί αφήνει λεκέδες και δεν φεύγουν" (το έκανα εγώ και με διαολόστειλαν μέσα στο σπίτι:cool:)

και η πικρή αλήθεια είναι ότι πολλαπλασιάζονται αρκετά γρήγορα τα αναθεματισμένα!
 




glykeria

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
145
24
Να ρωτησω κατι?Ευδοκιμουν οι ψυλλοι αυτη την εποχη?Γιατι κατι περπατουσε πανω στην Ηρα,συγκεκριμενα ενα μαυρο ζωιφιο το οποιο με δυσκολια επιασα και φονευσα.Δεν ξερω αν ειναι ψυλλος αφενος γιατι δεν εχω ξαναδει ποτε αλλα και γιατι οπου ψαχνω τους δειχνουν μεγενθυμενους σαν τεραστια τερατινια.Αν ειναι ψυλλος επειδη της επιτρεπω να ανεβαινει στο κρεβατι μου και στον καναπε λετε να εχω γεμισει με προνυμφες και αυγα?
 


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
πιστευεις οτι πηδουσε?? αν ναι ψυλλος ηταν. βρηκα και εγω χτες στον δικο μου. ο κτηνιατρος μ ειπε οτι λογω ζεστης τους προηγουμενους δυο μηνες ευδοκιμούν ακομα..
 


glykeria

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
145
24
Ωχχ.Κ ειχα μια μικρη ελπιδα οτι δεν ηταν λογω εποχης.Δεν πηδουσε να πω την αληθεια αλλα εδειχνε τρομερη απροθυμια στο να το πιασω και κινουταν γρηγορα.Τι σας ειπε να κανετε ο κτηνιατρος?
 


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
frontline αμπουλα και ενα χαπι γιατι μπορει να εχει φαει τα αυγα και να εχει ταινια (παρασιτα). πηγαινε αυριο και παρε μια και τα ρουχα σου βγαλτα στον ηλιο η με ατμο γιατι ο ψυλλος δεν αντεχει στην ζεστη...
 




hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
ααα και να ξερεις οτι αυτα δεν σκοτωνονται αν τα πιασεις απλα..πρεπει να τα λιωσεις με το νυχι σου η να ριξεις πανω στα δακτυλα που τα κρατας οινοπνευμα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3