Ψάχνω να αγοράσω ένα dachshund


Georgeskiadas

Member
9 Αυγούστου 2015
14
4
Γειά σας θα ήθελα να αγοράσω ένα κουτάβι που να γίνεται εως 10 κιλά. Θα προτιμούσα ένα dachshund.
Ξέρει κανείς κανένα εκτροφέα dachshund για να αγοράσω ένα κουτάβι.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Τηλεφωνησε στον ΚΟΕ (κυνολογικος ομιλος Ελλαδος), να σου δωσουν στοιχεια εκτροφεων.

Γιατι αυτη τη ρατσα; Τι ειναι αυτο που ξεχωρισες κ γι' αυτο την επελεξες; :)
 


Georgeskiadas

Member
9 Αυγούστου 2015
14
4
Τηλεφωνησε στον ΚΟΕ (κυνολογικος ομιλος Ελλαδος), να σου δωσουν στοιχεια εκτροφεων.

Γιατι αυτη τη ρατσα; Τι ειναι αυτο που ξεχωρισες κ γι' αυτο την επελεξες; :)
Επέλεξα αυτήν την ράτσα μετά από ψάξιμο για μικρόσωμα σκυλιά . Πάντως εγώ ψάχνω για ένα μικρόσωμο σκυλί εως 10 κιλά για διαμέρισμα. Αν έχεις καμία άλλη ράτσα να μου προτήνεις ευχαρίστως να την ακούσω. *ευχαριστώ για την πληροφορία για τα εκτροφεία.
 




skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Δεν εχω να σου προτεινω καποια ρατσα, απλα ρωτησα απο περιεργεια. :)

Παντως μη στηριζεις την επιλογη σου σε κιλα-διαμερισμα. Ειχα σκυλο 60+ κιλων κ τωρα εχω 40+ κιλων κ ζω σε γκαρσονιερα 40τμ.

Αν τωρα ειναι ο πρωτος σου σκυλος κ φοβασαι οτι δε θα μπορεις να το διαχειριστεις, ειναι αλλο θεμα. Το οτι ειναι μικροσωμο ομως ενα σκυλι δε σημαινει οτι ειναι κ απολυτα διαχειρισιμο (βλ. τζακ ρασελ-πολυυυ ενεργητικο σκυλι).

Αναεξαρτητου μεγεθους τα σκυλια θελουν καθημερινη ασκηση κ βολτα. Απλα οταν γυρνατε κουρασμενοι απο τη βολτα, το μεγαλοσωμο θα πιανει 8 πλακακια, το μικροσωμο 4. Σιγα! :p

Κ για να ευλογισουμε τα γένια μας, μεγαλο σκυλι=μεγαλες αγκαλιες!!! ;)
 


Georgeskiadas

Member
9 Αυγούστου 2015
14
4
Δεν εχω να σου προτεινω καποια ρατσα, απλα ρωτησα απο περιεργεια. :)

Παντως μη στηριζεις την επιλογη σου σε κιλα-διαμερισμα. Ειχα σκυλο 60+ κιλων κ τωρα εχω 40+ κιλων κ ζω σε γκαρσονιερα 40τμ.

Αν τωρα ειναι ο πρωτος σου σκυλος κ φοβασαι οτι δε θα μπορεις να το διαχειριστεις, ειναι αλλο θεμα. Το οτι ειναι μικροσωμο ομως ενα σκυλι δε σημαινει οτι ειναι κ απολυτα διαχειρισιμο (βλ. τζακ ρασελ-πολυυυ ενεργητικο σκυλι).

Αναεξαρτητου μεγεθους τα σκυλια θελουν καθημερινη ασκηση κ βολτα. Απλα οταν γυρνατε κουρασμενοι απο τη βολτα, το μεγαλοσωμο θα πιανει 8 πλακακια, το μικροσωμο 4. Σιγα! :p

Κ για να ευλογισουμε τα γένια μας, μεγαλο σκυλι=μεγαλες αγκαλιες!!! ;)
Θέλω μέχρι 10 κιλά γιατί το θέλω να το παίρνω μαζί μου στα ταξίδια.
 




haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Θέλω μέχρι 10 κιλά γιατί το θέλω να το παίρνω μαζί μου στα ταξίδια.
Γιώργο, αν θέλεις να ταξιδεύεις με αεροπλάνο, το σκυλάκι πρέπει να είναι κάπου στα 7,5 κιλά.
Στην καμπίνα δέχονται μόνο όταν το σκυλί μαζί με το τσαντάκι ζυγίζει 8 κιλά.
 


Georgeskiadas

Member
9 Αυγούστου 2015
14
4
Γιώργο, αν θέλεις να ταξιδεύεις με αεροπλάνο, το σκυλάκι πρέπει να είναι κάπου στα 7,5 κιλά.
Στην καμπίνα δέχονται μόνο όταν το σκυλί μαζί με το τσαντάκι ζυγίζει 8 κιλά.
Καλά δεν με αφορά και τόσο για τα αεροπλάνα αλλά θέλω να με βοηθήσετε να βρω την κατάλληλη ράτσα όπου για να είναι σε διαμέρισμα, να είναι παιχνιδιάρικο και στοργικό και να είναι μικρόσωμο
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Κ τα σκυλια που περιγραφω τα επαιρνα στα ταξιδια μου με πλοια κ αυτοκινητο.

Βεβαια, ειναι σεβαστη καθε επιλογη. Οπως εγω θελω μεγαλοσωμα, εσυ θες μικροσωμα. ;)

Παντως, αν γενικα θες ενα μικροσωμο κ δεν εχεις κολλησει με καποια ρατσα, να τη γουσταρεις τρελα κ να μην εχεις ματια γι' αλλη, απευθυνσου σε φιλοζωικη! Εχουν ΠΟΛΛΑ μικροσωμα κατω των 10 κιλων. Οσο για το παιχνιδιαρικο κ στοργικο....ειναι η φυση των σκυλιων!!! :)
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Στοργικά και παιχνιδιάρικα είναι όλα τα σκυλιά.
Δεν είναι ανάγκη να είναι ράτσα. Άνετα και με το παραπάνω θα σε καλύψει μια φάτσα. Ούτε να ψάχνεις να βρεις εκτροφείς, ούτε να περιμένεις γέννες.
Έτοιμα είναι και σε περιμένουν.
Και από επιλογές.... Δεν θα ξέρεις τι να πρωτοδιαλεξεις.
Σκέψου το;)
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981