Ψαχνω μικροσωμο κουταβι!


EriFal

New Member
18 Ιανουαρίου 2014
2
0
Αγία Παρασκευή, Αθήνα
Παιδια ψαχνω ενα κουταβακι που να γινεται μιρκοσωμο γιατι λογω χωρου δεν θελω να καταπιεστει και το ιδιο!Απλα δεν εχω βρει πουθενα κατι..ξερετε εσεις μηπως μπορω ν βρω κατι?
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Καώς ηρθες.
Αν ψαξεις στο facebook (αν εχεις) υπαρχουν πολλες σελιδες για μικροσωμα σκυλακια που ψαχνουν σπιτι.
Παντως αν ο χωρος ειναι το μονο σου προβλημα και γι αυτο περνεις μικροσωμο, να ξερεις οτι αν το σκυλι εχει την εκτονωση σπιτι θα κοιμαται σε μια γωνιτσα.

Να μια σελιδα που βρηκα με μια γρηγορη αναζητηση :)
https://www.facebook.com/groups/153296634858485/
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Ο σκύλος δεν καταπιέζεται λόγω χώρου αρκεί να έχει την καθημερινή του άσκηση και τις βόλτες.

Το ότι ένα μικρόσωμο σκυλί "τρέχει" κάτω από το τραπέζι ή γύρω από τον καναπέ, αν δεν του καλύπτεις τις καθημερινές ανάγκες άσκησης (σωματικής και πνευματικής) καταπιεσμένο θα καταλήξει.

Αρχικά πρέπει να αποφασίσεις για ποιό λόγο θα ήθελες ένα σκύλο και τί σκοπεύεις να κάνεις παρέα του.

Μετά φυσικά το τί τρίχωμα (κοντό ή μακρύ) το μακρύ είναι προφανώς περισσότερο απαιτητικό και για την καθαριότητα - καλλωπισμό του σκύλου και για την καθαριότητα του σπιτιού.

Άλλος παράγοντας είναι η ενέργεια του ζώου, αν έχεις το χρόνο και την όρεξη για τρέξιμο, τεράστιες βόλτες με άσκηση, ίσως άθλημα σκύλου κλπ.

Γνώμη μου είναι καλύτερα να αποφασίσεις πρώτα το τί και γιατί, και να δεις τί μπορείς να προσφέρεις στο σκύλο σε καθημερινή βάση 100%, και βάσει αυτού να επιλέξεις την ράτσα που σου ταιριάζει. Και όπως ανέφερε ήδη η Ηλέκτρα από πάνω, και ένα μεγάλος σκύλος μπορεί να είναι μια χαρά σε μικρό χώρο αρκεί να τηρούνται κάποιες βασικές προυποθέσεις.

Έχει άααααπειρο υλικό στο φόρουμ, είμαι σίγουρος θα βρεις αυτό που σου ταιριάζει σύντομα :)
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Παιδια ψαχνω ενα κουταβακι που να γινεται μιρκοσωμο γιατι λογω χωρου δεν θελω να καταπιεστει και το ιδιο!Απλα δεν εχω βρει πουθενα κατι..ξερετε εσεις μηπως μπορω ν βρω κατι?
Νομιζω αυτο ειναι καταλληλο για σενα :lol:
koutavi-vretania-111627.jpg
 




maxoskulo

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2013
102
4
Παντως αν ο χωρος ειναι το μονο σου προβλημα και γι αυτο περνεις μικροσωμο, να ξερεις οτι αν το σκυλι εχει την εκτονωση σπιτι θα κοιμαται σε μια γωνιτσα.
Συμφωνώ απόλυτα!Σε κάθε περίπτωση πάντως ότι σκυλάκι κι αν αποφασίσεις να πάρεις ,κι από τη στιγμή που δεν σε ενδιαφέρει η ράτσα, συμβουλή μου θα ήταν να κοιτάξεις σε καταφύγια και φιλοζωικές!Άπειρα σκυλάκια -που περιμένουν μια καλύτερη μοίρα- σε όλα τα σχήματα ,χρώματα ,ηλικίες και μεγέθη!Αγγελίες τους θα βρεις παντού στο ίντερνετ ,εδώ ,στο fb!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU