Ωιμέ δυστυχία μου! (ΤΡΙΧΕΣ!)


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Λοιπόν πήγα να πάρω το Μουφ από τη φάρμα σήμερα μετά τη μετακόμιση, όπου με πληροφόρησαν ότι άρχισε να μαδάει αγρίως λόγω άνοιξης, το πλύνανε, συνήλθε κάπως, αλλά είναι η εποχή του και θα γίνει χαμός. Και όντως το αυτοκίνητο είναι σαν πεδίο μάχης, τα ρούχα μου άντε να μην πω, στο σπίτι έχει γίνει μακελειό και δε φτάνουνε οι πέντε σκούπες :)o:eek::eek::eek::eek:), εν τω μεταξύ μου έχουνε πει γενικώς (ΚΑΙ η κτηνίατρος) ότι δεν πρέπει να το πλένω πολύ συχνά, παρά μόνο μια φορά το δίμηνο. Τώρα η ιδιοκτήτρια της φάρμας λέει ότι αν θέλω να ηρεμήσω μετά από ΔΥΟ μήνες από το μάδημα (αντί των εκατομμυρίων μηνών δηλαδή), πρέπει να το πλένω τουλάχιστον μια φορά στις δυο βδομάδες!!!!!:eek:

Για δώστε καμιά συμβουλή πριν με πνίξουνε οι τρίχες. Τι να του κάνω του Αυστραλέζου Ποιμενικού και πόσο συχνά να τον πλένω? Πραγματικά έχει το μαύρο του το χάλι και είναι και φρεσκοπλυμένος, φανταστείτε δηλαδή τι έχει να γίνει από αύριο-μεθαύριο!:eek: Ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω! Α ναι, και γιατί πρέπει να πλένουμε το Μουφ τόσο αραιά? Τι θα πάθει αν πλένεται συχνότερα?

Σας μερσώ ιδιαιτέρως και διατελώ για να πάω να ΞΑΝΑσκουπίσω την κόπρο του Αυγείου!
 








Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ευχαριστώ. Το ξύρισμα, λέει, απαγορεύεται στους Αυστραλούς διότι, λέει, τη γούνα την έχουνε για να μη ζεσταίνονται το καλοκαίρι (είναι μονωτική). Βούρτσισμα πέφτει το βράδυ και μάλιστα γίνεται τελείως Νάρκισσος. Καλή ιδέα το furminator, θα το παραγγείλω πάραυτα, το στέλνει μάλιστα χωρίς ΦΠΑ και χωρίς μεταφορικά έξοδα η Amazon. Και στη μισή τιμή από έξω!
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
εγώ τη λώρα τη βουρτσίζω κάθε μέρα, για ένα μισάωρο, τουλάχιστον κ είμαστε σε καλά επίπεδα τέτοιες μέρες που'ναι... :D:D
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Άσχετα με το ότι δεν πρέπει να ξυρίζονται τέτοια τριχώματα (για το καλό του σκύλου), αν το κάνεις θα έχεις ΔΙΠΛΟ πρόβλημα. ΚΑΙ θα συνεχίσει να μαδάει δηλαδή, αλλά ΚΑΙ θα είναι οι τρίχες σχεδόν αδύνατον να μαζευτούν (λόγο μεγέθους και σχήματος).

Πάρε ένα furminator και θα ησυχάσεις.
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
...εν τω μεταξύ μου έχουνε πει γενικώς (ΚΑΙ η κτηνίατρος) ότι δεν πρέπει να το πλένω πολύ συχνά, παρά μόνο μια φορά το δίμηνο. Τώρα η ιδιοκτήτρια της φάρμας λέει ότι αν θέλω να ηρεμήσω μετά από ΔΥΟ μήνες από το μάδημα (αντί των εκατομμυρίων μηνών δηλαδή), πρέπει να το πλένω τουλάχιστον μια φορά στις δυο βδομάδες!!!!!:eek:

Για δώστε καμιά συμβουλή πριν με πνίξουνε οι τρίχες...

...Α ναι, και γιατί πρέπει να πλένουμε το Μουφ τόσο αραιά? Τι θα πάθει αν πλένεται συχνότερα?
Γιατρός-Ιδιοκτήτρια φάρμας 1-0! Γιατί να το πλένεις 2 φορές το μήνα το σκυλί? Το συχνό μπάνιο όντως δεν κάνει καλό και δεν το βρίσκω και ιδιαίτερα βοηθητικό για το μάδημα... (μάλιστα αν το παρακάνεις και του δημιουργήσεις κανένα δερματικό, μπορεί να καταφέρεις να μαδήσει ακόμα περισσότερο!).

Περισσότερα για το μπάνιο μπορείς να δεις εδώ: Μπάνιο σκύλου

Όσο για το βούρτσισμα/χτένισμα... Απαραίτητο και όσο πιο συχνά, τόσο καλύτερα για τον σκύλο και τα χαλιά σου ;)

Προτείνω κι εγώ furminator. Μάλιστα επειδή τα σκυλιά μας έχουν παρόμοιο τρίχωμα, πιο συγκεκριμένα θα σου έλεγα πρώτα ένα χέρι χτένισμα με αραιή χτένα (εγώ χρησιμοποιώ την κλασική μεταλλική) και μετά furminator, έτσι ώστε αν τυχόν έχει κανένα κομπάκι ή κανένα φυτό μπλεγμένο στο τρίχωμά του να μην βγει με το furmi που είναι πυκνό και πιθανότατα θα τον πονέσει περισσότερο. (Καμία σχέση με groomer, εμπειρικά τα λέω..)

Μετά από 2-3 λεπτά με furminator θα έχεις μπροστά σου κάτι τέτοιο (ή και περισσότερο λογικά, αφού ο δικός σου έχει ακόμα πιο πυκνό & μακρύ τρίχωμα):

 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Δε ξέρω τι χρειάζεται ένα aussie. Το border collie μου πάντως είναι άψογο με δεκάλεπτο βούρτσισμα μια φορά τη βδομάδα (με furminator). Από την άλλη ο Ελληνικός μου Ποιμενικός, με βούρτσισμα 45λεπτο, απλά βαριέμαι και σταματάω. :mad:
Νομίζω ότι είναι και δύσκολη εποχή τώρα λόγω αλλαγής θερμοκρασίας. Ομολογώ ότι είχα πάνω από μήνα να τα βουρτσίσω λόγω εντελώς μηδαμινού χρόνου και προχτές τα βουρτσίζαμε ταυτόχρονα για κανένα 40λεπτο για να φτάσουν σε ένα σχετικά αποδεκτό επίπεδο. :paja1: Και πάλι τούφες έχουμε από τον μεγάλο μέσα.
Φίλος κτηνίατρος και κάτοχος κάμποσων σκύλων μου έχει προτείνει πλύσιμο με πανί και ξυδόνερο, κόντρα, λέγοντας ότι σε ένα μήνα θα έχω άλλο σκύλο αλλά δεν το έχω δοκιμάσει. :D
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
Φίλος κτηνίατρος και κάτοχος κάμποσων σκύλων μου έχει προτείνει πλύσιμο με πανί και ξυδόνερο, κόντρα, λέγοντας ότι σε ένα μήνα θα έχω άλλο σκύλο αλλά δεν το έχω δοκιμάσει. :D
Αλήθεια? :shock: Αυτό στο είπε για να την τρίχα που πέφτει? Γιατί εγώ τους το κάνω έτσι κι αλλιώς, αλλά για καθάρισμα.
 




Gizmo

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2009
563
1
Ηρακλειο Κρητης
Φίλος κτηνίατρος και κάτοχος κάμποσων σκύλων μου έχει προτείνει πλύσιμο με πανί και ξυδόνερο, κόντρα, λέγοντας ότι σε ένα μήνα θα έχω άλλο σκύλο αλλά δεν το έχω δοκιμάσει. :D
Μαλλον οτι θα παρεις αλλο σκυλο γιατι αυτος θα την κανει αμα μυρισει το ξυδι........
......εκανα και γω το σαχλο σχολιο μου.....:D:D:D:D:D:D
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
Καλά, μην φανταστείς ότι τα μουλιάζω! Δεν πάει μέχρι το δέρμα και δεν το κάνω και κάθε μέρα. Όταν όμως θέλω να τα καθαρίσω, χωρίς να τα μουσκέψω (με σκέτο νερό, έτσι κι αλλιώς το σκυλοσαμπουάν το χρησιμοποιούω πολύυυ σπάνια) τα καθαρίζω με βρεγμένο πανάκι και λίγο άσπρο ξύδι. Στα μαύρα τριχώματα δίνει και γυαλάδα ;) Απολυμαίνει (σε περιπτώσεις κατουρημένων ποδαριών πχ) και διώχνει μυρωδιές (βρώμας, όχι τη φυσική μυρωδιά του σκύλου).
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Αμάν, μπράβο, ευχαριστώ, διότι χτες έβρισκα τούφες στα πιο κουφά σημεία που μπορείτε να φανταστείτε, π.χ. να κρέμονται σαν αράχνες κάτω από τις καρέκλες της τραπεζαρίας! Το furminator το παράγγειλα χτες και ελπίζω να έρθει εγκαίρως αν και υποπτεύομαι θα κάνει πάνω από βδομάδα. Το Μουφ είναι αρκετά τριχωτό και έχει δυο στρώματα γούνας. Το απέξω είναι αδιάβροχο, οπότε το ξύδι δε θα φτάσει μέχρι μέσα στο δέρμα του αν δεν το βουτήξω μέσα. Κάποτε ξύδι βάζανε για γυάλισμα και στα ανθρώπινα μαλλιά (επίσης διότι σκότωνε και τις ψείρες!:D). Φαντάζομαι μέχρι να έρθει το άγιο furminator θα πρέπει να πέφτει Roomba 4-5 φορές την ημέρα.
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Όχι, θαύμα δε θα γίνει, αλλά σίγουρα θα δω διαφορά αφού καθαρίζει τόσο καλά και στο Μουφ γενικά αρέσει να ασχολούνται μαζί του και να το χτενίζουνε. Η Amazon μου έστειλε μόλις μήνυμα ότι το ταχυδρόμησε και είναι κάπου στο Tennessee, άρα θα κάνει κάποιες μέρες. Μέχρι τότε θα πέφτει κανονικό βούρτσισμα και ρομπότ. Να μη σας πω πώς μου το έχει κάνει το κρεβάτι (μου) διότι είναι μια τραγική ιστορία.
 


cocker-fan

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2007
264
1
Acharnai
Καλο στο δερμα κανει το μηλοξυδο...Και το συχνο μπανιο ειναι κακο γιατι το σαπμουαν καταστρεφει το pH του δερματος με αποτελεσμα δερματικα προβληματα...
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
OK, ήρθε μόλις το furminator το οποίο ναι μεν κάνει δουλειά το απεχθάνεται δε το Μουφ ενώ την κανονική βούρτσα τη θέλει. Κι εγώ μεν προσέχω να μην γδάρω το Μουφ (ίσως να το έκανα μια φορά κατά λάθος), αλλά φοβάμαι μην του προκαλέσω κανέναν ερεθισμό. Είναι και δύσκολο να δω με τόση γούνα. Υπάρχει κάποιο κρεμοειδές να του βάζω για μετά ώστε να μην έχουμε ερεθισμούς και τέτοια? Διότι το άτιμο έβγαλε πάρα πολλές τρίχες και πολύ μ' αρέσει.
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
Τον έγδαρες με το furminator? Το θεωρώ σχεδόν αδύνατον να συμβεί, ειδικά σε μακρύτριχο με υπομανδύα... Είσαι σίγουρη ότι δεν σου κάνει απλά νούμερα?

Edit: Επίσης δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι οτιδήποτε κρεμοειδές... Οι τρίχες που φεύγουν ήταν ήδη νεκρές, δεν τις ξεριζώνεις εσύ! Οπότε τι να πάθει το δέρμα του?
 
Last edited:


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ξέρω 'γω? Διότι ψιλόκλαψε. Θα μου πεις, κάθισα στο κατώφλι του σπιτιού να το χτενίσω και είχε και κάτι παιδάκια παρακάτω που παίζανε οπότε το Μουφ μπορεί να πέταξε τη σκούφια του. Αλλά φοβήθηκα μήπως το έγδαρα. Τελοσπάντων, θα πρέπει να το κάνω με το γάντι. Πάντως κόμπους δεν έχει διότι είναι γενικώς φροντισμένο το Μουφ.:p:D