Ωμοφαγια


15 Νοεμβρίου 2017
5
0
52
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα. Είμαι η Άννα Μαρία και έχω 4 τετράποδα μέλη στην οικογένεια μου. Labrador 4 ετών, Λυκόσκυλινα 17 μηνών, Τσοπανοσκυλο 17 μηνών και ελληνικό κοκονι 13 μηνών. Το θέμα είναι πως έχουμε μπερδευτεί πάρα πολύ με το θέμα διατροφής. Εδώ και ένα χρόνο περίπου αρχίσαμε barf. Στην αρχή έτοιμες, οπου συνέβησαν και διάφορα περιστατικά. Εδώ και 2 μήνες φτιάχνουμε εμείς. Με συνταγή που προτείνει ολιστική κτηνιατρος από το εξωτερικό. Εδώ και 3 μέρες όμως το ένα σκυλί μου, ο τσοπανης, εμφάνισε οξεία αιμορραγικη κολίτιδα. Πήγαμε σε τρεις κτηνιατρους. Και οι τρεις είπαν τα ίδια. Απαγορεύεται η barf τουλάχιστον για 15 μέρες, Flagyl, κοτόπουλο με ρύζι ή Id hills, κονσέρβα, την οποία ούτε καν την πλησίασε. Και βέβαια είπαν πως δεν θα πρέπει να κάνουμε ωμοφαγια σε κανένα σκυλί μας. Και πως όποια συστατικά και να βάζουμε μέσα στη barf δεν θα μπορέσουμε να πετύχουμε τις σωστές αναλογίες. Έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία;; Ευχαριστώ πολύ.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Έχουμε εμπειρία όσο μας...κόφτει!

Υπάρχουν πολλοί από εμάς που στο παρελθόν ακολουθήσαμε την BARF!
Κάποιοι το συνεχίζουν κάποιοι το σταμάτησαν!
Σε κάποιους έβγαλαν θεματάκια τα σκυλιά τους σε κάποιους όχι!

Το θέμα είναι τι προτιμάς!

Επίσης είναι ορθό το ότι δεν ξέρουμε τι βάζουμε στην BARF, όσον αφορά την λήψη σωστών θεπτικών συστατικών!
Πηγαίνουμε με μπούσουλες, βλέποντας και κάνοντας!

It's up to you!

Μπορεί να εγκυμονούν κίνδυνοι και να εμφανιστούν σε βάθος χρόνου!
Σάματις και στις ξηρές αυτό δεν γίνεται? Εφόσον όλα είναι θέμα διατροφής και γονιδίων!
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme