Ωράριο και σκύλος


Hrarene

New Member
29 Ιουλίου 2018
3
2
25
Καλησπέρα σας και από μένα
Ειμαί πολυ καινούργια στο θέμα σκυλος Δεν έχω Δεν είχα αλλά θέλω να αποκτήσω.Οι ευθύνες του κυρίως οι χρονικες με εμπόδισαν ανέκαθεν.Εγω είχα κ έχω γατες..Αυτο το ξέρω το ζω..με βοήθησε κ η μαμά μου που είχε κ εκείνη..ειναι ευκολοτερο κιόλας συγκριτηκα. Λοιπόν, έχω την εξής ερώτηση.Δλδη όλοι όσοι έχουν σκύλο τι ωράριο δουλεύουν?Έτσι όπως τα διαβάζω πρέπει να δουλεύω μαξ μεχρι 3..
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Εκτος αν εχεις καποια δουλεια που λειπεις τιποτα τρελες εφημεριες ας πουμε 12-24ωρες ... με το κλασσικο 8ωρο εργασιας θα μπορεσετε να συμβιωσετε.
Μεγαλύτερη σημασία εχει ποσο εχεις διαθεση και ορεξη να ασχοληθεις την υπολοιπη ημερα , να τηρουνται οι σωστες αναλογα με την ενεργεια του βολτες , να εχει καποια πνευματικη ενασχοληση κ.τ.λ ωστε να εχετε μια ομορφη συμβιωση :)
 


Hrarene

New Member
29 Ιουλίου 2018
3
2
25
Η αλήθεια είναι ότι δουλεύω 10ωρο συν εξωτερικά ραντεβού άρα 12ωρο τωρα οχι να λείψω 24ωρο δεν παίζει.Δλδη πόση ώρα ενασχόληση ειείν το ιδανικό?δεν εννοώ την βολτα ή την αρχική εκπαίδευση μεχρι να μάθει βασικεβ εντολές.Εννοω μετά αφού βρούμε τα πατηπατή μας Δεν ξέρω έχω αγχωθει κ για αυτό δεν πηραμερ και ένα κουτάβι στο παρά πέντε
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
8ώρο και βάλε 1 ώρα πάνω κάτω να πας και να γυρίσεις, μας κάνουν 9.
Γίνεται με ενήλικο σκύλο, με κουτάβι όμως με τίποτα αν δεν έχεις βοήθεια (κάποιος να βγάλει το σκύλο όσο λείπεις). Και πριν πας και αφού γυρίσεις απ' τη δουλειά, βόλτες... Με το ωράριο που δουλεύεις το βλέπω όμως δύσκολο. Πότε θα φας, πότε θα κοιμηθείς, και πότε θα ξεσκάσεις και λίγο.
 


Hrarene

New Member
29 Ιουλίου 2018
3
2
25
Ναι αυτό φοβάμαι..εγώ είμαι 10+ ώρες..θα χω βοήθεια όσο είναι κουτάβι.. αυτό είναι για αλλη κουβεντα....ο φίλος Μ θέλει εκείνος κουτάβι..κ μαλιστά ακιτα..άρα ποιος θα το εκπαιδευει κ οι δύο; τεσπά άλλη συζήτηση..Εγώ όλο διαβάζω κ κοιτάω γέννες κ αδέσποτα κ καθαροαιμκ..Θα το τολμήσω όταν νιώσω πιο έτοιμη..αχχχχχ
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Με κουτάβι δεν γίνεται με τίποτα!

Με ενήλικο μπορεί να γυρίσεις σπίτι, να σηκώσει κεφάλι να δει ποιος ήρθε και να αλλάξει πλευρό. Ενίοτε μπορεί να μην μπορείς να μπεις και σπίτι γιατί έχει πεθάνει στον ύπνο πίσω από την πόρτα, το κοινό σκύλο-αεροστόπ.
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Καλησπέρα σας και από μένα
Ειμαί πολυ καινούργια στο θέμα σκυλος Δεν έχω Δεν είχα αλλά θέλω να αποκτήσω.Οι ευθύνες του κυρίως οι χρονικες με εμπόδισαν ανέκαθεν.Εγω είχα κ έχω γατες..Αυτο το ξέρω το ζω..με βοήθησε κ η μαμά μου που είχε κ εκείνη..ειναι ευκολοτερο κιόλας συγκριτηκα. Λοιπόν, έχω την εξής ερώτηση.Δλδη όλοι όσοι έχουν σκύλο τι ωράριο δουλεύουν?Έτσι όπως τα διαβάζω πρέπει να δουλεύω μαξ μεχρι 3..
Καλημερα, θα συμφωνησω με ολα οσα σου εχουν πει ως τωρα..

Σαφεστατα ειναι δύσκολο να δουλευεις πολλες ωρες κ να μενει ενα σκυλι στο σπιτι μονο. Ομως δεν ειναι ανεφικτο εαν γινεται σωστα, οπως ηδη σ ειπαν ο υπολοιπος χρονος να ειναι ποιοτικος...

Ολα αυτα βεβαια σε ενα ενηλικο σκυλο. Το κουταβι θελει προσοχη 24 ωρες το 24ωρο κυριολεκτικα. Οι λογοι πολλοί... Αρχικα για να γινει σωστη εκπαιδευση κυριως στο θεμα της τουαλετας πρεπει να το επιτηρεις συνεχως, επειτα να μη κανει κατι κ τραυματιστει η καταπιει κατι. Αυτο γινεται ευκολοτερο οταν υπαρχουν κ αλλα μελη σε μια οικογενεια. Εμεις για παραδειγμα ειμαστε 4μελης οικογενεια, οποτε ο μικρος δεν εχει μείνει ποτε μονος. Τωρα πια που ειναι 6.5 μηνων, μενει κ καποιες ωρες μονος, αλλα μαξιμουμ 2-3 ωρες και εκεινο τον εχω μεσα στο παρκο του γθα ασφαλεια...
Τον μεγαλο (10 ετων) που μενει κυριως στην αυλη τον αφηνουμε ανετα κ περισσοτερες ωρες, χωρις να ανησυχω καθολου.

Αν λοιπον υπαρχει καποια βοηθεια γινεται, δεν ειναι τραγικο, μετα την κουταβοπεριοδο θα μπορεις να τα καταφερεις κ χωρις τη βοηθεια αλλων!!
 
  • Like
Reactions: mareco and Hrarene


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
8ώρο και βάλε 1 ώρα πάνω κάτω να πας και να γυρίσεις, μας κάνουν 9.
Γίνεται με ενήλικο σκύλο, με κουτάβι όμως με τίποτα αν δεν έχεις βοήθεια (κάποιος να βγάλει το σκύλο όσο λείπεις).
Αυτό είναι ένα ζήτημα, που απασχολεί κι εμένα πάρα πολύ.:unsure:

Σαφώς, θα έχω φροντίσει να έχω άδεια τις πρώτες μέρες που θα έρθει το "φασολάκι" σπίτι (σε ηλικία 2½ μηνών, περίπου), αλλά αυτό το διάστημα πιστεύω πως θα βοηθήσει μόνο, στο να εξοικειωθεί κάπως μαζί μου και με τη νέα του κατοικία.

Έχω υπ' όψιν κάποιες λύσεις, ώστε το 9ωρο να διασπαστεί αρχικά σε "3 ώρες μόνη/6 ώρες με παρέα" και αργότερα σε τρία 3ωρα, τα δύο μόνη της και το ενδιάμεσο με παρέα, ώσπου να φτάσουμε στο σημείο που θα μπορεί να περνάει και τις 9 ώρες μόνη της...:love:

  1. Τι διάστημα πιστεύετε ότι χρειάζεται το κάθε στάδιο, ώστε να φτάσουμε ομαλά στο στόχο?
  2. Είναι συνδυασμός ηλικίας/συνήθειας ή ενός εκ των δύο, αποκλειστικά?
  3. Οι δραστηριότητες της υπόλοιπης μέρας, έχουν κάποια σχέση/σημασία?
  4. Θα πρέπει να την αφήνω και τα σαβ/κα λίγες ώρες μόνη?
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων, όποιον/α μπορεί να βοηθήσει!
 
  • Like
Reactions: Hrarene


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU