έλκος στομάχου;;


17 Φεβρουαρίου 2017
9
0
43
η σκυλίτσα μου είναι 10 χρονών και εχει παρελθόν με γαστρίτιδες.Εδώ κι ένα μήνα κάνει κίτρινους εμετούς. Είναι καλές οι εξετάσεις αίματος και ο υπέρηχος και μπαινοβγαίνει για νοσηλεία και μένει με ορό κάποιες ημέρες. Στο κτηνιατρείο, τις 2 πιο πρόσφατες επισκέψεις, την κράτησαν μονό με γαστροπροστατευτικό και λίγη τροφή και δεν έκανε εμετούς. Μόλις έρχεται σπίτι ξεκινάει τα ίδια. Δεν έχουμε αλλάξει τροφή, απορρυπαντικά, ούτε χρησιμοποιούμε αρωματικά χώρους, άλλαξα και τα μπολάκια της. Έχετε εμπειρία από κάτι αντίστοιχο;
 








17 Φεβρουαρίου 2017
9
0
43
Τωρα τιποτα. Τον τελευταιο μηνα ειδικη κονσερβα πιο πριν light κροκετα. Οτι παθαινει γαστριτιδες απο κουταβι και κατεληξε αε ελκος ειναι δεδομενο. Αυτο που με προβληματιζει ειναι γιατι δεν σταματαει τους εμετους και γιατι δεν κανει οταν νοσηλευεται. Μπορει να ειναι αλλεργια;
 




ΤLilith

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2016
153
362
Αθήνα
Η/ο γιατρός που την παρακολουθεί τι σε έχει συμβουλεύσει? Δεν έχει βγάλει κάποια διάγνωση;Μήπως θα έπρεπε να προχωρήσετε σε πιο εξειδικευμένες εξετάσεις (γαστροσκόπηση) για να έχει πιο ολοκληρωμένη εικόνα?
Έχεις δοκιμάσει με λίγο ρυζάκι να δεις αν το "κρατάει" το στομάχι της; Ισως κι αυτή η ειδική κονσέρβα που λες να της έχει δημιουργήσει πρόβλημα.
Προσωπικά πάντως θα συμβουλευόμουν τη γνώμη του/της γιατρού που την παρακολουθεί κι αν είχα την παραμικρή αμφιβολία θα ρωτούσα και κάποιον άλλο γιατρό.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Αν σε παίρνει χρονικά, δοκίμασε να της μοιράσεις την τροφή της, σε ακόμη περισσότερα γεύματα. Τρία ή και τέσσερα. Την ίδια ποσότητα ε; Οχι επί 4 φορές, όσο τρώει. Και δες πως θα πάει. Θα σου έλεγα να το εφαρμόσεις αυτό, έτσι κι αλλιώς. Θα την βοηθήσει όπως και να 'χει.
 


17 Φεβρουαρίου 2017
9
0
43
Σήμερ το πρωι έκανε πάλι εμετό ετσί πηγα και σε άλλο γιατρο και για την πάχυνση που βλέπει στον υπέρηχο προτείνει να την ανοίξουμε για να έχουμε πλήρη εικόνα Θεωρεί ότι γαστροσκόπηση και ακτινογραφία δείχνουν συγκεκριμένες αλλοιώσεις. Θα την πάω αύριο.
 


17 Φεβρουαρίου 2017
9
0
43
Της έδινα 2 γεύματα κάθε 12 ώρες μετά απο το γαστροπροστατευτικό. Δεν τρώει με τίποτα την κονσέρβα, όποτε της δίνω και λίγο κρέας
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Αν δεν είναι λαίμαργη δοκίμασε να της έχεις μόνιμα τροφή διαθέσιμη 2-3 μέρες και δες πως θα πάει.
 


17 Φεβρουαρίου 2017
9
0
43
Την κοιμίσαμε εχθές. Είχε ένα τεράστιο όγκο που έπιανε πάγκρεας και στομάχι. Και το θέμα είναι ότι απο τους πρώτους εμετούς πριν πεντε με έξι μήνες επέμενα να κάνουμε γαστροσκόπηση αλλά η κτηνίατρος θεωρούσε ότι δεν συντρέχει λόγος και ότι είναι απλο το θέμα. Ακόμα και τον τελευταίο μήνα που νοσηλεύτηκε στο ιατρείο της 3 φορές και της πλήρωναμε και εξετάσεις δεν έβλεπε τίποτα ανησυχητικό. Στο τέλος μας παρέπεμπε και σε αλλεργία και ψαχνόμαστε για το τι πειράζει μέσα στο σπίτι,αυτός ήταν και ο λόγος που άνοιξα το θέμα. Αλλά στην Πάτρα, που είμαι, την θεωρούν κορυφαία, είναι η Ε. Μπουρδάκου στην Τριών Ναυάρχων, και δυστυχώς επαναπαυτήκαμε.
Καλό σου ταξίδι Ριρίκα μου
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Κρίμα, τελευταία με διάφορες υποθέσεις ζώων, γατιών κυρίως , έχω διαπιστώσει την ανικανότητα πολλών κτηνιάτρων που έχουν καλό όνομα...
Καλό της ταξίδι και κουράγιο σε εσάς.
 


17 Φεβρουαρίου 2017
9
0
43
Κι αυτό που με τρελαίνει είναι ότι της κάναμε εξετάσεις προληπτικά απο κουτάβι. Και τελικά δεν προλάβαμε, ούτε καν να προσπαθήσουμε να τη σώσουμε
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Κι αυτό που με τρελαίνει είναι ότι της κάναμε εξετάσεις προληπτικά απο κουτάβι. Και τελικά δεν προλάβαμε, ούτε καν να προσπαθήσουμε να τη σώσουμε
Συμβαίνει καμιά φορά. Μην νοιώθεις τύψεις.
Εκανες ότι μπορούσες για να μην υποφέρει, κι αυτό έχει την μεγαλύτερη σημασία.
 
  • Like
Reactions: spyv


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου. Όπως πολύ σωστά είπε η Mareco,μην νιώθεις τύψεις, έκανες ότι μπορούσες.

Δυστυχώς, με κτηνίατρους έχω περάσει και εγώ πολλά, δεν θα επεκταθώ από σεβασμό στον πόνο σου, απλά να ξέρεις πως δεν φταις εσύ.

Καλό ταξίδι στην ψυχούλα και κουράγιο σε εσένα.