αρρωστια


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
συγγνωμη να ρωτησω..τον σκυλο γενικα τον εχω δετο μονοοο οταν φτανουμε στο σημειο που ειναι τα αλλα 2 σκυλια του βγαζω το λουρι για να παιξουν κ μολις ερχεται καποιος καινουριος μαζευουμε τα μικρα...δηλαδη ειναι τοσο κακο?
Μπορώ να καταλάβω ότι πιστεύεις ότι μπορείς να εμπιστευτείς τον σκύλο σου αλλά είναι μόλις 6 μηνών και όσο και να προσέχεις οι αντιπερισπασμοι είναι πάρα πολύ και ο σκύλος πολύ πιο γρήγορος από εσένα. Δεν μπορείς να βρεις κάποιον ελεγχόμενο χώρο και να τον λύνεις εκεί μέσα? Δεν πιστεύω ότι θες να ρισκάρεις την ασφάλεια του μικρου για λίγες στιγμές χαράς.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
συγγνωμη να ρωτησω..τον σκυλο γενικα τον εχω δετο μονοοο οταν φτανουμε στο σημειο που ειναι τα αλλα 2 σκυλια του βγαζω το λουρι για να παιξουν κ μολις ερχεται καποιος καινουριος μαζευουμε τα μικρα...δηλαδη ειναι τοσο κακο?
Κι εγώ φοράω συνέχεια προφυλακτικό και το βγάζω μόοοονο την ώρα του σεξ, δεν πιστεύω να είναι κακό :p
 


Ilianna_tzl

Active Member
24 Ιουνίου 2016
32
8
27
Τον τιτλο του θεματος τον βλεπετε? ετσι επιλεγω να κανω κ ετσι κανω εχω κουραστει να βλεπω να κανετε επιθεση συνεχεια επειδη δεν συμφωνειτε με κατι..οταν ανοιξω θεμα για το λουρι η οταν συμμετασχω σε τετοιο θεμα τοτε το συζηταμε.Ευχαριστω!
Μην δίνεις σημασία έτσι είναι σε αυτό το φόρουμ ! :) Πολύ χαρηκα που θα γίνει καλά το σκυλάκι σου περαστικά του εύχομαι;)(y)
 




Ilianna_tzl

Active Member
24 Ιουνίου 2016
32
8
27
Πολυ σωστα!
Σε αυτο το φορουμ καποιοι ανησυχουν για τα σκυλια των αλλων.
Αντι να περιοριστουν σε ευχες,χαριτωμενιες κλπ
Ακουσον ακουσον δηλαδη!
Πφφφφφ:rolleyes:
Άλλο είπα. Ότι πολλά μέλη γίνονται επιθετικά χωρίς λόγο. :) Καλή συνέχεια ;)
 




noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Εκεί που πάτε να παίξει γιατί δεν του βάζεις 10μετρο ιμάντα; Και μια κάποια ελευθερία θα την έχει και εσύ θα έχεις το κεφαλάκι σου ήσυχο...

Χαίρομαι που το σκυλάκι σου είναι μια χαρά :D
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Εκεί που πάτε να παίξει γιατί δεν του βάζεις 10μετρο ιμάντα; Και μια κάποια ελευθερία θα την έχει και εσύ θα έχεις το κεφαλάκι σου ήσυχο...

Χαίρομαι που το σκυλάκι σου είναι μια χαρά :D
Ο ιμαντας δεν βολεύει διότι μπλέκεται σε δέντρα παγκάκια κλπ και είναι και επικίνδυνο για τα άλλα σκυλιά.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Αν όμως είναι ίσιωμα βολεύει αρκετά. Εμείς τουλάχιστον είμαστε οκ. Και οκ αν θέλεις να παίξει ο σκύλος σου είναι ή ο ιμάντας ή λυτός. Φαντάζομαι είναι πολύ καλύτερα ο ιμάντας απλά πρέπει να προσέχεις και να μη θεωρήσεις οκ ο σκύλος μου είναι σε ιμάντα ας κάτσω να πιω καφέ χωρίς να επιβλέπω πχ
 
  • Like
Reactions: Captain hook


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
O ιμάντας δεν είναι για να τον φοράς παντού, σε πάρκα με τόσα εμπόδια!
Τον ιμάντα τον φοράς όταν είστε εσύ και ο σκύλος και ουσιαστικά αυτό έχει σημασία, να είσαι εσύ και ο σκύλος σου!

Να τα ξεχωρίζετε!
Ή λυτό σωστό και ισορροπημένο σκύλο σε περιφραγμένο χώρο αν είστε τόσο λάτρεις των σκυλοσυναντήσεων...
Ή σκύλος στον ιμάντα και οι 2 σας...
Ή δεμένο...

500 πράγματα δεν μπορείτε να κάνετε και μαντέψτε...δεν χρειάζεται κιόλας...
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Καλησπέρα!

Χαίρομαι που ο μικρός σου είναι καλά!

3 πράγματα:
1) Oταν σε απασχολει κατι σχετικα με την συμπεριφορα/υγεια κλπ. του σκυλου σου, ΠΟΤΕ μην βασιζεσαι σε λογια δευτερων και τριτων δεξια και αριστερα. Ο καθενας θα σου πει το παραμυθι του και αν τα λαβεις σοβαρα υποψιν, πραγματικα θα καταληξεις φρικαρισμενος χωρις ουσιαστικο λογο. Παντα να συμβουλευεσαι τον εκαστοτε ειδικο για καθε περιπτωση.

2) Το ''παιχνιδι'' στα παρκα κατ' εμε ειναι οτι χειροτερο. Ουτε κοινωνικοποιει το σκυλακι σου ουτε το ''διδασκει να ειναι μαζι σου λυτο'' ουτε κατι παρομοιο που πιστευουν διαφοροι. Το μονο που κανει ειναι να θετει σε κινδυνο την ακεραιοτητα του. Πρωτον, μπορουν να προκυψουν ανα πασα στιγμη προβληματα κυριαρχιας αναμεσα στους σκυλους, οποτε αυτο σημαινει τσακωμος και φυσικα ισως το σκυλακι σου τραυματιστει/σοκαριστει κατι που θα εχει επιπτωση στο χαρακτηρα και την αυτοπεποιθηση του με αλλα σκυλια. Επισης, οταν μιλαμε για σκυλο 6 μηνων σημαινει οτι καθε δευτερολεπτο μπορει να παρασυρθει απο τα τοσα ερεθισματα που τον βομβαρδιζουν (γαβγισματα σκυλων, γατες, αυτοκινητα, πυροτενηματα κλπ.) Βεγκαλικα να ακουστουν και θα εχει εξαφανιστει σε χρονο ντε-τε. Οποτε μην εμπιστευεσαι ενα κουταβι και φροντισε για την ασφαλεια του. Προτιμησε περιφραγμενους χωρους για να περνατε τον χρονο σας. Αν θες, ως κουταβι που ειναι, να καλλιεργησεις την κοινωνικοτητα του με αλλα σκυλια, φερτον παντοτε σε επαφη υπο την ασφαλεια του λουριου και χωρις να τον πρεσαρεις.

3) Μην σε εξιταρουν ορισμενα επιθετικα ποστ. Ετσι ειναι, καλως ή κακως. Κατ' εμε, κακως καποιοι νομιζουν οτι επειδη οι ιδιοι γνωριζουν καποια πραγματα μπορουν να αποπαιρνουν και καποιον που δεν τα γνωριζει και κανει κατι λαθος. ;) Καλη συνεχεια!
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
εγω λεω κατι απλο, στο παρκο που κυκλοφορουν ελευθερα κουταβια ντογκο αποφασιζω εγω να φορεσω φλεξι στο κουνελι μου και να το βγαλω βολτα ετσι γιατι μπορω...τι φανταζεσαι οτι θα γινει...πως φανταζεσαι οτι θα καταληξουμε;
υποθεση δικη μου, εγω με ενα φαγωμενο κουνελι, εσυ με ενα σκοτωμενο σκυλο...και ολα αυτα γιατι;

οπως καταλαβαινεις κουνελι δεν εχω, ουτε καν φλεξι σε τετοιο μεγεθος, απλo παραδειγμα για να καταλαβεις οτι το λυμενο σκυλι προβληματα δημιουργει ποσο μαλλον ενα μεγαλοσωμο κουταβι με εντονο pray, εκει που νομιζεις οτι το ελεγχεις γινεται η ζημια.
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe


Dogo95

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
141
161
29
Κι εγώ φοράω συνέχεια προφυλακτικό και το βγάζω μόοοονο την ώρα του σεξ, δεν πιστεύω να είναι κακό :p

δεν ξερω κατα ποσο κολλαει τι κανεις την ωρα του σεξ με το θεμα μου...δεν με ενδιαφερουν οι ειρωνειες και οι κακιες ;)
 


Dogo95

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
141
161
29
εγω λεω κατι απλο, στο παρκο που κυκλοφορουν ελευθερα κουταβια ντογκο αποφασιζω εγω να φορεσω φλεξι στο κουνελι μου και να το βγαλω βολτα ετσι γιατι μπορω...τι φανταζεσαι οτι θα γινει...πως φανταζεσαι οτι θα καταληξουμε;
υποθεση δικη μου, εγω με ενα φαγωμενο κουνελι, εσυ με ενα σκοτωμενο σκυλο...και ολα αυτα γιατι;

οπως καταλαβαινεις κουνελι δεν εχω, ουτε καν φλεξι σε τετοιο μεγεθος, απλo παραδειγμα για να καταλαβεις οτι το λυμενο σκυλι προβληματα δημιουργει ποσο μαλλον ενα μεγαλοσωμο κουταβι με εντονο pray, εκει που νομιζεις οτι το ελεγχεις γινεται η ζημια.

οπως προανεφερα το σκυλι μ δεν ειναι τοσο ενεργητικο σε σχεση με τα ντογκο κ αυτος ηταν ενας λογος που μ κινησε την υποψια για καποια αρρωστια.Καλως η κακος εχω μαθει στον κουταβο μ να μην βγαινει απο το περιφρεγμενο χωρο που τον λυνω και ΔΕΝ βγαινει! οποτε αν εσυ για καποιο λογο θες να μπεις με το κουνελακι σου στον χωρο που εχω τον δικο μ σκυλο λυμενο εισαι καλοδεχουμενος! δεν ξερω περι νομους τι ισχυει παντως εκει ακριβως που βγαζω τον δικο μου καθονται αστυνομικοι συνεχεια κ ουτε ενας δεν μ χει κανει παρατηρηση. και εγω χαιρομαι που ειναι καλα ο μικρος παιδια να στε καλα ε! ;)
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Καταρχάς πώς τα πάει με το δερματικό του;

Κατα δεύτερον, πολύ θετικό που είναι υπάκουος, πολύ καλό που τον εμπιστεύεσαι, απλά ένα να έχεις πάντα μα πάντα στο νου σου. Μια φορά θα γίνει η λαλακία. Μια φορά μπορεί να δει κάτι περιέργο, να εκστασιαστεί, να τρομάξει, να να να. Με αυτό το σκεπτικό φαντάζομαι στο λένε τα παιδιά. Όλοι εμπιστευόμαστε τους σκύλους μας, αλλά δεν ξεχνάμε ότι είναι σκύλοι και ορισμένες φορές μπορεί να γίνουν απρόβλεπτοι ακριβώς όπως ένα μικρό παιδί, πόσω μάλλον όταν μιλάμε για κούταβο με τα μυαλά στα κάγκελα ;) Καλοπροαίρετα πάντα :D
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Δε με αφορα ποιες ειναι οι αποψεις σου,ουτε τι κανεις στην πραξη με τον σκυλο σου και τι συνεπειες μπορει να εχουν οι επιλογες σου, ειναι δικαιωμα σου.
Αλλα αυτο
δεν ξερω περι νομους τι ισχυει παντως....
ειναι ο ορισμος της ανευθυνοτητας ,ειδικα με το υφος που το γραφεις...

τελος, ουτε αυτο
εκει ακριβως που βγαζω τον δικο μου καθονται αστυνομικοι συνεχεια κ ουτε ενας δεν μ χει κανει παρατηρηση.
ειναι αποδειξη (ειδικα στην χωρα μας οπου αυτοι που εκτελουν το καθηκον τους ως οφειλουν,δεν το λες και πολυ συνηθισμενο φαινομενο...) οτι πραττεις σωστα ή νομιμα ή υπευθυνα . Κανενας αραχτος αστυνομικος δεν θα σωσει τον σκυλο σου απο τη ΜΙΑ στραβη που θα συμβει καθως ενηλικιωνεται...

Περαστικα με τα δερματικα του και ευχομαι καλη συμβιωση μαζι του.
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
1) Αν δεν ξέρεις τους νόμους, κοίτα να τους μάθεις άμεσα φίλε, σε αφορούν και πάνω απ' όλα αφορούν την ασφάλεια του κούταβου.
2) Οι αστυνομικοί μπορεί να μην επεμβαίνουν από μόνοι τους αλλά αν πάει κανένας και τους πει "αχ εκείνου το μεγάλο, άσπρο, άγριο και ΛΥΤΟ σκυλί γαβγίζει/τρομάζει/γρυλίζει τον κόσμο/τα παιδάκια/το σκυλάκι μου και φοβάμαι" θα καταλάβεις για ποιο πράγμα μιλούν οι άλλοι εδώ...
3) Μακάρι να μείνει υπάκουος και κατά τη διάρκεια της εφηβείας του και να μην προσπαθήσει να δοκιμάσει τα όριά σου/του... Το δικό μου σκυλί το δοκίμασε, το ίδιο και τα σκυλιά των φίλων μου... Μακάρι το δικό σου να είναι η εξαίρεση...