ασχημη μυρωδια


Dogo95

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
141
161
28
Καλησπερα.Στον μικρο μυριζει πολυ εντονα το στομα του με αποτελεσμα οταν φευγω απο το σπιτι και τον απομονονω σε ενα δωματιο για να μην κανει ζημιες ανοιγω το δωματιο και βρωμοκοπαει σαν το στομα του...αυτο μπορει να οφειλεται σε καποια ασθενεια η ειναι καθαρα λογω τροφης και επειδη δεν τ καθαριζω τα δοντια? υπαρχει λυση?
 


Mommy_in_a_jungle

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
89
137
43
Καλό θα ήταν να του πλένεις τα δόντια. Θα πρέπει να τον δει ο κτηνίατρός σας. Ίσως να χρειάζεται καθαρισμό. Και της δικής μου μυρίζει πολύ αλλά τη βρήκαμε στο δρόμο. Για την ώρα πλενουμε καθημερινά τα δόντια και θα κάνουμε καθαρισμό. Θα χρειαστεί να πάρει και αντιβίωση.
 




Dogo95

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
141
161
28
του δινω χαπι για σκουληκια και οποτε παω κτηνιατρο του βαζει αμπουλα αν δει οτι χρειαζεται..
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.121
4.788
Το στομα στα κουταβια μυριζει συνηθως επειδη δεν εχει γινει σωστη εσωτερικη αποπαρασιτωση.
Αμπουλα μπορεις να βαζεις μονη σου καθε 20-30 μερες τωρα το καλοκαιρι αναλογως ποια επιλεγεις.
Μπορεις να προσθεσεις στην τροφη του λιγο λαδι καρυδας.
 




skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Μπορει να φταιει η τροφη ή μπορει ο σκυλος να εχει πετρα στα δοντια και να εχει δημιουργηθει ουλιτιδα. Τι ηλικια εχει;
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Αν δεν υπάρχει κάποιο παθολογικό αίτιο (πληγή στο στόμα, σπασμένο ή σάπιο δόντι, ενδοπαράσιτα, πέτρα, κλπ.) το μόνο που μπορεί να "διορθώσει" κάπως την δυσοσμία του στόματος είναι η διατροφή.

Πολλές φορές ιδιαίτερα οι άνθρωποι μη εξοικειωμένοι με τους σκύλους δεν αντέχουν ή βρίσκουν υπερβολικά άσχημη την φυσιολογική μυρωδιά του στόματος ενός σκύλου. Αυτό είναι κάτι που μάλλον θα συνηθίσεις ή θα ανεχθείς.

Τα κουτάβια έχουν λίγο πιο έντονες μυρωδιές, "κουταβίσιες" όπως λέμε.
 


Dogo95

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
141
161
28
ειναι 5 μηνων ο μικρος...εχει αλλαξει δοντια αλλα πολλες φορες οταν τραβαει κατι και το δαγκωνει ματωνει...
 


Dogo95

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
141
161
28
στην τροφη του βαζω συνηθως λαδι σολωμου...θα το δοκιμασω το λαδι καρυδας..εχω παρει την platinum ροφη που χει καπως εντονη μυρωδια και ειναι λιγο υγρη μεσα..υπαρχει κατι που μπορω να του δινω να μασουλαει για να μην μυριζει εφοσον παω στον γιατρο και με διαβεβαιωσει οτι δεν ειναι θεμα υγιεινης?
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Όταν το πήγες στον κτηνίατρο τελευταία φορά, κοίταξε τα δόντια του με υπεριώδες φως για να δει αν υπάρχουν βακτήρια επάνω τους;
 


Dogo95

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
141
161
28
τον πηγε ο φιλος μου αλλα δεν νομιζω να κοιταξε γιατι απο οσο μ ειπε βιαζοταν επειδη εκλεινε...τωρα που αλλαξα κτηνιατρο θα του πω να τον κοιταξει
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
τον πηγε ο φιλος μου αλλα δεν νομιζω να κοιταξε γιατι απο οσο μ ειπε βιαζοταν επειδη εκλεινε...τωρα που αλλαξα κτηνιατρο θα του πω να τον κοιταξει
Ξεκίνα αρχικά με αυτό και βλέπεις.
Και στο δικό μου βρωμοκοπούσε το στόμα του, λόγω στοματίτιδας. Ευτυχώς τα dental sticks έκαναν δουλειά, αλλά χρειάστηκε να περάσουν κάποιοι μήνες για να δω, μάλλον να μυρίσω, αποτέλεσμα.:p
 


Mommy_in_a_jungle

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
89
137
43
Γενικώς θέλει πολύ προσοχή η στοματική τους υγιεινή. Έχω χάσει σκυλάκι απο χαλασμένα δόντια. Μάλιστα με είχε καθησυχάσει ο κτηνίατρος οτι δεν υπήρχε λόγος βιασύνης για καθαρισμό. Στην εβδομάδα πάνω πέθανε απο σηψαιμία.
 
  • Like
Reactions: d-friend


Dogo95

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
141
161
28
πφφφφ δεν ηξερα οτι μπορει να προκαλεσει ακομα και θανατο...ελπιζω να ειναι καλα κ απλα να φταιει η τροφη..θα ξεκινησω να του παιρνω κανα dental stick..τα δοντια πως τα καθαριζουμε? δεν καθεται με τιποτα να του ανοιξω το στομα πιστευω θα δυσκολευτω πολυ στο καθαρισμο..
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
ειναι 5 μηνων ο μικρος...εχει αλλαξει δοντια αλλα πολλες φορες οταν τραβαει κατι και το δαγκωνει ματωνει...
5 μηνων δεν γινεται να εχει προβληματα οπως αυτα που σου ειπα. Το οτι ματωνει με τον τροπο που λες, ειναι φσιολογικοτατο. Αν ο γιατρος σου πει οτι ειναι ολα καλα, δες την διατροφη.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.121
4.788
Ρε παιδια για να φτασει το σκυλι να πεθανει απο σηψαιμια θα πρεπει να ναι πολυ καιρο με χαλασμενο δοντι και μολυνση βαρβατη.
Μιλαμε για ενα κουταβι που μολις αλλαξε δοντια. Ποτε προλαβανε και χαλασανε?
 


Dogo95

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
141
161
28
αν φταιει η τροφη πρεπει να του αλλαξω παλι? η απλα να συνεεχισω με αυτη και να τ καθαριζω τα δοντια?
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Προσωπικα, θα αλλαζα την τροφη και θα του καθαριζα τα δοντια, οποια τροφη και αν ετρωγε.
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
5 μηνων δεν γινεται να εχει προβληματα οπως αυτα που σου ειπα. Το οτι ματωνει με τον τροπο που λες, ειναι φσιολογικοτατο. Αν ο γιατρος σου πει οτι ειναι ολα καλα, δες την διατροφη.
Κι εμένα πέντε μηνών ήταν όταν το πήγα στον κτηνίατρο και είδαμε σε τι...ωραία κατάσταση ήταν τα δόντια του. Πρόσεχαν πολύ τι έτρωγε, όπως φάνηκε.
@Dogo95, αν και δεν τα έχω δοκιμάσει, υπάρχουν και προϊόντα που αναμιγνύονται στο νερό ή εφαρμόζονται ως gel. Αλλά πήγαινε το σκυλάκι σου στον κτηνίατρο πριν κάνεις το οτιδήποτε.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3