ασχημη μυρωδια


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Κι εμένα πέντε μηνών ήταν όταν το πήγα στον κτηνίατρο και είδαμε σε τι...ωραία κατάσταση ήταν τα δόντια του. Πρόσεχαν πολύ τι έτρωγε, όπως φάνηκε.
Αν ειναι δυνατον!!!!!!!!
 




Dogo95

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
141
161
29
θα παω στον κτηνιατρο να δω τι θα μου πει..του χω αλλαξει πολλες τροφες κ ηθελα να μεινω σταθερη καπου και ειδα οτι του αρεσε αρκετα η συγκεκριμενη και στα κακα του καθοταν καλα απλα του χει προκαλεσει 3-4 φορες εμετο...περιμενω να τελειωσει η συγκεκριμενη για να ξεκινησω μπαρφ γιατι κ να θελα να του αλλαξω τωρα δεν παιζει μια...σας ευχαριστω για τις απαντησεις!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Ξεκίνα αρχικά με αυτό και βλέπεις.
Και στο δικό μου βρωμοκοπούσε το στόμα του, λόγω στοματίτιδας. Ευτυχώς τα dental sticks έκαναν δουλειά, αλλά χρειάστηκε να περάσουν κάποιοι μήνες για να δω, μάλλον να μυρίσω, αποτέλεσμα.:p
Mη δίνεις τέτοια πράγματα.
 


Dogo95

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
141
161
29
Mη δίνεις τέτοια πράγματα.
γιατι δεν κανει? σε ενα αλλο ποστ ειχα διαβασει για Milk Twisters της Pet Interest οτι ειναι πολυ καλα..πρεπει να τα αποφευγουμε γενικα?
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Mη δίνεις τέτοια πράγματα.
Ο κτηνίατρος μας συνέστησε τα Milk Twisters της Pet Interest, που αναφέρει και ο Dogo95, τα οποία έκαναν όντως φοβερή δουλειά.
ΥΓ: Τοποθέτηση προϊόντος.:p
 
  • Like
Reactions: d-friend


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Ο κτηνίατρος μας συνέστησε τα Milk Twisters της Pet Interest, που αναφέρει και ο Dogo95, τα οποία έκαναν όντως φοβερή δουλειά.
ΥΓ: Τοποθέτηση προϊόντος.:p
Τα milk twisters είναι όντως φοβερά και σίγουρα πολύ καλύτερα σε ποιότητα από της pedigree.
Υ.Γ. :p άσε..και με τόσες τροφές που συμβουλεύει ο καθένας εδώ μέσα θα έπρεπε να μας πληρώνουν για διαφήμιση λολ :p Πάντως σοβαρά και εμάς μας τα συνέστησε ο κτηνίατρος.
 
  • Like
Reactions: Tri


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ένα κεφαλάκι από αμνοεριφιο την εβδομάδα, για μεσαία - μεγαλοσωμα σκυλιά, ή μικρότερου ζώου (πχ κουνέλι, για μικροσωμα, μια χαρά κάνει δουλειά ενάντια στην πέτρα.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Ένα κεφαλάκι από αμνοεριφιο την εβδομάδα, για μεσαία - μεγαλοσωμα σκυλιά, ή μικρότερου ζώου (πχ κουνέλι, για μικροσωμα, μια χαρά κάνει δουλειά ενάντια στην πέτρα.
Διαφωνώ - έχει επικίνδυνα κόκκαλα που γίνονται αιχμηρά.
Προτιμώ κόκαλλα πλευρών από μοσχάρι.
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Οι κτηνίατροι του Enzo μου είπαν για μοσχαρίσιο κόκαλο από κότσι. Αυτό που δεν μου είπαν είναι ότι αυτό το πράγμα είναι γκουμούτσα... :D:p
 
  • Like
Reactions: skylakos


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Οι κτηνίατροι του Enzo μου είπαν για μοσχαρίσιο κόκαλο από κότσι. Αυτό που δεν μου είπαν είναι ότι αυτό το πράγμα είναι γκουμούτσα... :D:p
Aπό όσα ξέρω δεν κάνει. Είναι σαν να του δίνεις μια κοτρώνα να την μασήσει. Δίνουμε meat bones (κόκαλλα με κρέας επάνω) που δεν στηρίζουν τον κορμό του ζώου από όπου προέρχεται.
 
  • Like
Reactions: vek




myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Aπό όσα ξέρω δεν κάνει. Είναι σαν να του δίνεις μια κοτρώνα να την μασήσει. Δίνουμε meat bones (κόκαλλα με κρέας επάνω) που δεν στηρίζουν τον κορμό του ζώου από όπου προέρχεται.
Δεν ξέρω, δεν μου ειπαν κάτι τέτοιο. Το νόημα είναι απ' ό,τι κατάλαβα να δίνουμε κόκαλο που δεν σπάει για να αποφεύγονται ατυχήματα. Επίσης μου είπαν να έχει λίγο κρέας επάνω.
Οπότε τί κόκαλα προτείνεις; Θα ήθελα να έχω καμιά εναλλακτική παραπάνω...
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Μια που έγραψα και προηγουμένως, δεν θα ήθελα να αφήσω ασχολίαστη την χρήση/πρόταση των dental sticks ως λύση... Προσωπικά (και όχι μόνο), τα θεωρώ επιεικώς σκουπίδια.

Επίσης, δεν έπλενα ποτέ τα δόντια των σκύλων μου και ποτέ δεν είχα αντιμετωπίσει θέμα δυσοσμίας του στόματος.

Οι πλευρές ζώων είναι μια χαρά, τα κεφαλάκια είναι λίγο πιο hard core (πολύ συχνό μου φαίνεται το 1 την εβδομάδα, εγώ δίνω αργά και που), τα οστά στήριξης (πόδια) καλύτερα να τα αποφεύγουμε.

Ανάλογα το μέγεθος του σκύλου θα μπορούσαμε να δίνουμε πόδια και κεφάλια από κουνέλι, κοτόπουλο ή άλλα πτηνά π.χ. πιο άφοβα, μα τα πόδια από μοσχάρι ή αρνιά και πρόβατα είναι ένα ρίσκο ακόμα και για μεγαλόσωμα σκυλιά. Είναι ανθεκτικά οστά που μπορούν να τραυματίσουν ή ακόμα και να σπάσουν δόντι. Προσωπικά, δίνω πολύ σπάνια.

Στο φαγητό (ιδιαίτερα και καλύτερα αν είναι ωμό και φρέσκο) μπορούν να προστεθούν κάποια αρωματικά βότανα, όπως μαϊντανός, δυόσμος φρέσκος, βασιλικός φρέσκος που δίνουν μια "φρεσκάδα". Το μηλόξυδο, επίσης, βοηθά όπως και τα προβιοτικά σε γιαούρτια, κεφίρ ή ακόμα ο πράσινος πατσάς. Ότι βοηθά την σωστή πέψη, βοηθά και την δυσοσμία που μπορεί να προέρχεται από εκεί.

Βασικό είναι να μην μπερδεύουμε την φυσιολογική οσμή που έχει ο σκύλος και η ανάσα του με κάτι "παθολογικά" ή αφύσικα δύσοσμο... Ο σκύλος μυρίζει "σκύλο", το μπέηκον μυρίζει "μπέηκον", η λεβάντα μυρίζει "λεβάντα", κ.ο.κ.

Αυτός πως περιποιείται τα δόντια του και άραγε "μυρίζει" η ανάσα του; :D

wolf smile.jpg
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Τι στο καλο; Μονο ο δικος μου μυριζει ο,τι φαει; Τρωει πατσα, μυριζει πατσα, τρωει ψαρι , μυριζει ψαρι...
 




ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
δεν δινουμε ποτε σε κουταβια dental sticks και αλλες παρομοιες αηδιες,,, απλα δινουμε μια οσο καλυτερη τροφη μπορουμε οσο ειναι στην αναπτυξη,,,!!
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Eγώ χρησιμοποιώ και άλλο μασουλητήρι καλό για τα δόντια αλλά κάνει για μικρόσωμα - τα μεγάλα μπορούν πιο εύκολα να το ξεσκίσουν ή και να το καταπιούν. Είναι πολύ σκληρό, θέλει αλυσοπρίονο για να κοπεία αλλά ιδανικό για σκυλιά με μικρές μασέλες που θέλουμε να το πιλατεύουν εκεί με τις ώρες...
Και είναι η... βοιδοτσουτσούνα! :D
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Τι στο καλο; Μονο ο δικος μου μυριζει ο,τι φαει; Τρωει πατσα, μυριζει πατσα, τρωει ψαρι , μυριζει ψαρι...
Το χειρότερο είναι μετά από γαύρο...:sick:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf