γρήγορη αναπνοή τι φταίει;


ella&Negra

New Member
1 Ιουλίου 2016
2
1
29
Καλησπέρα σ όλους,εχω ένα πρόβλημα με την σκύλα μ. Ειναι ένα amstaff PitBull 3χρ. Ανασαίνει πλ γρήγορα κουνιέται ολόκληρη αλλα πυρετό δεν εχει,τα ούλα της ειναι κανονικά δεν εχει κάποιο πρήξιμο στο σώμα άκρα κοιλιά κλπα. Απλα φοβάμαι μην είναι τίποτα καρδιακό. Μήπως κ λόγο ζεστης να κάνει ετσι... Δν ξέρω κ το φοβάμαι λιγο. Αλλα φέρεται κανονικά οταν δει σκυλιά στο μπαλκόνι ή οταν πάω ν της δώσω κάτι να φάει,όμως μετα καπάκι εξαφανίζεται ανεβαίνει στο κρεβάτι μου κουλουριάζεται κ με περιμένει. Έρχομαι ξαπλώνω για ν έχουμε χώρο λογο του καύσωνα δν την αγγίζω γτ ζεσταίνομαι κ εγώ κ αυτη όπως κ ν έχει αλλα σηκώνεται κ έρχεται δίπλα μου κουλουριάζεται χώνει τα μούτρα της κάτω από την μασχάλη μου κλπα όπου βρει. Την βρεχω με νερακι ν δροσιστεί.. Αλλα τιποτα.. Μια βοήθεια παρακαλώ κ ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Attachments



noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Το πιο ασφαλές θα ήταν να έπαιρνες τον κτηνίατρό σου τηλ. Από εδώ ό,τι συμβουλές και να σου δώσουμε θα βασίζονται μαλλον σε προσωπική εμπειρία και σε υποθέσεις. Μπορεί όντως να την πείραξε η ζέστη (από νερό πώς πάει) αλλά μπορεί να είναι και κάτι πιο σοβαρό.
 




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
οπως σου ειπαν και οι παραπανω...μιλα με τον κτηνιατρο σου, γιατι μπορει να ειναι απλα δυσφορια απο την ζεστη, μπορει και οχι...
 
  • Like
Reactions: ella&Negra




ella&Negra

New Member
1 Ιουλίου 2016
2
1
29
Καλημέρα σ όλους. Λοιπόν πήγα στον κτηνίατρο μου. Είπε πως ολα καλά. Απλα απο την ζέστη κάνει έτσι. Τα ούλα της ολα καλά. Τα πόδια ολα καλά. Πυρετό δν είχε ολα καλά τέλος πάντων. Αλλα εμενα όλο αυτο δν μ αρέσει καθόλου. Θα ξαναπάω σε άλλον κτηνιατρο ν δω τι θ πει κ αυτός. Τωρα π γύρισα από την δουλειά με είδε τρελάθηκε. Ξάπλωσα κ ήρθε κ ξάπλωσε δίπλα μου εντελώς κολλητά κ το κεφάλι στον ώμο μου κ την εχω αγκαλιά. Αλλα αρχίζει να ανασαίνει ξανα γρήγορα κ απότομα.... Δν ξέρω τι φάση..
 
  • Like
Reactions: d-friend


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Ξάπλωσα κ ήρθε κ ξάπλωσε δίπλα μου εντελώς κολλητά κ το κεφάλι στον ώμο μου κ την εχω αγκαλιά. Αλλα αρχίζει να ανασαίνει ξανα γρήγορα κ απότομα.... Δν ξέρω τι φάση..
Καλημέρα και καλώς ήρθες. Δε χάνεις κάτι να το τσεκάρεις και με άλλο γιατρό.
Από όσο θυμάμαι, τα σκυλιά έχουν υψηλότερη κανονική θερμοκρασία από τους ανθρώπους.
Σκέφτηκα και το ενδεχόμενο να σου κολλάει για να δροσιστεί..
Με την ίδια λογική που κάποτε χρησιμοποιούσαν τα σκυλιά για θερμοφόρες.
Υπάρχει δηλαδή η περίπτωση, η σκύλα σου να σε χρησιμοποιεί ως δροσερή κομπρέσα..
Δεν είναι τυχαίο που επιλέγει τη μουσούδα της ως σημείο επαφής, καθώς είναι από τις περιοχές του σώματος, από όπου τα σκυλιά μπορούν να ρυθμίσουν τη θερμοκρασία τους. Άλλες είναι η κοιλιά και οι πατούσες.
Όταν τη βρέχεις, λοιπόν για να δροσιστεί, να προτιμάς και τις συγκεκριμένες περιοχές.
Καμία φουσκωτή πισινούλα με 10 ευρώ από τη γνωστή αλυσίδα χωράει στο μπαλκόνι σου για να δροσίζεται; Κι η μπανιέρα θα κάνει δουλειά. Στην ανάγκη, δεν παίζετε κανένα μπουγέλο να γουστάρετε;

Σε κανένα από τα προηγούμενα καλοκαίρια δεν το είχε ξανακάνει;
 
Last edited:
  • Like
Reactions: noni_papa


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
γεια και από εμενα.
η δικια μου (πιτ μπουλακι και αυτή) κανει ετσι και λογω ζεστης και όταν στρεσσαρετε - δεν της αρεσει κατι.
είναι 4,5 και το παρατηρησα καπου στα 2 της το καλοκαιρι.την πηγα σε γιατρο και όλα οκ.και τελικα είναι από τη ζεστη...κουνιεται ολος ο καναπες και λες ότι θα απογειωθεί...
εγω απλα της βαζω μια βρεγμενη πετσετα στη κεφαλα - αυχενα- πλατη και όταν γυρναει ανασκελα στη κοιλια...
αλλα επειδή ειχα και πιο παλια πιτ μπουλ γενικα εχουν ένα θεμα με τη ζεστη.γιαυτο τωρα το καλοκαιρι να κανετε μονο τα αναγκαια .και μπανια στη θαλασσα που θα τους ισσοροπει τη θερμοκρασια.
 
  • Like
Reactions: d-friend


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Κουλουριάζεται στο κρεβάτι επειδή ζεσταίνεται? :confused: Το δάπεδο σου τι είναι και δεν απλώνεται κάτω? Φρέσκια ηφαιστειακή τέφρα? :LOL:
Τα προηγούμενα 3 χρόνια την είχε ξαναπαρουσιάσει την συμπεριφορά?
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Κουλουριάζεται στο κρεβάτι επειδή ζεσταίνεται? :confused: Το δάπεδο σου τι είναι και δεν απλώνεται κάτω? Φρέσκια ηφαιστειακή τέφρα? :LOL:
Τα προηγούμενα 3 χρόνια την είχε ξαναπαρουσιάσει την συμπεριφορά?
μπροστα στη ανεση του κρεβατιου τι να κανει η ζεστη...
 
  • Like
Reactions: ella&Negra


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
μπροστα στη ανεση του κρεβατιου τι να κανει η ζεστη...
Κι όμως, με το που καλοκαιριάσει ο δικός μου απλώνεται φαρδύς πλατύς στα πλακάκια. Ούτε χαλάκι δεν καταδέχεται. Έχει βρει και το σημείο που έχει το μεγαλύτερο ρεύμα αέρα και μας κάνει τον...τροχονόμο.

@ella&Negra, την ανησυχία σου για την καρδιά την ανέφερες στον κτηνίατρο; Την ακροάστηκε έστω; Αν έχεις την οποιαδήποτε αμφιβολία, πάρε μια δεύτερη γνώμη, δεν είναι κακό.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Παιδιά, κατεβάζετε τα σκυλάκια από κρεβάτια, καναπέδες, ανάκλιντρα αφού από μόνα τους δεν το κάνουν... είναι καλοκαίρι! :D

Βέβαια, μπορείτε και να συνεχίσετε να τα αφήνετε ή να τα καλείτε στα μαλακά και ζεστά του κρεβατιού και του καναπέ (αν και αυτά το θέλουν, ποιος είμαι εγώ να διαφωνήσω), αλλά μη σας φαίνεται παράξενη η γρήγορη αναπνοή, το "λαχάνιασμα", η γλώσσα έξω, τα σάλια... Επιλεγούν, ως φαίνεται, την ζέστη σαν αντίτιμο του να είναι δίπλα σας ή εκεί που έχουν συνηθίσει. Αν φτάσουν στα όρια τους θα κατέβουν. Αν πάλι υπάρχει air condition, το ανάβεται και κατεβάζετε κι άλλο την θερμοκρασία.

Δε θα "πόνταρα" στην ύπαρξη παθολογικού προβλήματος, αλλά σε κάθε περίπτωση δεν βλάπτει (ούτε τον σκύλο, ούτε τον κτηνίατρο) μια επίσκεψη στον κτηνίατρο.
 
  • Like
Reactions: vrmode


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Κι όμως, με το που καλοκαιριάσει ο δικός μου απλώνεται φαρδύς πλατύς στα πλακάκια. Ούτε χαλάκι δεν καταδέχεται. Έχει βρει και το σημείο που έχει το μεγαλύτερο ρεύμα αέρα και μας κάνει τον...τροχονόμο.

@ella&Negra, την ανησυχία σου για την καρδιά την ανέφερες στον κτηνίατρο; Την ακροάστηκε έστω; Αν έχεις την οποιαδήποτε αμφιβολία, πάρε μια δεύτερη γνώμη, δεν είναι κακό.

και εμενα ολη τη μερα αλλαζει πλακακι.
αλλα το βραδυ ανεβαινει καναπε μονη της και κοιμαται εκει.
πως τα καταφερνει δε μπορω να το καταλαβω...φευγει από το δωματιο που υπαρχει αιρκοντίσιον και την ακους το βραδυ να πηγαινει στο καναπε να ξαπλωσει....ενώ ο άλλος δωματιο-δροσια και δεν κουνιεται καθολου....
όπως θελει ο κάθε ενας...
βεβαια μιλαμε εχοντας σαν δεδομενο το ότι ισχυει ότι δεν είναι τιποτα (από το γιατρο εννοω)
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ανεβαίνει κι ο δικός μου καναπέ, είτε όταν έχουμε ανάψει τον κλιματισμό είτε, ενώ είναι κλειστός, νομίζει ότι κάνει δροσιά. Στην δεύτερη περίπτωση, με το που πάρει χαμπάρι ότι εν τέλει ο καναπές δεν άλλαξε ώστε να είναι δροσιστικος (είναι αισιόδοξο σκυλί, δεν παύει ποτέ να ελπίζει) κατεβαίνει κάτω. Μόλις, δε, βραδιάσει βγαίνει στο μπαλκόνι και την αράζει χωρίς να τον νοιάζει αν έχουμε βγει κι εμείς ή όχι.
 


giorgos7

Member
31 Αυγούστου 2016
14
1
41
καλησπερα και απο μενα στην παρεα!
να ρωτησω, γινεται ενα σκυλι να παιθανει απο οξυ εμφραγμα??
θα ηθελα πολυ την παντηση σας...
ευχαριστω!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf