δαγκωμα και ξυσιμο πατουσας


panagiotis21

Member
2 Οκτωβρίου 2016
6
0
35
χαιρεται χαιρεται!! αρκετο καιρο ο σκυλος μου ξυνεται εντονα στη μουσουδα του κ στο πιγουνι του κ συγχρωνως δαγκωνει και μασουλαει το πισω ποδι του..αναμεσα στα δαχτυλα του ειναι ερεθυσμενος με εμφανως κοκκινηλες σε ολα του τα ποδια αλλα αυτος δαγκωνει συγκεκριμενα το ενα του πισω ποδι..λογικα ειναι καποιο ειδος δερματιτιδας η αλλεργιας απο τη τροφη...για το θεμα της τροφης με κουρασε αυτη η πιπιλα..εχω αλλαξει τις καλυτερες του εμποριου κ επισης υποαλλεργικες κτηνιατρικες!(ολες οι τροφες ηταν απο τις πιο γνωστες σε θεμα ποιοτητας ) στο σεναριο της δερματιτιδας ποια ειναι η θεραπεια??με εχουν ξεζουμισει οι κτηνιατροι πραγματικα!!κ το κουραγιο μου χανεται!!!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Η αλλεργία είναι τεράστιο κεφάλαιο!

Τροφές
Περιβάλλον
Κληρονομικότητα

...είναι λίγοι από τους πολλούς παράγοντες που επηρεάζουν!

Οι γιατροί στους οποίους πήγες το ζώο σε τι γνωμάτευση κατέληξαν?
Έχεις κάνει εξετάσεις στο ζώο?
Υπάρχει κάποιος παράγοντας που βλέπεις εσύ να επηρεάζεται παραπάνω και να οφείλεται η έξαρση αυτή?
Η εναλλαγή των τροφών έγινε με τέτοιο τρόπο ώστε να αφομειώνεται κάθε καινούργια τροφή σωστά από το ζώο ή της άλλαζες τσακ μπαμ?
Έχει προδιάθεση σε αλλεργία? Γνωρίζεις αν εμφανίστηκε κάποια αλλεργία σε κάποιο ζώο στο γενεαλόγιο του?
Ο σκύλος διαμένει σε εξωτερικό χώρο? Εσωτερικό?
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Μιας και τό χω πρόσφατο: Η δικιά μου γλύφει συνέχεια τα πόδια της. Πήγαμε λοιπόν προχθές σε κτηνίατρο "Δερματολόγο" (Ράνια Φαρμάκη του ΑΠΘ, κατεβαίνει Αθήνα μια φορά τη βδομάδα). Πήρε δείγματα από τα πόδια με σελοτέιπ και τα εξέτασε στο μικροσκόπιο. Δεν βρέθηκαν μικρόβια ή παράσιτα. Σύστησε προληπτική αγωγή: τοπικό σαπούνισμα με Malaseb (αντιμηκητιακό, αντιμικροβιακό) 2-3 φορές την εβδομάδα (το αφήνεις να δράσει 10 λεπτά), ξέπλυμα και πολύ καλό στέγνωμα. Και σε 3 εβδομάδες θα τα ξαναδεί.

Μου είπε επίσης ότι μέγα λάθος αυτό που κάνουν αρκετοί και καθαρίζουν τα πόδια με μωρομάντηλα μετά τη βόλτα. Το μωρομάντηλο αφήνει υγρασία και ευνοεί έτσι τους μύκητες.
 




κουκουρουκου

Active Member
4 Μαϊου 2014
38
87
46
το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζουμε και εμείς με τον δικό μας σκύλο , η κτηνίατρος μας συνέστησε ακριβώς την ίδια αγωγή με της @vrmode με την διαφορά να διαλύω περίπου ένα καπάκι του malaseb σε νερό και να του κάνω πλύσεις από δυο πεντάλεπτα σε κάθε πατούσα και όχι να το εφαρμόζω απευθείας στα πόδια του και να τρίβω καλά ανάμεσα στα δάκτυλα.
Επίσης του έχουμε βάλει και κολάρο ώστε να τον εμποδίσουμε από να τα τρώει διότι ο κύριος τα έχει γεμίσει πληγές .
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
χαιρεται χαιρεται!! αρκετο καιρο ο σκυλος μου ξυνεται εντονα στη μουσουδα του κ στο πιγουνι του κ συγχρωνως δαγκωνει και μασουλαει το πισω ποδι του..αναμεσα στα δαχτυλα του ειναι ερεθυσμενος με εμφανως κοκκινηλες σε ολα του τα ποδια αλλα αυτος δαγκωνει συγκεκριμενα το ενα του πισω ποδι..λογικα ειναι καποιο ειδος δερματιτιδας η αλλεργιας απο τη τροφη...για το θεμα της τροφης με κουρασε αυτη η πιπιλα..εχω αλλαξει τις καλυτερες του εμποριου κ επισης υποαλλεργικες κτηνιατρικες!(ολες οι τροφες ηταν απο τις πιο γνωστες σε θεμα ποιοτητας ) στο σεναριο της δερματιτιδας ποια ειναι η θεραπεια??με εχουν ξεζουμισει οι κτηνιατροι πραγματικα!!κ το κουραγιο μου χανεται!!!
Ειναι λαμπραντορ?
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
χαιρεται χαιρεται!! αρκετο καιρο ο σκυλος μου ξυνεται εντονα στη μουσουδα του κ στο πιγουνι του κ συγχρωνως δαγκωνει και μασουλαει το πισω ποδι του..αναμεσα στα δαχτυλα του ειναι ερεθυσμενος με εμφανως κοκκινηλες σε ολα του τα ποδια αλλα αυτος δαγκωνει συγκεκριμενα το ενα του πισω ποδι..λογικα ειναι καποιο ειδος δερματιτιδας η αλλεργιας απο τη τροφη...για το θεμα της τροφης με κουρασε αυτη η πιπιλα..εχω αλλαξει τις καλυτερες του εμποριου κ επισης υποαλλεργικες κτηνιατρικες!(ολες οι τροφες ηταν απο τις πιο γνωστες σε θεμα ποιοτητας ) στο σεναριο της δερματιτιδας ποια ειναι η θεραπεια??με εχουν ξεζουμισει οι κτηνιατροι πραγματικα!!κ το κουραγιο μου χανεται!!!
Ειναι λαμπραντορ?
Χαχαχαχαχα με αποτελείωσες...:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Χαχαχαχαχα με αποτελείωσες...:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Γιατι Στελιανε?Σοβαρα ρωταω...εχω δει το ιδιο φαινομενο σε δυο σκυλια(και τα δυο λαμπραντορ) και ηταν ψυχολογικο και στα δυο...
 


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
283
247
KORYDALLOS
μήπως το πάτωμα σφουγγαρίζεται με βαρειά απορρυπαντικά που ερεθίζουν το δέρμα του σκυλάκου? :cautious: ακόμα και στο δρόμο που περπατάμε δεν αφήνω τη δικιά μου να πατάει σαπουνόνερα και άγνωστα λασπομένα μέρη γενικά..αλλά να σκεφτούμε κι αυτά που έχουν στεγνώσει αλλά αφήνουν κατάλοιπα στερεά...ίσως γι'αυτο εικάζω ότι τρελλαίνονται στη φαγούρα τα σκυλάκια μας όταν δεν φταίει κάτι που τρώνε..η ταπεινή μου γνώμη πάντα:)
 
  • Like
Reactions: Orilis






panagiotis21

Member
2 Οκτωβρίου 2016
6
0
35
η αληθεια ειναι πως εχω και εγω σκεφτει μηπως ειναι απο τα απορυπαντηκα!
γενικα εχει υψηλους δεικτες στις αλλεργιες ο σκυλος μου..
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
η αληθεια ειναι πως εχω και εγω σκεφτει μηπως ειναι απο τα απορυπαντηκα!
γενικα εχει υψηλους δεικτες στις αλλεργιες ο σκυλος μου..
Τι απορρυπαντικα χρησιμοποιεις? Μην μου πεις οτι καθαριζεις με χλωρινες....
 


panagiotis21

Member
2 Οκτωβρίου 2016
6
0
35
μετα απο μια εξεταση που καναμε αιματολογικη μου ειπαν πως ο σκυλος ειναι μια χαρα απλα εχει υψηλους δεικτες στις αλλεργιες..κ μου συστησαν μια κτηνιατρικη υποαλλεργικη!διπλα απο το διαμερισμα μου (σε διαμερισμα μενουμε με μεγαλη βεραντα στην οποια δεν μενει εξω αλλα προφανως κ εχει προσβαση ολο το 24ωρο) διπλα απο το διαμερισμα μου λοιπον ο γειτονας μου ειναι περιστερας κ βρισκω συνεχεια πουπουλα τα οποια τα τρωει μερικες φορες κ τον κυνηγαω..επισης τα απορυπαντηκα ειναι κ αυτο μια απαντηση μεσα στο μυαλο μου!το τελευταιο 2ημερο 3ημερο εχει σταματησει να ξυνεται ο σκυλος με τη συχνοτητα που το εκανε κ αυτο ειναι ευχαριστο χωρις να αλλαξω τπτ στη καθυμερηνοτητα του..τον πηγαινα καθε μερα στο τριτση (ενα μεγαλο παρκο) για ενα μεγαλο διαστημα κ οταν γυρναγαμε ετρωγε τις πατουσες..τωρα που δε παμε δε τις τρωει..μονο αυτο σταματησα..επισης ο σκυλος το τελευταιο διαστημα εκανε πολλες αλλαγες περιβαλοντος καναμε εκδρομες επαρχια κ ισως ειναι κ το ψυχολογικο που λετε!! η ζωη ενος σκυλου ειναι πολυ μυστηρια κ σιγουρα εχω παρα πολλα να μαθω ακομα!
 


panagiotis21

Member
2 Οκτωβρίου 2016
6
0
35
Τι απορρυπαντικα χρησιμοποιεις? Μην μου πεις οτι καθαριζεις με χλωρινες....
οχι οχι με χλωρινες..παλι καλα δλδ αθελα μου δε το εκανα..κ εμαθα προσφατα πως τους δημιουργει προβληματα γενικα!!
 


panagiotis21

Member
2 Οκτωβρίου 2016
6
0
35
εχω αρχισει κ του βαζω στη μουσουδα του απο μια σταγονα αριστερα κ δεξια 2 φορες τη μερα otomax! του το εβαζα για την οτιτιδα που εχει περασει κ στις πληγες απο το ξυσημο στα μουστακια του κ κατω απο τα ματια..θα βοηθησει?νομιζω πως βοηθαει!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
εχω αρχισει κ του βαζω στη μουσουδα του απο μια σταγονα αριστερα κ δεξια 2 φορες τη μερα otomax! του το εβαζα για την οτιτιδα που εχει περασει κ στις πληγες απο το ξυσημο στα μουστακια του κ κατω απο τα ματια..θα βοηθησει?νομιζω πως βοηθαει!
Προσοχή ό,τι βάζεις να μην πάει στο μάτι!
 


pzychonem

Active Member
10 Αυγούστου 2016
36
10
32
Καλημερα παιδια. Χθες το βραδυ μετα απο 6 ωρες που ελειπα απ το σπιτι γυρισα κ βρηκα το μαλτεζ μου σε τραγικη κατασταση,σαν να ηταν σοκαρισμενος κ τα μπροστα ποδια του ματωμενα. εψαξα στο δωματιο αλλα δεν ειχε ξυσει πουθενα ωστε να τα ματωσει ετσι. Τις τελευταιες μερες τα γλυφει συνεχεια. Τωρα τον εχω με κολαρο.
Για 3 χρονια παιρναμε την Α τροφη κ ηταν ολα καλα. Πριν λιγο καιρο δοκιμασα την Β, τον επιασε αλλεργια. Αμεσως την εκοψα κ συνεχησα με την Α.Αργοτερα δοκιμασα ξανα την Β κ για 2 μηνες ηταν μια χαρα. 3 μερες τωρα τρωει ξανα την Α κ σκεφτομαι μηπως τον πηραξε αυτο.
Η αληθεια ειναι πως οταν τελειωνει η μια τροφη,παιρνω μια διαφορετικη γιατι συνηθως δεν βρισκω την πρωτη, με σκοπο ο σκυλος απ τη μια μερα στην αλλη να τρωει διαφορετικη τροφη.
Δεν ξερω αν κανω λαθος μ αυτο το τροπο,
οποιαδηποτε συμβουλη θα μου ηταν χρησιμη.
Ευχαριστω:)
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf