διαροια , αερια και ταση για εμετο


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
Αν έχει προκληθεί από κάτι που έφυγε με τόσες διάρροιες έχει σίγουρα φύγει.., παραπάνω το μονο που δίνει είναι να εξαντλήσει τον οργανισμό..
"τοσες διαρροιες" kango για να φτασει σε σημειο να αφιδατωθει ο σκυλος θα ειναι απο αμελεια του ιδιοκτητη να επικοινωνησει με το γιατρο του
μιλαμε παντα και λεμε τι κανει καποιος με το που ξεκινησει το προβλημα πχ 2 τα ξημερωματα μεχρι να παει 10 το πρωι και να παρει το γιατρο
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
"τοσες διαρροιες" kango για να φτασει σε σημειο να αφιδατωθει ο σκυλος θα ειναι απο αμελεια του ιδιοκτητη να επικοινωνησει με το γιατρο του
μιλαμε παντα και λεμε τι κανει καποιος με το που ξεκινησει το προβλημα πχ 2 τα ξημερωματα μεχρι να παει 10 το πρωι και να παρει το γιατρο
Οι διαρροιες δεν έχουν ώρα αλλά συχνότητα..
Αν ειναι οξίας μορφής φυσικα και μπορεί να αφυδατωθεί μέσα σε λίγες ώρες αν δεν ληφθούντα απαρέτητα μέτρα..
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
Το ερσεφουρίλ απλά σταματάει την διάρροια.., δηλαδή βοηθάει τον οργανισμό να επανέλθει
πως το ερσεφουρηλ επαναφερει τον οργανισμο ? αλλο σταματαει το συμπτωμα της διαρροιας αλλο επαναφερει τον οργανισμο ,πως ο ιδιοκτητης ξερει αν η διαρροια προερχεται απο το λεπτο η' το παχυ εντερο ? πως ο ιδιοκτητης ξερει αν η διαρροια ειναι ιογενης ? γιατι ενας σκυλος και με ποια συχνοτητα συμπτωματων και σε τι φυσικη κατασταση βρισκοταν για να κινδυνευει να παθει αφυδατωσει μεσα σε 3-6 ωρες πχ ? γιατι ενω δεν ειμαστε γιατροι ασκουμε ιατρικη ?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
πως το ερσεφουρηλ επαναφερει τον οργανισμο ? αλλο σταματαει το συμπτωμα της διαρροιας αλλο επαναφερει τον οργανισμο ,πως ο ιδιοκτητης ξερει αν η διαρροια προερχεται απο το λεπτο η' το παχυ εντερο ? πως ο ιδιοκτητης ξερει αν η διαρροια ειναι ιογενης ? γιατι ενας σκυλος και με ποια συχνοτητα συμπτωματων και σε τι φυσικη κατασταση βρισκοταν για να κινδυνευει να παθει αφυδατωσει μεσα σε 3-6 ωρες πχ ? γιατι ενω δεν ειμαστε γιατροι ασκουμε ιατρικη ?
Kρινα..το αυγο εκανε την κοτα η την κοτα το αυγο..
Αυτην την ερωτηση θα μπορουσες να την κανεις ενα χρονο και κατι που εισαι σε αυτο το φορουμ που τα τεσσερα τελευταια εχει παραθεσει αποιρες απαντησεις για την δοιαρροια.
και ποσο μαλιστα οταν ενα ποστ τελειωνει ετσι..

Βέβαια ο κάθε ένας πρέπει να ακούει τις συμβουλές του ιατρού του.
Τωρα ας απαντησω στις "ερωτησεις" σου..

πως το ερσεφουρηλ επαναφερει τον οργανισμο ?
Δεν ειπα επαναφερει.. αλλα βοηθαει να την επαναφερει.., εχει καποια διαφορα..

,πως ο ιδιοκτητης ξερει αν η διαρροια προερχεται απο το λεπτο η' το παχυ εντερο
Τι σχεση εχει αυτο?

πως ο ιδιοκτητης ξερει αν η διαρροια ειναι ιογενης ?
Τι σχεση εχει παλι αυτο ..????

γιατι ενας σκυλος και με ποια συχνοτητα συμπτωματων και σε τι φυσικη κατασταση βρισκοταν
Τι ακριβως λες? Τι φυσικη κατασταση? Ποιο ειναι το θεμα σου??..
Ναι ενα σκυλι ΜΠΟΡΕΙ να αφυδατωθει αν οι κενωσεις ειναι πολλες...αν ο ιδιοκτητης δεν λαβει τα απαραιτητα μετρα..

για να κινδυνευει να παθει αφυδατωσει μεσα σε 3-6 ωρες πχ ?
Γιατι όχι???

γιατι ενω δεν ειμαστε γιατροι ασκουμε ιατρικη ?
Δεν θεωρω πως καποιος ασκει ιατρικη οταν λεει πηγαινε στον ιατρο και καποιες χιλιοειιπομενες συμβουλες..
Αυτα που εγω ειπα προσωπικα ειναι χιλιογραμμενα μεσα στο φορουμ..
Αυτο ομως που μου κανει μεγαλυτερη εντυπωση ειναι...
...οταν λεει ο γαιδαρος τον πετεινο κεφαλα..




ο γιατρος θα σε ρωτησει τι ειδους διαροια κανει ,σαν νερο ,σαν τουρτα ,ειναι δυσοσμη ,εχει βλενες?
εχει πυρετο ?
αν εφαγε κατι και το πειραξε και το ξερεις καλο θα ηταν να μην δωσεις ερσεφουρηλ αλλα να το αφησεις να αποβληθει απο τον οργανισμο
αν φταιει η αλλαγη ξηρας τροφης και το ξερεις τοτε κανεις μονο διετα με βραστο στεγνο κοτοπουλο στηθος και λιγο λαπα η' δεινεις κονσερβα hills i/d που ειναι και καλυτερα
αν σου κανει και εμετο τοτε περιοριζεις και το νερο το οποιο το δεινεις μονο σε μικρες ποσοτητες ανα τακτα χρονικα διαστηματα
..........
 
Last edited:


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
Δεν θεωρω πως καποιος ασκει ιατρικη οταν λεει πηγαινε στον ιατρο και καποιες χιλιοειιπομενες συμβουλες..
σαφως οταν προκειται για συμβουλες και οχι για φαρμακευτικα σκευασματα

μια διαρροια μπορει να μην ειναι απλη υποθεση παιζουν πολλα ρολο τα οποια θα εκτιμησει ο γιατρος και θα αποφασισει

οσο αναφορα τους γαιδαρους και τους πετεινους που τα θεωρω πολυ σημπαθητικα και με τη δικια τους σημαντικη υπαρξη στην αλυσιδα της ζωης θα σου πω το εξης : οτιδηποτε γραφω που εχει σχεση με την παθολογια ειναι απο το εγχειριδιο του SAUNDERS (ευαγγελιο) και για το συστημα αναπαραγωγης ειδικοτερα απο τις σημειωσεις της κτηνιατρικης σχολης Θεσσαλονικης και βεβαιως δεν αναφερομαι σε φαρμακευτικα σκευασματα αν και τη φαρμακολογια την εχω πρωτη πρωτη στο γραφειο μου

δεν ειμαι γιατρος, ειμαι εκτροφεας
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
και για να δεις ποσο κακοπροαιρετη εισαι εβαλες σε παραθεση ολα οσα ειπα εκτος απο την τελευταια και την σοβαροτερη γραμμη

ολα αυτα ειναι να το πω "οι πρωτες βοηθειες" οπωσδηποτε μιλας με το γιατρο σου
αυτο ειναι ολο το κειμενο

ο γιατρος θα σε ρωτησει τι ειδους διαροια κανει ,σαν νερο ,σαν τουρτα ,ειναι δυσοσμη ,εχει βλενες?
εχει πυρετο ?
αν εφαγε κατι και το πειραξε και το ξερεις καλο θα ηταν να μην δωσεις ερσεφουρηλ αλλα να το αφησεις να αποβληθει απο τον οργανισμο
αν φταιει η αλλαγη ξηρας τροφης και το ξερεις τοτε κανεις μονο διετα με βραστο στεγνο κοτοπουλο στηθος και λιγο λαπα η' δεινεις κονσερβα hills i/d που ειναι και καλυτερα
αν σου κανει και εμετο τοτε περιοριζεις και το νερο το οποιο το δεινεις μονο σε μικρες ποσοτητες ανα τακτα χρονικα διαστηματα
ολα αυτα ειναι να το πω "οι πρωτες βοηθειες" οπωσδηποτε μιλας με το γιατρο σου
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
και για να δεις ποσο κακοπροαιρετη εισαι εβαλες σε παραθεση ολα οσα ειπα εκτος απο την τελευταια και την σοβαροτερη γραμμη
Eίναι λίγο παιδικό όλο αυτό αλλα τέλος πάντων..
Eλάχιστα προφανώς αφορά και το forum..

Έβαλα όλο αυτό που αφορούσε το μέρος που η ίδια- ίδιος (δεν γνωρίζω,) άσκησες ιατρική..

Στην συνεχεια μου έκανες μια ερώτηση την οποια έπρεπε ο ίδιος πρώτα να απευθύνεις στον εαυτό σου..

Εφόσον είχα πει παραπάνω από μια φορα πως τον πρώτο λόγο τον έχει ο ιατρός.

Αν θεωρείς λοιπόν πως οι συνέπειες μιας διάρροιας εξαρτάται από την ώρα και όχι από την συχνότητα αυτής και αν πιστεύεις πως το ερσεφουριλ ενέχει κινδυνους..τότε θα ήθελα να μου παραθέσεις την αντίστοιχη ερευνα που το λέει.

οτιδηποτε γραφω που εχει σχεση με την παθολογια ειναι απο το εγχειριδιο του SAUNDERS (ευαγγελιο) και για το συστημα αναπαραγωγης ειδικοτερα απο τις σημειωσεις της κτηνιατρικης σχολης Θεσσαλονικης και βεβαιως δεν αναφερομαι σε φαρμακευτικα σκευασματα αν και τη φαρμακολογια την εχω πρωτη πρωτη στο γραφειο μου
Nα χειροκροτήσουμε τώρα?
Άρα εσύ που έχεις το εγχειρίδιο σου δίνει και το δικαίωμα να ασκείς ιατρική..οι υπόλοιποι που έχουμε εμπειρία 20 ετών δεν έχουμε δικαίωμα να λέμε την γνώμη μας?..
Ποιο εγχειρίδιο μου λες?
Είναι σαν να μου λες πως έχεις το καλύτερο αεροπλάνο άρα μπορείς να με πας και ταξίδι..

Από εκεί και πέρα..το να λέμε εδώ μέσα δώσε ένα χάπι ερσεφουριλ για να ηρεμήσει το ζώο.. μέχρι να πας στον ιατρό και δώσε και ηλεκτολύτες για να μην αφυδατωθεί, καθόλου διαφορετικό με το ΄π.χ. να δώσεις γιαούρτια ή σκέτα ρύζια την ώρα που το σκυλί κάνει και εμετό..
Είπες την γνώμη σου..την δικη σου εμπειρία..είπα την δικη μου..

Όλο αυτό εσύ το προκάλεσες..με εμπάθεια και κακοπροέρετα ή όχι..δεν είναι θέμα δικό μου ή του φόρουμ αλλά του ψυχολόγου.

Δεν το συνεχίζω αφενός γιατί είμαστε εντελώς εκτος θέματος μιας και το ίδιο το άτομο προφανώς έχει πάει ήδη στον ιατρό και είναι καλά και αφετέρου γιατί προφανώς πρόκειται για προσωπική κόντρα από εδώ και πέρα.. οπότε αν θες μπορείς να μου στείλεις προσωπικό μήνυμα και να το συζητήσουμε εκεί.;)
 
Last edited:


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
δεν εγραψα οτι το ερσεφουρηλ ενεχει κινδυνους

κινδυνους ενεχει η ανακοινωση φαρμακευτικων σκευασματων στο internet

οσο για το "εγχειριδιο" κακως και που ρωτησες ,
ρωτα το γιατρο σου να σου πει

Όλο αυτό εσύ το προκάλεσες..με εμπάθεια και κακοπροέρετα ή όχι..δεν είναι θέμα δικό μου ή του φόρουμ αλλά του ψυχολόγου.
λυπαμαι που δεν ανακατευομαι με αυτους και δεν εχω καποιον να σου συστησω

δεν εχω να πω τιποτα κρυφα-προσωπικα, οτι εχω να πω το λεω δημοσια
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
ο Παρης ειναι μια χαρα
τον αφησα νηστικο το βραδυ και το πρωι του εδωσα λιγο γιαουρτι , ειδα πως δεν τον πειραξει οποτε το βραδυ ταισα την μιση ποσοτητα της ξηρας παλι ολα φυσιολογικα οποτε και αρχισα να ταιζω κανονικα , δεν εχει κανει αλλη διαροια
 




milgr

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
163
9
Θεσσαλονίκη
Καλημερα παιδιά, θα ηθελα την γνωμη σας ο δικος μου 8 μηνων κανει κατι σαν παστα...τουρτα...μους, αλλα την δευτερη φορα ,η πρωτη του ειναι σχιματισμενη αλλα η δευτερη... τουρτα, τι μπορει να φταιει?
πριν ενα μηνα ειχαμε γαστρε/δα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf