επιλογη σκυλου!!!


izambella

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2009
97
0
αμερικανικο pitbull ναι ειναι μες στο μιαλο μου.ομως δεν ξερω που θα βρω! ειναι περιεργη η κατασταση με τα Pitbull ο ερμης μου που εφηγε πριν 6 μηνες ηταν αμερικανικο,απο τα καλητερα σκυλια που ειχα ποτε...ουτε επιθετικος ηταν ουτε δολοφονος,οπως λενε αρκετοι ανιδεοι...αν βρω σωστο εκτροφειο δεν το συζιτω καθολου!!!παιδια σας μηλαω για ενα σκυλο που μου εφερνε τα τσιγαρα μου και το κινιτο μου!!! και δεν τον ειχαμε παει σε εκπαιδευτη!!!απλα το σκυλι ζουσε μεσα στο σπιτι μας και του μιλουσαμε σαν να ηταν ανθρωπος!ειχε κανει κατι ζημιες ειχε φαει κατι παπουτσια αλλα οκ αυτα ειναι στο προγραμμα.τον μαλωναμε τον δεναμε στην αυλη 1-2 ωρες οποτε το σκυλι καταλαβε απο ενα σημειο και μετα οτι δεν κανουμε ζημιες γιατι χανουμε βολτα και παιχνιδι+ οτι θα μενω δεμενος....:p:p:p πανεξυπνα και γλικιτατα πλασματακια!!!!
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Εζω "Αμερικάνικο Σταφορντσαίρ" (Αμερικάνικο πιτ-μπουλ δεν θες να γνωρισεις) και έγω εκπαιδεύσει πάνω από 40. Το δικό σου αποτελούσε εξαίρεση.
Αν δεν του άρεσε να τσακώνεται (σε βαθμό θανάτου ή κλάματος), αποτελούσε εξαίρεση.

Δεν θες τέτοιο σκύλο, γιατί είναι ΠΟΛΥ δύσκολο να βρεις παρόμοιο με αυτόν που είχες.
 
Last edited:




izambella

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2009
97
0
αχμμμ αν σοθ πς οτι γνςριζς αλλα 3 τι θα πεις???με το ενα απο αυτα μαλιστα "συγατικουσαμε" 5 χρονια στο ιδιο σπιτι!!!φτασαμε σε σημειο να ακουει εμενα παρα το αφεντικο τις!!!η συγγεκριμενη σκυλα μαλιστα αν την εβλαιπες με μωρο παιδι θα τρελενοσουν!!! το τι τις κανανε!! με επιβλεψη παντα διοτι οκ τα πιτ μπουλ ειναι ανθεκτικα στο πονο αλλα δεν παυει να ειναι παιδι με σκυλο!!!θεορω οτι ειναι 90% θεμα ιδιοκτιτη ο χαρακτιρας του συγγεκριμενου σκυλιου!! αν το παρει κανενα ψυχακι και το κανει δολοφονο ε!δολοφονος θα γινει!!!εδω το τσιουαουα ειναι επικινδινο αν αγριεπσει το πιτ μπουλ δεν θα ειναι ??? :D:D:D:D:D
 


izambella

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2009
97
0
αυριο τ απογευμα εχω κλησει ραντεβου να παμε σε ενα εκπαιδευτη...ειναι πολυ καλος φιλος με τον ξαδερφο μου και οταν του ειπαι ο μανωλης τι εγινε με το μπρουνο το παιδι ειπε να παμε να μηλισουμε για να μας βοηθισει αυτος να ερθουμε σε επαφη με εκτροφεια για να μην μας πιασουν κοροιδα...παρεπιπτοντος ο μανωλης πειγε με την προιποθεση να μου βρει σκυλο και να τον αγορασει για να μην με βλεπει ετσι :(...πραγμα που το παιδι του το απεκλησε λογο του τυφου!!!δεν επαναπαυομαι στις δαφνες μου απλα θ απαω να παρω αλλη μια γνωμη και να μπω στο τριπακι του να ψαχνω και για εκπαιδευτες...
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Τα πιτ-μπουλοειδή είναι γενικώς πολύ καλά με τα παιδιά. Και ναι είναι πολύ γλυκά πλάσματα (με τους ανθρώπους).
Με τους σκύλους (και τα ζώα γενικώς) έχουν θέμα...
 


ΓΕΩΡΓΙΑ

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2008
414
0
35
ενας εδω στη γειτονια εχει αμερικανικο πιτ μπουλ και ειναι σκετο θηριο...πολυ δυσκολα τον κουμανταρει και πολυ επιθετικο με αλλα ενηλικα! βεβαια δεν αποτελει κανονα....
 




ANASTASIA

Active Member
14 Δεκεμβρίου 2008
37
0
Αποτελούν εξαίρεση οι Γ.Π. στο ότι οι αρσενικοί είναι που τα πάνε καλύτερα με τα παιδιά (στις περισσότερες φυλές αυτό ισχύει για τα θηλυκά)...

Ωχ αυτο δεν το εχω ξανακουσει.
Σκεφτομουν αυτη τη φορα να παρω θυληκο μπας και γλυτωναμε τους καυγαδες στο δρομο.
Αλλα τωρα δεν ειμαι σιγουρη για το τι φυλο θα ειναι ο σκυλος
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
Αποτελούν εξαίρεση οι Γ.Π. στο ότι οι αρσενικοί είναι που τα πάνε καλύτερα με τα παιδιά (στις περισσότερες φυλές αυτό ισχύει για τα θηλυκά)...

οι Γ.Π δεν ειναι κ οι πιο καταλληλοι σκυλοι για παιδια...σε κανεναν απο οσους ειχα δεν ειχα απολυτη εμπιστοσυνη γιατι μου ειχαν δειξει δειγματα ζηλιας.δεν εκαναν κακο αλλα ηταν αρκετα αγενεις μαζι τους.
 


Maximus

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2008
197
4
Patra/Greece
οι Γ.Π δεν ειναι κ οι πιο καταλληλοι σκυλοι για παιδια...σε κανεναν απο οσους ειχα δεν ειχα απολυτη εμπιστοσυνη γιατι μου ειχαν δειξει δειγματα ζηλιας.δεν εκαναν κακο αλλα ηταν αρκετα αγενεις μαζι τους.
Καλή φίλη Δέσποινα σε πληροφορώ πως κάνεις μεγάλο λάθος, τα Γερμανικά Ποιμενικά είναι τέλεια για μικρά παιδιά τα προσέχουν είναι υπερπροστατευτικά ,τα σέβονται και παίζουν ως ενός ορίου με αυτά, όταν δε αρχίζουν να ενοχλούνται τότε απομακρύνονται από αυτά.ακόμα και όταν τα παιδιά πειράζουν το φαγητό τους η τα παιχνίδια τους τα αφήνουν δείχνοντας ότι όπως δείνουν ασυλλία σε κουτάβια έτσι και σε μικρά παιδιά.Τουλάχιστον αυτή την εμπειρία εχω αποκομίσει αφού μεγάλωσα τα 2 παιδιά μου με τουλάχιστον 10 διαφορετικούς σκύλους και μάλιστα κάποιοι είχαν SchH1
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
Καλή φίλη Δέσποινα σε πληροφορώ πως κάνεις μεγάλο λάθος, τα Γερμανικά Ποιμενικά είναι τέλεια για μικρά παιδιά τα προσέχουν είναι υπερπροστατευτικά ,τα σέβονται και παίζουν ως ενός ορίου με αυτά, όταν δε αρχίζουν να ενοχλούνται τότε απομακρύνονται από αυτά.ακόμα και όταν τα παιδιά πειράζουν το φαγητό τους η τα παιχνίδια τους τα αφήνουν δείχνοντας ότι όπως δείνουν ασυλλία σε κουτάβια έτσι και σε μικρά παιδιά.Τουλάχιστον αυτή την εμπειρία εχω αποκομίσει αφού μεγάλωσα τα 2 παιδιά μου με τουλάχιστον 10 διαφορετικούς σκύλους και μάλιστα κάποιοι είχαν SchH1
δεν θελω να διαφωνισω μαζι σου αλλα οι εμπειριες μου ειναι εντελως διαφορετικες απο τις δικες σου, μαλιστα ειχα διαβασει κ σε μια στατιστικη που ειχε ιδανικους σκυλους για παιδια κ οχι κ ο Γ.Π ηταν στους οχι ιδανικους.
φυσικα εμενα με συμφερει η δικη σου εκδοχη γιατι ειναι μια φυλη που λατρευω και θα ηθελα να ειναι ετσι.
 


mildecoy

Well-Known Member
14 Φεβρουαρίου 2009
294
3
Βγεθι, Κερατεα
Επιλογη σκυλου!!!

Σε αυτο θα συμφωνησω με τη Δεσποινα. Μελετες εχουν δειξει οτι λιγοτερο "συντροφικα" με μικροτερα μελη της οικογενειας ειναι τα Rottie και GSD. Εαν θελεις μπορω να σε κατευθυνω σε σχετικη βιβλιογραφια.
 




Maximus

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2008
197
4
Patra/Greece
Θα ήταν χρήσιμο να το δούμε αυτό ίσως σε κάποιο άλλο Post για τις εμπειρίες του καθενός μας από την σχέση σκύλων και παιδιών. Πολύ φοβάμαι Δέσποινα πως η βιβλιογραφία που λες πως ξέρεις μπορεί να είναι και πριν 30 χρόνια!! και δεν το λεω ειρωνικά αυτό, το λεω γιατί έχω μιλήσει και μιλάω σε Ελλάδα και εξωτερικό κυρίως Γερμανία για σκύλους Γερμανικούς Ποιμενικούς και οι πιο πολλοί εκτροφείς και εκπαιδευτές μιλούν για σκυλιά σαλονιού πλέον και οχι για φύλακες-φύλακες !! Κοίτα λίγο σε Ελλάδα πόσοι ιδιοκτήτες έχουν σκυλιά με εργασία, κοίτα και σε εκθέσεις, σε κατηγορίες εργασίας λαμβάνουν μέρος ενα ή κανένα σκυλί τυχαίο και αυτό ?
 




mildecoy

Well-Known Member
14 Φεβρουαρίου 2009
294
3
Βγεθι, Κερατεα
Η βιβλιογραφια δεν μιλα για σκυλους εργασιας αλλα για μελετες και επικουρικες εργασιες που εχουν γινει. Φυσικα και δεν πρεπει να δειχνουμε δεικτικα οτι αυτος ο σκυλος κανει ή δεν κανει. Στην προκειμενη περιπτωση αναφερεται στο πρωτο βιβλιο του Lindsay Applied Dog Behavior and Training. Θα ψαξω για τη σελιδα. Ευκαιρια να το ξεσκονισω κιολας!
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
Θα ήταν χρήσιμο να το δούμε αυτό ίσως σε κάποιο άλλο Post για τις εμπειρίες του καθενός μας από την σχέση σκύλων και παιδιών. Πολύ φοβάμαι Δέσποινα πως η βιβλιογραφία που λες πως ξέρεις μπορεί να είναι και πριν 30 χρόνια!! και δεν το λεω ειρωνικά αυτό, το λεω γιατί έχω μιλήσει και μιλάω σε Ελλάδα και εξωτερικό κυρίως Γερμανία για σκύλους Γερμανικούς Ποιμενικούς και οι πιο πολλοί εκτροφείς και εκπαιδευτές μιλούν για σκυλιά σαλονιού πλέον και οχι για φύλακες-φύλακες !! Κοίτα λίγο σε Ελλάδα πόσοι ιδιοκτήτες έχουν σκυλιά με εργασία, κοίτα και σε εκθέσεις, σε κατηγορίες εργασίας λαμβάνουν μέρος ενα ή κανένα σκυλί τυχαίο και αυτό ?
οχι δεν ειναι 30 χρονων σιγουρα ειναι καποιο τευχος της κυνολογιας βια να ειναι 10 ετων.θα το βρω και θα ενημερωσω.
αλλα δεν κρινω απολυτα απο εκει,στο λεω συμφωνα με τις εμπειριες μου.
 


Maximus

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2008
197
4
Patra/Greece
οχι δεν ειναι 30 χρονων σιγουρα ειναι καποιο τευχος της κυνολογιας βια να ειναι 10 ετων.θα το βρω και θα ενημερωσω.
αλλα δεν κρινω απολυτα απο εκει,στο λεω συμφωνα με τις εμπειριες μου.
Είπα "πολύ φοβάμαι" μήπως γράφτηκε πριν 30 χρόνια. Η κρίση του καθενός είναι πάντα επικοδομητική το ίδιο και η δική σου όπως και η δική μου ή και κάποιου άλλου και πρέπει να την λαμβάνουμε υπόψιν μας ασχέτως αν τελικά συμφωνούμε ή οχι. Στο κάτω κάτω καλύτερα να διαφωνούμε γιατί ετσι μπορεί και να συμφωνήσουμε.
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
Είπα "πολύ φοβάμαι" μήπως γράφτηκε πριν 30 χρόνια. Η κρίση του καθενός είναι πάντα επικοδομητική το ίδιο και η δική σου όπως και η δική μου ή και κάποιου άλλου και πρέπει να την λαμβάνουμε υπόψιν μας ασχέτως αν τελικά συμφωνούμε ή οχι. Στο κάτω κάτω καλύτερα να διαφωνούμε γιατί ετσι μπορεί και να συμφωνήσουμε.
σωστα:)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3