ιστότοπος American Kennel Club


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Είχα μάλλον πολύ καιρό να μπω στο site του AKC και με εξέπληξε ευχάριστα. Όχι μόνο για την καλαισθησία του και την ευχρησία του, αλλά και για τον τρόπο που "παίρνει απ το χεράκι" υποψήφιους ιδιοκτήτες. Μπορεί σε κάποιους να φανεί μαρκετίστικο - αμερικανιά, αλλά έχει οδηγό που σε βοηθάει να επιλέξεις φυλή βάσει των δεδομένων σου, αλλά και εκτροφέα βάσει τεκμαρτών ποιοτικών χαρακτηριστικών του. Τους κατηγοριοποιεί σε τρία επίπεδα ανάλογα του αν κάνουν απλώς τα βασικά, ή πολύ περισσότερα για την φυλή τους και στο τέλος σου λέει και από που κοντά σου μπορείς να βρεις κουτάβια.
Προσωπικά προτιμώ ένα τέτοιο concept από το ελιτίστικο ευρωπαικό στυλ FCI -> KOE. "Αυτές είναι οι φυλές, βάρα τηλέφωνο να βρεις γέννες, και μύρισε τα νύχια σου πτωχέ αρχάριε για το ποιον εκτροφέα θα διαλέξεις".
Το site:

http://www.akc.org/

Τι γνώμη έχετε?
 




archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Είναι όντως εξαίρετο όπως και royal kennel. Αυτό είναι θέμα οργάνωσης κ υπευθυνότητας απέναντι σ κανόνες κτλ κτλ :X3::X3::X3::X3::X3:
 






vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Ωραίο site, φιλικό προς το χρήστη, mobile friendly, όχι στεγνό όπως fci/koe. Ωραίο παράδειγμα προς μίμηση.
Μόνο η εφαρμογή "You vs. this breed" είναι λίγο σαχλαμάρα και άχρηστη.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Πολύ καλό... και εύχρηστο... βρήκα ότι χρειαζόμουν...
καθοδηγηθηκα... άνοιξαν τα μάτια μου....
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Εγω το βλεπω λιγο διαφορετικα...

Ενω ειναι η αληθεια οτι δεν εχω βολταρει και τοσο στο akc (δεν το θυμαμαι καν ετσι...) ναι μεν ειναι πολυ οργανωμενο αλλα...πως να το πω...αν θελω ενα overview για μια φυλη που δεν κατεχω τιποτα ειναι κομπλε, αλλα πολυ newschool θα το χαρακτηριζα και μου ταιριαζει πιο πολυ το Kennel Club

Δηλαδη ενω δεν το παρεξηγω (φυσικα) που ειναι μια διοδος για να βρεις κουταβι απο εκτροφεα κτλ...ναι οντως αρκετα αμερικανια θα το χαρακτηριζα.Οχι κακη αμερικανια απο την αλλη
 


Orpheas

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2017
87
150
Uppsala/Sweden
Καλησπέρα και από μένα! Πρίν λίγες μέρες στην οικογένεια αποκτήσαμε ένα νέο μέλος (Malamute Alaskan) που ενημερώθηκα και με διαφώτισε αρκετά το σουηδικό kennel club που είναι από τα καλύτερα στον Ευρωπαικό χώρο αρκεί να γνωρίζει κανείς την Σουηδική η αγγλική γλώσσα! Το γράφω ενημερωτικά και χωρίς να βάζω σε δεύτερη μοίρα το Αμερικάνικο! Για όποιον ενδιαφέρεται ας επισκεφτεί την σελίδα:

https://www.skk.se/kopahund/
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and zenio


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Αυτό που μ ‘άρεσε πολύ στου Σουηδικό είναι ότι κάθε εκτροφείο αναγραφεί απλά, λιτά και απέριττά την τιμή κάθε κουταβιού. Και όχι αντίτιμο υιοθεσίας, τιμή. Θες και μπορείς; Ρωτά μας. Δεν μπορείς; Άλλη φορά.
 


Orpheas

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2017
87
150
Uppsala/Sweden
Αυτό που μ ‘άρεσε πολύ στου Σουηδικό είναι ότι κάθε εκτροφείο αναγραφεί απλά, λιτά και απέριττά την τιμή κάθε κουταβιού. Και όχι αντίτιμο υιοθεσίας, τιμή. Θες και μπορείς; Ρωτά μας. Δεν μπορείς; Άλλη φορά.
Συμφωνώ απολύτος μαζί σου και δεν φέρω καμία αντίρρηση! Σημασία έχει πως από την στιγμή που θα επιλέξεις ένα κουτάβι τότε θα διαπιστώσεις πως μπαίνεις σε έναν κύκλο για την αγορά ενός κουταβιού που δεν φαντάζεσαι! Όπως γνωριμία του εκτροφέα μέχρι εγγυήσεις πως το σκυλί που θα πάρεις θα είναι ασφαλές! Επίσεις υποχρεωτική ασφάλιση του σκύλου! Μακάρι να είχαμε και εμεις στην πατρίδα αυτές τις διαδικασίες!
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Έχουν καταπληκτικό σύστημα όσα αφορά τα ζώα. Εγώ στα πέντε χρονιά διαμονής μου δεν είναι ποτέ αδέσποτο σκύλο, και το μόνο που κυκλοφορούσε ελεύθερο στην ευρύτερη περιοχή ήταν μια φουντωτή γάτα που έβγαινε στο παγκάκι έξω από το σπίτι που την είχαν.

Ντάξει, βέβαια είχα δει και μια Ελληνίδα να βγάζει βόλτα το Δαλματίας της μόνο με παπουτσάκια και το καημένο να κάνει σαν κομπρεσέρ οπότε σταματούσαν να περπατάνε. Αλλα γενικα, mucho καλο συστημα.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Orpheas

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2017
87
150
Uppsala/Sweden
Έχουν καταπληκτικό σύστημα όσα αφορά τα ζώα. Εγώ στα πέντε χρονιά διαμονής μου δεν είναι ποτέ αδέσποτο σκύλο, και το μόνο που κυκλοφορούσε ελεύθερο στην ευρύτερη περιοχή ήταν μια φουντωτή γάτα που έβγαινε στο παγκάκι έξω από το σπίτι που την είχαν.

Ντάξει, βέβαια είχα δει και μια Ελληνίδα να βγάζει βόλτα το Δαλματίας της μόνο με παπουτσάκια και το καημένο να κάνει σαν κομπρεσέρ οπότε σταματούσαν να περπατάνε. Αλλα γενικα, mucho καλο συστημα.
Η αλήθεια είναι πως έχουν το καλύτερο σύστημα για τα ζώα οικόσιτα και μη! Θεωρώ βέβαια τους Σουηδούς υπερβολικούς όπως να κανουν χρήση στα ζωάκια τους από παππουτσάκια ρουχαλάκια κτλ! Εδώ βλέπεις και τις υπερβολές!!!
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Ρε συ δεν ξερω, νιωθω οτι σε μερικες ρατσες χρειαζετε. Δηλαδη τωρα ενα Chinese Crested ή ενα Saluki, πως να το βγαλεις βολτα στους -20 και να ειναι ενταξει το σκυλι;
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Επειδή ούτε έχω ζήσει στις χώρες κ η μόνη εμπειρία από χιόνι κ κρύο ήταν στη Βιέννη, επίσης πολύ φιλόξενη κ οργανωμένη σε σχέση μ τ σκυλιά. Μου αρέσει όμως πάρα πολύ ότι λαμβάνουν μέτρα, ας είναι κ κάποια υπερβολικά, είναι τουλάχιστον προς τ βέλτιστο :X3::X3::X3::X3: