καλως σας βρηκαμε!


sloan

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2016
40
16
44
καλησπερα σε ολους!καλη εβδομαδα και καλο μηνα.... ειμαστε μια τριμελη οικογενεια που ψαχνουμε για το τεταρτο μελος μας... μετα απο αρκετη σκεψη και διαδικτιακο ψαξιμο εχουμε καταλληξη σε δυο ρατσουλες που θεωρουμε πως θα μας τεριαζανε βαση καποιων δικων μας κριτηριων οπως πχ το μεγεθος,η προσαρμογη στη διαβιωση στο διαμερισμα ,το μαδημα,η συμβιαωση με παιδια ,κοστος κ.α. καταληξαμε λοιπον μεταξυ των border terrier , ρατσα βεβαια που δεν υπαρχει στην ελλαδα η τουλαχιστον δεν εχουμε βρει καποιον εκτροφεα η ιδιοκτητη border ακομα και των μινι σναουζερ! εδω βεβαια θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας και τις προτασεις ακομα.στο θεμα του μπορντερ καταφερα μετα απο καποιο ψαξημο και καποια μειλ να εντοπισω μια εκτροφεα στη πολωνια η οποια δεχεται να μου πουλησει κουταβακι το κοστος του οποιου μαζι με ολα τα απαραιτητα εγγραφα θα φτανει τα 850 με 1000 και εννοειτε μονο βεβαια αν ταξιδεψει και παραδωσει το κουταβακι η ιδια.οχι μεσαζοντες τουτεστην η καποια μεταφορικη τυπου εταιρια.απο την αλλη εχω κανει μια επαφη με το dog center ,καθως ουτε για κουταβακι μινι σναουζερ εχω καταφερει να εντοπισει καποιον εκτροφεα η ιδιοτη ,με κοστος σαφως μικροτερο. εδω θα ηθελα να ρωτησω εαν γνωριζει καποιος καποιον εκτροφεα η ιδιοτη που να εχει σκυλακια απο τις συγκεκριμενες ρατσες.αυτα παιδια.περιμενω να σας ακουσω...πιστευω πως το πολυ μεχρι το πασχα θα τα εχουμε καταφερει και θα ειμαστε επιτελους τετραδα...
 




sloan

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2016
40
16
44
δυστυχως ειμαι ακομα γραφειο ...οποτε οχι .ωστοσο μπορειτε να το googlarete...ειναι ειναι ιδαιετερης ομορφειας ασ πουμε σκυλακια μικρα πανεξυπνα δεν μαδανε πολυ τρομερα με τα παιδακια .ειναι σκυλοι συντροφιας και ανταπεξερχοντε ας πουμε και στη διαβιωση σε διαμερισμα.εγω τα βρισκω καταπληκτικα.να προσθεσω πως οπου και να ρωτησα για αυτη τη ρατσα πηρα την ιδια απαντηση...χαχα

η κοπελα που μιλαω παντως στη πολωνια που εκτερφει μπορντερ εχει αυτο το λινκ

http://borderterrier1785.republika.pl/aboutus.html
 
Last edited by a moderator:


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Πιστεύω το ξέρετε ότι όλα τε terriers έχουν τεράστια αποθέματα ενέργειας και πολύ πείσμα και χρειάζονται ιδιαίτερο χειρισμό ειδικά σε σπίτι με μικρά παιδιά.

Τα schnauzer εκτρέφει ο Κυριάκος Δανίκας
 
Last edited by a moderator:


sloan

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2016
40
16
44
ευτυχως μενουμε καισαριανη οποτε στα πεντε λεπτα ειναι το σκοπευτηριο σε αλλα πεντε απο την αλλη η πανεπιστημιουπολη και σε δεκα ειμαστε στον υμηττο για τρελες εξερευνησεις...οποτε ναι το εχουμε λαβει υπ'οψην...περιμεναμε καιρο για να ερθει η ωρα να ειμαστε ετοιμοι για σκυλακι και τωρα που η μικρη μας ειναι κοντα στα επτα μπορω να πω πως εχουμε ολοι την καταλληλη διαθεση
 
  • Like
Reactions: haviharakennel








korthem

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2015
176
187
33
Έλα @ISKENDER για σένα:

Όντως είναι όμορφα πανάθεμά τα :)

@sloan μείνε μακριά από dogcenter και ιδιώτες. Μόνο από εκτροφείς εαν θέλεις ένα καθαρόαιμο και υγιές κουτάβι. Γενικότερα επειδή δεν σε βλέπω πολύ ενημερωμένο σχετικά με τον σωστό τρόπο απόκτησης σκύλου θα σου πρότεινα πρώτα να ενημερωθείς λίγο και μετά να πάρεις τη μεγάλη απόφαση (y)
 
  • Like
Reactions: ISKENDER


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
η κοπελα που μιλαω παντως στη πολωνια που εκτερφει μπορντερ εχει αυτο το λινκ

http://borderterrier1785.republika.pl/aboutus.html

Αααα. .. Μάλιστα το λινκ είναι αρκετό ευχαριστώ
καλός ήλθες και καλή επιτυχία στην αναζήτηση
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Ο κύριος Δανίκας έχει βραβευτεί σε πολλές εκθέσεις.
Είχε και ένα μέλος εδώ κουτάβι απ αυτόν, αλλά "έφυγε" νωρίς από πρόβλημα στο συκώτι.
 


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Καλώς ήρθατε κι από μένα.

Μέχρι να μπει ο ειδικός terrierδολόγος θα σας πρότεινε να ξεκινήσετε την μελέτη σας από εδώ http://www.theborderterrierclub.co.uk/index.html και να δώσετε ιδιαίτερη βαρύτητα στην ενότητα http://www.theborderterrierclub.co.uk/rightbreed.html.

Μιλάμε για μια άκρως εργασιακή φυλή στην ομάδα των terrier. Αν στην περιοχή σας υπάρχουν πολλά ποντίκια ή αλεπούδες θα σας το πρότεινα ανεπιφύλακτα:)
 
  • Like
Reactions: sloan and vrmode


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Καλώς ήρθατε κι από μένα.

Μέχρι να μπει ο ειδικός terrierδολόγος θα σας πρότεινε να ξεκινήσετε την μελέτη σας από εδώ http://www.theborderterrierclub.co.uk/index.html και να δώσετε ιδιαίτερη βαρύτητα στην ενότητα http://www.theborderterrierclub.co.uk/rightbreed.html.

Μιλάμε για μια άκρως εργασιακή φυλή στην ομάδα των terrier. Αν στην περιοχή σας υπάρχουν πολλά ποντίκια ή αλεπούδες θα σας το πρότεινα ανεπιφύλακτα:)
Συμφωνώ με τον αποπάνω - κι εμένα σαν μεγάλος μπελάς σε μικρό πακέτο μου φαίνεται το border terrier. Δεν μου κάνει για πετ αλλά για καθαρά εργασιακό. Aν είναι ας πούμε "συγγενή" σε χαρακτήρα με τα paterdale terrier ...ο θεός να σας φυλάει!
 
  • Like
Reactions: PXM-DANBULL


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Τερριέ, φτυάρια και πανσέτα και Έη Σι Ντι Σι κασέτα!


...και ερχόμαστε κι εμείς Σκοπευτήριο... Έχει αρούρι για όλους! :D

Αγαπημένη φυλή τα Border και ήταν η επιλογή μου για BIS στην περασμένη Crufts.

Δεν είναι πολύ "γούτσου-γούτσου" σκύλος σίγουρα... Άλλος ένας "All balls, no brains" που είχε γράψει κάπου και ο @Yorkaddict ... :D

Πάντως, μην "κλείνετε" τις επιλογές σας σε αυτές τις δύο "ιδιαίτερες" φυλές, μια που δεν έχετε ιδιαίτερες απαιτήσεις. Υπάρχουν πολλά σκυλάκια με παρόμοια χαρακτηριστικά που μπορούν να καλύψουν τις ανάγκες σας για έναν "οικογενειακό σκύλο συντροφιάς" και είσαστε η τελευταία τους ελπίδα για μια "καλή ζωή".

Καλή και Επιτυχής αναζήτηση! :)
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Σε ότι εχει να κανει με τα miniature schnauzer υπάρχει ο Δανίκας, ο Popovic με εξισου πολλές επιτυχίες στους εκθέσεις και έχουν αρχίσει και κάποιοι άλλοι δειλά δειλά την εκτροφή κυρίως black and silver.
 
  • Like
Reactions: ghelly and mareco


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Τώρα αυτό το τερριέ...όπως το βλέπω δεν παίζει να είναι ξαπλωμένο κοντά στο παράθυρο χαλαρό και να το χαιδεύει η απογευματινή αύρα ή ο ζεστός ήλιος ή να χαζεύει όλη μέρα πίσω από το κουρτινάκι :D
Γιατί να βάλετε μπελάδες στο κεφάλι σας ;
 






sloan

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2016
40
16
44
εχουν μια αγριαδα μια αλητεια...και μου ταιριαζει η ψυχολογια του...ειναι η ρατσα που θα ηθελα.αν υπηρχε εδω εκτροφεας θα το ειχα κλεισει ηδη.ομως η φαση με την πολωνια δεν με συναρπαζει οχι λογω χρηματων και η κοπελα μια χαρα φαινεται πολυ συνεπεις.ομως αλλη σχεση δημιουργεις απο κοντα με τον εκτροφεα αλλη με τηλ και μειλ.και σαν πρωταριδες προτιμω να εχω διπλα μου εναν ανθρωπο σαν τον Δανικα για ο,τι χρειαστω παρα μια τυπικη επικοινωνια με το εξωτερικο...οποτε αν και θελω μπορντερακι θα καταλληξουμε σε σναουζερακι.νομιζω πως ειναι η σωστη επιλογη

το χρηματικο κοστος βεβαια να γνωριζετε πως ειναι ακριβως το ιδιο και για τα δυο κουταβακια
 
Last edited by a moderator:




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π