κουταβακι 1μηνων βοηθεια..


dogs-4ever

New Member
9 Ιουλίου 2014
2
0
33
Γεια σας...Αποφασισα να γινω μελος σε αυτο το forum γιατι χρειαζομαι την βοηθεια σας...Η κορη μου παει σε ενα παρκακι με κατι φιλες της και προσφατα ειδε ενα σκυλακι που γεννησε..Η ιδιοκτητρια της προτεινε να της δωσει ενα....Μου το ειπε και εμενα και συμφωνησα...Οταν το ρωτησα για την ηλικια μου ειπε 1 μηνων και ψιλοτρελαθηκα γιατι νομιζω ειναι πολυ μικρο.....να φανταστειτε μεχρι και σε ειδικο ρωτησα και μου ειπε καλυτερα να μην το παρουμε..το θεμα ειναι οτι η ιδιοκτητρια μας λεει οτι δεν μπορει να το κρατησει αλλο και αμα δεν το παρει μεχρι την αλλη τριτη 15/7 θα το παει στην φιλοζωικη....η κορη μου επιμενει να παρουμε αυτο...ειδα παρομοιο θεμα που ελεγε οτι σκυλακι 1 μηνων μπορει να φαει ξηρα τροφη με υποκαταστατο μητρικου γαλακτος..να το παρω?δεν θελω να παθει κατι..θα εχω τυψεις μετα...σας παρακαλω πειτε μου..απαντηστε συντομα....αν θελετε παραπανω βοηθεια ειναι λαμπραντορ
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Θα πρότεινα να μην το πάρεις για πάρα πολλούς λόγους...
  1. είναι πολύ μικρό, δεν είναι μόνο η τροφή το θέμα, αλλά και η κοινωνικοποίηση που θα πάρει από τα αδέλφια και τη μάνα του τον επόμενο μήνα που θα βοηθήσουν να βγει πιο ισορροπημένο
  2. Δεν είναι λαμπραντόρ, αν ήταν δεν θα τα χάριζε, θα τα πουλούσε.πιθανότατα δεν έχει pedigree ούτε η μάνα ούτε τα κουτάβια. Τι πιθανότατα δηλαδή... Σίγουρα, αφού θέλει να τα ξεφορτωθεί στη φιλοζωική.
  3. Δεν έχει κάνει στη μάνα και τον πατέρα τις απαραίτητες εξετάσεις κληρονομικών νοσημάτων
  4. Η μάνα κι ο πατέρας δεν έπρεπε να είχαν ζευγαρώσει καν
  5. Την βοηθάς να ξεφορτωθεί ένα πρόβλημα που αυτή δημιούργησε και δεν επωμίζεται την ευθυνη
  6. Αν πάρεις ένα σκυλί που γεννηθηκε επειδή η ιδιοκτήτρια της μάνας ήταν ανεύθυνη, στερείς σπίτι από ένα άλλο άτυχο σκυλάκι που ήταν αδέσποτο ήδη από την κοιλιά της μάνας του.
Και μπορώ να συνεχίσω τη λίστα για πολύύύύύύύ ακόμα. Ενημερώσου και άσε το συναίσθημα στην άκρη. Η λογική μπορεί να βοηθησει στη λύση πολλών προβλημάτων που αφορουν τα ζώα, όπως για παράδειγμα το πρόβλημα των αδέσποτων ζώων που προέρχονται από ανεύθυνες γέννες ή τον εκφυλισμό φυλών επειδή κάποιοι ζευγαρώνουν σκυλιά που μοιάζουν να είναι της "τάδε" φυλής και μοιάζουν να είναι υγιή. Φυσικά υπάρχουν πολλά ακόμα προβλήματα που αφορούν τα κατοικίδια, εγώ ανέφερα ενδεικτικά δύο.

Γίνε μέρος της λύσης κι όχι του προβλήματος.
 


dogs-4ever

New Member
9 Ιουλίου 2014
2
0
33
Δηλαδη να μην το παρω?γιατι η μανουλα ειναι λαμπραντορ και πληρης ενβολιασμενη...μου εχει δειξει χαρτια...και οταν την ρωτησα γιατι δεν εκανε στειρωση μου ειπε δεν προλαβε...βεβαια της ειπα και εγω οτι δεν υπαρχει δεν προλαβατε...επρεπε να το ειχατε κανει απο νωρις...το θεμα ειναι οτι δεν θελω να παει στην φιλοζωικη γιατι μπορει να μην βρει σπιτι ... τι να κανω.....θελω να το παρω αλλα δεν θελω να παθει κατι...διαβασα καπου αλλου οτι μια γυναικα πηρε κουταβι 20 ημερων και δεν επαθε τιποτα...δεν ξερρωωωωωω....
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ξαναδιάβασε το παραπάνω και δώσε έμφαση στο
  • ενημερώσου
  • άσε στην άκρη το συναίσθημα
  • χρησιμοποίησε τη λογική.
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Οτι λεει το μελος Orilis και τιποτα αλλο. (y)
Εγκυκλοπαιδικα μπορεις να μου πεις τι ειδικο ρωτησες;
 


Γιάννης & Δίας

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2014
80
82
30
Πατρα
αν το ίδιο κουτάβι το έβλεπε στη φιλοζωική ομως και δεν ξεραμε την ιστορία του και την ιδιοκτήτρια του θα του λέγαμε χίλια μπράβο ή κάνω λάθος ;;;;
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Οι φιλοζωικές δεν δέχονται κουτάβια και συνήθως δεν έχουν και για να διαθέσουν.

Και ας την αφήσουμε πια αυτή την καραμέλα "αν το έπαιρνε από φιλοζωική, θα λέγατε και μπράβο, ενώ τώρα όχι". Παραείναι κουραστική. Κάθε περίπτωση, είναι μοναδική. Συνήθως...
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Και επιτελους.... οι φιλοζωικές δεν ειναι ο κάδος των ανεύθυνων που βαζουν τα σκυλια τους να νιώσουν τη χαρά της μητρότητας, ανευ ευθύνης δικής τους.

Παμε παλι στο συγκεκριμένο κουτάβι:
η μάνα για να γεννησει δεν αρκει να εχει πληρως εμβολιαστεί ή να εχει κανει αιματολογικές. Ανάλογα με τη φυλή απαιτουνται και ενα σωρό εξετάσεις κληρονομικών ασθενειων για να μην κουβαληθουν μετά στα κουτάβια. Πχ στο λαμπραντορ ειναι απαραίτητες οι εξετάσεις δυσπλασίας, αγκώνες, ισχία.... τις ειδες? αμφιβάλλω (δεν αμφιβάλλω, ειμαι απολυτα σιγουρη, απλά χάρην συζητησης το λεω)
Μην βοηθάς να ξεφορτωθει την ευθύνη της... ηθελε και εβαλε να ζευγαρώσει η σκυλα της, ας φορτωθεί και τα αποτελεσματα. Αν θες τόσο πολύ ενα κουτάβι που να μοιάζει με λαμπραντορ, οι φιλοζωικές και τα σπιτια των εθελοντων ειναι γεμάτα. Πάρε ενα από εκει, να αδειάσει μια θέση φιλοξενίας ωστε να μπορεσουν να περιθάλψουν και εκεινοι το επόμενο που θα βρουν στο δρόμο, παρατημενο από ανευθυνη γεννα. Είναι σεζον που εχει μπουχτίσει ο κοσμος κουτάβια.... γεννανε οι σκύλες και τα παρατάνε στο δρόμο οι ιδιοκτητες.

Και κάτι αλλο, επειδη η κορη σου ήταν η αιτια να μπεις στο λουκι... ελπίζω να μην κινεισαι παρορμητικά υποκύπτοντας στις 'απαιτησεις' της μικρης να παρετε το κουταβάκι. Να είσαι απόλυτα βεβαιη ότι εσύ θα το επωμιστείς ως ευθύνη και όχι η μικρή. Δεν είναι παιχνίδι για τα παιδιά τα σκυλιά και θέλουν 1000% επίβλεψη όταν ειναι αυτά τα 2 μαζί. (μπορεί να είσαι σιγουρη κλπ αλλά οφειλω να το πω, γιατι το θρεντ ενδεχομένως να το διαβάσει και κανεις αλλος που θα βρεθεί στη θέση σου)



(ελπίζω να μη μπει κανεις να μας λέει για μπινελικια κλπ αργότερα.... )
 
  • Like
Reactions: Elli and matilda


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
To θέμα που άνοιξες είναι στημένο και ανύπαρκτο. Δεν υπάρχει περίπτωση φιλοζωϊκή να πάρει κουτάβια από γέννα ιδιώτη εκτός αν σκοπεύει ο ιδιώτης νύχτα να τα παρατήσει σε κανένα καταφύγιο.
 










l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
αν το ίδιο κουτάβι το έβλεπε στη φιλοζωική ομως και δεν ξεραμε την ιστορία του και την ιδιοκτήτρια του θα του λέγαμε χίλια μπράβο ή κάνω λάθος ;;;;
Kάνεις λάθος. Εμείς εδώ ζητάμε pedigree και από φιλοζωική. Αμ πώς!?
 


Γιάννης & Δίας

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2014
80
82
30
Πατρα
τωρα που το σκέφτομαι καλυτέρα έχουν δίκιο όλοι οι προηγούμενοι στα λεγόμενα τους ....... Εγώ πιστεύω πως η κυρια με το κουτάβι επενδύοντας πανω στην επιρροή της μικρής σε συνδυασμό με την γλυκιά φάτσα του κουταβιού και την απειλή της ότι θα το παρατησει ,ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΣΤΟ ΔΩΣΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ και θα τις φύγουν και οι τύψεις. ! (λέμε τωρα)
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Τιποτα δεν γινεται χωρις να το καταλαβεις αν ψαχνεις για αλλοθι θα το βρεις. (Το δευτερο προσωπο δεν απευθυνεται καπου συγκεκριμενα)
 
  • Like
Reactions: mareco


Γιάννης & Δίας

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2014
80
82
30
Πατρα
κάθε τι που κάνουμε έχει δυο όψεις.... Όταν θα το υιοθετούσε θα μπορούσε να λέει πως εσωσα ένα κουτάβι απο σίγουρο θάνατο λόγο του μικρού της ηλικίας του (άλλοθι) ή να λέει δε θα το πάρω να συμμορφωθεί η ιδιοκτήτρια (δεν αναλαμβανω δηλαδή το ρίσκο ενός αγνωστου υγείας κουταβιού...... Άλλοθι και αυτο )
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Όποιος βάζει τοιχο σε καθε ανευθυνη γεννα που θέλει να ξεφορτωθει τα "προβληματα' ο ιδιοκτητης, ειναι συνειδητοποιημένος γιατί το κάνει και δεν χρειάζεται αλλοθι
Όποιος βάζει όμως πλάτη και παίρνει ενα κουτάβι ετσι... ναι θα χρειαστεί αλλοθι για τον εαυτό του... για να μην "ακουει" εκείνη τη φωνούλα που -μακάρι να- υπάρχει και του λέει ότι εκανε βλακεια και πόσα αλλα κουτάβια θα παρουν τη θέση αυτου που πηρε....