κουτσαινει ο σκυλος μου


Stef82

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2016
42
1
41
καλαησπερα σε ολους....μετα απο ενα θεμα που ειχα συζητησει προσφατα στο φορουμ παρουσιαστηκε κ αλλο κ ζηταω την κατανοηση σας....πριν απο μια βδομαδα πεταξα το μπαλακι στον φιλο μου κ το εφερε κουτσαινοντας....κν κουτσαινει ακομα στο μπροστα δεξια...ηταν μαλλον κρυος ο ιδιος κ κρυος κ ο καιρος κ την πατησαμε??ποιο ειναι το θεμα....πηγα σημερα στο γιατρο(ζω στην κρητη) κ μου ειπε οτι κατα 99% εχει δυσπλασια του αγκωνα κ σε μια δυσκολη κινηση επαθε αυτο.....εκτος του οτι λεει οτι εχει κ στα ισχοια....θελει ακτινογραφιες κ απο κει κ περα βλεπουμε....το θεμα ειναι οτι ο σκυλος μου ειναι 4 ετων 40 κιλα (γερμανικος ποιμ) εχει χαρτια ενα αξιοσεβαστο συνολοο προγονων κ ο ιδιος επισης εχει παρει καποιους διαγωνισμους.....τα λεω αυτα αν κ δν εχουν σημασια για το φαινεσται γιατι εγω τον αγαπω οτι κ αν ηταν,αλλα για την ποιοτητα που "μπορει" να εχει ο σκυλος.....τωρα εγω δν ξερω τι να κανω....να μεταβω αθηνα για εξετασεις πιστευοντας την γνωμη του γιατρου η να το αφησω κ βλεπουμε....σας κουρασα αλλα εχω βοηθηθει απο το φορουμ στο παρελθον
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Xωρις ακτινογραφιες εγινε η διαγνωση?
Εκτος απο τον αγκωνα σημερα σου ειπε και για τα ισχια?
 
  • Like
Reactions: elverg


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Σου έχει παρουσιάσει στο παρελθόν παρόμοιο πρόβλημα;
Τέτοια διάγνωση από κτηνίατρο χωρίς ακτινογραφία μου κάνει εντύπωση.
Πάρε και μία δεύτερη γνώμη.
Κρήτη που;
 




Stef82

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2016
42
1
41
Σου έχει παρουσιάσει στο παρελθόν παρόμοιο πρόβλημα;
Τέτοια διάγνωση από κτηνίατρο χωρίς ακτινογραφία μου κάνει εντύπωση.
Πάρε και μία δεύτερη γνώμη.
Κρήτη που;
Ειμαι Ηρακλειο....δν εχει ξαναπαθει κατι τετοιο....
 


p_gper

Well-Known Member
25 Αυγούστου 2016
48
59
43
Είσαι σίγουρος ότι δεν έχει μπει τίποτα στο πόδι του; Πάρε ένα μεγεθυντικό φακό και ψάξε το.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Αν έχει δυσπλασια δεν θα είχε δείξει κάποιο σημαδι τεσσάρων χρονών σκύλος; Δεν ξέρω Κτηνιατρος δεν είμαι.
Όπως και να χει πάρε μία δεύτερη γνώμη.
Αν ήσουν χανια θα μπορούσα να σου συστήσω κτηνίατρο. Για Ηράκλειο δεν ξέρω. Πάντως μεγάλη πόλη ειναι, σίγουρα θα έχει πολλούς καλούς κτηνιάτρους.
Εύχομαι περαστικά και αγύριστα.
 


Stef82

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2016
42
1
41
Αν έχει δυσπλασια δεν θα είχε δείξει κάποιο σημαδι τεσσάρων χρονών σκύλος; Δεν ξέρω Κτηνιατρος δεν είμαι.
Όπως και να χει πάρε μία δεύτερη γνώμη.
Αν ήσουν χανια θα μπορούσα να σου συστήσω κτηνίατρο. Για Ηράκλειο δεν ξέρω. Πάντως μεγάλη πόλη ειναι, σίγουρα θα έχει πολλούς καλούς κτηνιάτρους.
Εύχομαι περαστικά και αγύριστα.
Αν έχει δυσπλασια δεν θα είχε δείξει κάποιο σημαδι τεσσάρων χρονών σκύλος; Δεν ξέρω Κτηνιατρος δεν είμαι.
Όπως και να χει πάρε μία δεύτερη γνώμη.
Αν ήσουν χανια θα μπορούσα να σου συστήσω κτηνίατρο. Για Ηράκλειο δεν ξέρω. Πάντως μεγάλη πόλη ειναι, σίγουρα θα έχει πολλούς καλούς κτηνιάτρους.
Εύχομαι περαστικά και αγύριστα.
Τον πηρα οταν ηταν 2 ετων.....απο εκτροφεα...το μονο που ειχα δει μετα απο μεγαλη βολτα κ οταν τον εβαζα να περπαταει διπλα μου καμια φορα σαν να ψεφτοσκονταφτε λες κ εβρισκε κατω το πελμα του καμια φορα...η τα νυχια του πανω στην κινηση...δν μπορω να το περιγραψω ακριβως....δν ξερω...
 


Stef82

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2016
42
1
41
Τον πηρα οταν ηταν 2 ετων.....απο εκτροφεα...το μονο που ειχα δει μετα απο μεγαλη βολτα κ οταν τον εβαζα να περπαταει διπλα μου καμια φορα σαν να ψεφτοσκονταφτε λες κ εβρισκε κατω το πελμα του καμια φορα...η τα νυχια του πανω στην κινηση...δν μπορω να το περιγραψω ακριβως....δν ξερω...
βεβαια καθως ψυλαφω τους αγκωνες του ενωο αριστερος τεντωνει ανετα ο δεξιος ζοριζεται να τεντωσει το ιδιο κ νιωθω σαν να τριβεται εκει στην αρθρωση κατι...ολα αυτα κανοντας μαλακες κινησεις....προσπαθω να βγαλω νοημα
 






manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
βεβαια καθως ψυλαφω τους αγκωνες του ενωο αριστερος τεντωνει ανετα ο δεξιος ζοριζεται να τεντωσει το ιδιο κ νιωθω σαν να τριβεται εκει στην αρθρωση κατι...ολα αυτα κανοντας μαλακες κινησεις....προσπαθω να βγαλω νοημα
Οι κτηνίατροι δεν μπορούν να βγάλουν νόημα αν δεν δουν ακτινογραφία όταν πρόκειται για δυσπλασια και θα βγάλεις εσύ κάνοντας αυτά που γράφεις;
Εντελώς φιλικά σου λέω πως δεν είναι σοβαρα αυτά.
Βρες ένα καλό γιατρό σύντομα.
 


ΤLilith

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2016
153
362
Αθήνα
Οι κτηνίατροι δεν μπορούν να βγάλουν νόημα αν δεν δουν ακτινογραφία όταν πρόκειται για δυσπλασια και θα βγάλεις εσύ κάνοντας αυτά που γράφεις;
Εντελώς φιλικά σου λέω πως δεν είναι σοβαρα αυτά.
Βρες ένα καλό γιατρό σύντομα.
Καλά βρε @manolo δε νομίζω οτι ο άνθρωπος προσπαθεί να βγάλει γνωμάτευση τσεκάροντας τα άκρα του σκύλου. Φαντάζομαι οτι προσπαθεί να δει τις αντιδράσεις και αν υπάρχει "κάτι" μέσω αφής. Εδώ ο γιατρός έβγαλε πόρισμα δίχως ακτινογραφία...... :confused:
Όπως και να έχει, νομίζω πως πρέπει όντως να πάρεις γνώμη κι άλλου γιατρού.
Δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις στο θέμα, αλλά όντως βρε παιδιά, μια δυσπλασία δεν θα φαινόταν πιο νωρίς? Μπορεί να παρουσιαστεί μετά απο χρόνια?
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Ένας έμπειρος γιατρός μπορεί να δει ότι υπάρχει θέμα με την ψηλάφηση ,η το περπάτημα του σκύλου και γενικά όλη την εικόνα του .
Αν θες να είσαι σίγουρος οι ακτινογραφίες ειναι μονόδρομος.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Αφου εχεις ενα συμπτωμα (κουτσαινει) και μια (ας την πουμε εστω αρπα κολλα) αρχικη διαγνωση για δυσπλασια, σιγουρα καλο δεν ειναι. Προσπαθησε να εξαντλησεις οτι δεν ειναι κατι πιο απλο που ενοχλει τον σκυλο (μηπως οντως ειναι καποιος περιστασιακος τραυματισμος αν ηταν κρυος και οσκυλος),αλλιως οι ακτινογραφιες ειναι μονοδρομος. Τουλαχιστον εγω αυτο θα εκανα.
Το συζητησες με τον εκτροφεα σου παρολα αυτα; για ποιο λογο ειχε μεινει στο εκτροφειο ο σκυλος μεχρι 2 χρονων;
Αρνητικα σκεπτομενος και κανοντας τον δικηγορο του διαβολου,μηπως κρυβεται κατι πισω απο αυτο;
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αυτή τη στιγμή μου έρχονται στο νου δύο εκτροφεία γ.π. στα πέριξ του Ηρακλείου. Ένα πηγαίνοντας προς Δαφνές κι ένα πηγαίνοντας προς Παλαιόκαστρο. Ειλικρινά δεν θυμάμαι αν υπάρχει κάποιο άλλο. Στη θέση σου θα επικοινωνούσα και με τους δύο (αν υπάρχουν κι άλλοι, και με τους άλλους, μέσα κι ο εκτροφεας από όπου πήρες το σκύλο) και θα ρωτούσα ποιον κτηνίατρο εμπιστεύονται για ορθοπεδικά, πριν φτάσω στη λύση της Αθήνας.
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
ασ μην πω χωρις παρεξηγηση....απο εδω κρητη παντως...
Κανενα προβλημα φιλε , σου ευχομαι υπομονη και περαστικα (μπορει να βελτιωθει η κατασταση) στο σκυλακο σου
 


Stef82

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2016
42
1
41
Αυτή τη στιγμή μου έρχονται στο νου δύο εκτροφεία γ.π. στα πέριξ του Ηρακλείου. Ένα πηγαίνοντας προς Δαφνές κι ένα πηγαίνοντας προς Παλαιόκαστρο. Ειλικρινά δεν θυμάμαι αν υπάρχει κάποιο άλλο. Στη θέση σου θα επικοινωνούσα και με τους δύο (αν υπάρχουν κι άλλοι, και με τους άλλους, μέσα κι ο εκτροφεας από όπου πήρες το σκύλο) και θα ρωτούσα ποιον κτηνίατρο εμπιστεύονται για ορθοπεδικά, πριν φτάσω στη λύση της Αθήνας.
Εχω μιλησει με τον εκτροφεα κ μου λεει οτι δν εμπιστευονται εδω στο ηρακλειο κανεναν απο παρελθοντικες εμπειριες....κ μου λεει οτι ειναι τραυματισμος μαλλον....σε καθε περιπτωση θα παρει λιγες μερες αντιφλεγμονωδη σιγουρα βλεπω μικρη βελτιωση στο περπατημα κ θα κανονισω να καν τις ακτινες οταν μπορεσω....αφου μπηκα στο χορο θα χορεψω....ελπιζω να μην ειναι αυτο....ευχαριστω ολους σας για την ανταποκριση...θα συνεφερω την γυναικα μου τωρα γιατι τα εβαψε μαυρα...TLilith ευχαριστω γιατι ετσι ειναι η προθεση μου...ολοι θα εκαναν αυτες τις κινησεις...ευχαριστω κ παλι ολους
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3