μαραζωνει


Diogenes

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
155
0
32
Κομοτηνή
Το καλυτερο επιδορπιο στην ολη ιστορια, ειναι οταν καταλαβαινεις οτι δεν εισαι μονος.
Αλήθεια σκέφτηκες ότι δεν είσαι ΜΟΝΟΣ στην πόλη σου?
Ρίξε καμιά ματιά σε κανα φιλοζωικό σωματείο

Πάντως μπράβο ρε φίλε, πραγματικά σε θαυμάζω γιατί δεν θα μπορούσα ποτέ να το κάνω αυτό..

Όπως είπε και ο Denis μέσω του Forum, αλλά και μέσω του Strayhelp.gr, θα μπορέσεις να προωθήσεις κάποια υιοθεσία των πολλών ζώων που διαθέτεις..


Εγώ από μεριάς μου σου <<βγάζω το καπέλο μου>> :)
 


RozaFan

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
84
0
Αλήθεια σκέφτηκες ότι δεν είσαι ΜΟΝΟΣ στην πόλη σου?

μα αυτό είναι το πρόβλημα

άνθρωπος που καταλήγει να συναναστρέφεται 60+ ζώα και να αρνείται σχέσεις με το είδος του
Σέβομαι τη θυσία του, γιατί αυτή η απασχόληση σίγουρα δεν είναι εύκολη αλλά δεν είναι mainstream (sik!) συμπεριφορά
 
Last edited:


eXJey

Member
4 Σεπτεμβρίου 2008
5
0
(εχουμε ξεφυγει απο το θεμα του topic και φταιω εγω γι αυτο)

Στις ειδησεις εχουμε ακουσει για ανθρωπους που συντηρουν 100-200 σκυλια, οποτε αυτο που κανω εγω δεν ειναι τιποτα.

Επισης ειμαι σιγουρος οτι ολοι θα μπορουσαν να μαζευουν και να περιθαλπουν σκυλια αν ειχαν κτηνιατρο να εμπιστευτουν και αν ειχαν χωρο να τα μαζευουν. Η Αλεξ/πολη εχει τουλαχιστον 4 ιατρεια, με τα 3 εχω διακοψει τις σχεσεις μου γιατι στο παρελθον μου δημιουργουσαν ερωτηματα ως προς την πραγματικη δραστηριοτητα τους στον χωρο της περιθαλψης ζωων. Δεν το γενικευω, ισως συνεβησαν πραγματα μονο σ' εμενα. Δεν ειναι δυνατον να καλω 2 η ωρα τα μεσανυχτα κτηνιατρο (=ιατρος με ορκο?) για να περιθαλψει χτυπημενο σκυλι απο αυτοκινητο μεσα στα αιματα και να μου λεει "αυριο το πρωι". Εχει γινει πολλες φορες αυτο στα χρονια. Και την επομενη μερα το ζωακι δεν υπηρχε πια. Με τα πολλα και τις εντονες λογομαχιες, κατεληξα αυτη την στιγμη να εχω ενα κτηνιατρο στην πολη μου, πολυ καλο στην δουλεια του, ομως στα επειγοντα κι αυτος ειναι εκτος πραγματικοτητας. Δεν ρισκαρω ομως να χαλασω την επαφη μου μαζι του. Μετα θα εχω μονο την Ξανθη και η αποσταση ειναι τρομακτικη ιδιαιτερα αν συμβει κατι εκτακτο.

Εγω ειμαι super τυχερος. Ο εργοδοτης μου, μου προσεφερε πριν πολλα πολλα χρονια ανεπισημα ενα χωρο κοντα στην δουλεια, ενα χωραφι. Βεβαια τοτε ειχα 3... Καποια στιγμη με τα χρονια εβλεπε κι αυτος να αυξανονται ωσπου προσφατα οταν εμαθε το νουμερο επαθε σοκ. Ευτυχως ειμαι πολλα χρονια στην εταιρεια, σχετικα χρησιμος και εμπιστος στην δουλεια μου, αρα δεν κινδυνευω αμεσα για φευγατισμο.

Θεωρω οτι το 60% των "απολαβων ηθικης" πρεπει να τα λαμβανει ο ανθρωπος που μου παρεχει τον χωρο και ο Θεος να τον εχει καλα. Ολοι μας λοιπον θα μπορουσαν να προσφερουν με τον ιδιο τροπο.

Δαγκουλης, Λακουλινι, Ταμτακος, Ντροπαλουλι, Μπομπιρας, Αγκαλιτσας, Ζηνα, Μικρουλικο, Σωκρατης, Λουρακι, Σκατουλι, Σκυλακι, Χρηστακης, Μητσι, Λινα, Μωρακι, Ματουλι, Νικολακης, Τριχουλα και τα υπολοιπα ονοματα δειχνουν οτι το καθενα ειναι μια ισχυρη προσωπικοτητα με την οποια εχω δεθει τοσο πολυ που ειμαστε μια οικογενεια. Στην οικογενεια μου, στην οποια ουδε ποτε καποιος θα βαλει χερι, δεν δινονται για υιοθεσια. Οι ανθρωποι διαλεγουν να κανουν την "κανονικη" τους οικογενεια και να κανουν παιδια, εγω εχω την δικη μου και την θεωρω αρκετα sik συμπεριφορα, οπως λεει η φιλη καλοπροαιρετα.

Ειναι 9:30 και δεν με πηραν τηλεφωνο απο το ιατρειο, αρα τουλαχιστον δεν συνεβει κατι μοιραιο κατα την διαρκεια της νυχτας. Ανυπομονω να παω το μεσημερι να το παρω και θα σας γραψω νεα.

Ο καθενας εχει ενα σωρο προβληματα με την δικη του αγαπη, κι εγω σας φορτωνω με τα δικα μου. Ειναι δικη μου επιλογη η ολη κατασταση, και θεωρητικα δεν εχω κανενα δικαιωμα να προβαλω προβληματα μια και ο μονος που πρεπει να δωσει λυση ειμαι εγω ο ιδιος.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
eXJey said:
Δαγκουλης, Λακουλινι, Ταμτακος, Ντροπαλουλι, Μπομπιρας, Αγκαλιτσας, Ζηνα, Μικρουλικο, Σωκρατης, Λουρακι, Σκατουλι, Σκυλακι, Χρηστακης, Μητσι, Λινα, Μωρακι, Ματουλι, Νικολακης, Τριχουλα και τα υπολοιπα ονοματα δειχνουν οτι το καθενα ειναι μια ισχυρη προσωπικοτητα με την οποια εχω δεθει τοσο πολυ που ειμαστε μια οικογενεια. Στην οικογενεια μου, στην οποια ουδε ποτε καποιος θα βαλει χερι, δεν δινονται για υιοθεσια. Οι ανθρωποι διαλεγουν να κανουν την "κανονικη" τους οικογενεια και να κανουν παιδια, εγω εχω την δικη μου και την θεωρω αρκετα sik συμπεριφορα, οπως λεει η φιλη καλοπροαιρετα.
Μάλιστα…
Κατω από ποίες συνθήκες ζουν αυτά τα ζώα? Με ποιο δικαίωμα μαντρώνεις σε ένα οικόπεδο τόσα αδέσποτα ζώα? Σου έχει χορηγηθεί άδεια ίδρυσης και λειτουργίας καταφυγίου αδέσποτων ζώων? Ποια είναι η γνώμη σου για τους συλλέκτες ζώων?

Συλλέκτης ζώων είναι αυτός που επίμονα μαζεύει περισσότερα ζώα από όσα έχει τη δυνατότητα να συντηρήσει, κλείνοντας τα κάτω από άθλιες συνθήκες σε χώρους που τα ζώα δεν μπορούν να φύγουν. Οι συλλέκτες είναι συνήθως άνθρωποι με ψυχολογικά προβλήματα, χωρίς οικογένεια και φίλους. Άτομα κοινωνικά περιθωριοποιημένα που συλλέγουν τα ζώα για να καλύψουν τα δικά τους συναισθηματικά κενά και ειδικότερα την ανάγκη να έχουν ζώα κάτω από τον έλεγχο τους. Η συλλογή ζώων είναι ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ!

Βοήθησε τα ζώα να βρουν οικογένειες και τον εαυτό σου να βρει τις ισορροπίες του. Ίσως η επίσκεψη σε κάποιον ειδικό να σε βοηθήσει.

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το θεμα: Αnimal hoarding
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Δεν μπορούμε να αμφισβητήσουμε ότι τα αγαπάς αυτά τα ζώα σε καμία περίπτωση. Όμως πρέπει να καταλάβεις ότι οι συνθήκες διαβίωσής τους δεν είναι σωστές.
οσο και να τα θεωρείς οικογένεια δεν παύουν να είναι σκυλιά και να έχουν κάποιες ανάγκες πέρα από την σίτηση και τα φαρμακα.

Η προσπάθειά σου είναι αξιοσημείωτη αλλά πρέπει να καταλάβεις -αφού τα αγαπάς τόσο όπως φαίνεται- ότι χρειάζεσαι βοήθεια και αυτά τα ζώα πρέπει να βρούν οικογένειες.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
εφοσον γραφει οτι τα φροντιζει με καθε τροπο και ειναι η οικογενεια του, γιατι αμφισβητειτε οτι ζουν καλα?
γιατι δεν ειναι σωστες οι συνθηκες διαβιωσης τους?
ειδατε με τα ματια σας πως ζουν, η απλα υποθετετε?
στα κυνοκομεια ειναι καλυτερες?
εχετε δει πολλους συλλεκτες να κανουν για τον σκυλο τους, οσα γραφει οτι εκανε για το αρρωστο σκυλι του?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
AΡΑ δεν το κάνεις για τα κακόμοιρα τα σκυλιά, αλλά για ΣΕΝΑ.

Είναι ξεκάθαρο. Αν το έκανες για τα σκυλιά, θα φρόντιζες να αδειάσεις χώρο για τα επόμενα - πολύ απλά. Κάποια στιγμή (πλησιάζει) θα σταματήσεις να το κάνεις, και τα επόμενα δυστυχισμένα σκυλιά ή θα αφεθούν αβοήθητα ή θα βοηθηθούν με λιγότερα μέσα, κι ότι γίνει.

Χρειάζεσαι βοήθεια.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
μπορει να σταματησει να το κανει σταδιακα,εκ των πραγματων, δηλαδη πεθαινοντας καθε σκυλι, να μην κανει αντικατασταση με καποιο αλλο.
δεν ειναι δα και πολυς ο καιρος που θα γινει αυτο...
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ολα μαζι ειναι βρε ντενις, αυτα βοηθουν αυτον κι αυτος αυτα.
ανιδιοτελεια, δεν υπαρχει ουτε στην αγαπη της μανας.
απλα εκ των πραγματων πλεον κι εφοσον δεν εχει τα χρηματα να τα συντηρει, θα μεινει με οσα μπορει να φροντιζει σωστα .
εφοσον σε δυο τρια χρονια υποθετικα και αν εχει και μεγαλα σε ηλικια σκυλια αναμεσα στα 30, καποια θα πεθανουν "μαζεμενα".
ε, το γραφει και ο ιδιος, δεν εχει πλεον την δυνατοτητα για τοσα σκυλια, αρα πιστευω οτι θα σκεφτει λογικα και οτι δεν θα αντικαταστησει ξανα οσα φυγουν...
εξαλλου το φορουμ αυτο του προσφερει εναν τροπο να δωσει αγαπη στα αδεσποτα και με αλλα μεσα ( θα το εχει αυτο , σε ενα μερος του μυαλου του)
οι χαρακτηρισμοι και τα ψυχογραφηματα παντως, και το λεω μεσα απο την καρδια μου αυτο, χωρις την παραμικρη διαθεση για "καυγα",
..με λυπουν ...πολυ.......
 






ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
εφοσον γραφει οτι τα φροντιζει με καθε τροπο και ειναι η οικογενεια του, γιατι αμφισβητειτε οτι ζουν καλα?
Το αμφισβητώ βρε Galazio! Ο άνθρωπος ήταν σαφής:

eXJey said:
Τα τελευταια χρονια περιοριζομαι στα 500 ευρω μηνιαιως για φαγητο και φαρμακα. Με 800 ευρω μισθο. Δεν βγαινω εξω. Δεν εχω ζωη, εχω ομως αυτα.

Βοηθεια απο πουθενα (για να ειμαι ειλικρινης δεν την επιδιωκω κιολας λογω βλακωδους υπερηφανειας). Δεν παω διακοπες γιατι δεν υπαρχουν χρηματα. Ενα ταξιδι στην Θεσσαλονικη κοστιζει με τις βενζινες πολλα χρηματα. Δεν υπαρχουν. Εχω 300 ευρω στην ακρη...

Τοτε ξεκινησε και το ανοιχτο δανειο το οποιο αυτη την στιγμη εχει ξεπερασει τα ορια καποιου που ζει με 800 ευρω και συντηρει τοσα σκυλια και αλλες τοσες γατες.

Και ερωτώ: Ο άνθρωπος βγάζει 800 ευρώ μισθο και τα 500 πάνε στα ζώα. Ζει με 300 ευρώ από τα οποία πληρώνει και ένα δάνειο! Αναρωτιέμαι με πόσα περνάει! Με 50 ευρω το μήνα? :shock::-?

Με τα 500 ευρώ το μήνα που διαθέτει, συντηρεί 60 ζώα (8 περίπου ευρώ το μήνα για κάθε ζώο). Υπάρχει κανείς από δω μέσα που να του κοστίζει η φροντίδα του ζώου του (φαγητό, κτηνίατροι, φάρμακα, μέσα αποπαρασιτωσης κτλ) 8 ευρώ ΤΟ ΜΗΝΑ?

Τα ζώα είναι εγκλωβισμένα και σίγουρα ζουν κάτω από άθλιες συνθήκες! Για να συντηρηθούν σωστά 60 ζώα χρειάζονται εγκαταστάσεις και τουλάχιστον 5 άτομα προσωπικό ΜΟΝΟ για την καθαριότητα του χώρου που ζουν! Παρ’ όλα αυτά ο eXJey, αν και παραδέχεται ότι δεν έχει καμία βοήθεια από κανένα, δεν προωθεί την υιοθεσία των ζωών και εξακολουθεί να τα συλλέγει μανιωδώς! Αμφισβητεί κανείς ότι ο άνθρωπος αυτός είναι συλλέκτης ζώων?

Όταν η φιλοζωία γίνεται ΑΡΡΩΣΤΙΑ, τα ζώα βιώνουν μια μοίρα χειρότερη από το θάνατο!
 




aleka2

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
300
0
46
ΠΟΤΕ δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι για οτιδήποτε!!! Rottie δεν ξέρεις πως ζουν τα ζώα... μπορεί να περνάνε και κάλά. Αυτό κανείς δεν το γνωρίζει απο τη στιγμή που δεν έχει δεί...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
εγώ έκανα βλακεία να γράψω για 60 ζώα από λάθος μου

Έχει 30 ζώα ο φίλος
60+ ζώα συντηρεί! 30 σκυλιά και άλλες τόσες γάτες!

eXJey said:
Τοτε ξεκινησε και το ανοιχτο δανειο το οποιο αυτη την στιγμη εχει ξεπερασει τα ορια καποιου που ζει με 800 ευρω και συντηρει τοσα σκυλια και αλλες τοσες γατες.
eXJey said:
Το (30) το ξανατονιζω, διοτι δεν υπαρχουν ΠΛΕΟΝ χρηματα, παιδια. Ξερει κανεις τι ειναι να συντηρει 30 σκυλια και οχι μονο
@Aleka2, στην συγκεκριμένη περίπτωση, τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται.
δυστυχώς…
 
Last edited:


aleka2

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
300
0
46
Ναι το ξέρω... απλά αυτο που είπα πριν...αν δεν δώ...
Anyway απλά ελπίζω ότι τα πράγματα είναι αλλιώς και όχι όπως τα αντιλαμβανόμαστε όλοι.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ενταξει ροττι, ξερω οτι δεν βγαινει λογαριασμος ετσι οπως τα εγραψε -θυμαμαι οτι ρωτησε αν πιστευουμε οτι εχει χαλασει 55000 ευρω σε 14 χρονια και εκανα εναν γρηγορο υπολογισμο και εχω χαλασει σχεδον τοσα, σε δεκα χρονια, με 3 σκυλια και γνωριζετε καλα πως μονο καλαζαρ αντιμετωπισα σαν θεμα εκτακτο υγειας και πανακριβη τροφη δεν δινω στα σκυλια μου.
ομως επικεντρωνομαι στο πως αντιμετωπισε ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ που μας περιεγραψε με τοση λεπτομερεια. φανηκε απο οσα εγραψε για ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ, οτι δεν μπορεσε να ανταπεξελθει οικονομικα? ολες τις εξετασεις εκανε, μεχρι και τι χρωμα εχουν τα ουλα μας περιεγραψε, ε, αν δεν εχει λεφτα να παει και σε αλλη πολη, συμβαινει σε ολους μας, ετσι δεν ειναι?
οκ, δεχομαι οτι ειναι συλλεκτης, πες το ετσι, χωρις να αναλυεις ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΩς ΕΝΑς ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ.
τον βαλαμε σε μια κατηγορια, ας ειμαστε τουλαχιστον πιο συγκρατημενοι στις αναλυσεις, διοτι απευθυνομαστε σε εναν ανθρωπο και να δουμε και την δικη μας καμπουρα (δεν αναφερομαι στην δικη σου, γενικα μιλαω)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
galazio said:
οκ, δεχομαι οτι ειναι συλλεκτης, πες το ετσι, χωρις να αναλυεις ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΩς ΕΝΑς ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ.
τον βαλαμε σε μια κατηγορια, ας ειμαστε τουλαχιστον πιο συγκρατημενοι στις αναλυσεις, διοτι απευθυνομαστε σε εναν ανθρωπο και να δουμε και την δικη μας καμπουρα (δεν αναφερομαι στην δικη σου, γενικα μιλαω)
Το ανέλυσα και μάλιστα επαρκώς Galazio. Δημοσίευση #24.
Στο θεμα που προτείνω στο φίλο μας να διαβάσει, υπάρχουν πολλά και ενδιαφέροντα links, τα οποία θα κατατοπίσουν οποίον ενδιαφέρεται να μάθει περί Animal hording.

Και κάτι άλλο.
Εάν ένας άνθρωπος δεν επιθυμεί την κριτική, δεν δημοσιοποιεί ένα θεμα που τον αφορά. Εάν ο φίλος μας δεν επιθυμούσε να βγάλουμε συμπεράσματα για τα ζώα που μαζεύει, ας μην αναφερόταν σε αυτά. Από τη στιγμή που αναφέρθηκε και μάλιστα με ιδιαίτερα λεπτομερή τρόπο, έχω κάθε δικαίωμα να βγάζω τα συμπεράσματα μου και να κρίνω τα γραφομενα του.

Υποδείξεις για τον τρόπο που βγάζω συμπεράσματα δεν χρειάζομαι. Εάν κάνω λάθος, έχω το θάρρος και τη ειλικρίνεια να αναγνωρίσω το λάθος μου και να ζητήσω συγνώμη σε κάποιον που αποδείχτηκε πως αδίκησα. Μέχρι να αποδειχθεί όμως ότι κάνω λάθος, επέτρεψε μου να κρίνω αυτά που διαβάζω όπως εγώ νομίζω. :)
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ομως επικεντρωνομαι στο πως αντιμετωπισε ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ που μας περιεγραψε με τοση λεπτομερεια. φανηκε απο οσα εγραψε για ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ, οτι δεν μπορεσε να ανταπεξελθει οικονομικα? ολες τις εξετασεις εκανε, μεχρι και τι χρωμα εχουν τα ουλα μας περιεγραψε, ε, αν δεν εχει λεφτα να παει και σε αλλη πολη, συμβαινει σε ολους μας, ετσι δεν ειναι?
σε αυτο, τι εχεις να πεις?
εβγαλες και απο αυτο , συμπερασμα για το πως συντηρει τα σκυλια του?
εδω βλεπουμε πρακτικα, το ειδος αντιμετωπισης που ειχε ενας σκυλος του σε θεμα υγειας.

(οπως εσυ εχεις δικαιωμα να κρινεις οσα γραφει ο αλλος δημοσια, εχω κι εγω δικαιωμα να κρινω οσα γραφεις εσυ δημοσια, που κρινεις τον αλλον, και οσο εχεις δικαιωμα να κανεις εσυ υποδειξεις στον αλλον, εχω κι εγω να κανω σε σενα...αλλα εσενα σου ξυνιζει, γιατι οι δικη σου κριτικη και οι δικες σου υποδειξεις ειναι "σωστες", ενω οι δικες μου "λαθος" ,ε?
τι θα κανεις τωρα, θα τα σβησεις, σαν "εκτος θεματος"?
απλα απαντησα σε αυτα που μου εγραψες και μαλιστα χωρις μπολντ;))
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.095
Μηνύματα
895.466
Μέλη
19.910
Νεότερο μέλος
MochiandEmma