μεδουσα


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Την Κυριακη που πηγαμε στην Ευβοια για θαλασσιτσα,εξω -εξω,πριν μπουμε ειδαμε μια ωραιοτατη περηφανη διαφανη μεδουσα.Έπιασα ενα ξυλο και την εβγαλα εξω μη τσιμπισει το σκυλο.Μετα σκεφτηκα οτι για να τον προστατεψω,εβγαλα ενα αλλο ζωο από τον τοπο ζωης του,λες κι αυτο δεν εχει δικαιωματα.Αν και νομιζω οτι ηδη θα ηταν νεκρη.Δε θα αντιδρουσε και θα εφευγε τοση ωρα που εκανα να την βγαλω με το ξυλο;
Τελοσπαντων,ξεφυγα παλι.Τι κανουμε αν τσιμπησει το σκυλο μεδουσα;Ότι και σε εμας;Αμμωνια,αλοιφες,κρυο νερο,κτλ ή θελει κατι παραπανω;Μονο μη μου πειτε για κατουρημα:D
 


aggeliki1

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2007
407
0
47
Ν.ΜΑΚΡΗ
Η μεδουσα δεν ηταν νεκρη,αυτες τις παρασερνει το κυμα, δεν αντιδρανε ,για την ερωτηση σου δεν ξερω να σου απαντησω,παντως εγω την μεδουσα δεν θα την εβγαζα,κριμα:)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Την Κυριακη που πηγαμε στην Ευβοια για θαλασσιτσα,εξω -εξω,πριν μπουμε ειδαμε μια ωραιοτατη περηφανη διαφανη μεδουσα.Έπιασα ενα ξυλο και την εβγαλα εξω μη τσιμπισει το σκυλο.Μετα σκεφτηκα οτι για να τον προστατεψω,εβγαλα ενα αλλο ζωο από τον τοπο ζωης του,λες κι αυτο δεν εχει δικαιωματα.Αν και νομιζω οτι ηδη θα ηταν νεκρη.Δε θα αντιδρουσε και θα εφευγε τοση ωρα που εκανα να την βγαλω με το ξυλο;
Τελοσπαντων,ξεφυγα παλι.Τι κανουμε αν τσιμπησει το σκυλο μεδουσα;Ότι και σε εμας;Αμμωνια,αλοιφες,κρυο νερο,κτλ ή θελει κατι παραπανω;Μονο μη μου πειτε για κατουρημα:D
Δύσκολο μου φαίνεται να τον τσιμπήσει (με δεδομένο το τρίχωμα, που εμείς δεν έχουμε.. ο περισσότεροι.....). Πάντως εχε υπόψη σου ότι οι πιο μεγάλες και τρομαχτικές (που δεν έχουν συνήθως πλοκάμια) δεν τσιμπάνε. Οι μικρότερες (χρωματιστές συνήθως και πάντα με πλοκάμια) τσιμπάνε..... οι τελευταίες συνήθως δεν έρχονται έξω έξω... Πάντως κι εμάς οταν μας τσιμπούσαν δεν κάναμε και πολλά.... πονάει λίγο (εξαρτάται που θα τσιμπήσει) αλλά αν δεν είναι αλλεργικός κανείς δεν τρέχει και τίποτα.... δε μπορώ να φανταστώ γιατί να ισχύει κάτι διαφορετικό για το σκύλο..... θα φρόντιζα πάντως ούτως ή άλλως (και για τις σφήγγες) να έχω κορτιζονούχες ενέσεις μαζί, και να ξέρω πως να τις χρησιμοποιήσω, για παν ενδεχόμενο.

Κατα τ'αλλα, δε θα με έκοφτε πολύ η ζωή της μέδουσας πρεπει να πω! Γιατί σε απασχολούν λιγότερο τα σκουλήκια, τσιμπούρια και ψύλλοι που καταπολεμάμε για χάρη του σκύλου? Πιο ανεπτυγμένο νευρικό σύστημα έχουν αυτά!:)
 


aggeliki1

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2007
407
0
47
Ν.ΜΑΚΡΗ
Κατα τ'αλλα, δε θα με έκοφτε πολύ η ζωή της μέδουσας πρεπει να πω! Γιατί σε απασχολούν λιγότερο τα σκουλήκια, τσιμπούρια και ψύλλοι που καταπολεμάμε για χάρη του σκύλου? Πιο ανεπτυγμένο νευρικό σύστημα έχουν αυτά!:)
εγω ουτε και αυτα χαιρομαι που τα σκοτωνω παντως,αλλα αυτα ζουν εις βαρος του σκυλου και πανω στο σκυλο και προκαλουν και ασθενειες,μονο απο αυτην την αποψη τα σκοτωνω,αλλιως απλα θα τα εβγαζα:D
ειμαι λιγο τρελη ε??:eek::)το ξερω,το ξερω...
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
εγω ουτε και αυτα χαιρομαι που τα σκοτωνω παντως,αλλα αυτα ζουν εις βαρος του σκυλου και πανω στο σκυλο και προκαλουν και ασθενειες,μονο απο αυτην την αποψη τα σκοτωνω,αλλιως απλα θα τα εβγαζα:D
ειμαι λιγο τρελη ε??:eek::)το ξερω,το ξερω...
Nα σε δω να βγάζεις τη σκουλικαντέρα απο τη σκατουλα του σκύλου και να την πηγαίνεις παραπέρα προσεκτικά με χαρτακι μην πάθει τίποτα,... κι ας πεθάνωωωωωω που έλεγε κι ο Λαζόπουλος στις καλές του εποχές!:D!!:D:D:D
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
οι μέδουσες δεν τσιμπάνε, μόνο κάποιες πολύ μικρές σκούρες (οι τσούχτρες) και κάτι μικρές διάφανες κεραίες, τσιμπάνε... Είναι σιχαμερές, αλλά είναι εξαιρετική τροφή για πολλά είδη ψαριών.
 


aggeliki1

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2007
407
0
47
Ν.ΜΑΚΡΗ
Nα σε δω να βγάζεις τη σκουλικαντέρα απο τη σκατουλα του σκύλου και να την πηγαίνεις παραπέρα προσεκτικά με χαρτακι μην πάθει τίποτα,... κι ας πεθάνωωωωωω που έλεγε κι ο Λαζόπουλος στις καλές του εποχές!:D!!:D:D:D
:-&:-&:lol::lol::lol::lol:
 


dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
οι μέδουσες δεν τσιμπάνε, μόνο κάποιες πολύ μικρές σκούρες (οι τσούχτρες) και κάτι μικρές διάφανες κεραίες, τσιμπάνε... Είναι σιχαμερές, αλλά είναι εξαιρετική τροφή για πολλά είδη ψαριών.
και κυρίως θαλάσσιων χελωνων
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981