μου χαριζουν ακιτα, να το παρω?


Lolapalooza

Active Member
12 Ιουλίου 2013
31
0
Μου χαριζουν ενα ακιτα 3 ετων αλλα δεν ξερω αν πρεπει να το παρω...εδω διαβασα πως ειναι καπως απροβλεπτα, κυριαρχικα και σχετικα αγρια σκυλια, φοβαμαι πως ειναι μεγαλο και δεν να μπορεσω να δεθω μαζι του...και φυσικα φοβαμαι μηπως ειναι επικινδυνο. Η κυρια που μου το χαριζει με διαβεβαιωνει πως εχει καλο χαρακτηρα και ειναι φιλικο, εσεις τι λετε?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Το θέμα με το δέσιμο δεν υφίσταται. Θα στο βεβαιώσουν πολλοί εδώ , ανάμεσα τους κι εγώ, που έχουμε υιοθετήσει μεγάλο σε ηλικία σκύλο και το δέσιμο μεταξύ μας είναι μαγικό.
Εγώ στην θέση σου θα πήγαινα να γνωρίσω τον σκύλο, θα πήγαινα βόλτα μαζί του και θα αποφάσιζα μετά την γνωριμία μας.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Μου χαριζουν ενα ακιτα 3 ετων αλλα δεν ξερω αν πρεπει να το παρω...εδω διαβασα πως ειναι καπως απροβλεπτα, κυριαρχικα και σχετικα αγρια σκυλια, φοβαμαι πως ειναι μεγαλο και δεν να μπορεσω να δεθω μαζι του...και φυσικα φοβαμαι μηπως ειναι επικινδυνο. Η κυρια που μου το χαριζει με διαβεβαιωνει πως εχει καλο χαρακτηρα και ειναι φιλικο, εσεις τι λετε?
.......
να πας να δεις το σκυλο... και να τον ρωτησεις,,,,, δεν διαλεγεις μονο εσυ,,, διαλεγει και ο σκυλος,,, δεν ειναι κουταβι,,,,,,ο μεγαλος,,,,μπορει να μη σε γουσταρει... να μην ταιριαζουν τα χνωτα σας.... οποτε οτι και να λεμε ειναι απλα για να λεμε....... και μετα την επαφη τα ξαναματαλεμε.....
 


Lolapalooza

Active Member
12 Ιουλίου 2013
31
0
θα παω οποτε με καλεσουν, αλλα το εχω σκοπο. Και οχι μονο 1 φορα...επισης να πω οτι η σκυλιτσα εχει κανει 3 γεννες:(
Απλα με ανησυχει πως μια τοσο κυριαρχικη ρατσα, με τα χουγια της ηδη διαμορφωμενα θα ταιριαξει με εναν ξενο ανθρωπο...επισης εκτος απο εξετασεις αιματος τι αλλο να κανω?να βεβαιωθω οτι ειναι υγιες εννοω
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
θα παω οποτε με καλεσουν, αλλα το εχω σκοπο. Και οχι μονο 1 φορα...επισης να πω οτι η σκυλιτσα εχει κανει 3 γεννες:(
Απλα με ανησυχει πως μια τοσο κυριαρχικη ρατσα, με τα χουγια της ηδη διαμορφωμενα θα ταιριαξει με εναν ξενο ανθρωπο...επισης εκτος απο εξετασεις αιματος τι αλλο να κανω?να βεβαιωθω οτι ειναι υγιες εννοω
,,,,,,
αν σου επιτρεψουν να την πας σε κτηνιατρο,, τον δικο της που λογικα θα εχει,,, και να δει και το βιβλιαρακι της ,,, που λογικα θα εχει,,,, ,,, αν εχει κανει εμβολια εξετασεις αν επασχε απο κατι κλπ... δεν ειναι ολα τα ακιτα το ιδιο,,, μπορει να ειναι ψυχουλα,,, αλλα αν δεις και αρχιζει τα γρυλλισματα και σου κανει ντου και το συνεχισει το βιολι αυτο για αρκετη ωρα, και θελετε διαιτητη αναμεσα σας,,,πες γεια σας χαρηκα για τη γνωριμια και καντην !!!
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Γενικές αίματος, βιοχημικές, για ερλιχίωση και για καλαζάρ. Αυτά να κάνεις. Όσο για το δέσιμο εγώ θα σου έλεγα να το πάρεις στο χώρο σου δοκιμαστικά για ένα διάστημα. Κάνε μια συμφωνία με τους ιδιοκτήτες του ότι σε περίπτωση που το σκυλί είναι κέρατο θα τους το επιστρέψεις.
Οι λόγοι που το χαρίζουν μπορεί να είναι πολλοί. Μην πας να φορτωθείς ένα ενήλικο και σχετικά "δύσκολο" σκυλί αν δεν είσαι σίγουρη γι αυτό από όλες τις απόψεις.
 


Lolapalooza

Active Member
12 Ιουλίου 2013
31
0
Με τη δυσπλασια τι γινεται?μπορω να την καταλαβω η χρειαζονται ακτινογραφιες?
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
Δηλαδή την έβαλε να κάνει γέννα 3 φορές και μετά την βαρέθηκε! πραγματικά λυπάμαι που υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι. Σου είπε τον λόγο που δεν την θέλει πιά?

Πιστεύω αν σε συνηθίσει πώς θα δεθεί πολύ μαζί σου,βέβαια πρέπει να δουλέψεις γιατί είναι λίγο κυριαρχικά σκυλιά και δεν μπορείς να ξέρεις τον χαρακτήρα της.

μην ξεχάσεις κιόλας να την στειρώσεις αν τελικά την πάρεις.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Στο βιβλιάριο δεν φαίνονται οι εξετάσεις αλλά μόνο τα εμβόλια και οι αποπαρασιτώσεις. Αν κάποια από αυτά λείπουν δεν χάθηκε ο κόσμος. Ο χαρακτήρας σε ενδιαφέρει περισσότερο και να είναι υγιής ο σκύλος.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ή δυσπλασία φαίνεται με ακτινογραφία. Όταν είναι προχωρημένη το σκυλί έχει εμφανές κινητικό πρόβλημα. Αν φανεί στην ακτινογραφία μια πολύ ελαφράς μορφή δυσπλασία μπορεί να βοηθηθεί ο σκύλος με συμπληρώματα και προσοχή στις δραστηριότητες, πχ σκάλες. Είναι μεγάλο θέμα η δυσπλασία και υπάρχουν πολλές υποπεριπτώσεις και διαφορετικοί τρόποι αντιμετώπισης ανάλογα με την ηλικία και τη σοβαρότητα της κατάστασης.
 


Lolapalooza

Active Member
12 Ιουλίου 2013
31
0
πηγα πριν καμια εβδομαδα να το δω...μια χαρα χαρουμενο σκυλακι ολο χαρες μου εκανε!!!τι α κανω ρε παιδια?να το κανω εξετασεις αιματος και ακτινογραφια?ποσο κοστιζουν αυτα γιατι εχουμε εναν κτηνιατρο εδω που μας πιανει τον κ@λο. Επισης να κανω αμεσως στειρωση?κινδυνευει αμεσα απ πυομητρα?υπενθυμιζω οτι εχει κανει γεννες
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Mην πελαγώνεις. Δεν χρειάζεται να γίνει άμεσα στείρωση, θα το αποφασίσεις εν καιρώ.
Οι εξετάσεις αίματος , γενικές βιοχημικές και καλαζάρ ερλίχεια κοστίζουν γύρω στα 60 ευρώ. Οι ακτινογραφίες είναι άλλο θέμα, θεωρώ λίγο υπερβολικό να τις κάνεις ακτινογραφίες πριν την πάρεις. Αν ο σκύλος είχε σοβαρή δυσπλασία το καταλαβαίνεις στην κίνηση του.
Αν τον θέλεις τον σκύλο και σου αρέσει ο χαρακτήρας του προχώρα.
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Οτι είναι ήδη ενήλικο και δεν ξέρεις αν θα δεθει μαζί σου μην το σκέφτεσαι καθόλου.
Εγώ υιοθέτησα ενήλικο σκύλο πριν ενα χρονο μέσα σε μια μέρα.
Είχαν γίνει κάποια τηλέφωνα, δεν το είχα δει ούτε από φωτογραφία, και ξαφνικά μόλις το είδα που μου το έφεραν δεν το σκέφτηκα καθόλου. Είναι ο πρώτος μου σκύλος και εμένα.
Εχει περάσει ένας χρόνος από την υιοθεσία και ο σκύλος έχει αλλάξει τελείως. Ο σκύλος είναι όπως μάθει. Σιγά σιγά αποκτά τα χαρακτηριστικά της αγελής του!
 
Last edited:


Lolapalooza

Active Member
12 Ιουλίου 2013
31
0
ωραια!οποτε θα κανω εξετασεις καλου κακου για να ξερω τι γινεται...παντως ειναι πολυ γλυκο σκυλακι και χαρουμενο!Βεβαια δεν ξερω κατα ποσο ειναι καθαροαιμο γιατι δεν ειναι κατασπρο αλλα το συμπαθησα ιδιεταιρα...λιγο η ηλικια με κολλαει αλλα μαλλον θα το ξεπερασουμε!!
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
3 ετών δεν είναι μεγάλο!
Τα ακιτα συνήθως είναι καφετι με άσπρο!
Γιατί το χαρίζουν;
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
7 χρονών υιοθέτησα την σκυλίτα μου και σύντομα γίναμε αυτοκόλλητες. Μην σε ανησυχεί η ηλικία της.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Η δικιά μου πάντως μια χαρά με εκπάιδευσε!!!
Άσε που δεν τραβούσε καθόλου στην βόλτα και ήταν και είναι πανεύκολο σκυλάκι.
Αλλά ναι σε κάθε ηλικία ένας μέσος σκύλος εκπαιδεύεται αν ααχοληθείς μαζι του.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf