νεφρικη ανεπάρκεια


maritseli

New Member
30 Μαρτίου 2022
3
0
35
γεια σας παιδια .. εχω ενα 17χρονο πινσερακι με αρχες νεφρικης ανεπαρκειας και οστεοαρθρίτιδα. πριν 2 χρονια βρεθηκε θετικος στην ερλιχιωση πηρε ronaxan κ απο τοτε επηρρεαστηκαν οι τιμες στα νεφρα του. βασικα ειχε πιο ψηλα την ουρια για κανα εξαμηνο ..προσπαθησαμε με χιλια ζορια με τις renal τροφες κ ηρθε στα φυσιολογικα της αλλα πριν κανα διμηνο π καναμε παλι εξετασεις ειχε ανεβει η ουρια στο 186 και η κρεατινινη στο 1.62. το προβλημα μου ειναι οτι για κανεναν ...μα για κανεναν λογο δεν τρωει τροφη ρεναλ. απο καμια εταιρεια ...ουτε κονσερβα ουτε κροκετα...δεν τη θελει. τι νηστικο τον αφησα....τι βιταμινες για να ανοιξει η ορεξη του εδωσα.....η ορεξη ανοιξε ..αλλα οχι για ρεναλ τροφές. ψαχτηκα στο μαγειρευτο αλλα ακρη δεν εβγαλα ..τα dog bakery θελουν συνταγη φαγητου απο κτηνιατρο...κ ο κτηνιατρος για να μ δωσει τετοια συνταγη...μ ζητησε 70 ευρω... κ αλλα τόσα περιπου το μηνα θα κοστιζει το φαγητο του σκυλου ...με το ρισκο παντα να μην του αρεσει το μαγειρευτο.....ειλικρινα πειτε μ τι να κανω!!!!
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Κοιτα και σε αυτή την ιστιοσελίδα για βοηθεια με το μαγειρευτο, εχει εξειδικευμενες οδηγίες ανα πάθηση. Νομίζω με λίγη υπομονή θα βγάλεις ακρη.


Και ενα λινκ με γενικότερες οδηγίες ΕΔΩ

Ίσως μια μίξη μαγειρευτου που προσπαθείς να τηρήσεις τις κατευθύνσεις με λιγη υγρη ειδικη τροφή να πιάσει επίσης. Το κόστος του μαγειρευτου πάντως δεν είναι τόσο τρελό, προσωπικά μου έρχεται το ίδιο με την ξηρά.

Ευχομαι να πάνε όλα καλα!
 
Last edited:


maritseli

New Member
30 Μαρτίου 2022
3
0
35
Κοιτα και σε αυτή την ιστιοσελίδα για βοηθεια με το μαγειρευτο, εχει εξειδικευμενες οδηγίες ανα πάθηση. Νομίζω με λίγη υπομονή θα βγάλεις ακρη.


Και ενα λινκ με γενικότερες οδηγίες ΕΔΩ

Ίσως μια μίξη μαγειρευτου που προσπαθείς να τηρήσεις τις κατευθύνσεις με λιγη υγρη ειδικη τροφή να πιάσει επίσης. Το κόστος του μαγειρευτου πάντως δεν είναι τόσο τρελό, προσωπικά μου έρχεται το ίδιο με την ξηρά.

Ευχομαι να πάνε όλα καλα!
σ ευχαριστώ πολυ....τα εχω δει ολα αυτα αλλα ειλικρινα δεν μπορω να βγαλω ακρη ...θελω κατι κατατοπιστικο τυπου : 50γρμ κοτοπουλο...τοσο ρυζι ...τοσο καροτο...κλπ...οπως τα δικα μας τα διαιτολογια... ειναι τρια κιλα ο δικος μου οποτε ολα αυτα τυπου 2/3 του βαρους του απο τσοφλι και 1/3 πρωτεινη κλπ ...πφφφφφ μου καινε τον εγκεφαλο...
 


17 Νοεμβρίου 2021
13
4
37
Καλησπέρα,
Εχω συνταγή για νεφρική ανεπάρκεια που μου έχει δώσει ο κτηνίατρος. Αν θέλεις μπορώ να στην δώσω απλά ίσως να ρωτούσατε κιόλας τον γιατρό σας πρώτα γιατί κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Της δικιάς μου πάντως της αρέσει, όταν δεν τρώει την renal της μαγειρεύω και τρώει 2-3 μέρες μαγειρευτό και μετά πάλι renal.
 


maritseli

New Member
30 Μαρτίου 2022
3
0
35
Καλησπέρα,
Εχω συνταγή για νεφρική ανεπάρκεια που μου έχει δώσει ο κτηνίατρος. Αν θέλεις μπορώ να στην δώσω απλά ίσως να ρωτούσατε κιόλας τον γιατρό σας πρώτα γιατί κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Της δικιάς μου πάντως της αρέσει, όταν δεν τρώει την renal της μαγειρεύω και τρώει 2-3 μέρες μαγειρευτό και μετά πάλι renal.

γεια σου!!!! θα το εκτιμούσα πολυ να μ εστελνες τη διατροφή του κτηνιατρου. προς το παρον τον εχω γυρισει σε barf που το μαγειρευω ελαχιστα κ ελεγχω στα συστατικά να ειναι ο φώσφορος οσο πιο κατω γίνεται.
 






Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
και εγώ μετά από ένα μήνα ροναξαν έκανα εξετάσεις στο σκυλο μου και έχει ανέβει η κρεατινινη στο 1.7
εσείς πως είστε τώρα?
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Οσον αφορά συμπληρώματα για νεφρά Renalvet & pronefra

Εαν καποιος έχει χρησιμοποιήσει και τα 2, εχετε δει διαφορά στην αποτελεσματικότητα?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Οσον αφορά συμπληρώματα για νεφρά Renalvet & pronefra

Εαν καποιος έχει χρησιμοποιήσει και τα 2, εχετε δει διαφορά στην αποτελεσματικότητα?
Και τα δύο είναι για να μειώσουν το φώσφορο, εμάς δεν μας βοήθησε η Pronefra επειδή έχουμε θέμα με ουρία και κρεατινίνη και όχι με το φώσφορο. Για ψηλές τιμές ουρίας και κρεατινίνης Renal Combi, Renal N ή Azodyl σε συνδιασμό με τροφή χαμιλή σε προτεϊνη και ορούς (εάν οι τιμές είναι πολύ ψηλές).
 
  • Like
Reactions: medusa and Try2CU


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Και τα δύο είναι για να μειώσουν το φώσφορο, εμάς δεν μας βοήθησε η Pronefra επειδή έχουμε θέμα με ουρία και κρεατινίνη και όχι με το φώσφορο. Για ψηλές τιμές ουρίας και κρεατινίνης Renal Combi, Renal N ή Azodyl σε συνδιασμό με τροφή χαμιλή σε προτεϊνη και ορούς (εάν οι τιμές είναι πολύ ψηλές).

ευχαριστω! το azodyl το ειδα και απο φορουμ εξω, προς το παρον οι τιμές του ζώου που θελω να το δωσω δεν ειναι υπερβολικα ψηλες, αλλα ειναι νεαρο ζωο περιπου 2,5 χρονων
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
ευχαριστω! το azodyl το ειδα και απο φορουμ εξω, προς το παρον οι τιμές του ζώου που θελω να το δωσω δεν ειναι υπερβολικα ψηλες, αλλα ειναι νεαρο ζωο περιπου 2,5 χρονων
Εχει γίνει υπέρηχος;



 
  • Like
Reactions: vrmode and medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Εχει γίνει υπέρηχος;

Δεν ανεφερε κανεις για υπερηχο, ουτε το σκεφτηκα.
Και στις βιοχημικές δε βλέπω φώσφορο και ασβέστιο, μόνο άζωτο ουρίας που είναι ανεβασμένο αρκετά (3 φορές το ανώτερο όριο) και κρεατινινη 2,3

Από οτι καταλαβαίνω πρέπει να γίνουν πιο εξειδικευμένες εξετάσεις και μετά να δούμε ακριβώς πως θα κινηθούμε.

Προς το παρον ξεκινήσαμε ειδική τροφή και λεω μεχρι να γινουν οι εξετάσεις να δώσουμε το Renalvet, κακό απο οτι κατάλαβα δε κάνει.

Ευχαριστω!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εξετάσεις καλαζάρ και ερλίχιας έγιναν; Αυτές οι ασθένειες μπορούν να πειράξουν τα νεφρά. Επίσης καλό θα ήταν να γίνει υπέρηχος να δούνε σε τι κατάσταση είναι τα νεφρά. Επίσης καλό θα ήταν να ξανακάνουν βιοχημικές με φώσφορο αυτή τη φορά.
 
  • Like
Reactions: medusa




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU