οστεοαθριτιδα


elsaki

Member
2 Ιανουαρίου 2010
22
0
καλησπερα σε ολους,σημερα πηγα το σκυλακι μου που ειναι πεκινουα 8 ετων στον γιατρο ο λογος ειναι οτι 4 μερες κουτσενε και ετσι αποφασισα να το παω.τελικα το πηγα και μου ειπε οτι εχει οστεαθριτιδα,θα ηθελα να ρωτησω υπαρχει περιπτωση να του μεινει καποιο κουσουρι?η ειναι κατι προσωρινο και με την καταλληλη φαρμακευτικη αγωγη θα το ξεπερασει.και τι πρεπει να προσεχω?πηρα της καταλληλες οδηγιες απο τον γιατρο του,αλλα επειδης εμπιστευομαι και εσας θα ηθελα την γνωμη σας,ευχαριστω ελισαβετ.:)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Tα λόγια σου είναι πολύ γλυκα για την εμπιστοσύνη που μας δείχνεις όμως πρέπει να αντιλαμβανόμαστε πως εδώ μέσα δεν είμαστε γιατροί αλλα μελη που μοιραζόμαστε τις εμπειρίες και τις γνώσεις μας, ακόμα και κάποιοι να ημασταν, η κάθε περίπτωση είναι μοναδική και εξέταση και συνταγογράφηση δεν μπορεί να γίνει μέσα από μια οθόνη..
Οποτε μην ξεχνάμε πως ο μονος που μπορούμε να εμπιστευτούμε είναι ο ανθρωπος που κοιτάει το σκυλάκι μας ή ο άλλος που μπορεί να τύχει να πάρουμε μια δεύτερη γνώμη.;):)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Η οστεοαρθρίτιδα είναι μια εκφυλιστική πάθηση των αρθρώσεων, σιγά σιγά η κατασταση επιδεινώνεται...

Με την θεραπεία που σου έδωσε ή θα σου δώσει ο κτηνίατρος, εφόσον θεωρέι ότι είναι απαραίτητη, το σκυλάκι σου θα υποφέρει όσο το δυνατόν λιγότερο!
Ανάλογα με την κατάσταση ίσως χρειαστεί να μειωθεί η άσκηση ώστε να μην επιβαρύνονται επιπλέον οι προσβεβλημένες αρθρώσεις!

Θέλει προσοχή γιατί πολλές φορές μπορεί ο σκύλος να φαίνεται ότι δεν υποφέρει και τρέχει και χωροπηδάει, αλλά εμείς θα πρέπει να περιορίσουμε την άσκηση, γιατί ουσιαστικά του επιδεινώνει το πρόβλημα που αντιμετωπίζει!

Πρέπει όμως όλα αυτά να τα συζητήσεις με τον κτηνίατρο που μπορεί να δει ακριβώς ποια είναι η κατάσταση και να σου συστήσει ποια είναι η κατάλληλη αντιμετώπιση της κατάστασης αυτής τώρα και στο μέλλον!:)
 










elsaki

Member
2 Ιανουαρίου 2010
22
0
καλησπερα τι εννοειτε με το βαρος?να μην παρει βαρος καθολου?τελος παντων το πηγα στον γιατρο του,του εκανε ενεση και μου εδωσε να του δινω το (MODERIN),ειναι χαπια μου ειπε για την ασθενεια του,και δοξα το θεο παει μια χαρα,αυτα απο εμενα!!!!!:)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Το περιττό βάρος επιβαρύνει τα οστά και τις αρθρώσεις, για αυτό ειδικά σε τέτοιες παθήσεις επιβάλλεται να είναι σε ένα επιθυμητό βάρος.