παγκρεατιτιδα!!


fondas

Member
3 Ιουλίου 2014
9
1
39
Καλησπερα. Εχω ενα μαλινουα 8 μηνων και τωρα 3 μερες εχει θεμα με εμετους πρωτη μερα και δευτερη κ τριτη μου παρουσιασε και διαρροια με αιμα. Εχουν γινει ολα τα εμβολια. Πηγα σε κτηνιατρο και βρηκε τα λευκα αιμοσφαιρια λιγο ανεβασμενα και πιστευει ως πιο πιθανη διαγνωση την παγκρεατιτιδα. Ο σκυλος ετρωγε μονο ξηρα τροφη σουπερ πριμιουμ απο εταιριες σοβαρες. Τωρα μια βδομαδα ομως δεν ακουμπαγε την ξηρα και της εδινα κονσερβα γιατι ανησυχουσα για το βαρος της και πιστεβα οτι απλα απο την ζεστη δεν ηθελε απλα την ξηρα. Ο κτηνιατρος μου ειπε οτι απλα ετυχε και δεν εχω κανει κατι εγω λαθος. Ξερει κανεις που μπορει να οφειλετε?? Τελος συμπληρωματα οπως συλιμαριν θα την βοηθησουν?? Ευχαριστω πολυ. Α ξεχασα σημερα τριτη μερα μετα απο θεραπεια αντιβιωσης και ορου με αμινοξεα και βιταμινες την εχουν ανακαμψη καπως και εφαγε απο μονη της λιγο βραστο κοτοπουλακι με ρυζι.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Είχε και άλλες ενδείξεις που να τον κατευθύνουν στην πιθανή διάγνωση της παγκρεατίτιδας ? Τι τροφή έδινες στο σκυλί ?
Περαστικά σας !
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Συμπληρώματα μην δίνεις έτσι κι αλλιώς. Οταν η διατροφή είναι καλής ποιότητας, δεν χρειάζεται τίποτα έξτρα. Αντιθέτως, μπορεί να είναι και επικίνδυνα. Σίγουρα δεν δίνεις, τώρα που έχει πρόβλημα και γενικώς μόνο σε συνεννόηση με τον γιατρό σου, σε οποιαδήποτε φάση της ζωής του.
 


fondas

Member
3 Ιουλίου 2014
9
1
39
Οχι αλλες ενδείξεις δεν ειχαμε μονο οτι σας ανεφερα. Εδινα ροαγιαλ δυστυχως στην αρχη μετα νατουρεα και μεχρι κ πριν 10 μερες περιπου μπελκαντο. Τωρα βεβαια ειναι πολυ καλυτερα και σημερα εφαγε και κουακερ βρασμενο οπως μου ειπε ο γιατρος και γενικα νιωθει πολυ καλυτερα βεβαια η διαρροια συνεχιζει χωρις αιμα ευτυχώς αλλα δεν εχουμε καθολου εμετο.
 


fondas

Member
3 Ιουλίου 2014
9
1
39
Ολες αυτες οι τροφές αλλαχτηκαν ανα 2μηνο φυσικα.
ΥΣ. Ευχαριστώ για τα Περαστικά σας
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Πόσες μέρες κάνει διάρροια;
Γιατί δεν δίνετε μια φαρμακευτική τροφή, να πάρει λίγο τα πάνω του το σκυλί, και να ξεκουραστεί από τις διάρροιες;
 


fondas

Member
3 Ιουλίου 2014
9
1
39
Σημερα τριτη μερα. Ο γιατρος συστησε κοτοπουλακι με ρυζι βραστα αλλα εχω ηδη παραγγείλει χιλλς α ι ντι για το εντερο κονσέρβα
 




fondas

Member
3 Ιουλίου 2014
9
1
39
Οταν ξαναειχε αυτο μου προτεινε. Τωρα θα δούμε τι θα μου πει ημαστε συο γιατρο ηδη
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Απλώς, με την κονσέρβα, δεν σε συμφέρει.
Είναι αρκετά κιλά σκυλάκι ήδη και θα χρειάζεται πολλές κονσέρβες, για να τον πιάσουν και να μην πεινάει. Θεωρώ, καλύτερη η ξηρά. Ρώτα τον γιατρό σου.
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Περαστικά στο σκυλάκι...

Αν θυμάμαι καλά η i/d δεν πρεπει να κάνει για τη περίπτωση σας. Στη παγκρεατίτιδα χρειάζεται μια δίαιτα με χαμηλά λιπαρά και για αυτό δίνουμε κοτόπουλο, γαλοπούλα, κουνέλι και αυγά.
Αν επιμένεις για κονσέρβα τοτε ακύρωσε τη i/d και πάρε την w/d.
 
  • Like
Reactions: fondas


fondas

Member
3 Ιουλίου 2014
9
1
39
Δεν εχεις και αδικο αλλα δεν κοιταω τωρα κόστος μεχρι να στανιαρει το εντερο. Ειναι 8 μηνων και 22 κιλα. Αλλα θα συμβουλευτω τον δοκ μολις τελειώσει
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
περαστικα.. αν θελεις ριξε και μια ματια εδω
http://www.petmd.com/blogs/nutritionnuggets/jcoates/2012/nov/pancreatitis_in_dogs-29490
http://www.petmd.com/dog/conditions/endocrine/c_multi_pancreatitis
http://www.e-petworld.gr/downloads/dog&cat_pedia.pdf

διαβασε τα με την ησυχια σου και μετα μπορεις να κανεις τις ερωτησεις σου στον κτηνιατρο..

το καλο ειναι οτι αντεδρασε γρηγορα σε ολα.. και αυτο ειναι καλο..οσο πιο γρηγορα αντιδρα τοσο καλυτερη προγνωση εχει..(στατιστικα)

στον ανθρωπο παγκρεατιτιδα δημιουργει και ο υπερπαραθυρεοειδισμος..εχει ενοχοποιηθει το αυξημενο ασβεστιο που επιδρα απευθειας στο παγκρεας αρα και σε υπερασβεστιαιμια αλλης αιτιολογιας.. (το ασβεστιο επιταχυνει τη μετατροπη του θρυψινογονου σε θρυψινη)
<<γενικα ο μηχανισμος δεν ειναι απολυτα κατανοητος>>

εγινε καποιος υπερηχος ? (κανει αποστημα η ψευδοκυστη το παγκρεας)
 
  • Like
Reactions: LaCat


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
α στα αιτια της αιμορραγιας στην παγκρεατιτιδα,επειδη μπορει να μην τα βρεις και να σε ενδιαφερει η να τα συζητησεις με τον κτηνιατρο σου ειναι η αιμορραγικη γαστριτιδα,εντεριτιδα,δωδεκαδακτυλιτιδα,οξυ ελκος,ψευδοανευρυσματα/ψευδοκυστεις (γιαυτο σου ειπα για υπερηχο),κιρσοι οισοφαγου,διαταραχες πηξεως.. ολα σε ανθρωπο... ρωτησε στο σκυλο..παρομοια δραση εχουν.
 


fondas

Member
3 Ιουλίου 2014
9
1
39
Υπερηχος οχι δεν εχει γίνει. Αλλα δεν ειναι και πολυ συζητισιμος ο γιατρος γενικα πνιγεται στην δουλεια αλλα εχω ακουσει τακαλυτερα για εδω στο Ρέθυμνο. Παντως θα ρωτησω για την ααιμορραγία
 




Pitsinaki

Well-Known Member
23 Απριλίου 2014
449
1.015
Παλαιό Φάληρο
Η παγκρεατίτιδα έχει να κάνει με το συκώτι, από αυτό χάσαμε τη Νέλλυ, το προηγούμενο μου σκυλί, αλλά αυτή ήταν 14 χρονών.. Δεν θυμάμαι αν έκανε εμετούς, θυμάμαι σίγουρα οτι είχε επηρρεαστεί η όρεξή της, διάρροια με αίμα όχι. Το διαπιστώσαμε δυστυχώς όταν είχε φτάσει σε οξύ στάδιο εμείς με επιπλέον εξετάσεις αίματος (ότι άλλο είχαμε κάνει δεν είχε δείξει τίποτα), στις οποίες ο γιατρός έλεγξε τη λυπάση και το κατάλαβε. Gastrointestinal low fat κονσέρβα μας είχε δόσει, η οποία ήταν στεγνή από λίπος και μάλλον άγευστη γιατί το σκυλί δεν την έτρωγε.. Στο τέλος γαλοπούλα βραστή έτρωγε μόνο. Και μένα είχε κάνει 5 μέρες ενδοφλέβια αντιβίωση και ορό..
Ότι σου πει ο γιατρός..
Περαστικά εύχομαι να είναι, σύντομα!! :)
 


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Πολύ απλά:

Πάγκρεας = παραγωγή διαφόρων ουσιών (ινσουλίνη, ένζυμα κλπ.)

Παγκρεατίτιδα = φλεγμονή του παγκρέατος - πολλές και διάφορες οι πιθανές αιτίες

Πρόβλημα = τα ένζυμα ενεργοποιούνται και καταστρέφουν το ίδιο το όργανο και στη συνέχεια έρχονται οι πιθανές επιπλοκές

Διάγνωση = Εξέταση αίματος (αμυλάση - λιπάση) και υπέρηχος κοιλιάς

Θεραπεία = Δεν υπάρχει άμεση θεραπεία παρά μόνο υποστηρικτικά μέτρα. Ξεκούραση του οργάνου (γιαυτό και αρχικά δεν ταΐζουμε για να μην το "βάζουμε να δουλέψει"), ενδοφλέβια υγρά (ενυδάτωση), παυσίπονα αν χρειάζονται, αντιβιοτικά (προφυλακτικά - δεν πρόκειται για μόλυνση) και συνεχείς επανεκτιμήσεις για να δούμε αν γενικά καλυτερεύει ή αντίθετα χειροτερεύει και έχει επιπλοκές.

Αν έχουμε κάποια γνωστή αιτία (υπερλιπιδαιμία κλπ) αντιμετώπιση και αυτής αντίστοιχα.
Πολλές φορές όμως δεν βρίσκουνε την αιτία.

Τέλος για τη σχέση ήπατος (συκώτι) και παγκρεατίτιδας - κυρίως στον άνθρωπο όμως - οι χολόλιθοι (πέτρες στη χολή) μπορεί να κατεβούν προς το λεπτό έντερο και να μπλοκάρουν το σωληνάκι που βγάζει τα ένζυμα του παγκρέατος στο έντερο. Τότε η αιτία της παγκρεατίτιδας είναι "από το συκώτι".

Όλα αυτά πολύ απλοποιημένα.

Επί της ουσίας:

Άμεση εκτίμηση από καλό κτηνίατρο
Άμεση έναρξη υποστηρικτικής αγωγής
Συνεχείς επανεκτιμήσεις

Και θέλει και τύχη...
 


fondas

Member
3 Ιουλίου 2014
9
1
39
Τύχη ειχαμε τελικά. Το μαλινουα μου επεστρεψε δριμύτερη με όρεξη για παιχνίδια και φαι οπως πριν. Μεχρι χτες εκανε ελαχιστη διάρροια χωρις αιμα ευτυχώς και σήμερα δεν εχει ενεργηθρι καθολου προς το παρον. Συνεχιζουμε διατροφη με κοτοπουλο και ρυζι βραστα και πρωι βραδυ βρώμη βρασμενη. Ολα σε λιγη ποσότητα αλλα συχνα γεύματα. ΤηHν αλλη εβδομάδα κανουμε επαναληπτηκες αιματος να δουμε τι γινετε και σε 2 μερες ξεκιναμε την Hills id gastrointestinal Health.
 
  • Like
Reactions: Scalpel


fondas

Member
3 Ιουλίου 2014
9
1
39
Τύχη ειχαμε τελικά. Το μαλινουα μου επεστρεψε δριμύτερη με όρεξη για παιχνίδια και φαι οπως πριν. Μεχρι χτες εκανε ελαχιστη διάρροια χωρις αιμα ευτυχώς και σήμερα δεν εχει ενεργηθρι καθολου προς το παρον. Συνεχιζουμε διατροφη με κοτοπουλο και ρυζι βραστα και πρωι βραδυ βρώμη βρασμενη. Ολα σε λιγη ποσότητα αλλα συχνα γεύματα. ΤηHν αλλη εβδομάδα κανουμε επαναληπτηκες αιματος να δουμε τι γινετε και σε 2 μερες ξεκιναμε την Hills id gastrointestinal Health.