παντου υπαρχουν <<καλοι>> ανθρωποι !


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
http://kourdistoportocali.com/post/36495/kipros
απο που να αρχισεις και που να καταληξεις..
το πιο ενδιαφερον ειναι.. που μεγαλωσαν αυτοι οι ανθρωποι,τι εμπειριες ειχαν,πως τους εχουν φερθει,
τι βιωματα,τι ψυχη εχουν,γιατι το ενα και γιατι το αλλο..ποιος φταιει,τι μπορει να γινει και εκατονταδες αλλα ερωτηματικα..

ο ανθρωπος ειναι το χειροτερο ζωο στον πλανητη οταν θελει,αλλα και το καλυτερο αν θελει..
 
  • Like
Reactions: ioanna a


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Δυστυχως η σκυλιτσα πεθανε την Παρασκευη.

Τι να σχολιασεις γι'αυτο το τερας? Οσο και να τιμωρουνται τετοιου ειδους ανθρωποι , παλι τα ιδια θα κανουν.
 
  • Like
Reactions: Elli and nikos00


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.548
6.975
Έχει στην Κύπρο νόμο για την κακοποίηση των ζώων? Αν ναι, διώχθησαν για αυτό το περιστατικό?

Κυρίως, εφόσον είναι διασταυρωμένο ότι η ευθύνη είναι εκ της διευθύνσεως, κάποιος πρέπει οπωσδήποτε να το αναφέρει λεπτομερώς στα γνωστότερα σάιτ αξιολόγησης ξενοδοχείων. Τα reviews είναι πολύ πολύ αποδοτικά στη γνωστοποίηση στοιχείων για τα ξενοδοχεία και στην επιρροή της προτίμησης των επισκεπτών. Σε τέτοια περίπτωση, εγώ θα ήθελα να το ξέρω σαν επισκέπτης και να μη δώσω ούτε δεκάρα σε τέτοια τέρατα.

Αλλά δε μπορεί κάποιος που δεν ξέρει από πρώτο χέρι το περιστατικό και είναι σίγουρος 100% να μεταδώσει λανθασμένες πληροφορίες. Μια ενημέρωση όμως από κάποια πηγή που γνωρίζει ακριβώς τι έγινε, όπως το "Κόμμα για τα ζώα Κύπρου" που φέρεται να ανέλαβε το περιστατικό ή από όποια φιλοζωική οργάνωση είναι επιβεβλημένη.

Δεν οφελούν βέβαια κραυγές εν είδει "μην πλησιάζετε, κακοί άνθρωποι". Πρέπει απλά να αναφερθεί, συνέβη αυτό, ακριβώς με τον τάδε και τάδε τρόπο, η επιλογή δική σας.
 


nikos00

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2013
193
81
Αθηνα
Τι να πω.... σιγουρα φυσιολογικος δεν μπορει να ειναι ενας τετοιος αν8ρωπος, το ασχημο ειναι ποσο ασημαντη ειναι για καποιους μια ζωη...
 
  • Like
Reactions: Estranged


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
ποιος φταιει?
και τί φταιει περισσότερο?
από το όλο συμβάν οι φιλόζωοι πειράχθηκαν από τον χαρακτηρισμό "καραγκιόζηδες" ε?
 




ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Το εξυπνότερο που θα μπορούσε να κανει ενας ξενοδόχος με φούλ
ξένους τουρίστες ειναι να συντηρεί 2-3 αδέσποτα έξω απο την
αυλή του. Ειναι σαν ενα αγροτουριστικό που δουλέβει με ΚΑΠΗ
και εχει εκκλησάκι στην αυλή του.

Για το πως έγινε το περιστατικό και ποιος πραγματικά φταίει δεν
μπορώ να βασιστώ σε αυτό το σάιτ για να καταδικάσω μια
ολόκληρη επιχηρηση με πολλούς εργαζόμενους.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Δυστυχως η σκυλιτσα πεθανε την Παρασκευη.
Σκυλάκος. Ο Billy :(


@Estranged

Εχει γίνει μεγάλος ντόρος τις τελευταίες μέρες στο διαδίκτυο και πολλές διαμαρτυρίες στην Κύπρο. Με τους Νόμους τους, δεν ξέρω τι γίνεται. Σε διαβεβαιώ, ότι έχουν βουήξει τα site αξιολόγησης ξενοδοχείων με πολλά αρνητικά σχόλια και κάκιστη κριτική για το ξενοδοχείο.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.548
6.975
Σκυλάκος. Ο Billy :(


@Estranged

Εχει γίνει μεγάλος ντόρος τις τελευταίες μέρες στο διαδίκτυο και πολλές διαμαρτυρίες στην Κύπρο. Με τους Νόμους τους, δεν ξέρω τι γίνεται. Σε διαβεβαιώ, ότι έχουν βουήξει τα site αξιολόγησης ξενοδοχείων με πολλά αρνητικά σχόλια και κάκιστη κριτική για το ξενοδοχείο.
Mπήκα στο tripadvisor αλλά δεν είδα τίποτα..
 






Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.548
6.975
Thanks @kanarini. Η διαμαρτυρία στο facebook και σε άλλα άρθρα και σάιτ είναι σχεδόν ανώφελη. Μόνο όσοι την ψάχνουν με τα animal rights και όσοι τύχει να τους βγει η είδηση όπως κοιτάνε ειδήσεις θα το μάθουν - και άντε και να θυμούνται το μέρος αν ποτέ στο μέλλον τύχει αυτοι ή γνωστοί τους να ταξιδέψουν εκεί. Η επιχείρηση φαίνεται να δουλεύει με ξένα πρακτορεία, τύπου all inclusive πακέτα κτλ. Το βασικό της πελατειακό κενό στο εξωτερικό δε νομίζω να μάθει τίποτα ποτέ.

Reviews σε tripadvisor και booking.com, το μόνο πραγματικά αποτελεσματικό.
 
  • Like
Reactions: Aslan


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
http://kourdistoportocali.com/post/36495/kipros

ο ανθρωπος ειναι το χειροτερο ζωο στον πλανητη οταν θελει,αλλα και το καλυτερο αν θελει..
Για το πρώτο, σίγουρα ΝΑΙ! Για το δεύτερο, θα μπορούσε, αλλά δεν θέλει με τίποτα!
 
  • Like
Reactions: manolo and ntoulis


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Thanks @kanarini. Η διαμαρτυρία στο facebook και σε άλλα άρθρα και σάιτ είναι σχεδόν ανώφελη. Μόνο όσοι την ψάχνουν με τα animal rights και όσοι τύχει να τους βγει η είδηση όπως κοιτάνε ειδήσεις θα το μάθουν - και άντε και να θυμούνται το μέρος αν ποτέ στο μέλλον τύχει αυτοι ή γνωστοί τους να ταξιδέψουν εκεί. Η επιχείρηση φαίνεται να δουλεύει με ξένα πρακτορεία, τύπου all inclusive πακέτα κτλ. Το βασικό της πελατειακό κενό στο εξωτερικό δε νομίζω να μάθει τίποτα ποτέ.

Reviews σε tripadvisor και booking.com, το μόνο πραγματικά αποτελεσματικό.

Απ' ότι διάβασα κάπου (δεν θυμάμαι) κάνουν σχόλια στο tripadvisor και δεν ανεβαίνουν ποτέ..
 


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Η γρήγορη δικαιοσύνη του όχλου.
Και αν η διεύθυνση του ξενοδοχείου δεν έχει καμμία ευθύνη για το περιστατικό και το "μας το είπε η διευθύντρια" είναι μια φτηνή δικαιολογία των δύο ασυνείδητων υπαλλήλων ;
Ποιός και πώς θα αποκαταστήσει την κατασυκοφάντηση ;
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.548
6.975
Η γρήγορη δικαιοσύνη του όχλου.
Και αν η διεύθυνση του ξενοδοχείου δεν έχει καμμία ευθύνη για το περιστατικό και το "μας το είπε η διευθύντρια" είναι μια φτηνή δικαιολογία των δύο ασυνείδητων υπαλλήλων ;
Ποιός και πώς θα αποκαταστήσει την κατασυκοφάντηση ;
:

Κυρίως, εφόσον είναι διασταυρωμένο ότι η ευθύνη είναι εκ της διευθύνσεως, κάποιος πρέπει οπωσδήποτε να το αναφέρει λεπτομερώς στα γνωστότερα σάιτ αξιολόγησης ξενοδοχείων. Τα reviews είναι πολύ πολύ αποδοτικά στη γνωστοποίηση στοιχείων για τα ξενοδοχεία και στην επιρροή της προτίμησης των επισκεπτών. Σε τέτοια περίπτωση, εγώ θα ήθελα να το ξέρω σαν επισκέπτης και να μη δώσω ούτε δεκάρα σε τέτοια τέρατα.

Αλλά δε μπορεί κάποιος που δεν ξέρει από πρώτο χέρι το περιστατικό και είναι σίγουρος 100% να μεταδώσει λανθασμένες πληροφορίες. Μια ενημέρωση όμως από κάποια πηγή που γνωρίζει ακριβώς τι έγινε, όπως το "Κόμμα για τα ζώα Κύπρου" που φέρεται να ανέλαβε το περιστατικό ή από όποια φιλοζωική οργάνωση είναι επιβεβλημένη.

Δεν οφελούν βέβαια κραυγές εν είδει "μην πλησιάζετε, κακοί άνθρωποι". Πρέπει απλά να αναφερθεί, συνέβη αυτό, ακριβώς με τον τάδε και τάδε τρόπο, η επιλογή δική σας.
Eκτός από τη γρήγορη δικαιοσύνη του όχλου υπάρχει και η ενημέρωση του κοινού. Και τα δύο είναι εφικτά στο ίντερνετ, το εκτιμώ ιδιαίτερα (το νετ) για τη δυνατότητα που δίνει για το δεύτερο.
 


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Σόρρυ, Estranged, δίκιο έχεις όπως το έγραψα. Δεν εννοώ αυτά που γράφτηκαν εδώ, εννοώ τα σχόλια ανα το διαδίκτυο. Λάθος μου που δεν το διευκρίνισα.
Ουσιαστικά χαίρομαι, και μάλιστα απορώ λιγάκι για την ψυχραιμία των φίλων εδώ, καθώς έχει καταντήσει συνήθεια να ανταλλάσσονται βαριές κουβέντες για πολύ ελαφρότερα θέματα.
:)
 
  • Like
Reactions: Estranged


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Η γρήγορη δικαιοσύνη του όχλου.
Και αν η διεύθυνση του ξενοδοχείου δεν έχει καμμία ευθύνη για το περιστατικό και το "μας το είπε η διευθύντρια" είναι μια φτηνή δικαιολογία των δύο ασυνείδητων υπαλλήλων ;
Ποιός και πώς θα αποκαταστήσει την κατασυκοφάντηση ;
Δεν το νομίζω Piou! Το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι. Δεν υπήρχε λόγος, να πάρουν τέτοια μακάβρια πρωτοβουλία, δύο άσχετοι υπάλληλοι. Ειδικά αν ήξεραν, ότι η υπεύθυνη, ήταν ανεκτική με τα ζώα. Εν πάσει περιπτώσει, την κατασυκοφάντηση μας σαν λαό, σαν ανθρώπους, ποιός την χρεώνεται?
 


undead

Active Member
29 Μαρτίου 2014
31
51
Εγω παλι διαβαζοντας ολο το αρθρο, ειλικρινα μια απορια μου γεννηθηκε μονο... Πως ειναι δυνατον να φερνεις εις περας μια τοσο αποτροπαια πραξη χωρις να λυγιζεις για το καημενο το ζωντανο? Επισης αν διαβασα καλα, η διευθυντρια λεει να ξεφορτωθουν το αδεσπωτο απο εκει, αλλα οχι με ποιο τροπο, αρα η πρωτοβουλια του να το πεταξουν στο εν λογω μηχανημα ειναι πρωτοβουλια των υπαλληλων;;; Και μονο που αναπαραγω την προταση, ανατριχιαζω απο αηδια γι αυτους τους ανθρωπους, δε θελω καν να σκεφτω το συμβαν...
 


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Εγώ Ran Tan Plan κωλύομαι να κρίνω και ειδικά να κατακρίνω με βάση γενικεύσεις και παροιμίες.
Οι υπάλληλοι κατα την γνώμη μου είναι εγκληματίες άσχετα με το αν τους το είπε ή δεν τους το είπε η διευθύντρια. Δηλαδή αν δεν τους το ελεγε θα κώλωναν αλλα τώρα που τους το είπε όλα οκ ; Και να τους το είπε, για ηθική αυτουργία θα πάει. Οι σίγουρα κακούργοι και εγκληματίες είναι αυτοί που το έκαναν.

Την κατασυκοφάντησή μας σαν λαό την χρεωνόμαστε εμεις λόγω των τριτοκοσμικών ιδεών και πρακτικών μας. Διαρρηγνύουμε τα ιμάτιά μας με κάθε ευκαιρία, αλλα όταν το έγκλημα γίνει δίπλα μας κάνουμε τουμπεκί ψιλοκομμένο.