παντου υπαρχουν <<καλοι>> ανθρωποι !


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.551
6.980
@Piou... Είναι χρήσιμο να αναφέρεις στη πηγή μιας "συκοφαντίας" αυτά που κατάλαβες, γιατί μπορείς να αποκαλύψεις ένα ράδιο αρβύλα σε όλους αυτούς που το "χαφτουν" εκεί που παρουσιάζεται (αν όντως είναι ράδιο αρβύλα, κι εμένα δηλαδή κάπως έτσι μου κάθεται, δε διαφωνώ). Εδώ, στους λίγους που τα λέμε μεταξύ μας, δεν έχει τόσο νόημα να το "ξεσκεπάσεις" όσο εκεί.
 




Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Δεν υπάρχει τίποτα επιπλέον να σχολιάσω ή να επισημάνω εγώ στην σελίδα που διαδίδει τα ανωτέρω, Estranged, όταν η ιδιοκτήτρια της σελίδας δηλώνει ευθαρσώς οτι σκοπός της είναι η δυσφήμιση του ξενοδοχείου.

Η αξιοπιστία αυτού εδώ του χώρου που συμμετέχω με ενδιαφέρει όμως, δεν θα ήθελα να τον δώ να ολισθαίνει σε επίπεδο κίτρινου τύπου.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
@Piou το ότι εσένα σου φαίνονται κάπως, δεν σημαίνει ότι δεν ισχύουν. Υπάρχουν πολλές σελίδες που αναφέρονται στο συμβάν. Αν είσαι μέλος φιλοζωικών ομάδων, θα τα βρεις εύκολα. Και αν θέλεις να κάνεις τον πονηρό και να αμφισβητήσεις δημοσιεύματα, να πας να τον κάνεις εκεί, που θα υπάρχει και ουσιαστικός αντίλογος. Και αν δεν καταλαβαίνεις τι γράφω, καλύτερα να τα διαβάζεις δυό φορές, πριν απαντήσεις εξυπνακίστικα. Εμένα προσωπικά, τα όσα διάσπαρτα έχω διαβάσει τις τελευταίες μέρες, με καλύπτουν επαρκέστατα. Οι διαμαρτυρίες που στήθηκαν στο ξενοδοχείο και χθες και προχθές, είναι πραγματικές και όχι, κίτρινος τύπος. Λυπάμαι που εσύ δεν καλύπτεσαι αν δεν το δεις με τα μάτια σου, αλλά δεν πειράζει κιόλας. Το ξενοδοχείο, μακάρι να μπορούσε να έχει κλείσει εδώ και μέρες. Και αν η ιδιοκτήτρια δεν είχε καμμία σχέση με όλο αυτό, μπορούσε να έχει βρει τρόπο, να βουλώσει όλα αυτά τα στόματα που έχουν ανοίξει διάπλατα. Και καλά κάνουν.
 


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Οι ποινές και οι διαδικασίες που προβλέπονται για κάθε αδίκημα είναι συγκεκριμένες και δεν περιλαμβάνουν απονομή δικαιοσύνης, άμεσης ή έμμεσης, απο κανέναν όχλο.

Το οτι πρέπει να κλείσει το ξενοδοχείο μέσω συκοφαντικής δυσφήμισης, ακόμα και αν είχε κάνει το έγκλημα η ιδιοκτήτρια με τα χέρια της, πόσο μάλλον τώρα που δεν είναι καν αποδεδειγμένο οτι έχει την παραμικρή ευθύνη, είναι κατα την γνώμη μου τριτοκοσμική αντίληψη και ακραίος φανατισμός.

Όσο και αν δεν αρέσει στον κατα περίπτωση φανατισμένο όχλο, το τεκμηριο της αθωότητας ισχύει ακομα σε αυτή την χώρα, μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
@mareco
ποιες είναι αυτες οι φιλοζωικές ομάδες που μπορούν να κάνουν ουσιαστικό αντίλογο?(και πολιτισμένο εννοείται ετσι?)
πραγματικά ρωτάω δεν ειρωνευομαι
 


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Έχω διαβάσει όλο το θέμα και πραγματικά απορώ....
Η τακτική της συγκεκριμένης είναι μεμονωμένο περιστατικό στον Ελλαδικό (και στη Κύπρο) χώρο; Αν κάποιος πιστεύει πως είναι, τότε πλανάται πλάνην οικτρά...

Είμαι της άποψης ότι για αδικήματα που ακόμα θεωρούνται αμελητέα (στην Ελλαδάρα πάντα) πρέπει κάποιοι να πιέσουν να γίνουν σοβαρά.
Κάποτε δε θεωρούνταν καν αδίκημα να χτυπάς γυναίκα. Κάποιοι/ες πάλεψαν και τώρα έχουμε φτάσει σε κάποιο επίπεδο σε αυτό το τομέα...

Έτσι και στη περίπτωση αυτή. Κάποιοι παλεύουν, κάποιοι συγκρούονται, κάποιοι νομίζουν ότι συνδικαλίζονται και κάποιοι αδιαφορούν, γιατί πολύ απλά δεν έγινε δίπλα τους.
Και εκεί βρίσκουν δικαιολογίες...Μέχρι να γυρίσει ο τροχός και η όποια μαυρίλα να τους χτυπήσει τη πόρτα, και μετά να παρακαλάνε το γείτονα να βοηθήσει...
Αυτός όμως δε θα έχει δει τίποτα....
Έτσι είναι η ζωή...

Και μη μου πείτε για την κρίση...
Ο Έλληνας αγρότης σκοτώνει αδέσποτα σκυλιά γιατί έτσι του καύλωσε...
Ο Έλληνας έμπορας βάζει ακόμα και σήμερα ψεύτικες εκπτώσεις....
Ο Έλληνας μ@λ@κ@ς οδηγός κλείνει τη ράμπα των αναπήρων στα πεζοδρόμια...
Ο Έλληνας βρωμίζει τον τόπο του με σκουπίδια στους δρόμους και μετά κράζει τα σκυλιά που κατουράνε στα δέντρα...
Ο Έλληνας ζαχαροπλάστης σου πασάρει μπαγιάτικα γλυκά για σημερινά.....
Ο Έλληνας ταβερνιάρης είναι βρωμίλος για να γλιτώσει 5 ευρώ από τα έξοδά του...
Ο Έλληνας ταξιτζής χρεώνει τη διαδρομή Σεπόλια - Πατήσια 15 ευρώ σε τουρίστες...
Ο Έλληνας παρατάει τα ζωντανά του σε οικόπεδα, μπαλκόνια στο δρόμο χωρίς νερό φαγητό να πεθάνου.........

Για ποιο λόγο λοιπόν δε μας αξίζει μαυρίλα και μούτζα από το εξωτερικό;

Δε νομίζω να θέλετε άλλα παραδείγματα;;;;
Και όλα αυτά γιατί ναι μεν δεν υπάρχει δικαιοσύνη στην Ελλάδα, αλλά και τον κόσμο γενικότερα, αλλά επίσης γιατί ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ δε δίνουν δεκάρα μέχρι το κακό να χτυπήσει τη δική τους πόρτα...

Κι από τη στιγμή που η εν λόγω κυρία δεν έχει προβεί σε μηνύσεις για δυσφήμηση, την έχει λερωμένη τη φωλιά της...

Το μόνο που μας σώνει σαν λαό είναι αλλαγή νοοτροπίας και συμπεριφοράς.
Μια κάποια αυτοκριτική σκέψη και προσπάθεια να γίνουμε καλύτεροι....

Είχα μια ελπίδα με την κρίση.............................
Έχει πεθάνει προ πολλού :(
 
  • Like
Reactions: ghelly and Aslan




manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
@manin θυμάσαι ότι το περιστατικό έγινε στην Κύπρο έτσι;
Σαφέστατα, αλλά κατά τη γνώμη μου ένας λαός είμαστε...
Κι ο Κύπριος Έλληνας είναι...
Ότι ισχύει για την Κύπρο ισχύει και για εδώ...και το αντίστροφο...
Τέτοια γίνονται καθημερινά και στην Ελλάδα....


Άλλωστε με βάση κάποιο ποστ που λέει να μη δυσφημίζουμε τις ελληνικές επιχειρήσεις ή κάτι παρόμοιο μου κατέβηκαν όλα......
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Οι ποινές και οι διαδικασίες που προβλέπονται για κάθε αδίκημα είναι συγκεκριμένες και δεν περιλαμβάνουν απονομή δικαιοσύνης, άμεσης ή έμμεσης, απο κανέναν όχλο.

Το οτι πρέπει να κλείσει το ξενοδοχείο μέσω συκοφαντικής δυσφήμισης, ακόμα και αν είχε κάνει το έγκλημα η ιδιοκτήτρια με τα χέρια της, πόσο μάλλον τώρα που δεν είναι καν αποδεδειγμένο οτι έχει την παραμικρή ευθύνη, είναι κατα την γνώμη μου τριτοκοσμική αντίληψη και ακραίος φανατισμός.

Όσο και αν δεν αρέσει στον κατα περίπτωση φανατισμένο όχλο, το τεκμηριο της αθωότητας ισχύει ακομα σε αυτή την χώρα, μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου.
Piou, μάλλον στραβώνει το θέμα στην πορεία. Και τίποτα να μην είπε η ιδιοκτήτρια, έχει την ευθύνη του χώρου που διευθύνει και παράλληλα των υπαλλήλων της. Εάν σε μία παιδική χαρά, τύχει να χειροδικήσει ένας υπάλληλος σε ένα παιδί, ο ιδιοκτήτης δεν διώκεται αυτεπάγγελτα και ας μην ήταν παρών, την ώρα του συμβάντος? Ο συγκεκριμένος χώρος, νομίζεις, ότι δεν θα κλείσει, έστω προσωρινά?
Την δυσφήμιση που θα ακολουθήσει, ποιός θα την έχει προκαλέσει, "ο όχλος", ή οι θύτες? Στο όνομα του τουρισμού, πρέπει να κρύβουμε τους σκελετούς στις ντουλάπες?
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Οι ποινές και οι διαδικασίες που προβλέπονται για κάθε αδίκημα είναι συγκεκριμένες και δεν περιλαμβάνουν απονομή δικαιοσύνης, άμεσης ή έμμεσης, απο κανέναν όχλο.

Το οτι πρέπει να κλείσει το ξενοδοχείο μέσω συκοφαντικής δυσφήμισης, ακόμα και αν είχε κάνει το έγκλημα η ιδιοκτήτρια με τα χέρια της, πόσο μάλλον τώρα που δεν είναι καν αποδεδειγμένο οτι έχει την παραμικρή ευθύνη, είναι κατα την γνώμη μου τριτοκοσμική αντίληψη και ακραίος φανατισμός.

Όσο και αν δεν αρέσει στον κατα περίπτωση φανατισμένο όχλο, το τεκμηριο της αθωότητας ισχύει ακομα σε αυτή την χώρα, μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου.
ετσι εγκυκλοπαιδικα ο Πανιδης ηταν ενας βασιλιας της Ευβοιας που βραβευσε τον Ησιοδο οταν διαγωνιστηκε με τον Ομηρο,επειδη τα εργα του υμνουσαν την ειρηνικη ζωη.
Οι παροντες ομως κατεκριναν την αποφαση του, γι'αυτο και απο τοτε καθε μεροληπτικη κριση πανω σε θεματα αισθητικης χαρακτηριζεται ως Πανιδου ψηφος..

επειδη εχει καποια <<σχεση>> με το θεμα,ετσι για να μπορει να το χρησιμοποιει καποιος μελλοντικα,ειναι πολυ ωραιο.. (y):D
 
  • Like
Reactions: Aslan and ioanna a


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Piou, μάλλον στραβώνει το θέμα στην πορεία. Και τίποτα να μην είπε η ιδιοκτήτρια, έχει την ευθύνη του χώρου που διευθύνει και παράλληλα των υπαλλήλων της. Εάν σε μία παιδική χαρά, τύχει να χειροδικήσει ένας υπάλληλος σε ένα παιδί, ο ιδιοκτήτης δεν διώκεται αυτεπάγγελτα και ας μην ήταν παρών, την ώρα του συμβάντος? Ο συγκεκριμένος χώρος, νομίζεις, ότι δεν θα κλείσει, έστω προσωρινά?
Την δυσφήμιση που θα ακολουθήσει, ποιός θα την έχει προκαλέσει, "ο όχλος", ή οι θύτες? Στο όνομα του τουρισμού, πρέπει να κρύβουμε τους σκελετούς στις ντουλάπες?
Απ ότι διαβάζω και καταλαβαίνω, η ιδιοκτήτρια/διευθύντρια του ξενοδοχείου δεν κατηγορείται για τίποτα απολύτως, δεν διώκεται τελικά. Κάνουν κατα την γνώμη σου λάθος οι αρμόδιοι ;
Για ποιούς σκελετούς μιλάς ; Τί κρύφτηκε ; Δεν διώκονται οι υπεύθυνοι της πράξης ; Πρέπει δηλαδή σώνει και καλά να τιμωρηθεί και κάποιος άλλος για να ικανοποιηθεί ο όχλος ;
 


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
ετσι εγκυκλοπαιδικα ο Πανιδης ηταν ενας βασιλιας της Ευβοιας που βραβευσε τον Ησιοδο οταν διαγωνιστηκε με τον Ομηρο,επειδη τα εργα του υμνουσαν την ειρηνικη ζωη.
Οι παροντες ομως κατεκριναν την αποφαση του, γι'αυτο και απο τοτε καθε μεροληπτικη κριση πανω σε θεματα αισθητικης χαρακτηριζεται ως Πανιδου ψηφος..

επειδη εχει καποια <<σχεση>> με το θεμα,ετσι για να μπορει να το χρησιμοποιει καποιος μελλοντικα,ειναι πολυ ωραιο.. (y):D
Ναι, εαν μιλούσαμε για θέματα τέχνης γούστου και αισθητικής, ο όρος θα ήταν δόκιμος και εδώ. Συζητάμε όμως θέματα ηθικής, νομιμότητας και δικαιώματος του άλλου να έχει άλλα πρότυπα και προτεραιότητες απο τα δικά μας, στα πλαίσια των υφιστάμενων νόμων, χωρίς να υποφέρει γι αυτό καμμία επίπτωση, τουλάχιστον όχι σοβαρή.

Δεν συντάσσομαι βέβαια με τις απόψεις της κυρίας Τσόκκου και των φίλων της. Αλλα είναι δικαίωμά τους να μην γουστάρουν τα ζώα και δικαίωμά τους να το εκφράζουν. Θα γίνει βεβαίως αντιπαθής και θα εισπράξει τα ανάλογα Γαλλικά, θα τα ανταποδώσει και πάει λέγοντας. Δημοκρατία.

Η φυσική επίθεση όμως στον χώρο της, η συκοφαντία, η προσπάθεια εξόντωσης, φυσικής ή οκονομικής και όλα αυτά τα όμορφα είναι απλή ωμή μισαλλοδοξία στον χειρότερο βαθμό της και κατα την γνώμη μου δεν έχει καμμία θέση σε μια πολιτισμένη κοινωνία.
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Δεν συντάσσομαι βέβαια με τις απόψεις της κυρίας Τσόκκου και των φίλων της. Αλλα είναι δικαίωμά τους να μην γουστάρουν τα ζώα και δικαίωμά τους να το εκφράζουν. Θα γίνει βεβαίως αντιπαθής και θα εισπράξει τα ανάλογα Γαλλικά, θα τα ανταποδώσει και πάει λέγοντας. Δημοκρατία.
Σε ανακοίνωση της η ξενοδοχειακή εταιρεία, "καταδικάζει το συμβάν και δηλώνει την συμπάθεια της για τα ζώα. Δηλώνει ότι επρόκειτο για ένα αδέσποτο-άρρωστο σκυλάκι και ότι η εντολή ήταν, να το πάνε σε αρμοδίους για περίθαλψη. Μέχρι να ανακοινωθεί δε το πόρισμα για την υπόθεση, έθεσε τους δύο υπαλλήλους σε διαθεσιμότητα".
Αυτά τα ενδιαφέροντα ανακοινώνει, τα οποία αφού διάβασα, σας μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη, για την ακρίβεια τους. Τα συμπεράσματα, δικά σας!
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Ναι, εαν μιλούσαμε για θέματα τέχνης γούστου και αισθητικής, ο όρος θα ήταν δόκιμος και εδώ. Συζητάμε όμως θέματα ηθικής, νομιμότητας και δικαιώματος του άλλου να έχει άλλα πρότυπα και προτεραιότητες απο τα δικά μας, στα πλαίσια των υφιστάμενων νόμων, χωρίς να υποφέρει γι αυτό καμμία επίπτωση, τουλάχιστον όχι σοβαρή.

Δεν συντάσσομαι βέβαια με τις απόψεις της κυρίας Τσόκκου και των φίλων της. Αλλα είναι δικαίωμά τους να μην γουστάρουν τα ζώα και δικαίωμά τους να το εκφράζουν. Θα γίνει βεβαίως αντιπαθής και θα εισπράξει τα ανάλογα Γαλλικά, θα τα ανταποδώσει και πάει λέγοντας. Δημοκρατία.

Η φυσική επίθεση όμως στον χώρο της, η συκοφαντία, η προσπάθεια εξόντωσης, φυσικής ή οκονομικής και όλα αυτά τα όμορφα είναι απλή ωμή μισαλλοδοξία στον χειρότερο βαθμό της και κατα την γνώμη μου δεν έχει καμμία θέση σε μια πολιτισμένη κοινωνία.
η αισθητικη που εχει σαν ανθρωπος ειναι βαρβαρη(αυτη ειναι η προσωπικη μου εκτιμηση),γιαυτο τον εβαλα τον ορο..

οσο για το πολιτισμενη κοινωνια.. αν δεν της αρεσει αυτη η κοινωνια που ζει,με αυτη την αισθητικη ας παρει ενα πλοιο και ας παει να παιξει στο ''Γαλαζια λιμνη νο3''.. απλα ειναι τα πραγματα.. αυτη η κοινωνια τετοια νταβατζιλικια δεν τα σηκωνει.. και θα υποστει τις συνεπειες.. τωρα το αν φταιει η οχι.. εγινε η δεν εγινε..
αν δεν εφταιγε, προσωπικη μου γνωμη, σε κατι.. θα ηταν η πρωτη που θα ετρεχε σε κτηνιατρους κτλ.. θα εδινε λεφτα απο εδω και απο εκει.. και θα ελεγε σε ολο τον κοσμο.. παιδια δεν εχω ιδεα.. λυπαμαι που εγινε στο χωρο μου απο υπαλληλους μου και θα υπηρχε μια εξιλεωση <<αορατη>. γιατι καμια ψυχη δεν εχει αλε ρετουρ σε αυτο τον πλανητη.. τουλαχιστον στην ιδια μορφη...και καθε θανατος φερνει ζωη..

εκει που λες δικαιωμα τους να το εκφραζουν(που δεν γουσταρουν τα ζωα).. διαφωνω.. τετοια εκφραση με βια/θανατο.. οχι δεν ειναι δικαιωμα τους.. αμα ειναι και ενας που δεν γουσταρει τους ανθρωπους να παει να την σκοτωσει επειδη θελει να <<εκφραστει>>

καθε κοινωνια εχει νομους,αορατους κτλ... ε αυτο που εκανε..ειναι βαρβαρο..η εχει καποιο προβλημα ψυχολογικο..
οταν εισαι σε ενα μετρο αν σηκωθεις να καθησει μια ηλικιωμενη ας πουμε, οσοι το βλεπουν λενε απο μεσα τους.. τι ανθρωπος,τι παιδεια,τι κουλτουρα,τι τροπους,τι ευγενεια.. <<αορατα>>
οταν κανεις το αντιθετο λενε τα <<σχετικα>> απο μεσα τους...
και αυτο αισθητικη ειναι.. και γενικα η αισθητικη ειναι παντου... ακομα και στον ιδιο τον αερα.. οταν εχει μποχα ο αερας... <<λαθος>> αισθητικη ειναι Πιου :D
α επισης και ολα στηζωη ειναι και τεχη και γουστο οπως ειπες ;) (y)
 


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Διαφωνώ κάθετα, φίλε ntoulis, κανείς κατα την γνώμη μου δεν χρειάζεται να αποδείξει πουθενά και σε καμμία περίπτωση οτι είναι αθώος. Αυτός είναι θεμελιώδης κανόνας της κοινωνίας που ζούμε, και όποιου δεν του αρέσει, όπως πολύ σωστά γράφεις, να πάει να παίξει σε άλλο έργο.
Πουθενά δεν είδα επίσημες κατηγορίες ή καταθέσεις οτι η συγκεκριμένη κυρία έκανε κάτι μεμπτό, έστω οτι παρέλειψε κάτι. Απ ότι καταλαβαίνω, και για το ζώο ενδιαφέρθηκε, και τα εξοδα πλήρωσε, και απέλυσε άμεσα τους υπεύθυνους. Ως όφειλε, βέβαια, δεν έκανε καμμια χάρη σε κανέναν.
Το οτι θεωρεί το έγκλημα που διεπράχθη στην επιχείρησή της ελάσσονος σημασίας σε σχέση με άλλα προβλήματα, είναι θέμα προσωπικών προτεραιοτήτων και είναι φυσικά δικαίωμά της να εκφράζει την άποψή της ελεύθερα.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Δεν ειναι λάθος αισθητική @ntoulis
υπαρχει απουσία αισθητικής, απουσία καλλιεργειας πνευματικής. Όπως ακριβώς και το σκοτάδι ειναι η απουσία φωτος! Ο οποιοσδηποτε στη θέση της θα ετρεχε να κάνει τα πάντα να διασωσει τη φήμη και το όνομα της επιχειρησης μεσουσης θερινης περιοδου. Η "κυρια" βιντεοσκοπουσε μόνο χαμογελώντας χλευαστικά....

Σημ. βγηκε και η ιατροδικαστική στη σωρο του σκύλου (σορρυ για τους μη κατεχοντες την αγγλική). Αιμορραγία στο κρανίο εξαιτίας σοβαρότατου τραυματισμου
08/07/2014
UPDATE
Autopsy: Billy
Billy’s body was presented today for autopsy. The autopsy was performed in the government mortuary of the Veterinary Services, Nicosia in the presence of the police, a private veterinarian who represented the Party for the Animals Cyprus (APC), and especially photos recorded by the Police.
The conclusion drawn from the autopsy is that the death of the unfortunate Billy came from a brain hemorrhage as a result of severe trauma to the skull base.
In addition, Billy sadly showed injuries almost over his entire body. A full report will be given in the official report of the Veterinary Services, which will be delivered under the order of the trial judge of the case.
Given the urgency and extremely high temperatures, Billy’s remains were transferred to Limassol, Paramytha (which translates as ‘fairytale’ village) where he was buried in a private area, privately, with much devotion and respect.
Have a blessed journey home, our beloved friend.
Let us become the example for our society, an example for future generation and perhaps we may be forgiven for what the little dog suffered at the hands of so-called humans in his short, sad life.
Billy was covered in simple, white Cyprus soil and covered by white Cyprus rocks.
ANIMAL PARTY CYPRUS
08/08/2014
 
  • Like
Reactions: ntoulis and Aslan


D

Deleted member 14614

Guest
Προφανώς κανένας δεν θα πειράξει το εν λόγω ανθρωπάριο, επειδή αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα (οικονομικά) κεφάλια στην Κύπρο. Για ποια δικαιοσύνη μιλάμε τώρα, ζούμε σε άλλον πλανήτη? Ευτυχώς που υπάρχει και αυτός ο "όχλος" και ταρακουνάει λίγο τα πράγματα. Ωραία τα πράγματα στην θεωρία με τους νόμους, κλπ. @Piou αλλά πρέπει να είμαστε λίγο πιο πραγματιστές (δεν διαφωνώ προφανώς στο τεκμήριο αθωότητας).
Όσον αφορά τα περί ενοχής, ας μην κρυβόμαστε. Στις διαμαρτυρίες που έγιναν, η εν λόγω διευθύντρια είχε βγάλει το κινητό και τραβούσε τους διαδηλωτές με την κάμερα. Τα σχόλιά της που ανέβασε ο/η Aslan είναι απολύτως ενδεικτικά ως προς το τι χαρακτήρα διαθέτει. Είναι αποδείξεις ενοχής? Όχι. Αλλά είναι μια χαρά αποδείξεις κουλτούρας, η οποία αξίζει δυσφήμιση.
 
Last edited by a moderator:


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.551
6.980
...την οποία "δυσφήμιση" δεν την αξίζει λόγω "εκδικητικότητας" που μάλλον αυτό βλέπει ο Piou. Αλλά επειδή πρέπει α) και ο καθένας που ενισχύει οικονομικά αυτό το μέρος να είναι ενήμερο για κάτι που ηθικά και κοινωνικά μπορεί να καταδικάζει (= εγώ σαν καταναλωτής δε γουστάρω να αφήσω τον οβολό μου σε μια επιχείρηση που θεωρεί ότι χάριν της δικής μου καλοπέρασης "πρέπει" και μπορει να απομακρύνει κατά τέτοιο τρόπο από δίπλα ΜΟΥ ένα ζωντανο, ή πιο απλά δε γουστάρω να αφήσω λεφτά στο δολοφόνο και ΘΕΛΩ να ξέρω αν αυτός που τα στάζω είναι δολοφόνος) και β) ελλείψει άλλης διαδικασίας , τότε η προσπάθεια για οικονομικό αποκλεισμό (κάτι σαν τοπικό εμπάργκο, το οποίο η βικιπαιδεία ας πούμε χαρακτηρίζει ειρηνικό μέσο πίεσης, εν προκειμένω πίεσης για να μην ξαναπροβούν σε τέτοια ενέργεια) είναι μια χαρά πολιτισμένο μέσο για να δείξει στον "θύτη" της συνέπειες των πράξεών του.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Σε ανακοίνωση της η ξενοδοχειακή εταιρεία, "καταδικάζει το συμβάν και δηλώνει την συμπάθεια της για τα ζώα. Δηλώνει ότι επρόκειτο για ένα αδέσποτο-άρρωστο σκυλάκι και ότι η εντολή ήταν, να το πάνε σε αρμοδίους για περίθαλψη. Μέχρι να ανακοινωθεί δε το πόρισμα για την υπόθεση, έθεσε τους δύο υπαλλήλους σε διαθεσιμότητα".
Αυτά τα ενδιαφέροντα ανακοινώνει, τα οποία αφού διάβασα, σας μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη, για την ακρίβεια τους. Τα συμπεράσματα, δικά σας!
Εμενα όλο αυτό μου δίνει την αίσθηση μιας προσπάθειας "στρογγυλέματος" μετά την δημοσιοποίηση του συμβάντος και τις αρνητικές διαστάσεις που έχει λάβει. Το βέβαιο είναι οτι δόθηκε εντολή να απομακρυνθεί ο σκύλος απο την περιοχή εισόδου του ξενοδοχείου διότι προφανώς αμαύρωνε το image του τρομάρα τους. Δε μπορώ επ ουδενί να δεχτώ ότι οι υπάλληλοι ήταν τόσο ανεγκέφαλοι ώστε να αποφασίσουν μόνοι τους να παρακούσουν τις εντολές της διευθυνσεως και να επιφυλάξουν τόσο τρομερό και απάνθρωπο θάνατο σε ενα σκυλο και μάλιστα στα μάτια των παρευρισκομένων . Στην καλύτερη (για την ίδια) περίπτωση η εντολη ήταν να απομακρυνθει ο σκύλος και στη χειρότερη (και πιο πιθανη) να τον θανατώσουν, όπως και έκαναν. Ευχομαι να τιμωρηθουν αυστηρά γι αυτη τους την ανεκδιήγητα τερατώδη πράξη.
 
  • Like
Reactions: Aslan and ntoulis


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf