ποιά Royal Canin για German Shepherd ;;;


giorgos76

Well-Known Member
27 Φεβρουαρίου 2011
91
7
Καλησπέρα,

για γερμανικο ποιμενικό κουτάβι 2 μηνών, ποιά τροφή να προτιμίσω...Την Royal Canin Maxi Junior ή την ROYAL CANIN German Shepherd Junior ??? Ποιές οι διαφορές μεταξύ των 2 ;;; Υπόψην ότι η πρώτη έρχεται κατά πολύ πιο φθηνή..

Ευχαριστώ
 




dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
Κατέβασε απο το website την ποσοστιαία σύσταση της καθεμιάς ώστε να είναι άμεσα συγκρίσιμες και συζήτα την επιλογή με τον εκτροφέα σου! Από κουβέντα που είχα με εκτροφέα Γερμανικού Ποιμενικού πρόσφατα μιας και είμαι σε φάση αναζήτησης, μου είχε πει ότι έχουν ιδιαίτερες ανάγκες ειδικά στην περίοδο ανάπτυξης και οτι η εκατοστιαία σύσταση της τροφής παίζει μεγάλο ρόλο....
 




vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Χωρίς κανένα ίχνος ειρωνείας θα σου πω πως η απάντηση είναι αυταπόδεικτη.
Μιλάς για προϊόντα της ίδιας εταιρίας η οποία έχει αποφασίσει να παράγει συγκεκριμένη τροφή για γερμανικό ποιμενικό.
Συνεπώς από την γκάμα αυτή σαφώς και η καλύτερη είναι αυτή που έχει δημιουργηθεί για κουτάβι γερμανικό ποιμενικό .
 


elenigeop

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2012
54
1
Παιδια εγω που πηρα και τις δυο και τις κοιταξα και της δυο στα συστατικα τους δεν ειχαν καμια διαφορα....Ουτε στην πραξη ουτε στα συστατικα...
 


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
RC German Shepherd Junior .
Εχουν διαφορα και στα συστατικα και νομιζω και στο μεγεθος.
Ειναι αυτονοητο οπως ειπε και ο βαγγελης οτι η σειρα για ΓΠ ειναι καλυτερη
 


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Χωρίς κανένα ίχνος ειρωνείας θα σου πω πως η απάντηση είναι αυταπόδεικτη.
Μιλάς για προϊόντα της ίδιας εταιρίας η οποία έχει αποφασίσει να παράγει συγκεκριμένη τροφή για γερμανικό ποιμενικό.
Συνεπώς από την γκάμα αυτή σαφώς και η καλύτερη είναι αυτή που έχει δημιουργηθεί για κουτάβι γερμανικό ποιμενικό .
Τα πράγματα δεν είναι πάντα τόσο απλά :) Για παράδειγμα σε 3-4 μπόξερ που γνωρίζω, η απλή royal canin "κάθεται" καλύτερα από ότι η royal canin boxer, συνεπώς ο ιδιοκτήτης πρέπει πάντα να δοκιμάζει ο ίδιος την τροφή και να μην ακολουθεί τυφλά συμβουλές είτε από το ίντερνετ, είτε από εκτροφείς είτε από οποιονδήποτε άλλο.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Εγώ πλέον το ξέρω καλά αυτό μετά από μερικές μικρές ταλαιπωρίες λόγο των super υπερτροφών τύπου κροκέτας.
Τώρα ποια μόνο BARF για να είμαστε 100% σίγουροι και ασφαλείς χωρίς πειράματα και δόκιμες .
Αν όπως λένε κάποια πράγματα τελικά κρίνονται εκ του αποτελέσματος , τότε για εμένα η οποία τροφή που βρίσκετε σε συσκευασία είναι απλά ημίμετρα.
Άλλωστε η απάντηση μου ήταν σαφέστατη , από τη στιγμή που κάποιος έχει καταλήξει να εμπιστευτεί μια εταιρία δεν έχει παρά να την εμπιστευτεί και στο διαχωρισμό των προϊόντων της .
Τώρα αν πάλι όπως πολύ σωστά λες η τροφή που απευθύνετε κατά αποκλειστικότητα σε μια φυλή δεν κάθεται , ενώ αντίθετα κάθεται η γενική τροφή .
Τότε το πρόβλημα είναι στην «αξιοπιστία της έρευνας» που έχει κάνει η κάθε εταιρία.
 
Last edited:


giorgos76

Well-Known Member
27 Φεβρουαρίου 2011
91
7
παιδιά καλησπέρα και καλό μήνα..

ποιός ο λόγος μια εταιρία όπως η RC να πουλάει 2 διαφορετικές τροφές για German Shepherd , από την στιγμή που και οι 2 έχουν ίδια συστατικά όπως μου λέτε...Τι κάνει την 1 ακριβότερη και την άλλη φθινότερη ;;;Και η maxi junior απευθύνετε σε γερμανικό ποιμενικό μιάς και έχει την φώτο του στην συσκευασία..
Έστειλα στην RC email να δώ τι θα μου απαντήσει..
 


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
Ειναι διαφορετικες.Η μαξι τζουνιορ ειναι για ολα τα σκυλια μεγαλου μεγεθους.
Η αλλη ειναι για ΓΠ.μην κοιτας την φωτο.Γιατι αν ηταν ετσι θα επρεπε οι τροφες να εχουν φωτο με ολες τις ρατσες και τα ημιαιμα στην συσκευασια.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Η διαφορά τους είναι στην σύνθεση των συστατικών τους και στην προτεραιότητα που δίνουν στο κάθε συστατικό!
Η μια ας πούμε είναι μια γενικευμένη ξηρά τροφή ενώ η άλλη είναι πιο εξειδικευμένη!

Royal Canin MAXI Adult:

COMPOSITION: maize, maize flour, dehydrated beef and pork protein*, animal fats, dehydrated poultry protein, dehydrated pork protein, hydrolysed animal proteins, minerals, beet pulp, maize gluten, fish oil, soya oil, yeasts, hydrolysed crustaceans (source of glucosamine), hydrolysed cartilage (source of chondroitin). ADDITIVES (per kg): Nutritional additives: Vitamin A: 16000 IU, Vitamin D3: 1000 IU, E1 (Iron): 52 mg, E2 (Iodine): 5.2 mg, E4 (Copper): 10 mg, E5 (Manganese): 67 mg, E6 (Zinc): 201 mg, E8 (Selenium): 0.1 mg - Preservatives - Antioxidants. ANALYTICAL CONSTITUENTS: Protein: 26% - Fat content: 17% - Crude ash: 6.7% - Crude fibres: 1.2% - Per kg: Omega 3 fatty acids: 7.5 g including EPA/DHA: 4 g. *L.I.P.: protein selected for its very high assimilation.

Royal Canin German Shepherd 24 Adult:

COMPOSITION: rice, dehydrated poultry meat, animal fats, vegetable protein isolate*, maize flour, vegetable fibres, hydrolysed animal proteins, minerals, beet pulp, soya oil, fish oil, copra oil, hydrolysed yeast (source of manno-oligo-saccharides), hydrolysed crustaceans (source of glucosamine), green tea and grape extracts (source of polyphenols), marigold extract (source of lutein), hydrolysed cartilage (source of chondroitin). ADDITIVES (per kg): Nutritional additives: Vitamin A: 24700 IU, Vitamin D3: 800 IU, E1 (Iron): 40 mg, E2 (Iodine): 2.8 mg, E4 (Copper): 12 mg, E5 (Manganese): 53 mg, E6 (Zinc): 200 mg, E8 (Selenium): 0.1 mg - Technological additives: Pentasodium triphosphate: 3 g - Preservatives - Antioxidants. ANALYTICAL CONSTITUENTS: Protein: 24% - Fat content: 19% - Crude ash: 7.5% - Crude fibres: 3.8%. *L.I.P.: protein selected for its very high assimilation.
 


giorgos76

Well-Known Member
27 Φεβρουαρίου 2011
91
7
κατάλαβα...η German Shepherd 24 είναι πιο premium..

αξίζει να δώσεις παραπάνω λεφτά (ώς προς το αποτέλεσμα) ή να προτιμίσω την maxi ;;; η διαφορά στην τιμή τους είναι 1.31 euro το κιλό
 
Last edited: