ποιες ειναι οι καλυτερες φιλοζωες χωρες;


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Καλησπερα. Θα ήθελα να ρωτήσω ποιες είναι οι πραγματικά φιλόζωες χωρες. Σε ποιες τα κατοικιδια μπαινουν σε ολα τα ΜΜΕ, σε εστιατορια, σε μαγαζια, σε ποιες μπορεις να νοικιασεις ευκολα σπιτι αν εχεις ζωο. Έψαξα λιγο στο διαδικτυο, αλλα θα προτιμουσα να μαθω αν οντως γνωριζετε καποια, αν εχετε φιλους, αν εχετε ζησει. Δεν ενδιαφερομαι για ταξιδι, αλλα για μονιμη μετακομιση, οποτε με ενδιαφερει η πραγματικη αντιμετωπιση της χωρας στα κατοικιδια.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εχω φίλους που επισκεύτηκαν την Πράγα και μου είπανε πως τα σκυλιά μπαίνουν παντού, μαγαζιά, ΜΜΜ, κλπ χωρίς πρόβλημα. Επίσης όταν πήγα Παρίσι είδα σκυλιά στο μετρό, μικρά, μεγάλα.

Εδώ που μένω υπάρχουν πολλά εστιατόρια που δέχονται σκυλιά, δυστυχώς σε ΜΜΜ μόνο μικρά σκυλιά και γάτες δέχονται σε κλουβιά μεταφοράς.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Και Σουηδία που είχα πάει πέρσι είχα δει σκύλους σε μετρό κλπ. Σε μια περίπτωση μάλιστα ήταν ροτ, χωρίς φίμωτρο, καθόταν ήσυχο-ήσυχο, και δεν υπήρχαν ούτες λοξές ματιές ούτε τίποτα. Εχμ, εκτός από το δικό μου καρφωμένο βλέμμα, μιας και δεν πίστευα αυτό που έβλεπα (y)
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Συμφωνώ με τον από πάνω κι επαυξάνω... Άσε που είναι τόσοι λίγοι οι δάσκαλοι με μεράκι, άμα είναι κι αυτοί να φεύγουν εξωτερικό, ζήτω που καήκαμε... Ποιος θα μορφωσει τα παιδιά μας, κυρία μου; Η Τιτίτσα του "μακρυά από τα αδέσποτα, θα σας κολλήσουν αρρώστιες" ή του "πες μου γρήγορα το μάθημα να πάμε παρακάτω";
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
Η κυκλοφορία των σκύλων με ΜΜΜ πάντως και η είσοδός τους στα μαγαζιά δεν είναι πάντα ενδεικτική της εύκολης ζωής με αυτούς. Επομένως σαν επισκέπτης μόνο δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα. Αν και έτσι υπέθετα κι εγώ, υπάρχουν μέρη που βλέπεις τους σκύλους παντού αλλά το να βρεις σπίτι που να δέχεται κατοικίδια είναι πιο δύσκολο από ότι είναι εδώ.

Άσε που τα τελευταία χρόνια έχω δει πολλές φορές στην Αθήνα σκύλους μόνο με λουρί σε μετρό, τραμ και προαστιακό και δεν έχει ανοιγοκλείσει βλέφαρο τριγύρω. Ούτε αυτό το λες βέβαια ενδεικτικό της κατάστασής μας γενικώς...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Κάποιες χώρες της Αφρικής...της Ασίας κτλ όπου εκεί άνθρωποι και ζώα συμβιώνουν καλύτερα μεταξύ τους και τα ζώα έχουν περισσότερο χώρο και σεβασμό...

:)
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Πολύ φιλόξενες χώρες από εμπειρία μου σε θέμα σκύλου ήταν η Βιέννη όπου ο σκύλος σε συνόδευε παντού κ Ιταλία. Στο Παρίσι που αναφέρθηκε επηρεάστηκα από ένα περιστατικό που μου συνέβη, με πεζό ν μου κλωτσάει το σκύλο, με αποτέλεσμα ν έχω άσχημη εικόνα
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
Στο Παρίσι που αναφέρθηκε επηρεάστηκα από ένα περιστατικό που μου συνέβη, με πεζό ν μου κλωτσάει το σκύλο, με αποτέλεσμα ν έχω άσχημη εικόνα
αν εχεις ορεξη, γραψε μας κατι παραπανω γι' αυτο το περιστατικο.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Κάποιες χώρες της Αφρικής...της Ασίας κτλ όπου εκεί άνθρωποι και ζώα συμβιώνουν καλύτερα μεταξύ τους και τα ζώα έχουν περισσότερο χώρο και σεβασμό...

:)
Ε...νταξ....Κρήτη μένει....βόρεια Αφρική πιάνει...
Αλλά δεν νομίζω οτι εννοεί τέτοιου είδους συμβίωση με τα ζωα
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
αν εχεις ορεξη, γραψε μας κατι παραπανω γι' αυτο το περιστατικο.
Ήμουν στο κέντρο γύρω από τ Σανς Ελιζέ. Ο τότε Πρωτεάκος δεμένος κ σ μικρή απόσταση από εμένα, απλά περπατούσαμε στο δρόμο κ χωρίς ν εμποδίζουμε πεζούς. Ένας ξαφνικά ήρθε μ φόρα κ τν κλώτσησε στο στομάχι, ούτε τν κατάλαβα κ σοκαρίστηκα πολύ. Του επιτέθηκαν οδηγοί ταξί (ήμουν κοντά σ πιάτσα) κ εγώ απλά έτρεξα προς τ συγχωρεμένο Πρωτεάκο, του φώναξα κάτι στα ελληνικά αν θυμάμαι καλά γιατί πάνε χρόνια.
 
  • Like
Reactions: spyv


kok

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2013
210
120
Ο κυνόφιλος δεν είναι απαραίτητα και φιλόζωος.Μήπως θα έπρεπε να αλλαχτεί ο τίτλος σε κυνοφιλικές χώρες;Έτσι κι αλλιώς,όλες οι απαντήσεις αφορούν σκυλιά.
 
  • Like
Reactions: Odinaki


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Εγω παλι νομιζω οτι παντου υπαρχουν τα κουλα.. πχ σε χωρα που πανε να νομιμοποιησουν την κτηνοβασια ουτε που να την εφτυνα ας επαιρνα 3.000 το μηνα. Και αυτα γινονται πιο πολυ στις βορειες "καλες" χωρες παρα εδω.. δεν ξερω.. ιταλια εμεινα 2 χρονια για δουλεια και πρακτικη κοντα βενετια δεν ειχα κανενα θεμα με τον σκυλο μου αλλα δεν ηταν μεγαλοσωμο.. σε φουρνους σουπερμαρκετ καφετεριες τρενα ημασταν ανετοι. Δυο σπιτια αλλαξα κ ουτε που με ρωτησαν λεπτομερειες και ολοι στον δρομο με εναν σκυλακο.. παρκα χαμος ηταν πολυ ωραια.. pordenone treviso mestre αυτα εκει κοντα στην βενετια..
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Ο κυνόφιλος δεν είναι απαραίτητα και φιλόζωος.Μήπως θα έπρεπε να αλλαχτεί ο τίτλος σε κυνοφιλικές χώρες;Έτσι κι αλλιώς,όλες οι απαντήσεις αφορούν σκυλιά.
Κατι τετοιο ηθελα να σχολιασω και εγω, αν μιλαμε για φιλοζωικες καταστασεις θα πρεπει μαζι με την κυνοφιλια να συζητηθουν πχ απαγορευσεις παραστεσεων με ζωα, τσιρκο, αρκουδιαριδες (παλαιοτερα εδω, μεχρι σημερα σε αλλες χωρες) ή προστασια ζωων υπο εξαφανιση κτλ κτλ
 
  • Like
Reactions: Odinaki




Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
http://ellinikahoaxes.gr/2016/06/16/anotato-dikastirio-kanadas-ktinovasia/


http://www.koutipandoras.gr/article/eidisi-sok-oikoi-anohis-gia-ktinovates-sti-germania

Κοιτα η αληθεια ειναι οτι δεν θελω καθολου να το ψαξω στο ιντερνετ περισσοτερο γιατι θα κανω εμετο γκουγκλαρα μονο για τις δυο χωρες που εχω ακουσει ποιος ξερει λοιπον αν ολα αυτα που ακουγονται ειναι αληθεια ή φημες (εγω ξερω οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια) ωστοσο τα περιστατικα αθωωσης των δικαστηριων τα λενε ολα.. ευχομαι το μεγαλυτερο ποσοστο τους λοιπον εστω να μην ισχυει..
 




Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Η πηγη σου ειναι τα ελληνικαhoaxes;;;
Οχι ρε παιδια απλα σας ειπα οτι το συγκεκριμενο δεν μπορω καν να το γκουκλαρω σαν θεμα δεν μπορω! Επισης πουθενα δεν ειπα οτι ααα εκει νομιμοποιηθηκε! επιτηδες ακριβως γιαυτο τον λογο! Ολοι τα εχουμε ακουσει αυτα φανταζομαι και δεν εκανα επιστημονικη ερευνα πανω σε αυτο! Αλλα προσπαθησα να πω οτι αν ηθελα εγω να μετακομισω πχ σε αλλη χωρα και ενα πολυ σημαντικο μου θεμα ηταν αυτο του θεματοθετη, θα προσπαθουσα να μη μεινω μονο στην πρωτη εικονα του τυπου αα δεν υπαρχουν αδεσποτα στον δρομο πχ! Οταν ειμαστε σιγουροι για κατι ή το εχουμε ερευνησει, φανταζομαι το λεμε κ με σιγουρια και δεν υπαρχει πουθενα αυτο στο μνμα μου!αν λοιπον διαβαζεται αλλιως τωρα το ξεκαθαρισα καλυτερα ισως! Τροφη για ερευνα-σκεψη ηθελα να δωσω οπως πολλοι απο εμας τπτ παραπανω.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Εχω ταξιδεψει Ιταλια, Ισπανια, Γαλλια αλλα μονο Ιταλια πετυχα σκυλι μεσα σε μετρο, οποτε ηθελα να δω τι γινεται κ αλλου.

Σκεφτομαι να φυγω με αποσπαση σε ελληνικο σχολειο του εξωτερικου, οποτε θα ξαναγυρισω σε 3 χρονακια. Θα δουμε αν θα με παρουν, απλα θα ηθελα να ξερω ποιες χωρες να δηλωσω με γνωμονα τον σκυλο.

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις. Πηρα μια καλη εικονα. :)
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Σαν την ελλαδιτσα μας δεν έχει. Παρόλα τα στραβά και τα ανάποδα της.
Που να αφήνεις τα υπέροχα Χανιά και να ξενιτευεσαι.....
Μείνε εδω. :)
Ναι, λες κ τα λεμε συχνα. Εγω φταιω, το ξερω! Θα επανορθωσω, που θα παει! :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3