ποιοτικη-οικονομικη τροφή για μεγαλόσωμα κοπριτάκια?


rea_ zor

Member
10 Αυγούστου 2016
22
2
46
καλημέρα σε όλους.
έχω ένα δίχρονο ημίαιμο ελλ. ποιμενικό. περίπου 40 κιλα.
τον ταίζω με τα πάντα..ξηρα τροφη, κονσέρβες και μαγειρευτό. ζωή να χει είναι πολύ βολικός και τρώει τα πάντα.
τον τελευταίο καιρο όμως δεν του κάνουν καλό οι κονσέρβες και η ξηρα τροφή που του έπαιρνα και ήταν αρκετά οικονομική και συστημένη από γείτονες που έδιναν στα δικά τους σκυλάκια. τα κοπρανα του δεν είναι σφιχτά ..οπως με τα μαγειρευτα.

πρέπει να αντικαταστήσω την ξηρά τροφή του με κάτι ποιοτικότερο. αλλα το οικονομικο παίζει σοβαρό ρόλο στην εξίσωση. Δεν εμπιστεύομαι γιατρους και πετσοπάδες..και προτιμώ να πάρω συμβουλές απο εσάς.
ποια ξηρά τροφή θα με συμβουλευατε να χρησιμοποιήσω που να ειναι οικονομική και ποιοτικη?
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Τι τροφή εδινες? Πόσα περίπου έχεις στο μυαλό σου ότι μπορείς να διαθέσεις?
 


rea_ zor

Member
10 Αυγούστου 2016
22
2
46
μάρκα μεκαψες στο περίπου. δεν την εχω ξαναδει ουτε σε πετσοπ ουτε σε σουπερ μαρκετ. είναι ενα μαγαζάκι κοντα στο εξοχικό μου που απο εκεί ψωνιζουν και οι γειτονες για τα σκυλάκια τους και ηταν γυρω στο 1.50ε το κιλό. τιμη σουπερ για τα δεδομένα μου. τον πρώτο καιρό δεν είχα θέματα με τα κόπρανα του και του αρεσε πολυ.
τωρα τι ποσο μπορω να διαθεσω ειναι ενα μεγάλο θέμα, γιατί μιλάμε για την υγεία του, αλλα σίγουρα θα με δυσκόλευε ποοολυ να δινω 100ε το μηνα για την τροφή του...
 


baby_taz

Member
27 Ιουνίου 2016
16
8
26
δεν χρειαζεται να δινεις 100 ευρω το μηνα για το φαγητο του σκυλου. υπαρχουν πολλες ποιοτικες που θα σου βγαινουν στα 40-50...αρκει να δεις ποιες μπορεις να βρεις εκει που μενεις
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Belcando, Sam's field είναι κάποιες καλές οικονομικές τροφές που έχουμε δοκιμάσει και μας έχουν κάτσει καλα... Μπορείς να κάνεις αναζήτηση μέσα στο φόρουμ υπάρχουν αρκετά και αναλυτικά θέματα που μπορείς να διαβάσεις για τροφές...
 






rea_ zor

Member
10 Αυγούστου 2016
22
2
46
Αν αλλάζεις τροφή κάθε τρεις και λίγο, από μαγειρευτό σε ξηρά και σε κονσέρβα, δεν είναι παράλογο να τον πάει τσιρλιπιπι
δεν τον πάει τσιρλιπιπι, δεν εχουμε διαροιες. γενικα το τριχομα λαμπερο, φουλ ενεργεια, κανονική όρεξη ..γενικά ολα καλα. αλλα τα κοπρανά του δεν ειναι σφιχτα οταν του δινω ξηρα τροφη. στα μαγειρευτα είμαστε οκ.
 


tzini

Member
4 Αυγούστου 2015
20
30
48
Naturea εχω δώσει και είμαι ευχαριστημένη. Για την opti life εχω ακούσει καλά λόγια αλλά δεν εχω χρησιμοποιησει. Παντως βάλε και τα γραμμάρια που τρωει ο σκύλος από την κάθε τροφη στην εξίσωση γιατι πολλές φορές μια 'φτηνότερη' τροφη σου βγαίνει τελικά 'ακριβότερη' . Σημασία έχει στην ουσία πόσα γευματα σου βγαζει...
 




mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Τι ακριβως κανείς? Δίνεις μία μέρα μαγειρευτά την άλλη ξηρά? Τα ανακατεύει και δίνεις κάθε μέρα και από τα δύο? Κι όταν λες μαγειρευτά τι εννοεί?
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Γυρω στο 50αρικο (αναλογως απο που θα τις βρεις) ειναι οι Equilibrio κ Josera,value for money (για μενα παντα)
εαν θες να πας ακομη πιο χαμηλα (στα δεδομενα τα προηγουμενα πχ) κοταξε τις alleva (εχουν φθηνους κ ακριβους κωδικους)
τωρα στο καθε σκυλι αλλιως καθεται...
οσον αφορα τις εναλλαγες,εαν εξαρχης εχει μαθει το στομαχι του σκυλιου ετσι,δεν παθαινει τιποτα
ΑΚΡΙΒΩΣ για να μην παθαινει τιποτα εμαθα την Ηρα απτην αρχη να τρωει τα παντα
οπως κ κανει
τα κακα πουναι μαλακα μπορει να μην οφειλεται αποκλειστικα στην τροφη,ναχουμε κ αυτο κατα νου
 


rea_ zor

Member
10 Αυγούστου 2016
22
2
46
Τι ακριβως κανείς? Δίνεις μία μέρα μαγειρευτά την άλλη ξηρά? Τα ανακατεύει και δίνεις κάθε μέρα και από τα δύο? Κι όταν λες μαγειρευτά τι εννοεί?
οχι τα μαγειρευτα δεν ηταν τοσο συχνα παλιοτερα, 2 φορες την εβδομαδα.
αποταν παρατηρησα την διαφορα στα κοπρανακια του, τα εκανα πιο συχνα σχεδον καθημερινα. κοτοπουλάκι με ρυζι και λιωμενο καροτακι μεσα, κτλ κτλ αλλα του δινω κ ξηρα τροφη για να μην ξεμαθαινει, μεχρι να βρω καποια καλυτερη τροφη ανα 2-3 μερες αναλογα. Κονσερβα αν δεν προλαβαινω να του μαγειρεψω πολυ σπάνια.
 


rea_ zor

Member
10 Αυγούστου 2016
22
2
46
Γυρω στο 50αρικο (αναλογως απο που θα τις βρεις) ειναι οι Equilibrio κ Josera,value for money (για μενα παντα)
εαν θες να πας ακομη πιο χαμηλα (στα δεδομενα τα προηγουμενα πχ) κοταξε τις alleva (εχουν φθηνους κ ακριβους κωδικους)
τωρα στο καθε σκυλι αλλιως καθεται...
οσον αφορα τις εναλλαγες,εαν εξαρχης εχει μαθει το στομαχι του σκυλιου ετσι,δεν παθαινει τιποτα
ΑΚΡΙΒΩΣ για να μην παθαινει τιποτα εμαθα την Ηρα απτην αρχη να τρωει τα παντα
οπως κ κανει
τα κακα πουναι μαλακα μπορει να μην οφειλεται αποκλειστικα στην τροφη,ναχουμε κ αυτο κατα νου
ο γιατρος ειπε να αλλαξω πρωτα την τροφη και βλέπουμε. μου εδωσε φυσικα τις προτασεις του αλλα δεν ειναι για το πορτοφολι μας.
σευχαριστω ..ναι καπου στο 50κο ειναι καλα.. και αφου το λέει η Ηρα... αξιζει να το κοιταξω χαχαχα
 


baby_taz

Member
27 Ιουνίου 2016
16
8
26
ψαξε για sam's field, brit care, albian, arden grange, profine, farmina, N&D και barking heads (ισως λιγο πιο ακριβες), και αλλες πανομοιοτυπες που δεν μου ερχονται αυτη τη στιγμη
 
  • Like
Reactions: Orilis and rea_ zor






ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
willowy especial menu

premium
20 kgr τιμη απο 25 εως 30 ευρω ,,, πολυ καλη οικονομικη λυση για μεγαλωσωμα σκυλια ,,,,
Σύνθεση:

Σιτηρά, κρέατα και υποπροϊόντα ζωικής προέλευσης (Πουλερικά τουλάχιστον 10%), φυτικά έλαια και ζωικά λίπη, μεταλλικά ιχνοστοιχεία.,

Αναλυτικά συστατικά:
Ακατέργαστη πρωτεΐνη: 24%

Ακατέργαστα έλαια και λίπη:10%

Κυτταρίνη: 3,9%

Τέφρα: 7,9%

Υγρασία: 10%

Ασβέστιο 1,5%

Φώσφορος: 1,2%

Πρόσθετα:
Βιταμίνες, προβιταμίνες και ουσίες χημικά καθορισμένες για ανάλογο αποτέλεσμα (ανα kg):
Βιταμίνη Α (Ε672): 15000 U.I.

Βιταμίνη D-3 (Ε671): 1500 U.I.

Βιταμίνη E (α-τοκοφερόλη): 80mg.

Ιχνοστοιχεία ή ενώσεις ιχνοστοιχείων:
E4 Χαλκός: 15mg/kg

Πώς να χρησιμοποιήσετε:
Πρέπει να χορηγείται στεγνό. Οι ημερήσιες ποσότητες είναι κατά προσέγγιση αυτέ που αναγράφονται στη συσκευασία.
Οι ποσότητς τροφής που πρέπει να χορηγούνταθ εξαρτώνται απο τη δραστηριότητα, τη ράτσα, και τις καιρικές συθήκες. Τοποθετήστε την τροφή σε καθαρό σκεύος, μια ή δύο φορές την ημέρα, φροντίζοντας να τηρείτε ένα σταθερό ωράριο και να παρέχετε πάντα καθαρό και φρέσκο νερό στη διάθεση του κατοικιδίου.

Σταθερότητα κατα την αποθήκευση:
12 μήνες αφού διατηρείται στην αρχική συσκευασία και υπό συνθήκες χωρίς υγρασία ή υπερβολική θερμότητα. Χρήση κατα προτίμηση πρίν από την ημερομηνία λήξης που αναγράφεται στη συσκευασία.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3