πολυκεντρικό λέμφωμα...




Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Και για να συμπληρώσω το προηγούμενο σχόλιό μου:

Πάλι σε επίπεδο "μέσων όρων" και "στατιστικών" 1 στα 4 σκυλιά έχει πιθανότητα να ζήσει περισσότερο από 2 χρόνια μετά την έναρξη της θεραπείας (NCCF - National Canine Cancer Foundation)
Αυτή είναι μια πιο ευχάριστη πιθανότητα από τις προαναφερθείσες - επαναλαμβάνω όμως ότι όλα αυτά είναι στατιστικές και κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή.

Μην απελπίζεστε λοιπόν.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
μακαρι να αποτελέσει την εξαίρεση και να σας συντροφευει για πολλά χρόνια ακόμα παιδιά.
σε τετοιες περιπτώσεις που αρρωσταίνουν σκυλιά του φόρουμ δεν ξερω τι να γράψω...
 
  • Like
Reactions: TARA


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Μπορεί το μέλος @ntoulis να μπορέσει να βοηθήσει σε αυτό συνδυάζοντας στοιχεία απο το νετ με δικές του γνώσεις.

Εύχομαι να παραμείνει δυνατό το όμορφο αγόρι και να σπάσει όλα τα προγνωστικά.
εστειλα ηδη ενα τεραστιο π.μ στην ταρα :)
 
  • Like
Reactions: Serge




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Σας ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον σας…..:)
Δυστυχώς ή ευτυχώς είναι πολλοί οι άνθρωποι που δεν γνωρίζουν ότι ο λεμφικός καρκίνος είναι ένας από τους πιο συχνούς καρκίνους στους σκύλους και ένας με τους υψηλότερους δείκτες θνησιμότητας…

Το θέμα λοιπόν ανοίχτηκε με σκοπό την ενημέρωση για την πάθηση από την πλευρά του ιδιοκτήτη, αυτού δηλ. που εντοπίζει τα πρώτα συμπτώματα, που μαθαίνει για την ασθένεια, που ζει την θεραπεία και τις παρενέργειές της…
Προσωπικά αφού αντιμετώπισα το πρόβλημα, έμαθα για τον μηχανισμό λειτουργίας της αρρώστιας και ενημερώθηκα από τον ιατρό μου. Από κει και πέρα ότι βρήκα στο νετ δεν είναι κάτι σημαντικό, μπορεί πολύ εύκολα να αναζητηθεί από τον οποιονδήποτε και γι’ αυτό δεν θεώρησα σκόπιμο να το βάλω εδώ…
Αν βέβαια κάποιος γνωρίζει κάποιο αξιόλογο επιστημονικό άρθρο που αφορά το λέμφωμα στον σκύλο, που να μπορεί να δημοσιευτεί στο φόρουμ ώστε να προσφέρει επιπλέον γνώσεις σε όσους ενδιαφέρονται, μακάρι να το κάνει.. Το νήμα είναι ανοιχτό……

Σε σχέση με το προσδόκιμο ζωής, συμφωνώ απόλυτα ότι είναι κάτι σχετικό και βασίζεται σε στατιστικές και μέσους όρους…..Παρόλα αυτά παραμένει ένας χρήσιμος δείκτης που οφείλουμε να το παίρνουμε υπ΄όψη μας και η όποια αναφορά μου σε αυτόν ήταν περισσότερο για λόγους ενημέρωσης μιας και σχετίζεται με την θεραπεία που επιλέχτηκε.

Όσον αφορά το θέμα της θεραπείας του Αλομπάρ, νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο ότι δεν τίθεται θέμα να διακοπεί….Γνωρίζω καλά τις συνέπειες και τις παρενέργειες όμως γνωρίζω επίσης πολύ καλά ότι εάν δεν είχαμε προχωρήσει στην χημειοθεραπεία, ο Αλομπάρ δυστυχώς δεν θα ήταν πια μαζί μας…
 




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ




o Αλομπάρ 2 μέρες μετά την 4η χημειοθεραπεία....
ξυρίσαμε και το άλλο ποδαράκι γιατί η φλέβα δεν λειτουργούσε καλά...
οι εξετάσεις είναι ικανοποιητικές αλλά η κλινική του εικόνα δεν είναι πολύ καλή...οι λεμφαδένες έχουν πρησθεί ξανά....:(

κατά τα άλλα, τρώμε, πάμε βόλτες, παίζουμε και χαϊδευόμαστε άαααπειρες ώρες....:love:

την παρασκευή που μας έρχεται θα γίνει και η τελευταία θεραπεία.....
συνεχίζουμε να είμαστε αισιόδοξοι....:)
 






Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Στα προβλήματα αυτού του είδους ο αγώνας είναι συνεχής και η ψυχολογία ένα ατελείωτο roller coaster.

Εύχομαι η εξέλιξη να είναι αυτή που όλοι μας επιθυμούμε!
 
  • Like
Reactions: TARA


CathyB

Active Member
14 Μαϊου 2014
43
59
Περαστικά εύχομαι και όλα να πάνε καλά. Που θα πάνε και είμαι σίγουρη! :D
 
  • Like
Reactions: TARA




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Πάμε γερά!!! Μου φαίνεται ότι ο Αλομπάρ είναι πολεμιστής!
Σας εύχομαι καλό κουράγιο, Μαργαρίτα...:)
 
  • Like
Reactions: TARA


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ελπίζω ο κόπος σας και κόπος του να ανταμειφθεί!!!
Μακάρι σύντομα να ακούσετε καλά νέα από τους γιατρούς!
Το ότι η κλινική του εικόνα είναι καλή είναι πολύ ενθαρρυντικό!!!
 
  • Like
Reactions: TARA












Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf