που λερώνει ο (ενήλικος) σκύλος σας?


druna

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
125
107
46
και με το λερώνει εννοώ που κάνει πιπι? Γιατί για τα κακά υπάρχει το σακουλάκι και ολα οκ. Η ερώτησή μου είναι που του επιτρέπετε να κάνει πιπι, και κυρίως τα αρσενικά που πάνε σαν ακροβάτες στην μισή βόλτα με το ένα πόδι πάνω!!!
Για να γίνω πιο αναλυτική. Θεωρητικά θέλω και προσπαθώ να λερώνει σε χώμα. Του επιτρέπω να σηκώσει πόδι σε δέντρο, σε κάνα εγκαταλελειμμένο κτίριο μπροστά που έχουν φυτρώσει χορτάρια, σε παρτέρια. Μπροστά σε μαγαζιά, εισόδους πολυκατοικιών έχω το νου μου να τον προλάβω πριν σηκώσει πόδι.
Φυσικά, έτσι όπως σηκώνει πόδι και σημαδεύει το δεντράκι πολλές φορές βρίσκει στόχο το πεζοδρόμιο. Η σε πλατεία πάει κοντά στο γκαζον αλλά τελικά λερώνει το μονοπάτι. Σε τέτοιες περιπτώσεις έχω εισπράξει θανατηφόρα βλέμματα και σχόλια.
Να σημειώσω οτι ζω σε μια πολύ με ελάχιστο πράσινο, είμαστε και στο κέντρο, οπότε κάνω οτι καλύτερο μπορώ, αλλά στη διαδρομή μέχρι το πάρκο, κάποια στιγμή κάπου θα τα κάνει το ζωντανό.
Εσείς με τα δικά σας τι κάνετε?
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Τον αφήνω να κατουράει σε δέντρα, χορτάρια, τοίχους από ακατοίκητα σπίτια, εφόσον υπάρχει έστω και ένα μικρό δείγμα από πρασινάδα, σε κάδους απορριμάτων και σε κορμούς/στύλους.
Προσέχω να μη κατουράει σε τοίχους και αυλόπορτες σπιτιών και σε ρόδες αυτοκινήτων.
Γενικά, στο κατούρημα δεν έχω εισπράξει σχεδόν καμία φορά θανατηφόρα βλέμματα. (Αλλά, αν εισπράξω, θα ανοίξω το στόμα μου και αλίμονο σε όποιον κοίταξε).
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Σε δέντρα όταν είμαστε στο πεζοδρόμιο, σε παρτέρια και σε χώμα. Προσπαθώ να μη μου ξεφύγει και σηκώσει πόδι σε οτιδήποτε άλλο, ωστόσο κάποιες φορές δεν τον έχω προλάβει. Συνήθως έχω μαζί μου νερό ώστε να ξεπλύνω όσο γίνεται τα ατυχήματα.
Μου κάνουν ενίοτε παρατήρηση για το παρτέρι, και λαμβάνουν απάντηση αναλόγη του αν έχω πιει καφέ, αν είναι ο Ερμής ανάδρομος κλπ
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Εκτός από εισόδους κ πόρτες τν αφήνω ν κατούρα παντού. Πρέπει ν ανησυχώ μη λερώσει τ πεζοδρόμιο ή τ ρόδα του πεντακάθαρου αμαξιού;
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Για τη ροδα του αμαξιού απο τη στιγμη που ειναι ιδιωτικό θελει προσοχη η αληθεια ειναι...

Το πεζοδρόμιο ειναι δημοσιο...
 
  • Like
Reactions: ioanna a


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Χωρις να ειχα ποτε σκυλο,αποψη μου ειναι πως τουλαχιστον οι ιδιοκτητες καλο θα ηταν να ειναι περισσοτερο προσεκτικοι με τετοια θεματα.Σε μια χωρα που υπαρχουν εκατονταδες χιλιαδες αδεσποτα γιατι να επιβαρυνουμε την κατασταση και εμεις (βαζω και τον μελλοντικο εαυτο μου μεσα) ; Ακομα και αν τα κανει καπου ενδεχομενως που δεν επρεπε,εγω θα εριχνα λιγο νερο με ενα μπουκαλακι,μπορει να μην κανει τιποτα αλλα τουλαχιστον καποιος μπορει να το εκτιμησει (λεμε τωρα).
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
εαν τον αφησω, παντου...δυστυχως ετσι ειναι ολα τα αγορακια...παρα ταυτα οπως λεει και ο @Beyond Wonderland δεν μας φταει σε τιποτα η περιουσια του αλλου για να την βρωμιζουμε...προσωπικα , σε αυτοκινητα,πλην εγκαταλελλειμενων, και πορτες,εισοδους σπιτιων, δεν τον αφηνω ποτε...
 
  • Like
Reactions: Orilis and Lavernne


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Το αυτοκίνητο, ο τοίχος, η εξώπορτα κλπ είναι ιδιωτικοί χώροι στους οποίους εγώ και ο σκύλος μου δεν έχουμε κανένα δικαίωμα - εκτός αν μιλάμε για το αυτοκίνητό μου, την πόρτα μου κλπ.
Όσον αφορά στο πεζοδρόμιο, είναι μεν δημόσιος χώρος, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι οφείλω να τον λερώσω, αντιθέτως προσπαθώ να τον διατηρήσω καθαρό όπως έχω την απαίτηση να κάνουν και οι υπόλοιποι.
Αφήνω το σκύλο να κατουρήσει στο χώμα γιατί είναι η μικρότερη δυνατή ενόχληση και συγκρατεί τα λιγότερα ίχνη, σε σχέση ας πούμε με το δρόμο. Θεωρώ λάθος τη λογική "εδώ ο άνθρωπος ξέρασε/κατούρησε/έσπασε ένα ποτήρι πάνω στο πεζοδρόμιο, το σκυλάκι σας πείραξε;"
 


druna

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
125
107
46
Το θεμα ειναι που θεωρουμε οτι δεν πρεπει; και έπειτα, πρεπει καθε βολτα με το σκυλο να κουβαλας μαζι σου νερο; εγω που τον βγαζω συνηθως η για τρεξιμο, οποτε δεν κουβαλαω τιποτα, η μαζι μας για καφε κτλ. Το βρισκω λιγο ηπερβολη να κουβαλαω νερο για πλύσιμο πεζοδρομιου.
 
  • Like
Reactions: Orilis and ioanna a


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Να πώ τον καημό μου; Ειναι ενας πορτοκαλής αδεσποτος γατούλης που -στο πατρικό μου-σκαρφαλώνει στη βεράντα και τα κάνει ακριβώς μπροστά στα παραθυρα. Το σπίτι του ανήκει πλέον:cry:
 


druna

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
125
107
46
Να πώ τον καημό μου; Ειναι ενας πορτοκαλής αδεσποτος γατούλης που -στο πατρικό μου-σκαρφαλώνει στη βεράντα και τα κάνει ακριβώς μπροστά στα παραθυρα. Το σπίτι του ανήκει πλέον:cry:
Να τον βαλετε μεσα! Να γινει δεσποζωμενος!
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Το θεμα ειναι που θεωρουμε οτι δεν πρεπει; και έπειτα, πρεπει καθε βολτα με το σκυλο να κουβαλας μαζι σου νερο; εγω που τον βγαζω συνηθως η για τρεξιμο, οποτε δεν κουβαλαω τιποτα, η μαζι μας για καφε κτλ. Το βρισκω λιγο ηπερβολη να κουβαλαω νερο για πλύσιμο πεζοδρομιου.
Τι θεωρεί ο καθένας επιτρεπτό εντάσσεται κάπως στη γενικότερη εικόνα του πως αντιλαμβάνεται καθένας την ενόχληση, την ελευθερία του κλπ. Αν ρωτήσουμε τους πρωταγωνιστές των "απρόοπτων στη βόλτα" θεωρούν επιτρεπτό οι σκύλοι να κατουροχέζουν σε άλλο γαλαξία. Εγώ θεωρώ επιτρεπτό ό,τι μου δίνει πάτημα να πω "δε σας ενοχλώ, μη με ενοχλείτε γιατί θα σας πάρει ο διάολος". Ένας τρίτος θεωρεί επιτρεπτό κάτι άλλο. Υποθέτω ότι οι νόμοι περί μαζέματος ακαθαρσιών δεν υπονοούν να πλένουμε τα πεζοδρόμια - αν το βρίσκεις υπερβολικό, μην το κάνεις.


Να πώ τον καημό μου; Ειναι ενας πορτοκαλής αδεσποτος γατούλης που -στο πατρικό μου-σκαρφαλώνει στη βεράντα και τα κάνει ακριβώς μπροστά στα παραθυρα. Το σπίτι του ανήκει πλέον:cry:
Πορτοκαλής γάτος; Εν δυνάμει ολοδικός σου Garfield;; Βάλτον γρήγορα μέσα!
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Προσωπικά ειμαι της άποψης ότι εφόσον θες να είσαι σωστός σε όλα σου ως σκυλοιδιοκτητης, πρεπει ταυτόχρονα να μην δίνεις και τα δικαιωματα να σε σχολιάσει κανένας.
Καλά νευριαζουμε με τον κάθε παλαβό που μας την "μπαινει" δίχως λίγο για τον σκυλο μας, όμως έχουμε και εμείς την υποχρέωση να αντιμετωπίζουμε καταστάσεις με συνέπεια. Δικαιώματα και υποχρεώσεις που λέμε...

Και εγώ στο παρελθόν δεν έπαιρνα ποτέ μου νερό. Έλεγα "Σιγά για μερικά τσισα μην κουβαλάω μπουκαλάκι"..Όμως είδα και εγώ κάτι βλέμματα και άκουσα κάτι μουρμουρητα φανερής ενοχλησης, οπότε ειπα να ξεπλενω λίγο τα τσισα του μπροστά από μαγαζια, εισόδους σπιτιών κτλ. Ασχέτως με το αν σου φαίνεται υπερβολικό ή όχι, είναι του άλλου περιουσία και τα ιδιωτικά αντικείμενα του καθενός δεν μπορούμε να τα παραβιάζουμε.
Όποτε μπορώ τον συγκρατω να μην κατουρησει ροδες κτλ. αλλα αν δεν προλάβω εχω το νερό για back up.

Όποτε την λέω ελευθερα σε όποιον με ενοχλήσει χωρίς να έχει αποδεκτό επιχείρημα για να αντικρούσει τα λόγια μου αφού εγώ τηρώ τους κανόνες :D
 
Last edited:


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Mόνο χόρτα και χώμα!Πουθενά αλλού!
Και πάλι στην βόλτα της γειτονιάς δεν τον αφήνω να κατουρήσει εκεί που έχει κατουρήσει τις προηγούμενες φορές γιατί κιτρινίζουν πιο εύκολα!

Πρέπει ν ανησυχώ μη λερώσει τ πεζοδρόμιο ή τ ρόδα του πεντακάθαρου αμαξιού;
Θες να έρθεις στο μοτοφόρουμ που είμαι να δεις χριστοπαναγίες που ρίχνουμε για απαράδεκτους ιδιοκτήτες που υπάρχουν και αφήνουν τα ζώα να κατουράν σε ρόδας μοτοσυκλετών και αυτοκινήτων?:)
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Θες να έρθεις στο μοτοφόρουμ που είμαι να δεις χριστοπαναγίες που ρίχνουμε για απαράδεκτους ιδιοκτήτες που υπάρχουν και αφήνουν τα ζώα να κατουράν σε ρόδας μοτοσυκλετών και αυτοκινήτων?:)
Χαχαχαχχαχα:LOL::ROFLMAO::ROFLMAO:

Καλά λέμε εμείς στην απεξω εδώ τα δικά μας αλλά για να ερχόταν κανένα αδέσποτο ή δεσποζωμενο να σηκώσει πόδι στο νέο αμαξάκι των 20 χιλιαρικων και θα σού λεγα εγώ πως θα έδιναν και θα έπαιρναν τα "κοπροσκυλο" , "μπασταρδοσκυλο" κλπ. :D:p
 




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Το πεζοδρόμιο ειναι δημοσιο...
(n)(n)
So what?

Εκτός από εισόδους κ πόρτες τν αφήνω ν κατούρα παντού. Πρέπει ν ανησυχώ μη λερώσει τ πεζοδρόμιο ή τ ρόδα του πεντακάθαρου αμαξιού;
(n)(n)(n)
Ναι,γιατί:
  1. Αν δεν δείχνεις σεβασμό στον δημόσιο χώρο (πεζοδρόμιο) θα δώσεις δικαίωμα για αρνητικά σχόλια, θα έχουν και δίκιο και μετά τα ακούμε όλοι μας
  2. Αν είμαι ο ιδιοκτήτης του πεντακαθάρου αυτοκινήτου και το δω, καλύτερα να μην αναφέρω το τι θα γίνει. Εξάλλου μιλάμε για ιδιωτική περιουσία.
  3. Δεν κάνω ότι δεν θέλω να μου κάνουν. Δε νομίζω να σου αρέσει να βγαίνεις από την πολυκατοικία σου και να πατάς σε μία ημιξεραμένη κίτρινη λιμνούλα που βρωμάει...
  4. Η σωστή νοοτροπία σε κάθε θέμα που αφορά την συμβίωση μας σε κοινόχρηστους χώρους είναι μία βάση για να βελτιωθεί γενικότερα η κοινωνία μας (λέμε τώρα...). Δες το πεζοδρόμιο σαν το σαλόνι του σπιτιού σου, όχι ως μία απέραντη χωματερή. Θα άφηνες τον σκύλο σου να κατουρήσει στο παρκέ ή στο πλακάκι σου; αντίστοιχα, θα άδειαζες τα αποτσίγαρα σου στο μπαλκόνι σου πχ; αν λογαριάζαμε όλοι το δημόσιο ως ιδιωτικό, πολλά πράγματα θα ήταν καλύτερα σε αυτήν την χώρα.
Χωρις να ειχα ποτε σκυλο,αποψη μου είναι. ......
:eek:o_O
Εκτός από το ότι σου επιτρέπεται να είσαι μέλος του dogforum, ενώ δεν είχες ποτέ σκύλο, έχεις και άποψη; και την εκφράζεις κιόλας;;;:p
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
(n)(n)
So what?/QUOTE]

Πρακτικά δεν εχει διαφορά...πρεπει να προσεχουμε σε αυτο συμφωνουμε....νομικά ομως εχει...για το να λερωνει στο πεζοδρόμιο ο σκυλος με τσισα ο ο νομος δεν λεει κατι ευτυχως η δυστυχως.. (δυστυχως)
Η ιδιωτική περιουσια ομως προστατευεται...ειναι διαφορετικό για μενα μα σου ξεφύγει κ να αγα κανει στο πεζοδρομιο μια φορα κ διαφορετικης βαρυτητας το να λερωσει αυτοκινητο...
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Ο σκύλος ή η γάτα κατουρά όχι από δόλο. Είναι η ανάγκη ή κάτι που τν τράβηξε, ο γραπτός διάλογος είναι άμορφος κ συγχέει. Είμαι υπέρ του ν προσέχουμε σ μια κοινωνία που η αντιμετώπιση προς τους τετράποδους φίλους μας είναι χείριστη, έχω όμως στο μυαλό ότι θ συμβεί μιλώ για ρόδα ή κολόνα. Να γίνουν ουροτήρια σκύλων στους δρόμους, αν θέλει ν κατουρήσει κ περπατάμε ν τν πηγαίνω εκεί ή ν κυκλοφορούν μ μπεμπιλίνο. Τ φαντάζεστε χαχαχαχα
 


druna

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
125
107
46
Οτι δεν λερώνουμε μπροστά στη πόρτα του άλλου νομίζω συμφωνούμε όλοι. Οσο για τα αυτοκίνητα συμφωνώ, δεν τα λερώνουμε, με εξαίρεση οσα ειναι παρκαρισμένα σε πεζοδρόμο και εμποδίζουν την πρόσβασή μας στο πράσινο. Εκει τον αφήνω να κάνει οτι θέλει. χαχα