που λερώνει ο (ενήλικος) σκύλος σας?


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Δεν νομίζω σε μια στιγμή που ο σκυλος είτε μας τραβούσε πολύ είτε σήκωσε το πόδι γρηγορα και δεν τον προλαβαμε, να μας πείραζε το ίδιο αν κατουρουσε στο πεζοδρομιο ή σε ένα αυτοκίνητο.
Με τα αυτοκίνητα, τα μηχανάκια και την ιδιωτική περιουσία του καθένα γενικότερα, έχουμε πάντα το νου μας και μας ενοχλεί όταν δεν προλάβουμε τον σκυλο μας πριν τα πιτσιλισει γιατί έχουμε το άγχος μήπως και μας είδε ο ιδιοκτήτης ή κάποιος άλλος από εκεί γύρω και μας κανει παρατήρηση...

Κατ εμέ όμως δεν πρέπει να πορευόμαστε με το σκεπτικό "Σε αυτά εδώ που ειναι ιδιωτικά δεν θα τον αφήνω να κατουράει ομως στα πεζοδρομια ας κανει και λιμνες αφου ειναι δημόσια και δεν υπαρχει και κανένας νόμος να μου το απαγορεύει". Και ούτε το νου μας πρέπει να είναι να μπορούμε να αφήνουμε τον σκυλο μας να καρουραει όπου θέλει στη λουφα, όταν δηλαδη δεν μας βλέπει κανείς οπότε ειμαστε free να κάνουμε ότι γουστάρουμε. Η κοινωνία μας είναι όντως χάλια και υστερεί σε πολλά ομως αυτό δε σημαίνει αυτομάτως ότι εμείς εφόσον ζούμε στα χαλια πρέπει να συμβάλλουμε κιόλας στην διατήρηση και επιδείνωση τους. Είναι καθαρά θέμα συνείδησης, σεβασμού προς τον συμπολίτη και ευαισθητοποίησης....κόπο δεν κάνει...
 






skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Εχω τσακωθει πολυ ασχημα με ιδιοκτητη που αφησε, δεν του ξεφυγε, τη σκυλα του να τα κανει στο πεζοδρομιο. Γιατι δηλ πρεπει να τα πατησω κ να τα μεταφερω σπιτι μου; Δεν εχω δει ποτε αδεσποτο να τα κανει στο πεζοδρομιο κ αφηνουμε εμεις τα δικα μας; Το ιδιο θα τσακωνομουν αν εβλεπα κ καποιον να χυνει χυμο, αναψυκτικο,κτλ στο πεζοδρομιο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf