προβλημα εκτόνωσης


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Λοιπόν για ακόμα μια φορά χρειάζομαι την βοήθεια σας. Ο μικρός είναι κυριολεκτικά ακούραστος, μπορεί δηλαδή να βγούμε και δύο ώρες βόλτα, και με το που γυρίσουμε σπίτι να πηδάει σαν κατσίκι. Για να λύσω από πριν απορίες το πρόγραμμα του είναι
Βόλτα της μιας ώρας στις 6:30 το πρωί(μονο περπατηνα στο λουρι) έπειτα παιχνίδι στο κήπο σε σπαστά 10λεπτα μέχρι τις 2. Το απόγευμα βγαίνει κατά τις 9 ένα καλό δίωρο από το οποίο την μια ώρα είναι στο λουρί και την άλλη Ελεύθερος παίζει με όποιον τον έχει βγάλει βόλτα.
Το πρόβλημα είναι το εξής:
1) βαριέται πολύ εύκολα, δηλαδή θα παίξει με το μπαλάκι αλλά θα κάνει το πολύ 30 επαναφορες.
2) θέλει συνεχή αύξηση της δυσκολίας της ασκησης, πχ με το μπαλάκι θα σταματήσει να παίζει στις 10 επαναφορες εάν δεν προσθέσουμε και την προσποίηση κάπου εκεί. Έπειτα κοντά στις 22 επαναφορες θέλει για παράδειγμα πέταγμα της μπάλας και ο ίδιος να είναι στο "μεινε" και με την άδεια να πάει να το φέρει.
3) το μόνο παιχνίδι που δεν βαριέται ποτέ ειναι το tug αλλα αυτο Δυστυχώς μας έχουν απαγορέψει οι άλλοι σκυλοιδιοκτητες να το παίζουμε
4) υπάρχει ένα πάρκο ακριβώς απέναντι στο οποίο μπαίνουν σκυλιά και ο μικρός παίζει ωραία μαζί τους. Δυστυχώς όμως αυτά του γρυλιζουν και τον δαγκώνουν και οι ιδιοκτήτες χαίρονται που έχουν κυριαρχικά σκυλιά οπότε παρόλο που μισή ώρα με τα σκυλια ισοδύναμη με μια 2ωρη βόλτα προτιμώ να μην τον αφήνω.

Τώρα εάν μπορεί κάποιος να δώσει κάποια πρόταση για να κουράζεται ο μικρός θα του ήμουν ευγνώμων.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
εκμάθηση νέων κόλπων για να κουράζει μυαλό; να του κρύβετε λιχουδιές σε διάφορα σημεία και να του λέτε να τις βρει για να τον κουράσει η ιχνηλασία; σε εμάς πιάνουν τουλάχιστον
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Δεν ξέρω αν κάτι από τα παρακάτω ταιριάζει στον τρόπο ζωής σου ή χωράει στο πρόγραμμά σου, είναι παρ΄ όλα αυτά κάποιες προτάσεις που μπορείς να δοκιμάσεις

Ποδήλατο
Tρέξιμο
Frisbee
Puller
Πάρτε τα βουνά
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Flirt pole, εμείς μ'αυτό σωθήκαμε.

A, και τους κρεμάω σκοινιά ή ό,τι γερό βρω στο δέντρο και τραβάνε σαν τα χαζά.


Και ξέχασα το κρυφτό βέβαια, λουκανικάκια όπου μπορείς να φανταστείς και "ψάξε". Τα ισοπεδώνει εγκεφαλικά.
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Εκτός από τ παραπάνω που αναφέρθηκαν, έχεις προσπαθήσει ν του ορίσεις στιγμές ηρεμίας; Να ασχολείται με ένα σκληρό κέρατο ή κόκκαλο
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
3) το μόνο παιχνίδι που δεν βαριέται ποτέ ειναι το tug αλλα αυτο Δυστυχώς μας έχουν απαγορέψει οι άλλοι σκυλοιδιοκτητες να το παίζουμε.
Που εμπλέκονται οι άλλοι σκυλοιδιοκτήτες, σ'αυτό το παιχνίδι;

Εκτός, αν το 3) από πάνω, συνδιάζεται με κάποιο τρόπο, με το 4) από κάτω;
4) υπάρχει ένα πάρκο ακριβώς απέναντι στο οποίο μπαίνουν σκυλιά και ο μικρός παίζει ωραία μαζί τους. Δυστυχώς όμως αυτά του γρυλιζουν και τον δαγκώνουν και οι ιδιοκτήτες χαίρονται που έχουν κυριαρχικά σκυλιά οπότε παρόλο που μισή ώρα με τα σκυλια ισοδύναμη με μια 2ωρη βόλτα προτιμώ να μην τον αφήνω.
Το γρύλισμα και το δάγκωμα των άλλων, γιατί θεωρείτε ότι είναι κυριαρχικού τύπου, και όχι απλώς παιχνίδια;
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις. Η εκμάθηση νέων εντολών όντως τον προκαλεί και τον κουράζει. Όσο για την "ιχνηλασία" που αναφέρθηκε από δύο μελοι θα ήθελα να ρωτήσω, δεν είναι επικίνδυνο να μαθαίνουμε τον σκύλο ότι είναι εντάξει να τρώει από κάτω, μιλάω πάντα για να μην βρει κάποια φόλα, έχει που ψάχνει. Εκτός βέβαια εάν αναφεροσασταν εντός σπιτιού το οποίο μάλλον θα δοκιμάσουμε.
Το κρέμασμα θα το δοκιμάσουμε σίγουρα μιας και θυμίζει αρκετά το ταγκ.
Ποδήλατο, τρέξιμο κλπ είναι πολύ ωραίες συμβουλές αλλά δυστυχώς ξέχασα να ανφερω ότι μιλάω για 11 μηνών κουτάβι και από ότι έχω καταλάβει δεν κάνει να κάνει τέτοια ακόμη.

Τώρα @mareco στις δικιές σου ερωτήσεις. Είναι δύο πάρκα το ένα δίπλα στο άλλο. Όταν βλέπουμε ότι υπάρχουν σκυλιά στο ένα μπαίνουμε στο άλλο και αντίστοιχα. Πάραυτα επειδή ο μικρός θέλω να κάνει focus σε εμένα και όχι στα σκυλιά απέναντι δημιουργούμε παραπάνω ένταση και καταλήγουν τα σκυλια των απέναντι να μας κοιτάνε και τους ενοχλεί.

Όσο για το ότι είναι κυριαρχικό μάλλον δεν το εξήγησα καλά. Εγώ αυτό που βλέπω είναι σκυλια να τραμπουκιζουν τον δικό μου επειδή ακριβώς οι ιδιοκτήτες τους, τους το επιτρέπουν. Το ότι είναι κυριαρχικά το αναφέρουν οι ίδιοι οι ιδιοκτήτες με περηφάνια μάλιστα.

Υγ. Ο μικρός συνεχίζει να βρίσκεται και να παίζει με σκυλιά απλώς όχι σε καθημερινή βάση.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Πάραυτα επειδή ο μικρός θέλω να κάνει focus σε εμένα και όχι στα σκυλιά απέναντι δημιουργούμε παραπάνω ένταση και καταλήγουν τα σκυλια των απέναντι να μας κοιτάνε και τους ενοχλεί.
Really τώρα;;;; :D
 


barouf

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2016
212
1.136
48
υπομονή, είναι σε μια ηλικία που σίγουρα ζητάει πολλά...
Σχετικά με την ιχνηλασία, επειδή και εγώ φοβόμουν οτι θα ενισχύσω άθελά μου το οτι επιτρέπεται να τρώει από κάτω, έκανα το εξης. Πήρα ενα πλαστικό ταπερακι, μικρο, και έκανα τρύπες με το πιρούνι στο καπάκι. Έτσι, ο μικρός μπαγλαμάς μπορεί να μυρίσει και να εντοπίσει τη λιχουδιά, αλλά την τρώει τελικά από το χέρι μου. Όταν μάθει να το βρίσκει, μπορείς να πας ένα βήμα παραπέρα και να του μάθεις να στο υποδεικνύει με ενα γάβγισμα πχ.
Το ταγκ γιατί απαγορεύεται, ουτε και εγώ κατάλαβα....
Θα συμφωνήσω με την @archodia, οτι πρέπει να του ορίσεις εσύ στιγμές ηρεμίας. Πρέπει να του το μάθεις, δεν είναι δυνατόν να ασχολείστε όλη μέρα με το σκύλο. Οι ώρες που αναφέρεις οτι του αφιερώνεις φαίνονται υπέρ αρκετές.

υ.γ.
Θα ήμασταν πολύ χαρούμενοι αν ο Βαρουφ έφερνε έστω και τρεις συνεχόμενες φορές το μπαλάκι πίσω....
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Εγώ τις 2 ζαβές ζαβές που δεν τους φτάνει ούτε βόλτα, ούτε μόνες τους παιχνίδι στον κήπο τις κουράζω με το Flirt pole και βέβαια με το ταγκ κρεμασμένο σε ένα δέντρο.
Αλλά πραγματικά το Flirt pole ειναι θαυματουργό μετά από αυτό ερχεται και η Βοο και την αράζει στην αγκαλιά μου (για κανένα 15λεπτο , αλλά οκ :D)
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Το πολύ 30 επαναφορές στο μπαλάκι;

Εμενα πάντα εκανε γυρω στις 2 με 3 και μετα με κοιταζε με αγανακτηση σαν να μου λεγε « Κουλαμαρα εχεις; Για προσεχε λιγακι επιτελους! Τελευταια φορα που στο φέρνω! Αν σου ξαναφύγει το μπαλάκι να πας να το μαζεψεις μονος σου».
Το αγαπημενο του είναι να τον κυνηγαω να του πάρω ενα μπουκαλι που κρατάει στο στομα ή να παιζω ποδοσφαιρο με το μπουκαλι και να προσπαθει να μου το πάρει, ωστε μετα να τον κυνηγήσω.
Επειδη με εβγαζε off με το κυνηγητό, αγανακτησα και πήρα ενα μακρυ καλάμι ψαρεματος, έδεσα ενα μπουκάλι και τον εβαζα να το κυνηγάει χωρις να τρεχω σαν τρελός κι εγω.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Πωωωωω! Τωρα ειδα τι είναι το Flirt pole!
Ε! Μα κι εσεις με τα ξενογλωσσα...:p

Κάπως έτσι, μονο το δικο μου ειναι καλάμι ψαρεματος από μπαμπου και μπορω να το φτιαξω μεχρι 5 μέτρα ώστε να κάνει μεγαλες διαδρομες και να μην στριφογυρναω σαν τρελός με το κοντό.
Εξελιξις λεμε όχι αστεια!:D
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Την ιχνηλασια μπορεις να την κανεις και μεσα στο σπιτι για να μπορει να κινειται και ελευθερα. Παντα με εντολη σου, τύπου "μύρισε" κρατώντας τη λιχουδιά, και μετά "ψάξε" ή "βρες". Με εντολή δηλαδή πάει. Μπορείς να του κάνεις και ένα άλλο. Πάρε τρία ποτήρια ΟΧΙ διάφανα και χωρίς να σε βλέπει κρύψε κάτω απο το ένα τη λιχουδιά και βάλε ένα σημάδι στο ποτήρι να ξέρεις εσύ που είναι (τα ποτήρια ανάποδα δηλαδή). Φώναξέ τον και πες του να σου βρει το σωστό. Γενικά τα παιχνίδια ιχνηλασίας τα κουράζουν πολύ.

Το κρέμασμα επιτρέπεται σε 11 μηνών σκύλο;
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Την ιχνηλασια μπορεις να την κανεις και μεσα στο σπιτι για να μπορει να κινειται και ελευθερα. Παντα με εντολη σου, τύπου "μύρισε" κρατώντας τη λιχουδιά, και μετά "ψάξε" ή "βρες". Με εντολή δηλαδή πάει. Μπορείς να του κάνεις και ένα άλλο. Πάρε τρία ποτήρια ΟΧΙ διάφανα και χωρίς να σε βλέπει κρύψε κάτω απο το ένα τη λιχουδιά και βάλε ένα σημάδι στο ποτήρι να ξέρεις εσύ που είναι (τα ποτήρια ανάποδα δηλαδή). Φώναξέ τον και πες του να σου βρει το σωστό. Γενικά τα παιχνίδια ιχνηλασίας τα κουράζουν πολύ.

Το κρέμασμα επιτρέπεται σε 11 μηνών σκύλο;
γενικά τα παιχνίδια που κρεμάς και τα πιάνει και παλεύει ο σκύλος ειναι καλό να ειναι τόσο χαμηλά που να μπορει ο σκύλος να παλεύει και με τα 4 πόδια στο έδαφος, αλλά συνήθως τα βλαμμένα το πιάνουν ψηλά γιατί τους αρέσει να κρεμονται
δεν ξέρω για το 11 μηνών , είναι ανάλογα και την φυλή σίγουρα....
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Αρα προμηθευομαι ένα flirt pole για την εκτόνωση του σώματος και προσπαθώ να τον εξαντλω όσον αφορά το μυαλό του. Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ.

Αν σας είναι εύκολο να παραθέσετε και καμία εντολή πέρα από αυτές που γνωρίζει (κάτσε, κάτω, ξάπλα, μείνε, οκ, μη, πηδά, πάνω, κατέβα, δίπλα, κόλλα το) Γιατί εγώ που έψαξα, λίγο να ομολογήσω, δεν βρήκα αρκετές ακόμα.
 




noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Aμαν μανία με τα ξενογλωσσα...

Εδώ σκυλί εκτονώνεται με pole!:D:cool:
LOL :ROFLMAO::ROFLMAO:

@Captain hook το "μύρισε" και "ψαξε" ή "βρες" για την ιχνηλασία. Το "στροφή" για να κάνει στροφή γύρω από τον εαυτό του. Το "γύρνα" ή "κοιλιά" για να ξαπλώνει και να δείχνει κοιλιά. Μπορεί να μάθει να έρπει ή να καλύπτει τα μάτια του. Υπάρχουν γενικά πολλά τρικ
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
απο τρικ, οτι κατεβασει ο νους σου...(πισω βηματα, 8αρια αναμεσα στα ποδια σου καθως περπατας, περασμα μπρος πισω απο τα ποδια σου, περπατας εσυ και ο σκυλος ακουλουθει ακριβως αναμεσα απο τα ποδια σου,να ανοιγει το ψυγειο δενοντας ενα πανακι στην πορτα, play dead, να μπαινει σε κανενα κουτι, να χαιρεταει στρατιωτικα, να σκουπιζει τα ποδια του στο πατακι)
απο τετοια χαζα, βρισκεις οτι θες...χρονο να εχεις...
 


Ektorakos1

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2017
78
167
51
Μπορείς να δοκιμάσεις επίσης αυτό που κάνω εγώ ( η τεμπέλα ) κάθομαι σταθερή σε ένα σημείο και του λέω θα σε πιάααααασω και απλώνω τα χέρια και κάνω πως πάω να τον πιάσω ... παθαίνει αμόκ τρέχει γύρω μου πέρα δώθε αρκετά κοντά ώστε να τον ακουμπήσω αλλά όχι τόσο ώστε να τον τσακώσω , στο τεταρτάκι είναι αρκετά ικανοποιημένος και εγώ εντελώς ξεκούραστη :)
 


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Aπο περιεργεια...τι τον ταιζεις?
Αν τρεφεται με ξηρα, κ εφοσον ειναι απο τη φυση του ηδη πολυ ενεργητικος, τοτε η ξηρα τον κανει να εχει "παραπανισια" ενεργεια...Eνα απο τα πολλα οφελη της barf ειναι να καλμαρει το ζωο κ να του δινει ενεργεια οση χρειαζεται να το πω απλα..
Δοκιμασε οτι σου εχουν γραψει παραπανω και αν τον ταιζεις ξηρα δοκιμασε barf
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3