προβλημα εκτόνωσης


kateopre

Well-Known Member
31 Μαϊου 2014
55
33
Αυτο το Flirt pole φαινεται σωτηριο,αλλα απο που το προμηθευομαστε?Δεν το βρισκω πουθενα.
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Αυτο το Flirt pole φαινεται σωτηριο,αλλα απο που το προμηθευομαστε?Δεν το βρισκω πουθενα.
Υπάρχουν πολλά στο ebay αλλά ούσα γάτα Ελληνίδα, προτίμησα να απευθυνθώ στο youtube:

(Κι αν γράψεις "flirt pole" στο youtube θα βρεις πολλά ακόμα)

Βασικά, εγώ ξεκίνησα με ένα κοντάρι σκούπας ξύλινο, σκοινί και πανιά, σκοινιά, κρεμούσα διάφορα στην άκρη. Κάνεις καλά μπράτσα.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
παλιά είχα κοντάρι από σκούπα τώρα έχω φτιάξει ένα παρόμοιο από σωληνα βολεύει καλύτερα στο χέρι
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Ελπιζω να γραφω σε καταλληλο σημείο. Μάλλον δεν εχω κάποιο σαφές ερώτημα, περισσότερο τον προβληματισμό μου εκφράζω. Ο μικρός Batman δεν ειναι καν 4 μηνων και φαίνεται να μην εκτονώνεται με τιποτα. Σε σημέιο που τον φωνάζουμε πλέον και γκρεμλιν!!! Ως τωρα πιστευα οτι ηταν λόγω της απομόνωσης μεχρι την ολοκλήρωση των εμβολίων αλλα πλέον βγαίνουμε εξω εδω και δεκα μέρες και η κατάσταση έχει επιδεινωθεί. Σήμερα ξύπνησε απο τις 7.30, 'επαιξε μόνος του με τα παιχνίδια του για ενα δίωρο, περπάτησε εξω 1,5- 2 ώρες, έχουμε κάνει χωρίς υπερβολή 6 ή 7 σετ με 30 επαναφορές μπάλας στη βεράντα που είναι αρκετά μεγάλη (και κανα 2 σετ με επαναφορά άλλων αντικειμένων) tug με ταυτόχρονη εξάσκηση σε εντολές όπως ξαφνικό σταμάτημα, αστο κ.τ.λ, εξάσκηση σε εντολές κάτσε, κάτω, μείνε σε άκυρες στιγμές, έχει παίξει με παιχνίδια τυπου Kong, έχω κρύψει λιχουδιές να τις βρει 3-4 φορές και αυτη τη στιγμή έχω ψοφήσει και αυτός εξακολουθεί να χοροπηδάει μόνος του με ενα μπαλάκι που σκούζει. (Λες και με άκουσε μόλις σταμάτησε) Κοιμάται ήρεμα μόνο κάτι μισάωρα μετά το φαγητό. Το βράδυ κοιμάται σαν παναγία αλλα 8.30 ξεσηκώνεται και μου κάνει μαρτύρια μέχρι να σηκωθώ... Η μόνη μέρα που φάνηκε λίγο κουρασμένος ήταν μια μέρα που έπαιζε 6-7 ωρες με ένα σκυλάκι και είχε περπατήσει και 1 ώρα έξω. Επίσης αποτέλεσμα αυτης της υπερ ενεργειας είναι οτι η αναγραφόμενη ποσότητα τροφής για τα κιλά του φαίνεται να μην φτάνει και του δίνω ενα 15% παραπάνω, δεν ξέρω μηπως αυτό χειροτερευει την κατάσταση, αλλα είναι πολύ οκ στα κιλά του και μάλιστα προς το λεπτός....Εγω δεν έχω τόσο προβλημα, δεν έχει καταστρέψει άλλωστε ούτε ένα αντικείμενο, χαίρομαι να βλέπω πόσο ζωή έχει (μου κανει και καλό, δεν προλαβαίνω να καπνίσω και εχω χάσει 3 κιλά σε ένα μήνα :p) και σκέφτομαι να αυξήσω τις ώρες βόλτας η να βρω κάποιο περιγραφμένο χώρο να τον εκτονώνω , ολίγον δύσκολο όμως εδω... . Αναρωτιέμαι γενικά μήπως είναι υπερβολική άσκηση για τόσο μικρή ηλικία?
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
ΕΊναι ακόμα πολύ μικρός για να κάνει τόση πολλή ώρα βόλτα. Ο γενικός κανόνας είναι ηλικία επί 5 λεπτά. Μπορεί και όλο αυτό να είναι υπερένταση. Σίγουρα είναι και ενθουσιασμός αλλά πρέπει να ξεκουραζεται. Σε αυτό θα σε βοηθούσε κατά τη γνώμη μου αρκετά ένα κρειτ. Που θα αρχίσει να μπαίνει όταν βλέπεις ότι είναι στα πρόθυρα της υπερεντασης και θα τον βάζεις μέσα,όχι σαν τιμωρία με την καμία, αλλά για να του δείξεις ένα χώρο που θα πηγαίνει να κοιμάται.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Ισως επιπλέον ενταση δημιουργείται και απο οτι λογικά ετοιμάζεται για αλλαγή δοντιών σε κανα μήνα. Ουσιαστικά έχω φτιάξει λόγω περιορισμού χώρου ενα μεγάλο τραπέζι σε αυτοσχέδιο κρειτ φωλιά, οταν ηταν 2-3 μηνών έπαιζε μια ωρα και κοιμόταν εκεί μισή τώρα παέι εκει μετα απο 2-3 ωρες εντασης αλλα στο 20λεπτο εχει ξυπνήσει, αν δε βγει εξω αρχιζει να σκαβει το καναπε του, να κλαίει, να στριφογυριζει και δε ξανακοιμαται...παντως το 5 λεπτα ανα μήνα ειναι μολις 20λεπτα για 4 μηνών μου φαίνεται υπερβολικά λίγο γενικότερα...Ειδικότερα για χαλαρή μη έντονη βόλτα μες την πόλη, ισως αναφέρεται σε εντονη ασκηση ελευθερα.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Αναφέρεται σε κάθε είδους άσκηση, και η απλή βόλτα είναι άσκηση. Εκτός και αν περπατάτε είκοσι λεπτά με μισή ώρα και απλά κάθεστε στην πλατεία πχ για άλλη μια. Δεν μιλάμε για τα παιχνίδια εντός σπιτιού. Αν και αυτά πρέπει να τα προσέχεις μην γλιστράει κλπ. Βρες του και πάρε ένα καλό μασουλητηρι. Τώρα επίσης θα μάθει ότι δεν είσαι πάντα διαθέσιμη για παιχνίδι. Με λίγα λόγια ανά φάσεις τον αγνοείς. Θα το πιάσει το νόημα. Μόνο καλό θα του κάνει να μην είναι συνέχεια στην τσίτα. Ακόμα είναι πολύ μικρό και βασικά μπορεί και μάλλον ξεπερνάει τα όρια των αντοχών του και από εκεί και μετά έρχεται η υπερένταση και ο εκνευρισμός.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Ε ναι απο μασουλητηρια εχει μπολικα, την ωρα που δουλευω στον υπολογιστη και τον αγνοω με αυτα ασχολειται, αλλα και παλι βλεπω οτι περνει το μασουλητηρι, παει περα δωθε, ξανακαθεται, ξαναμασαει, ξανακινειται...ειναι ενα αεικινητο τερας, ευχαριστω παντως για τις συμβουλες, πιστευω θα ηρεμησει σιγα σιγα, πιθανα ειναι και εξιταρισμενος ακομα μετον εξω κοσμο...η θα αρχισω να βαραω εγω ηρεμηστικες και να τον αγνοω :LOL::LOL::LOL:
 
  • Like
Reactions: noni_papa


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Υπάρχουν τα σκυλιά που τα βγάζεις βόλτα, ασχολείσαι και παίζεις μαζί τους, εκτονώνονται και αδειάζουν όλη την ενέργεια από το σώμα και το μυαλό τους. Υπάρχουν όμως και τα σκυλιά που όσο περισσότερο τους δίνεις πράγματα να κάνουν, τόσο περισσότερο φορτώνουν και φτάνουν στην υπερένταση. Μάλλον η δική σου περίπτωση είναι η δεύτερη. Προσπάθησε να βρεις την χρυσή τομή και να επιβάλεις στιγμές ηρεμίας στο σκυλί σου. Άλλωστε είναι απαραίτητο να ξεκουράζεται ένα κουτάβι, για να αναπτύσσεται πιο σωστά. Και τα κουτάβια, όπως κ τα μικρά παιδιά, δεν αντιλαμβάνονται από μόνα τους πότε πρέπει να σταματήσουν το παιχνίδι...
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Φρόντισε το Crate ή ο χώρος του του έχεις για Crate, να είναι μικρός σαν φωλιά.
Να μην έχει τίποτα άλλο να κάνει εκει από το να την αράξει θέλοντας και μη και να κοιμηθεί!
 
  • Like
Reactions: noni_papa


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Δεμένα σε μια αυλή με 2 μέτρα αλυσίδα ή ελεύθερο λέτε είναι παρατημένο το σκυλί, σε ένα κλουβί μέσα στο σπίτι ίσα ίσα να χωράει λέγετε crate. Ωραία πράματα.
 
  • Like
Reactions: LactLove


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
E! Οπως το βλεπει ο καθείς!
Εσύ, όσο ειναι κουταβι, βάλτο σε ευρυχωρο χώρο με play room και μετά περίμενε να ηρεμεί.
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Δεν την έδεσα ποτέ! για crate δεν το συζητάω καν. Μπορεί να χάλασε 4-5 καρέκλες, να μου έφαγε όλα τα παπούτσια και να ανέβασε μια γλάστρα στο κρεβάτι(το μόνο που είχε κάνει και πραγματικά μόλις το είδα ξενέρωσα την ζωή μου) αλλά μεγάλωσε και πλέον no problems..
 


Morgan-Fra

Active Member
17 Μαρτίου 2017
25
20
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Δεν την έδεσα ποτέ! για crate δεν το συζητάω καν. Μπορεί να χάλασε 4-5 καρέκλες, να μου έφαγε όλα τα παπούτσια και να ανέβασε μια γλάστρα στο κρεβάτι(το μόνο που είχε κάνει και πραγματικά μόλις το είδα ξενέρωσα την ζωή μου) αλλά μεγάλωσε και πλέον no problems..
ούτε εμένα μ'αρέσει το crate.. ο άντρας μου έλεγε στην αρχή να το πάρουμε αλλά άσκησα βέτο και δεν πήραμε τελικά! Δεν μου κάθεται καθόλου καλά να είναι μέσα εκεί..
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Μερικά κουτάβια παραείναι υπερδραστήρια και χρειάζονται μια βοήθεια για να ηρεμήσουν. Και το κρέιτ μπορεί να χρησιμοποιηθεί λανθασμένα. Ένα εργαλείο είναι και αυτό. Και εμείς πλέον την αφήνουμε κρέιτ όταν φεύγουμε αφενός γιατί διαπιστωμένα ηρεμεί πιο εύκολα εκεί μέσα (έχει λιγότερο άγχος) αφετέρου είναι και πιο ασφαλής έχοντας και γάτο. Το κλειδί σε όλα είναι πώς θα τα χρησιμοποιείς και γιατί...Άσε που πια πηγαίνει μόνη της εκεί και κοιμάται...Το θέμα είναι να μη χρησιμοποιείται σαν τιμωρία αλλά να το δει σαν ο δικός του προσωπικός χώρος όπου δεν τον ενοχλεί ΚΑΝΕΝΑΣ
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Και εγω με το κλειστο κρεητ ειμαι αρνητικη και δεν πιστευω οτι χρειάζεται σε όλα τα σκυλια ή μαλλον πιο σωστα εξαρτάται απο τις συνθηκες πχ εγω εργαζομαι στον ιδιο χωρο που μενω, σπάνια λείπω πανω απο 2-3 ωρες ,οταν φευγω εκτος απο τα τυπου Kong παιχνιδια δεν εχει αγγιξει τιποτα, δεν εχει διιαιτερο αγχοςοταν φευγω, οποτε δε βρισκω το λόγο να τον περιορισω. Εχω ενα δωμάτιο χωρις καλώδια και αντικειμενα επικινδυνα, του εφτιαξα μια ανοιχτη φωλια κατω απο το τραπεζι, εχει και τα παιχνιδια του και τα μασουλινια του , και ειναι ανετος. Αν θελω να κανω καποια εργασια οπως καθαρισμα τον δενω για 20 λεπτάκια στο καναπεδάκι του, το εχει μαθει οπως το να ηταν κρεητ. Σε μια διαφορετικη περιπτωση ισως ειναι αναγκαιο.
 
Last edited:


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Οσον αφορα την υπερβολικη ενεργεια του δικου μου, σήμερα αποφάσισα να κανω περισσότερες 20-30 λεπτά βόλτες αντι για 2 μεγάλες και να του εμπλουτίσω τα παιχνίδια που έχουν περισσότερη σκέψη. Ετσι πρωι πρωι του πήρα μια μπαλα της Trixie που εχει λαβυρινθο μέσα και πέφτουν αρκετα αργα οι λιχιουδιες και εφτιαξα και κανα 2 αλλα παιχνίδια που θέλουν σκέψη και βλέπω οτι προς το παρον τουλάχιστον παίζει πιο ήρεμος. Θα δείξει...
 
  • Like
Reactions: Orilis


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Το crate ισως να μην το χρειάζονται ολα τα σκυλια οντως...ενα κουταβι που ειναι συνεργασιμο με διακοπτη οn off και που δεν εχει ευκαιριες για ζήμιες (=επικινδυνο για τον εαυτο του) οκ...εγω πχπχ ομολογω οτι δεν χρειαστηκα crate και δεσιμο ποτε....

Δεν θα ειχα καμια δευτερη σκεψη στο να παρω ομως εαν μου έτρωγε καρεκλες κ παπούτσια....γιατι πολυ ευκολα θα μπορουσε να παθει ζημια το μωρο...δεν θα ειχα δευτερη σκέψη εαν ηταν υπερδραστήριο παραπανω απο το κανονικο γιατι πρεπει να μαθει να ηρεμει κιολας κ πως ειμαστε μεσα στο σπίτι....δεν θα ειχα δεύτερη σκέψη εαν ειχαμε θεμα με τους καλεσμενους γιατί θα ειχε τη φωλια να ηρεμησει κ εμεις ξεκαθαρο δικαιωμα κ επιλογη ποιος θα μπαινει σπιτι κ πως θα μετακινειται σε αυτο... κλπ κλπ κλπ...
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
Δεν την έδεσα ποτέ! για crate δεν το συζητάω καν. Μπορεί να χάλασε 4-5 καρέκλες, να μου έφαγε όλα τα παπούτσια και να ανέβασε μια γλάστρα στο κρεβάτι(το μόνο που είχε κάνει και πραγματικά μόλις το είδα ξενέρωσα την ζωή μου) αλλά μεγάλωσε και πλέον no problems..
το crate εχει να κανει περισσοτερο με την προστασια του ιδιου του σκυλου/ κουταβιου και λιγοτερο με την προστασια των αντικειμενων.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Ας γράψω κι εγώ εδώ. Λοιπόν μιλάμε για προσωρινό πρόβλημα υγείας όχι του σκύλου, του αφεντικού (δικό μου δλδ). Έχω ένα χρόνιο θέμα με το δεξί μου πόδι, για την ακρίβεια αυτό, προέκυψε κατά πάσα πιθανότητα απο την καταπόνηση, μερικές φορές χειροτερεύει για καμια 4-5 μέρες, τότε βάζω αλοιφές κ φυσικά δεν μπορώ να αθλούμαι. Μ έπιασε πάλι χριστουγεννιάτικα κ σήμερα με το ζόρι έτρεξα με τον Ήρωα ένα χλμ, φοβάμαι πως αύριο θα είμαι ικανή μόνο να περπατάω με ταχύτητα χελώνας. Τώρα η ερώτησή μου. Πως να τον εκτονώνω τον αλήτη μέχρι να μου περάσει, λαμβάνοντας υπόψην ότι την μπάλα θα την κυνηγήσει αντε 10 φορές το πολύ, κι άντε 4 φορές θα μου τη φέρει, τις υπόλοιπες πάλι θα χρειαστεί να τρέξω εγώ; Απόψε στο πάρκο συναντήσαμε κ μια παρέα με ΓΠ που κυνηγούσε φως από laser κ όταν είδα τον Ερόε να ενδιαφέρεται κι αυτός είπα ουφ σώθηκα, αλλά αυτός ο πανούργος αντί να τρέξει προσπάθησε να ιχνηλατήσει το "θήραμα" κι επέστρεψε με κάτι μούτρα σαν να ήθελε να πει, "καλά ρε με δουλεύετε;" Χαίρομαι που έχω έξυπνο σκυλί, ασε που το παιχνίδι με το λέιζερ μου φαίνεται ψιλοηλίθιο, αλλά ρε γμτ χρείαζομαι εναλλακτικές λύσεις για 2-3 μέρες.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.810
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf