προβλημα με τα σκυλια της γειτονιας


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Καλησπερα.Η απεναντι γειτονισσα εχει πολλαααα σκυλια.Ειναι λυμενα σε ενα μεγαλο χωραφι.Καθε μερα ξεσηκωνουν τη γειτονια για οτιδηηηηποτε δουν.Δε συζητω τι κανουν οταν περναω απο το απεναντι πεζοδρομιο με τον εκτωρα.
Ας υποθεσουμε οτι δε μας ενοχλουν αργα το βραδυ που μας ξυπνουν,ας υποθεσουμε οτι δε μας ξυπνουν ξημερωματα,ας υποθεσουμε οτι δε μας ενοχλουν οταν παμε να πεταξουμε τα σκουπιδια στο καδο μπροστα τους.Ας υποθεσουμε πολλα...
Το σιγουρο ειναι οτι με ενοχλει που πλεον πηδανε το συρμα και ερχονται απεναντι να την πεσουν στον σκυλο.Μπαινουν στην αυλη της πολυκατοικιας μας και παντα ευχομαι να ανοιξει γρηγορα το κλειδι να προλαβω να μπω.Την τελευταια φορα μετρησα 9 σκυλια να γαβγιζουν εξω απ την πορτα.Και καλα,αν ειναι 1-2,κατι θα καταφερω.Με 9 ομως,θα φανε και το σκυλο και εμενα. Ειναι κυνηγοσκυλα,αλλα ποτε δε ξερεις.
Μιλησε μια κυρια στην ιδιοκτητρια και απανταει οτι δεν βλεπει κανενα προβλημα!Η δουλεια των σκυλιων ειναι να γαβγιζουν οση ωρα αυτα κρινουν και λεμε ψεματα οτι πηδανε το συρμα,λεει.Το οτι ειδε χτυπημενο λιγο το ενα σκυλακι απο αμαξι,χεσ...κε,λεω εγω.
Σημερα το πρωι,με το που παει να βγει το ενα,του φωναξα αγρια,και δε πηδηξε.Ποσο ομως θα το κανω αυτο;
Η αστυνομια μπορει να κανει κατι;
 




amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
τι σκύλο έχεις?
Πως τα πάει με τους άλλους σκύλους? Έχει κοινωνικοποιηθεί? Παίζει με άγνωστους σκύλους, γίνεται φίλος τους?
Τι συμβαίνει όταν κινείσαι στην περιοχή των 9 κυνηγόσκυλων, εαν είσαι χωρίς σκύλο?

Σε ποια περιοχή συμβαίνουν αυτά? Στην Αθήνα?
Εαν ήταν δεμένα τα 9 σκυλιά, θα λυνόταν το πρόβλημα?

Μόνο εσύ έχεις πρόβλημα στην περιοχή, με τα γαυγίσματα και την φασαρία γενικότερα?
Εαν αλλάξεις πορεία, και δεν περάσεις από μπροστά από αυτό το οικόπεδο, τι πρόβλημα θα δημιουργηθεί?
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
Εαν αλλάξεις πορεία, και δεν περάσεις από μπροστά από αυτό το οικόπεδο, τι πρόβλημα θα δημιουργηθεί?
Δεν νομίζω ότι γίνεται αυτό, αφού από ότι έίπε είναι απέναντι από το σπίτι της :rolleyes:
 


antonina_z

Member
3 Σεπτεμβρίου 2009
9
0
36
Πωπω ελεος!και εμεις εχουμε ενα πιτ μπουλ στην γειτονια που εχει πηδηξει αρκετες φορες εξω για να δαγκωσει ανθρωπο.Δεν νομιζω να μπορει να κανει τιποτα η αστυνομια!Τι να της πει γιατι εχεις σκυλια?Υποτιθεται πως το γαυγισμα ειναι φυσικος θορυβος και δεν μπορουν να της κανουν τιποτα ομως αν πηδανε απο τα συρματα ειναι αλλο θεμα!!!!
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Amangos,ενα ενα.Ο δικος μου ειναι μεγαλος δανος.
Γενικα,δεν εχει προβληματα με αλλα σκυλια,αν και εχουν υπαρξει περιπτωσεις δυσκολες.Στη συγκεκριμενη περιπτωση,ο δικος μου κανει την αναγκη του χωρις να ενοχλειται απεναντι τους ή να τσιτωνει,τα αγνοει εντελως αλλα οταν τον πλησιαζουν γαβγιζοντας....τεντωνει,σηκωνει ουρα,κτλ.Λογικο το βρισκω.
Δεν εχει να κανει αν ειμαι με σκυλο ή οχι.Ξεσηκωνονται με το οτιδηποτε,αλλα οταν ειμαι με το σκυλο πηδανε εξω.Οχι μονο με το δικο μου,οποιοδηποτε σκυλι περασει απο εξω.
Δε ξερω αν θα λυθει αν ειναι δεμενα.Ισως αν τα δεσει πιο ψηλα και δεν μπορουν να εχουν αμεση επαφη με το δρομο...Αλλα να τα δεσει;Εδω εμεις λεμε αμαν να ειχαμε κηπο να τον ειχαμε λυτο,και αυτα που τον εχουν να δεθουν;
Ειμαι Χανια.
Εχουν παραπονεθει πολλοι γειτονες και ειδικα η δικια μου πολυκατοικια,αλλα αυτη δεν καταλαβαινει.Ενας παππους ειπε οτι θα αναγκαστει να τα φωλιασει.Εμενα πιο πολυ με νοιαζει οτι πηδανε εξω.Μια γυναικα περνουσε με ενα μικρο σκυλακι και αναγκαστηκε να το παρει αγκαλια να φυγουν.
Δε λεω τα σκυλια να μη γαβγιζουν,αλλα καθε ιδιοκτητης όταν βλεπει τα σκυλια του οοολη μερα και τρελαινονται,δε βγαινει εξω να τα ηρεμησει;Τα αφηνει ετσι;Μπορει να γαβγιζουν ωρες και αυτη δε συγκινειται.Δηλαδη γιατι στο πατρικο μου οταν γαβγιζουν τα σκυλια,βγαινουμε να δουμε τι συμβαινει και τα ηρεμουμε;Το χωραφι σταματαει εκει που ξεκιναει το πεζοδρομιο κεντρικου δρομου και εχουν συνεχως ερεθισματα.
Δεν μπορω να περασω απο πουθενα αλλου.Η εξοδος μας ειναι ακριβως απεναντι τους.
Παντως ειναι βασανο,να σκεφτομαι αν ειναι ωρα κοινης ησυχιας για να μη βγαλω το σκυλο μου και ξεσηκωθουν τα αλλα,ή να παραφυλω πότε δε θα ειναι κοντα στο συρμα και με δουν,να την κοπανησω αθορυβα.
Οντως ο νομος λεει για 2 σκυλια.Αλλα δε μου αρεσει να το χρησιμοποιησω αυτο.Βεβαια,θα δειξει η πορεια να πω την αληθεια...
 
Last edited:


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Επίσης ο νόμος 3170/2003 λέει

"3.Δεν επιτρέπεται ο περίπατος σκύλων χωρίς συνοδό. Ο ιδιοκτήτης σκύλου οφείλει να παίρνει τα κατάλληλα μέτρα ώστε να μην εξέρχεται ελεύθερα ο σκύλος του από το χώρο της ιδιοκτησίας του και εισέρχεται σε χώρους άλλων ιδιοκτητών ή σε κοινόχρηστους χώρους."


Ίσως ένα διακριτικό ανώνυμο μήνυμα ότι τα σκυλιά κινδυνεύουν να φολιαστούν αν δε φροντίσει να μην ενοχλούν.... :picaron:



Εγώ όταν βγάζω τα σκυλιά βόλτα (που συνήθως είναι αργά τη νύχτα) ξεσηκώνεται η γειτονιά. Θεωρώ ότι το πρόβλημα είναι των άλλων που τα σκυλιά τους γαυγίζουν, τα δικά μου ήσυχα είναι στη βόλτα. Γενικά τη νύχτα τα έχω μέσα να μην ενοχλούν.
 


Miss

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
278
0
Αργυρούπολη
Μετά από καταγγελία πρέπει η αστυνομία να κάνει αυτοψία. Εφ'όσον υπάρχουν παραβιάσεις θα κάνει κάποιες συστάσεις στον ιδιοκτήτη. Από κει κι έπειτα δε γνωρίζω αν θα προβεί και στα υπόλοιπα που προβλέπονται σε τέτοιες πριπτώσεις.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Είναι βέβαιο, ότι αυτά τα σκυλάκια, θα καταλήξουν φολιασμένα, και μαζί με αυτά, θα την πληρώσουν και κάποια άλλα ζωάκια.

Δεδομένου ότι τα σκυλιά αυτά αντικειμενκά ενοχλούν, γεγονός είναι ότι γίνονται σωρεία παρανομιών (περισσότερα των 2 σκύλων, μόνα τους σε κάποιο οικόπεδο, θόρυβος σε ώρες κοινής ησυχίας, πλημμελής περίφραξη με αποτέλεσμα να μην αποτρέπεται η ελεύθερη κυκλοφορία τους, με ότι σημαίνει αυτό), αυτό που πρέπει να κάνετε πριν φολιαστούν, να πιέσετε τους ιδιοκτήτες τους ότι θα γίνουν καταγγελίες στην αστυνομία, στον Δήμο, στις υγειονομικές αρχές κλπ. Είτε επώνυμα, είτε ανώνυμα.

Οι ερωτήσεις μου είχαν στόχο να αποκτήσουμε μια καλύτερη γενική εικόνα. Είναι φυσικό να είσαστε αγανακτισμένοι, απλώς να προσπαθήσεις να γίνει αντιληπτό και στους υπόλοιπους, ότι το πρόβλημα δεν το δημιουργούν οι σκύλοι αυτοί, αλλά τα αφεντικά τους. Οι σκύλοι είναι θύμματα της εγκατάλειψης και την γαϊδουριάς τους.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Σε καποια συγκεκριμενη βολτα συνανταμε κατι καπως παρομοιο σε εγκαταλειψη και ενοχληση μονο που ο σκυλος είναι ενας και η περιφραξη είναι σαν φρούριο και δεν υπαρχει περιπτωση να βγει εξω ο σκυλος.

Υπαρχει ένα οικοπεδο-κήπος μεσα στην Ξανθη οπου βρισκεται περιγραγμενος σε στενη λωριδα ενας μεγαλος καυκασιος.
Κάθε φορα που περναει καποιος γινεται χαμός και το ουρλιαχτό του ακουγεται από πολύ μακρια.

Παρόλο που το ξερουμε και το περιμενουμε, πεταγομαστε μεχρι πανω κι εγω και η Ηρα κάθε φορά.
Πραγματικα απορω πώς δεν τον φολιασανε. Είναι αρκετα πολυσυχναστο μερος και στην Ξάνθη η φολα δουλευει πολύ. Πιθανον να του εχουν κανει εκπαιδευση αποφυγής.
 


alxdamos

Well-Known Member
20 Αυγούστου 2009
66
0
Athens
ο νόμος περί 2 σκύλων νομίζω αφορά τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις του ιδιοκτήτη σε διαμέρισμα και όχι γενικά. Προφανώς αν έχω χώρο μεγάλο ή μονοκατοικία να μπορώ να έχω και 30 νόμιμα. (είχε χθες ένα σχετικό ρεπορτάζ στην τηλεόραση και κάπως έτσι το κατάλαβα)

Ρε σύντεκνε.. εκεί κολλάς? βάλτε σε ένα φάκελο μια σφαίρα από 45άρι και στείλτε το στην κυριούλα.. να δεις μετά πως θα στρώσει η συμπεριφορά της :))))))
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
ο νόμος περί 2 σκύλων νομίζω αφορά τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις του ιδιοκτήτη σε διαμέρισμα και όχι γενικά. Προφανώς αν έχω χώρο μεγάλο ή μονοκατοικία να μπορώ να έχω και 30 νόμιμα. (είχε χθες ένα σχετικό ρεπορτάζ στην τηλεόραση και κάπως έτσι το κατάλαβα)
Λάθος.

«Επιτρέπεται η διατήρηση σε κάθε κατοικία μόνο ενός σκύλου και μιας γάτας ή δύο σκύλων ή δύο γατών. Προκειμένου για πολυκατοικίες (αποτελούμενες από δύο διαμερίσματα και άνω) επιτρέπεται επίσης η διατήρηση ενός σκύλου και μιας γάτας ή δύο σκύλων ή δύο γατών σε κάθε διαμέρισμα ακόμα και εκεί που ο κανονισμός της πολυκατοικίας απαγορεύει τη διατήρηση τέτοιων ζώων, με την προϋπόθεση ότι τα ζώα αυτά διατηρούνται στο ίδιο διαμέρισμα όπου διαμένει ο ιδιοκτήτης και δεν παραμένουν μόνιμα στις βεράντες του διαμερίσματος.»
 


alxdamos

Well-Known Member
20 Αυγούστου 2009
66
0
Athens
Λάθος.

«Επιτρέπεται η διατήρηση σε κάθε κατοικία μόνο ενός σκύλου και μιας γάτας ή δύο σκύλων ή δύο γατών. Προκειμένου για πολυκατοικίες (αποτελούμενες από δύο διαμερίσματα και άνω) επιτρέπεται επίσης η διατήρηση ενός σκύλου και μιας γάτας ή δύο σκύλων ή δύο γατών σε κάθε διαμέρισμα ακόμα και εκεί που ο κανονισμός της πολυκατοικίας απαγορεύει τη διατήρηση τέτοιων ζώων, με την προϋπόθεση ότι τα ζώα αυτά διατηρούνται στο ίδιο διαμέρισμα όπου διαμένει ο ιδιοκτήτης και δεν παραμένουν μόνιμα στις βεράντες του διαμερίσματος.»


δεν θα σε αμφισβητήσω καθώς είπα ότι άκουσα σχετικό ρεπορταζ στην τηλεόραση... οπότε σίγουρα δεν ήταν επεξηγηματικοί...πάντως εστιαζόντουσαν στο ότι μπορεί να απαγορεύει ο κανονισμός σκύλο αλλά δεν απαγορεύεται κανονικά...

παρόλα αυτά πιστεύω ότι άμεσα αποτελέσματα θα έχει μόνο η προοδευτική μου και δημοκρατική μου ιδεα...χαχαχαχαχαχα
 


stilbh

Well-Known Member
27 Μαϊου 2009
48
0
Στυλίδα Φθιώτιδας
Κι έτσι καταλήγουν μερικά σκυλάκια φολιασμένα ...
Πάντως αυτή δε νομίζω να συγκινηθεί ούτε από αυτό.
Εγώ θα πήγαινα στην αστυνομία.

Πάντως να πω ότι κι εμένα ο σκύλος μου, αν περάσει
κάποιος που δε γνωρίζει τους γαβγίζει (τους ακριβώς
δίπλα μας γείτονες δεν του γαβγίζει) και όχι απλά
μου φαίνεται φυσιολογικά, αλλά τον καμαρώνω κιόλας.
Μου έχει "καρφώσει" δύο φορές γείτονα που έβαζε φωτιά
2ηώρα το πρωί.

Παρόλα αυτά, αν απλά βγω στο μπαλκόνι ή του μιλήσω
σταματάει το γάβγισμα αυτόματα. Και φροντίζω να το
κάνω αρκετά συχνά αν και πρώτα έχω φροντίσει να
έχω πολύ καλές σχέσεις με τους γείτονες.

Πάντως αυτή τη νοοτροπία "έχω ένα σκυλί αμολυμένο
στο δρόμο κι όποιον πάρει ο Χάρος" έχω να την
αντιμετωπίσω κι εγώ:mad::mad::mad:

1. Οι δίπλα γείτονές μου έχουν ένα (φαντάζομαι τι περνάς
εσύ με εννιά!!) κοκόνι ελεύθερο στο δρόμο που επιτίθεντο
στον Έκτορα όταν ήταν κουτάβι. Αναγκαζόμουν να τον
βγάζω βόλτα από την πάνω πόρτα! Ευτυχώς δε χρειάστηκε
να κάνω παράπονα, γιατί μετά από δύο μήνες ο Έκτορας τον
έχει φτάσει σε κυβικά και περιορίζεται στο απειλητικό γάβγισμα.
Από μακρυά κι αγαπημένα.

2. Αλλά αυτός ο οποίος με σύγχυσε πραγματικά είναι ένας άλλος
άξεστος γείτονας που έχει ενθουσιαστεί τόσο με τον Έκτορα,
που μου έχει ήδη(!) ζητήσει δύο φορές να πάω εγώ από εκεί που
πήρα τον εκτορούλη και να του φέρω ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ.
ΑΥΤΟ το χρώμα όμως! όχι άλλο!!!
και ΤΟΣΟ μεγάλο! όχι πιο μικρό!
Τα δύο τελευταία του σκυλιά ήταν παρατημένα στο δρόμο,
κι όρμαγαν καταπάνω σου ανάλογα με τις ορέξεις τους!!!
Δεν άντεξα λοιπόν και τον ρώτησα: "που θα το έχετε κ.τέτοιε
το σκυλί εσείς;" "ε μα στο δρόμο!" Τον έχω ήδη αποφύγει
δύο φορές λέγοντάς του ότι δε με βγάζει ο δρόμος μου από
εκεί, κι αυτός τα ίδια. Κάποια στιγμή, απλά θα χάσω την
ευγένειά μου μου φαίνεται και θα του πω ότι είναι
απαράδεκτος...

Υγειονομικό παίζει να φωνάξεις;
Να επικαλεστείς βρωμιά και δυσωδία;
Η΄ τα έχει πεντακάθαρα;
Αλλιώς, μάζεψε υπογραφές και στην αστυνομία.

Υ.Γ.
Βρήκα κι εγώ ευκαιρία να πω τα δικά μου :)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Υγειονομικό παίζει να φωνάξεις;
Να επικαλεστείς βρωμιά και δυσωδία;
Η΄ τα έχει πεντακάθαρα;
Αλλιώς, μάζεψε υπογραφές και στην αστυνομία.
Είναι δυνατόν να τα έχει πεντακάθαρα? Εδώ δεν την ενδιαφέρει που μπαινοβγαίνουν και τα χτυπάνε αμάξια. Βγάλε πολλές φωτογραφίες skylakos και ξεκίνα καταγγελίες!
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Kι ομως δεν μυριζει τιποτα.Δεν μπορω να επικαλεστω τιποτα σχετικα.
Χθες εβαλε ενα προσθετο συρμα σε καποια σημεια,αν και απο καπου ξαναξετρυπωσαν.Να βγαλω φωτογραφιες που πηδανε εξω,που πεταγονται στο δρομο;Εγω και ο Ευαγγελάτος!:D Μετα παω αστυνομια ή φιλοζωικη;Να ρωτησω κατι αλλο;Τα βλεπω λιγο φοβισμενα αμα τους φωναξω και κανουν πισω.Παιζει να πλησιασω τον Εκτωρα να γνωριστουμε;Με τον αρχηγο τουλαχιστον.Μου φαινεται οτι μονο για γαβγισμα ειναι.Λετε να καλυτερευσει η κατασταση;Να εχω και καποιον αλλο μαζι μου σε περιπτωση σκυλοκαβγα;Αν και οπως τα παρακολουθω πλεον,δε τα βλεπω να ειναι ουσιαστικα επιθετικα.Με αυτο δεν νομιζω να μην ξαναπηδηξουν,αλλα τουλαχιστον να μη ξαναουρλιαξουν.
Αργω να απαντησω γιατι δεν εχω ιντερνετ ακομα και παω οποτε μπορω σε ιντερνετ καφε.Ασχετο αλλα να μη νομισετε οτι εσεις προσπαθειτε για λυση κι εγω σας γραφω.
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Αν εχεις χρονο να πας στον εισαγγελεα παραπονων διδεται εισαγγελικη παραγγελια στο αρμοδιο αστυνομικο τμημα και γινονται συστασεις στη αρχη και αν δεν συμμορφωθει εχει κυρωσεις στην συνεχεια. Χρειαζεται να εχεις το ονοματεπωνυμο της και χρονο.
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
Πωπω ελεος!και εμεις εχουμε ενα πιτ μπουλ στην γειτονια που εχει πηδηξει αρκετες φορες εξω για να δαγκωσει ανθρωπο.
το συμπερασμα αυτο απο που βγηκε εχει ηδη δαγκωσει ανθρωπο?
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Αν εχεις χρονο να πας στον εισαγγελεα παραπονων διδεται εισαγγελικη παραγγελια στο αρμοδιο αστυνομικο τμημα και γινονται συστασεις στη αρχη και αν δεν συμμορφωθει εχει κυρωσεις στην συνεχεια. Χρειαζεται να εχεις το ονοματεπωνυμο της και χρονο.
Α, ωραια.Δεν εχω ουτε το ενα ουτε το άλλο.Χρονο θα εχω σε λιγο καιρο,αλλα δε γνωριζουν το ονομα της στη γειτονια.Ειχα ρωτησει για να τη φωναξω να βγει εξω.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3