προβλημα στο παρκο δηλαβερη...


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Ποτε μη λες ποτε my friend
υπαρχει παντα κ ο ασταθμητος παραγοντας του σκατοψυχου

το λες κ το τονιζεις
ποσο σημαντικο ειναι να μην βγεις εκτος εαυτου
εχω αρχισει να αναρωτιεμαι εαν εισαι φυλακοβιος με αναστολη:D

κοιτα...εαν εχεις τρελα...κ στα @@ σου αμα σε κοιτανε λιγο περιεργα
μπορεις παντα να αρχισεις να το παιζεις ψυχακιας
του στυλ να μιλας μονος σου ή να πιανεις κουβεντα με το σκυλι κ να λες ...διαφορα ωραια και splatter
να κουβαλας κανα τετοιο
View attachment 58894
τροποι υπαρχουν....:cool:

χεχε...κανε μου μια χαρη...σταματα τις ψειρες,διοτι με αναγκαζεις να φοραω γυαλια,καθε φορα για να τις διαβασω...:cool:




 
  • Like
Reactions: Μαρια&Ηρα


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Καταλαβαινω
αλλα προσωπικα δεν το διακινδυνευω
οταν ημαστε Αθηνα
αμα μπορω να περπατησω μεστην μεση του δρομου θα το κανω (κ το αυτο πραττω δλδ,επιλεγω ολα τα ησυχα στενακια κ μονο απο κει παω)
ουτε στο πεζοδρομιο δεν θελω να ανεβει
μη τυχον κ εχουν ριξει τιποτα σε καμια γωνια
βγαινω κεντρικα μονο αργα το βραδυ (μιλαμε για μετα τις 1) που την κανω την τελευταια της βολτα,εμεις κ οι νυχτεριδες ενα πραμα (η κριση ευλογημενη απαυτην την αποψη,κοπηκαν τα πολλα σουρτα φερτα) κ αμα δεν υπαρχει ψυχη (ποιος αλλος ανωμαλος ναναι στις 1 πχ καθημερινη στην Παναγιτσα?) την αφηνω να πατησει κ λιγο χορταρακι
με την ψυχη στο στομα κ τραβωντας την οποτε μυριζει κατι ανω των 5 δευτερολεπτων

Τωρα για τα αλλα που αναφερεις
τοχω ξαναπει
η Ηρα κ την Π.Ραλλη ειχε κλεισει μια μερα που την επιασε να τα αμολησει μεστην μεση
κ υστερα την εκλεισα εγω για να τα μαζεψω
φτυστη η μαμα της το καμαρι μου,πιτσιρικα ειχα κλεισει εγω την Θηβων επειδη ημουν ντιρλα κ αποφασισα να την διασχισω μπουσουλωντας :ROFLMAO:
τι να καναμε δλδ?
κ αμα τυχει το δεντρο ναναι διπλα στα τραπεζοκαθισματα του μαγαζατορα (που εμεις το δεντρο το μυριζουμε δεν το κατουραμε καθοτι κοριτσακια,αλλα παρολαυτα εχει τυχει να μας φωναξουν επειδη νομισαν οτι θα κατουραγαμε) να κανει λιγο τουμπεκι ο μαγαζοταρας προτεινω μη τα παρω κρανιο κ φωναξω εγω τους μπατσους κ για παρενοχληση κ για τα τραπεζοκαθισματα που παρανομως κλεινουν τα δημοσια πεζοδρομια
κ αμα μας κοιτανε μια εμεις κοιταμε 10
γενικα εχω ενα βλεμμα...εκφοβιστικο :D κ συνηθως αποφευγουν να μου απευθυνουν τον λογο...

γενικα...δεν πας ουτε με το υφος του αουα
αλλα ουτε κ με το υφος του "μαμηστε με μαμηστε,κ αμα δε σας βολευει μπορω να σκυψω κ λιγο παραπανω"
παν μετρον αριστον




 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Στα πάρκα τα μεγάλα, δεν ξέρω εκεί τι γίνεται, αλλά εδώ έχει ώρες αιχμής και ώρες που την παλεύεις, μπορεί και εντελώς.

Έχω αλλάξει άπειρες φορές το δρομολόγιο γιατί πήρε το μάτι μου λυτό σκυλί στο βάθος, και όχι μόνο σε πάρκο, είμαι μονίμως στην τσίτα στη βόλτα για να σκανάρω για λυτά, που σημαίνει σπάνια ευχαριστιέμαι πραγματικά βόλτα, του χω στερήσει πολλές φορές το πάρκο γιατί στην αρχή του έχω πετύχει λυτή σκυλοπαρέα και τον γύρισα σε αστική βόλτα, και κυρίως έχω παίξει πάμπολλες φορές το έργο "είναι πολύ καλός/ή δεν κάνει τίποτα" "ναι αλλά δεν είναι ο δικός μου δεν είναι" ... "αχ πρώτη φορά μουτο κάνει".

Μαρία έχεις δίκιο αλλά είναι και θέμα του τι επιλογές έχεις. Προσωπικά μας είναι τρομερά δύσκολο να βγούμε βόλτα εκτός πάρκου σε ώρες εργασίας και αγοράς (όλη τη μέρα δηλαδή). Γιατί γίνεται της πόπης από κόσμο και γιατί δε γίνεται συνέχεια "όχι μη σταματήσεις εδώ να μυρίσεις γιατί έχεις κλείσει όλη την Τσιμισκή", "μην κατουρήσεις σ'αυτό το δέντρο γιατί είναι δίπλα στο τραπέζι του εστιατορίου/της καφετέριας ή θα βγει ο μαγαζάτορας", "τώρα που θα κατουρήσεις στο παρτέρι το βλέπω να ρχεται, θα μας σπάσει τα ούμπαλα εκείνη απέναντι που μας κοιτάει ώρα", "ωπ μείνε δίπλα, ναι κολλητά στα 5 εκατοστά γιατί πρέπει να κάνουμε ζιγκ ζαγκ σε κόσμο, τραπέζια, διακοσμητικά, σκατάκια". Δεν, είναι ψυχοβγαλτικό.

Rein, δεν θα καταφέρεις τίποτα αν πας "με παρέα" που δύναται να κάνει μανούρα, κι έχει δίκιο η μούκα, στοχοποιείς και φυλές έτσι. Και έτσι κι αλλιλως, θα μαλώσεις με έναν, κ αύριο θα σκάσουν άλλοι 5. Να σου πω τη μαύρη μου αλήθεια, έχω καταλήξει ότι τελικά δε μπορείς να κάνεις τίποτα παρά να υπομείνεις, να βρίσεις περιστασιακά τα περιστατικά που θα σου τύχουη, έτσι για να ξεφορτώσεις απλά, και μόνο αν έχεις μόνιμο πρόβλημα με κάποιους συγκεκριμένους τότε να κάνεις μανούρα. Βέβαια εγώ και στο τελευταίο δεν κατάφερα και πολλά. Τελικά συνήθισε απλά ο Άρης μερικά και φτάσαμε να τα μαζεύουν μόλις μας πάρουν πρέφα και αν δεν είναι πολύ κοντά να μην τους πολυδίνει σημασία ο δικός μου - όχι πάντα.
οι εναλλακτικες που ανεφερα,οπως αλλωστε θα ειδες,ειναι καθαρα ακαδημαικες,μια κι οπως ειπα δεν θα ξαναπατησω...

η κατασταση οντως δεν σωζεται κι απλα θελει υπομονη...πολλες φορες δεν τον βγαζω καν βολτα....ευτυχως που εχω αυλη και ξεχαρμανιαζει...

στο θεμα στοχοποιησης μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας...

οι κυριαρχικες φυλες που εχουν τον ογκο-ευκινησια-ταμπεραμεντο να κανουν τσαμπουκα ειναι πολυ συγκεκριμενες και μερικες ειναι αυτες που ανεφερα...

η φυση τους ειναι η φυλαξη-προστασια-κυνηγι μεγαλων θηραματων-μαχη...

γι αυτο φτιαχτηκαν κι αυτο κανουν καλα...το να τονιζουμε ποσο φιλικο ειναι με τα ξενα παιδακια-κοινωνικο-προσηνες ενα ροτ,ενα πιτ ενα πρεσα προσωπικα μου φαινεται αστειο παροτι η εκτροφη τους πλεον κινειται σε αυτα τα πλαισια...ενιγουει το θεμα ειναι πολυσυζητημενο οποτε ας μην το ανοιξουμε κι εδω...

οποιος εχει προβλημα με αυτο απλως να το ξεπερασει...δεν θα κανω εγω το σκυλι μου κοινωνικο εφ οσον δεν θελω, για να ειμαι πολιτικα ορθος...
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
οποιος εχει προβλημα με αυτο απλως να το ξεπερασει...δεν θα κανω εγω το σκυλι μου κοινωνικο εφ οσον δεν θελω, για να ειμαι πολιτικα ορθος...
Εσύ και δυό τρεις άλλοι ούτε οφείλεις ούτε χρειάζεται...με λουρί το βγάζεις το ζώο σου έξω...απόλυτα υπεύθυνος είσαι να προστατεύσεις τους υπόλοιπους...
αλλά..η πλειοψηφία, που παίρνουν σκύλους που περιέγραψες και τους αφήνουν χωρίς λουρί και όποιον πάρει ο χάρος..και το αστείο..δεν γνωρίζουν καν τι θα πει ενηλικίωση..νομίζουν ότι επειδή 7 μηνών είναι φιλικά με όλους αυτό θα συνεχίσει..και μια μέρα εκείνα βουτάνε ένα μικρότερο σκυλάκι και του αλλάζουν τα φώτα και οι φωστήρες αλαλάζουν..πρώτη φορά το κάνει...ναι βρε μλκα μπουρτζόβλαχε πρώτη φορά το κάνει γιατί ενηλικιώθηκε..ηλίθιε...που ούτε καν ξέρεις τι σκύλο έχεις..
ουφ με συγχωρείς, τα είπα και ηρέμησα..
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Εσύ και δυό τρεις άλλοι ούτε οφείλεις ούτε χρειάζεται...με λουρί το βγάζεις το ζώο σου έξω...απόλυτα υπεύθυνος είσαι να προστατεύσεις τους υπόλοιπους...
αλλά..η πλειοψηφία, που παίρνουν σκύλους που περιέγραψες και τους αφήνουν χωρίς λουρί και όποιον πάρει ο χάρος..και το αστείο..δεν γνωρίζουν καν τι θα πει ενηλικίωση..νομίζουν ότι επειδή 7 μηνών είναι φιλικά με όλους αυτό θα συνεχίσει..και μια μέρα εκείνα βουτάνε ένα μικρότερο σκυλάκι και του αλλάζουν τα φώτα και οι φωστήρες αλαλάζουν..πρώτη φορά το κάνει...ναι βρε μλκα μπουρτζόβλαχε πρώτη φορά το κάνει γιατί ενηλικιώθηκε..ηλίθιε...που ούτε καν ξέρεις τι σκύλο έχεις..
ουφ με συγχωρείς, τα είπα και ηρέμησα..
συμφωνουμε απολυτως...
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.548
6.975
Το θέμα του κοινωνικού και πώς (το εννοούμε) και πόσο (το επιτυγχάνουμε) καμιά σχέση με την πολιτική ορθότητα δεν έχει. Σκοπιμότητες έχει. Εγώ ας πούμε θα το θελα για τον δικό μου για να μη μου σπάνε εμένα τα αυτά που δεν έχω. Αλλά δεν γίνεται (για να μην ξεκινήσω για το πώς και κατά πόσο είναι ελέγξιμος ο χαρακτήρας και αν είναι δόκιμη η εντελώς τεχνητή προσαρμογή κτλ κτλ), τι να κάνουμε τώρα.

Στοχοποίηση δε γίνεται όταν λες ότι υπάρχουν "κυριαρχικές φυλές που έχουν τον ογκο-ευκινησια-ταμπεραμεντο να κανουν τσαμπουκα", αλλά όταν τις χρησιμοποιείς για τσαμπουκά, και δη όχι για άμυνα. Τέλος πάντων, είναι εκτός θέματος.

ναι βρε μλκα μπουρτζόβλαχε πρώτη φορά το κάνει γιατί ενηλικιώθηκε..ηλίθιε...που ούτε καν ξέρεις τι σκύλο έχεις..
Μες στο μυαλό μου είσαι!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Το θέμα του κοινωνικού και πώς (το εννοούμε) και πόσο (το επιτυγχάνουμε) καμιά σχέση με την πολιτική ορθότητα δεν έχει.
Έχει και παραέχει..στις σκανδιναβικές χώρες πχ δεν είναι πολιτικά ορθό να έχεις σκύλο που δεν είναι φιλικό με παιδάκια...γιατί ρε φίλε τι σε νοιάζει εσένα, αν εγώ είμαι υπεύθυνος θα μου πεις και τι σκύλο θα γουστάρω...ναι θα σου πουν...όπως θα σου λένε σε λίγο και τι άρωμα θα φοράς..αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία. Έτσι ξεκίνησαν και τα bsl
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.548
6.975
Έχει και παραέχει..στις σκανδιναβικές χώρες πχ δεν είναι πολιτικά ορθό να έχεις σκύλο που δεν είναι φιλικό με παιδάκια...γιατί ρε φίλε τι σε νοιάζει εσένα, αν εγώ είμαι υπεύθυνος θα μου πεις και τι σκύλο θα γουστάρω...ναι θα σου πουν...όπως θα σου λένε σε λίγο και τι άρωμα θα φοράς..αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία. Έτσι ξεκίνησαν και τα bsl
Ναι, δίκιο έχεις, αλλά τουλάχιστον για την ώρα δε με αφορά το θέμα, να προσαρμοστώ σε κάτι τέτοιο. Και θα το κανα και στο εξωτερικό μόνο για να μην έχω μπελάδες. Η αλήθεια είναι ότι έτρεμα λίγο το φθινόπωρο που έψαχνα δουλειά έξω να μην έχω πρόβλημα με το ότι θα γαυγίζει στα σκυλιά στη βόλτα ο τραμπούκος σε τέτοιες χώρες και πολλές που είχαν δουλειές φάγανε Χ από αυτόν τον φόβο. Έκανα και "οντισιόν" στη χώρα τρομάρα μου! Κάπως έτσι μάλλον κατέληξα να μείνω εδώ :p

Όσο για το φιλικό με τα παιδάκια, είναι ας πούμε κάτι που πάντα το ήθελα και πάντα θα το θέλω στο μέτρο που μπορώ να το επιτύχω (και εκεί θα ρίξω όντως καταναγκαστική κοινωνικοποίηση αν χρειαστεί για να καταφέρω το μέγιστο) γιατί έτσι θέλω εγώ όμως, όχι λόγω πολιτικής ορθότητας. Θα μου πεις και φιλικό με τα σκυλάκια τον ήθελα, πάλι για δικό μου όφελος, αλλά πουουου.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Έκανα και "οντισιόν" στη χώρα τρομάρα μου! Κάπως έτσι μάλλον κατέληξα να μείνω εδώ :p
χαχαχαχαχαααα

Όσο για το φιλικό με τα παιδάκια, είναι ας πούμε κάτι που πάντα το ήθελα
Να έχεις στο μυαλό σου πάντα ότι πολλοί σκύλοι είναι φιλικοί με τα παιδάκια και λίγοι με τα παιδάκια με καταγωγή ελληνική. Με ανατροφή ελληνική είναι το σωστότερο...Πολλά σκυλιά δεν έχουν απολύτως κανένα πρόβλημα όταν το παιδί τους προσεγγίζει κανονικά, όταν όμως τρέχει αλαλάζοντας κατά πάνω τους πολλά σκυλιά που δεν έχουν πρόβλημα αποκτούν. Σκέψου το λίγο και θα δεις ότι έχω δίκιο..
 
Last edited:


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Σε αυτό το θέμα @reinmeister2 και με λίγες λέξεις έχεις περιγράψει την κατάσταση που βιώνουμε οι σωστοί ιδιοκτήτες σκύλων στην Ελλάδα. Το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι δεν παίζει να αλλάξει ό,τι και να κάνουμε εσύ, εγώ ή ο οποιοσδήποτε από εμάς. Και κάπου κάπου συνειδητοποιείς ότι δεν αξίζει να μπλέξεις εσύ ή/και ο σκύλος σου μήπως και βάλει μυαλό ο κάθε κεφτές.

Στο πάρκο της περιοχής μου το ζω καθημερινά αυτό που περιγράφεις.
Έχω μέχρι και παράδειγμα ατόμου που ενώ έχασε τον προηγούμενο σκύλο του από αυτοκίνητο (ούτε χρονιάρης δεν ήταν ο σκύλος), βγάζει τον τωρινό χωρίς λουρί. Και μου έλεγε κιόλας ότι είχε πάθει σοκ και δεν θα άφηνε τον τωρινό σκύλο ελεύθερο.

Το σίγουρο είναι ότι οι περισσότεροι ξέρουν ότι κάνουν γκάφα (για να μη το θέσω αλλιώς). Απλά είναι της πεποίθησης "Σε μένα δε θα συμβεί". Ναι, και μόλις συμβαίνει ή θρηνούμε θύματα ή γλείφουμε πληγές. Λογικότατο.

Θα σου έλεγα όταν έχεις χρόνο να βάζεις το σκύλο στο αμάξι και να πηγαίνετε κάπου οι δυο σας Rein. Σε κανένα βουνό ή παραλία. Σε καθημερινή βάση λογικά δε γίνεται, αλλά το σαββατοκύριακο ενδεχομένως να μπορεί να προγραμματιστεί. :)
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.548
6.975
Ναι βρε, το ξέρω. Εδώ εγώ αγχώνομαι όταν ορμάνε έτσι γενικά, δεν θα τσιτώνουν τα σκυλιά;
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
@Estranged στο θεμα πολιτικης ορθοτητας,οπως προειπα δεν θα επεκταθω σε αυτο το νημα,αν και το καλυψε σε μεγαλο βαθμο η κυβελη...

Σε αυτό το θέμα @reinmeister2 και με λίγες λέξεις έχεις περιγράψει την κατάσταση που βιώνουμε οι σωστοί ιδιοκτήτες σκύλων στην Ελλάδα. Το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι δεν παίζει να αλλάξει ό,τι και να κάνουμε εσύ, εγώ ή ο οποιοσδήποτε από εμάς. Και κάπου κάπου συνειδητοποιείς ότι δεν αξίζει να μπλέξεις εσύ ή/και ο σκύλος σου μήπως και βάλει μυαλό ο κάθε κεφτές.

Στο πάρκο της περιοχής μου το ζω καθημερινά αυτό που περιγράφεις.
Έχω μέχρι και παράδειγμα ατόμου που ενώ έχασε τον προηγούμενο σκύλο του από αυτοκίνητο (ούτε χρονιάρης δεν ήταν ο σκύλος), βγάζει τον τωρινό χωρίς λουρί. Και μου έλεγε κιόλας ότι είχε πάθει σοκ και δεν θα άφηνε τον τωρινό σκύλο ελεύθερο.

Το σίγουρο είναι ότι οι περισσότεροι ξέρουν ότι κάνουν γκάφα (για να μη το θέσω αλλιώς). Απλά είναι της πεποίθησης "Σε μένα δε θα συμβεί". Ναι, και μόλις συμβαίνει ή θρηνούμε θύματα ή γλείφουμε πληγές. Λογικότατο.

Θα σου έλεγα όταν έχεις χρόνο να βάζεις το σκύλο στο αμάξι και να πηγαίνετε κάπου οι δυο σας Rein. Σε κανένα βουνό ή παραλία. Σε καθημερινή βάση λογικά δε γίνεται, αλλά το σαββατοκύριακο ενδεχομένως να μπορεί να προγραμματιστεί. :)
συμφωνουμε...γι αυτο αλλωστε και υποφερω στην ελλαδα...λατρευω την χωρα,αλλα δυστυχως θελει εποικισμο...

θα μπορουσα να σου γραψω τις αποψεις μου περι γενικοτερης κοινωνικης εκφορας καθως και ειδικα για ιδοκτητες κυριαρχικων σκυλων αλλα τεινουν πολυ προς το απολυταρχικο,οποτε δεν προβλεπεται να γραφτουν δημοσιως...

η τελευταια σου παραγραφος ειναι ον δε σποτ και ειναι κατι που σκεφτομαι πολυ σοβαρα το τελευταιο διαστημα και αφορα κι εμενα περαν του σκυλου...
 
  • Like
Reactions: Elrandir


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Γενικα ενα δραμα το βιωνεις αν εισαι υπευθυνος σκυλοιδιοκτητης στην Ελλαδα. Γενικα δηλαδη αν εισαι υπευθυνος οτιδηποτε. Καπου ειχε παρει το ματι μου την φραση "δεν βιωνουμε κριση μετρητων αλλα κριση αξιων" και νομιζω αντανακλα απολυτα την αληθεια.

Η μονη ενσταση που εχω ειναι στο οτι οντως δεν οφειλουμε να κανουμε τα σκυλια μας φιλικα, ουτε εμεις οι ιδιοι οφειλουμε να ειμαστε φιλικοι (μπορει βεβαια να περασουμε ολοι καλυτερα ετσι αλλα αυτα ειναι επιλογες του καθενος). Ανεκτικοι ομως στα ορια του κοινωνικου (και οχι του μαλακα) οφειλουμε να ειμαστε και οι ανθρωποι και οι σκυλοι εφοσον βγαινουμε απο τα ορια της αυλης μας.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Και μετά πας βόλτα σε πάρκο του εξωτερικού και βλέπεις να γίνονται από πλευράς ανθρώπων όλα αυτά που εδώ λέμε ανεύθυνα. Η συντριπτική πλειοψηφία των σκύλων λυτά, οι ιδιοκτήτες να πιάνουν κουβεντούλα σε πηγαδάκια έχοντας καθόλου ή ελάχιστη προσοχή στα σκυλιά τους κι άλλα πολλά. Και να κυλάνε όλα ομαλά, να μην ανοίγει ούτε ρουθούνι. Και η συντριπτική πλειοψηφία των (λυτών) σκύλων να είναι άψογα κοινωνικοποιημένη με ωραία και σαφή γλώσσα σώματος, τα γρυλίσματα να είναι η λήξη της αψιμαχίας κι όχι η αρχή του σκυλοκαυγά. Γενικότερα οι σκυλάδες να μπορούν να εμπιστευτούν τα σκυλιά τους και να το κάνουν. Άλλο σύμπαν. Μια βόλτα που με συγκλόνησε.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
@Orilis δεν νομίζω ότι φταίει η άψογη κοινωνικοποίηση αλλά η στείρωση στους 6 μήνες. Οι σκύλοι εκεί είναι ουσιαστικά ά-φυλοι..
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ίσως και αυτό αλλά το να πηγαίνει Ροδεσιανό να πάρει ξύλο από το στόμα μινιατούρας, να πέφτει γρύλισμα διόρθωσης από την πλευρά της μινιατούρας και να μην κάνει το Ροδεσιανό μια χαψιά τη μινιατούρα, δεν είναι θέμα ορμονών αλλά ανεκτικότητας - κοινωνικοποίησης. Όχι;
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Στοχοποιούνται απο τους μακακες που τα εχουν λυτά...που η ανευθυνότητα τους ξεπερνάει κάθε όριο.Δε μπορεί να έχεις ένα σκύλο 30-40-50 κιλά λυτό και να κοιτάς αν κουνιούνται οι βάρκες...Και ααααααν γινει η στραβή να λες πρώτη φορά το έκανε,δε το περίμενα και άλλες τέτοιες μπαρούφες.Μετα θα φταίει η φυλή που ήταν "άγρια" και οχι ο ανεγκέφαλος ιδιοκτητης.
Το αλλο που με εξοργίζει..εχει ο άλλος πιτ-αμσταφ-ροτ και δε ξέρω τι αλλο στην εφηβεία και παει και το αμολάει σε σκυλοπαρκο...εεεεεεε πόσες πιθανότητες υπάρχουν να μην αρπαχτεί;!Δυστυχως η μόνη λύση ειναι να αποφεύγουμε τέτοια μέρη και αν βλέπουμε λυτά να τους φοβεριζουμε οτι το δικο μας ειναι κόφτης μπας και μαζευτούν...
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Κάποιες φυλές όσο και να κοινωνικοποιηθούν δεν ειναι κατάλληλες για παιχνιδάκια ανέμελα σε σκυλοπαρκα.Γι'αυτο και θέλει υπευθυνότητα απο πλευράς ιδιοκτητών τέτοιων φυλων...Και ισχύει και στο εξωτερικό αυτο(όπου δεν υπάρχει bsl)
 
  • Like
Reactions: GRDANE and mareco


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Δεν πιστευω οτι ο μονος λογος που τα σκυλια ειναι ηρεμα στο εξωτερικο ειναι η στειρωση. Η εκπαιδευση του σκυλου ειναι βασικη προυποθεση. Ειναι τοσο αυτονοητο γι' αυτους, οσο ειναι και το να πανε το παιδι τους σχολειο. Οι νομοι ισχυουν κ επιβαλλονται και αν ενα σκυλι δημιουργησει προβλημα, και το σκυλι και ο ιδιοκτητης εχουν αλλαξει ηλιακο συμπαν.
 
  • Like
Reactions: LaCat


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π