πρωτος οιστρος η κατι αλλο;


vasilhstefarikhs

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2015
100
130
31
Καλημσπερα σημερα παρατηρισα το κουταβακι μου 7,5 προς 8 μηνων πλεον να εχει στο τερμα της ουρασ του λερωμενη ουριτσα σε χρωμα κοκκινου...οταν την γυρισα παρατηρισα οτι το επιμαχο σημειο της ηταν καπως πιο πρισμενο απο οτι συνηθως...υπαρχει περιπτωση να μας ηρθε η πρωτη περιοδος η ειναι κατι ανησυχιτικο??
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Λόγω ηλικίας είναι πολύ πιθανό να είναι οίστρος. Αλλά με αυτά τα πράγματα δεν παίζουν, γιατί αν δεν είναι θα τρέχεις και δε θα φτάνεις. Μία επίσκεψη στο γιατρό θα έλεγα να τη κάνεις...
 


vasilhstefarikhs

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2015
100
130
31
Σιγουρα μια επισκεψη θα την κανω...αλλα πριν που την κοιταξα λιγο ειχε λιγο αιματακι...το περιμενα απο στιγμη σε στιγμη οτι θα ερθει ο οιστρος με βαση αυτα που ειχα διαβασει...ποσο κραταει περιπου ο οιστρος στην θυλικια?
 




m&m_tsihua

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
53
44
42
Θεσσαλονικη
Μια που γινεται συζήτηση περί οίστρου, να κανω μια ερώτηση. Ήρθε περίοδος στη μικρή μου πριν κανα μήνα και ρώτησα τον κτηνίατρο αν μπορούμε να τη στειρώσουμε. Μου απάντησε πως καλο ειναι να της έρθει και δεύτερη φορά περίοδος και μετά να τη στειρώσουμε. Ειναι 8 μηνών τώρα. Εσείς ποτε θεωρείτε πως ειναι ο σωστός χρόνος για στείρωση?
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Μια που γινεται συζήτηση περί οίστρου, να κανω μια ερώτηση. Ήρθε περίοδος στη μικρή μου πριν κανα μήνα και ρώτησα τον κτηνίατρο αν μπορούμε να τη στειρώσουμε. Μου απάντησε πως καλο ειναι να της έρθει και δεύτερη φορά περίοδος και μετά να τη στειρώσουμε. Ειναι 8 μηνών τώρα. Εσείς ποτε θεωρείτε πως ειναι ο σωστός χρόνος για στείρωση?
Και ο δικός μου γιατρός το ίδιο μου είπε... Για να αναπτυχθεί το ουροποιητικο να μην έχουμε θέμα
 
  • Like
Reactions: m&m_tsihua