πως βαζω το κολαρο?


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
γιώργο η αλυσίδα που του πήρες είναι πολύ όμορφη και πρακτική.
όχι δεν κανει αλλεργίες
το σκυλί σου είναι πολύ μικρό ( ηλικιακά...) για την αλυσίδα...
πάρε ένα δερματινο λουρί και φόρεσε του...
την αλυσίδα να την χρησιμοποιήσεις μόνο αν και όταν σου πεί επαγγελματίας εκπαιδευτής.... όσο καλή δουλιά μπορεί να κανει αν ξερεις... τόση ζημιά μπορεί να γίνει όταν δεν ξέρεις....

μην προσπαθήσεις καν να την περασεις στον λαιμό του...
τις οδηγίες που σου δώσανε ξεχαστες....
 


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
To ιδιο κανει και η δικια μου.Με το στηθολουρο κυρια και με το κολαρο κανει κατσικιες.
ΑΛΛΑ παρατηρω πως με το στηθολουρο δεν αντιλαμβανεται ποτε στριβουμε ,ποτε σταματαμε αποτομα,ποτε πρεπει να περπατησει πιο κοντα μου κτλ.
Το αποδιδω στο οτι ο οδηγος στο στηθολουρο δενει στην πλατη του σκυλου και ειναι σαν ''ελευθερος'' να κινειται προς οποια κατεύθυνση θελει.Με το κολαρο πνιγεται το οργιο πολλες φορες αλλα καταλαβαινει πολυ καλυτερα τι συμβαινει και τι κανουμε ανα πασα στιγμη.
εγω τον έχω δίπλα στο πόδι μου και αναγκαστικά βλέπει ποτε σταματαμε καιστρίβουμε...ειναι σχετικα κοντό το λουράκι που τον κραταω.
άλλος σκύλος έγινε...αξιζαν τα 6 ευρω:D
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
άλλος σκύλος έγινε...αξιζαν τα 6 ευρω:D
Eννοειται πως αξιζαν.
Ο,τι τα βελτιωνει κ μας κανει την ζωη πιο ''ευκολη'' καλο ειναι.;):D
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Συμφωνω με τον προλαλησαντα GRDANE!

Και εγω που αναγκαστηκα να παω να παρω καινουργιο λουρι γιατι το προηγουμενο ειχε φτασει στην τελευταια θηλια ημουν αναμεσα σε τετοια αλυσιδα με 2 σειρες ομως οχι με μια!Αλλα τελικα κατεληξα σε ενα ωραιο δερματινο σκουρο καφε λουρι πολυ γερο και ταιριαζει και με τους χρωματισμους του τριχωματος!

Πηρα δερματινο λουρι για 2 λογους:

1) Γιατι ειναι πλατυ(3-4cm) και ετσι ειναι πολυ καλυτερο απο την αλυσιδα που ειναι ουτε 2cm πλατυ!Με οσο πιο πολυ πλατος μετριαζετε(οσο γινεται) η πιεση που ασκει στην τραχεια οταν τραβαει ο μικρος!

2) Ο αλλος λογος ειναι οτι μεγαλωνει τραγικα γρηγορα σε σημειο που να βλεπω εμφανη σημαδια καθε μερα με αποτελεσμα να μην καταληξω και παλι στην αλυσιδα γιατι του την φοραμε απο το κεφαλι και το κεφαλι ειναι μεγαλυτερο σε διαμετρο απο τον λαιμο με αποτελεσμα αν μεγαλωσει να μην βγαινει!Οποτε και παλι προτιμω μεχρι να ολοκληρωθει το σωμα του να του φοραω λουρια και οχι αλυσιδες!

Για μενα ηταν οι 2 πιο σημαντικοι λογοι!Αν και δυσκολευτηκα να βρω καλο δερματινο λουρι στο πολυκαταστημα Pet Shop διοτι ολα ηταν μικρα και ειχαν μαλακιες χρωματισμους (μπλε/φουξ/κοκκινα)!
Οπως προειπα κατεληξα σε ενα σκουρο καφε δερματινο των 3-4cm!
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Yπαρχει ενας ''κανονας'' που λεει πως το κολαρο του σκυλου πρεπει να εχει το πλατος δυο αυχενικων σπονδυλων(του εκαστοτε σκυλου φυσικα:D).

Αυτο με την πιεση που μετριαζεται πιστευω πως ειναι πολυ σωστο st3li0s.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Παντως ειναι οτι καλυτερο σημερα αυτη η αλυσιδα για εκπαιδευση,μετα απο λιγο καιρο μονο που θα ακουει τους κρικους να σφιγγουν θα υπακουει στις εντολες καλυτερα.
Υπαρχει σε ανοξειδωτο,επινικελωμενο,και απλο σιδερο,μερικες αφηνουν μαυρο χρωμα στο δερμα,στην Γερμανια η σιδερενιες και η επινικελωμενες κοστιζουν 3 ευρω η ανοξειδωτες 8-10 μιλαω παντα για μεγαλα νουμερα.
Χρησημοποιητε δε απο ολες τις σχολες εκπαιδευσης,ειδικα υπακοης,και υπαρχει και με πιο χοντρο κρικο,και κανει πιο πολυ θορυβο.
 






kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Έτσι όπως το γράφεις είναι σα να προτρέπεις κάποιον άσχετο να πάει να φορέσει πνίχτη στο σκύλο του. Μην ξεχνάς ότι μας διαβάζουν και άνθρωποι που είναι τελείως πρωτάρηδες...
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Κατσε,αυτο δεν ειναι πνιχτης,οποιος το λεει αυτο πνιχτη μαλλον καταλαβε λαθος.
Και ακριβως αυτο,απευθυνετε σε πρωταρηδες σαν κολλαρο εκπαιδευσης,ολα τα σκυλια στην Γερμανια και ειδικα τα διασωσης εκπαιδευονται με αυτο.
Αν το βαλεις σωστα χαλαρωνει μονο του το σφιξιμο,και μονο ο θορυβος κραταει τον σκυλο σωστα,δεν λεμε τωρα να το φοραει μια ζωη,περισσοτερο ειναι για να μαθει τα βασικα,1-2 χρονια περιπου και οχι καθε μερα ολη μερα,περισσοτερο με τιναγμα(παιρνεις τα μποσκα που λεμε)δουλευεις παρα με τραβηγμα διαρκειας,πολλοι λενε στηθοδεσμο,εγω νομιζω οτι καλυτερα να ξεκινησει με αυτο.
Η κυρια Λουξ εκπαιδευτρια σκυλων διασωσης στο Μυνστερ χρησημοποιουσε σκετη θηλια με 10 μετρα σχοινι(τριχια),αν τωρα καποιος οπως λες ασχετος κανει ζημια αυτος θα την κανει και με κανονικο κολλαρο,θες πολυ σφιχτο,θες το τραβαει πολυ αποτομα,θες αφηνει το σκυλι να τραβαει για ωρες,και ετσι ζημια κανει.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Κατσε,αυτο δεν ειναι πνιχτης,οποιος το λεει αυτο πνιχτη μαλλον καταλαβε λαθος.
Και ακριβως αυτο,απευθυνετε σε πρωταρηδες σαν κολλαρο εκπαιδευσης,ολα τα σκυλια στην Γερμανια και ειδικα τα διασωσης εκπαιδευονται με αυτο.
Αν το βαλεις σωστα χαλαρωνει μονο του το σφιξιμο,και μονο ο θορυβος κραταει τον σκυλο σωστα,δεν λεμε τωρα να το φοραει μια ζωη,περισσοτερο ειναι για να μαθει τα βασικα,1-2 χρονια περιπου και οχι καθε μερα ολη μερα,περισσοτερο με τιναγμα(παιρνεις τα μποσκα που λεμε)δουλευεις παρα με τραβηγμα διαρκειας,πολλοι λενε στηθοδεσμο,εγω νομιζω οτι καλυτερα να ξεκινησει με αυτο.
Η κυρια Λουξ εκπαιδευτρια σκυλων διασωσης στο Μυνστερ χρησημοποιουσε σκετη θηλια με 10 μετρα σχοινι(τριχια),αν τωρα καποιος οπως λες ασχετος κανει ζημια αυτος θα την κανει και με κανονικο κολλαρο,θες πολυ σφιχτο,θες το τραβαει πολυ αποτομα,θες αφηνει το σκυλι να τραβαει για ωρες,και ετσι ζημια κανει.
Αφού σε όλα υπάρχει το "αν το χρησιμοποιήσεις σωστά". Εξ' ου και η αντίρησή μου :)
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Κοιτα και ενα νορμαλ κολλαρο αν ο ανθρωπος ειναι ασχετος τη ζημια θα την κανει,αν αφησει το σκυλι και τραβαει(μιλαμε για μεγαλο σκυλι,δεν υπαρχει αλυσιδα για μικρα,η πιο μικρη ειναι για Μποξερ η Ντοπι,που ειδα εγω)μετα απο καθε βολτα θα ειναι βραχνιασμενο.