συμβουλη


grakes

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2016
67
9
27
παιδια εχω ενα αμσταφ δυομηνων καικατι ημερων σε λιγες μερες θα παω για εμβολιο και μου πε ο κτηνιατρος μετα απο 10 μερες σιγα βολτα υπαρχει ενα θεμα τις τελευταιες μερες αποτι εχω καταλαβει αυξηθηκε η ενεργητικοτητατουκαιστονχωροπουτοεχουμε τα κανει λαμπογιαλο που δεν μας νοιαζει τον εχουμε φτιαξει τον χωρο του πολυ καλα απλαθαηθελα αν θελετε μια συμβουλη πως να του εκτονωνω τηνενεργεια μεχρι να βγει τον παω γυρω γυρω στο σπιτιτρεχουμε με κομπους με προσοχη παντα γιατι εχουμε μια 6 μηνων μπεμπα που την προσεχει η μαμα βασικα χαχαχ......αλλα αυτουνου η αγαπημενη του ασχολια να δαγκωνει παντου και ολα με αγαπημενο το παππουτσι αλλα με μανια και γρυλισμα :):mad: και εχει και ξυραφια παναθεμα τον μηπως εχετε καμια συμβουλη πως να τον εκτονωσω και τι να κανω για να περιορισω τα πολλα δαγκωματα??? ευχαριστω προκαταβολικα
 




genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Περιορίστε το χώρο οπου μπορείτε να κινείται το σκυλί σε ορισμένα δωματια. Απο αυτά τα δωμάτια, απομακρύνετε από το ύψος του σκύλου ο,τι είναι ευθρασυστο ή δεν θέλετε με τίποτα να χαλάσει.
Όταν παίζετε με το σκυλάκι, που θα δαγκώνει τα πάντα γιατί ειναι μωρό, να είστε σε ετοιμότητα να το ανακατευθύνετε προς πράγματα που μπορεί να δαγκώσει. Πάει να δαγκώσει π.χ. παπούτσι (που γενικά δεν πρέπει να σέρνεται στο χώρο, όχι όπου είναι ο σκύλος), του δίνετε το παιχνίδι του, τον κόμπο του, κλπ κλπ
Αν επιμένει να δαγκώνει χέρια, πόδια κλπ, λέτε Μη και το τιμωρείτε. Απομακρύνεστε, το βάζετε για λίγο σε χώρο τιμωρίας κλπ.
Επειδή θυμάμαι και ένα άλλο ποστ πρόσφατα για την τουαλέτα του κουταβιού, καλό θα ήταν να επαναλαμβάνεις στον εαυτό σου νηχθημερόν ότι αυτό με τα κουταβάκια που ανέμελα παίζουν μόνα τους στο κάτασπρο χαλί χωρίς να απαιτούν συνεχή επίβλεψη, χωρίς να κάνουν ζημιές και χωρίς να λερώνουν, υπάρχει μόνο σε διαφημίσεις :)
 
  • Like
Reactions: myEnzo and d-friend




Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
Την επόμενη φορά πάτα και το space
και καμια τελεία βρε παιδί ή έστω κανα κεφαλαίο να χωρίζουν οι προτάσεις
το διάβασα με τη μια μου βγήκε η πίστη να καταλάβω τι θες να πεις!!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3