τι συμβαίνει με τις αμπουλες?


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Και τα δύο κάνουν καλή δουλειά στους ψύλλους-τσιμπούρια,ADVANTIX και FRONTLINE COMBO. Τα έχω δοκιμάσει και τα δύο. Δεν είναι όμως πανάκεια, σαν να έχεις τον σκύλο σε αποστειρωμένο,αεροστεγή θάλαμο!Το καλοκαίρι αυστηρή τήρηση του μήνα,θα έλεγα στις 25-30 ημέρες. Επίσης αν ο σκύλος είναι 19-21 κιλά, θα βάλεις πχ FRONTLINE 20-40! Η μικρότερη αμπούλα είναι οριακή,ειδικά σε κλίματα σαν το δικό μας.
 


avapimou

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
176
24
νικαια
Εμείς ψεκάζουμε με sebacil (Άγγελος13, έχει τις αναλογίες στην συσκευασία και στο site τους), 1 φορά το μήνα όλη την αυλή, και στις 15 από την αμπούλα μέχρι τώρα έβαζα spray effipro, πλέον βάζω την αμπούλα μόνο και καθημερινά ψεκάζω με μείγμα από ευκάλυπτο & αιθ.έλαιο, ο Κοντός που μπαινοβγαίνει δεν έχει τσιμπούρι μέχρι στιγμής (κι εδώ δίπλα ένας @να μην πω@ φέρνει τα πρόβατά του να βοσκήσουν :mad:, οπότε καταλαβαίνετε)
ευχαριστω θα το ελεγξω αμεσα
 


roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
Και τα δύο κάνουν καλή δουλειά στους ψύλλους-τσιμπούρια,ADVANTIX και FRONTLINE COMBO. Τα έχω δοκιμάσει και τα δύο. Δεν είναι όμως πανάκεια, σαν να έχεις τον σκύλο σε αποστειρωμένο,αεροστεγή θάλαμο!Το καλοκαίρι αυστηρή τήρηση του μήνα,θα έλεγα στις 25-30 ημέρες. Επίσης αν ο σκύλος είναι 19-21 κιλά, θα βάλεις πχ FRONTLINE 20-40! Η μικρότερη αμπούλα είναι οριακή,ειδικά σε κλίματα σαν το δικό μας.
Δλδ εμείς π είμαστε περιπου 10 κίλα να μην περνω αυτή π είναι για δέκα κιλά? Να παίρνω παραπανω?
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Δλδ εμείς π είμαστε περιπου 10 κίλα να μην περνω αυτή π είναι για δέκα κιλά? Να παίρνω παραπανω?
Η δικιά μου είναι περίπου 25-26 κιλά. Ο κτηνίατρος,για την ADVANTIX που βάζω, σε δικό μου ερώτημα ποιά να βάλω(10-25 ή 25-40 kg), μου είπε την 25-40 kg, γιατί η μικρότερη θα έχει οριακή προστασία. Βέβαια για 10 κιλά μικρό σκυλάκι, για πιό σίγουρα ρώτησε και τον κτηνίατρό σου.
 




zan

Active Member
22 Νοεμβρίου 2013
25
0
Αθηνα
με την frontline combo δεν ειχα ποτε προβλημα! Ακόμα και σε αγροτική περιοχη....
Καλημέρα!
Λόγω εντοπισμού ψύλλων αλλά κ ενός τσιμπουριού(ευτυχώς το προλάβαμε στο σουλάτσο κ δεν πρόλαβε να καρφωθεί)ο κτηνίατρος πρότεινε vectra 3d..
Διάβασα όμως για τις παρενέργειες σε μικρόσωμα και δεν θέλω να το ρισκάρω...
Λέω να δοκιμάσω frontline combo και θέλω να σε ρωτήσω ghelly ποιο εύρος κιλών χρησιμοποιείς?Το 2-10 δεν έχει μεγάλη απόκλιση?Μήπως η γατίσια ταιριάζει καλύτερα σε ένα 2.5kg σκύλο?

Υ.Γ Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα advantix...
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Εχω μια απορια... μετα απο ποσο καιρο μπορει μια γατα να ερθει σε επαφη με εναν σκυλο που εχει βαλει advantix χωρις να της δημιουργησει προβλημα; Ισχυει το ιδιο και για την 3D vectra; Δηλαδη εαν ενας σκυλος εχει βαλει 3D πρεπει να μην ερθει σε επαφη με μια γατα για καποιο χρονικο διαστημα ή ειναι σαν την advocate και δεν υπαρχει προβλημα;;
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Διάβασα τ θέμα επειδή είχα τν ίδια απορία πριν καιρό που έτυχε ανάλογο στον Ωρίωνα ο οποίος φορά seresto κ vectra 3D ψεκάζω σιτρονέλα κ έχω στη τσάντα πλέον ένα advantix spray. Έμαθα από κτηνίατρο ότι όλες οι αμπούλες έχουν σκοπό ν σκοτώνουν τ εξωπαράσιτα, υπάρχει πάντα τ ενδεχόμενο ν βρούμε πάνω στο ζώο ν περπατάνε. Τ τσιμπούρι για ν νοσήσει τ ζώο πρέπει ν μείνει κολλημένο από 24 ώρες κ πάνω. Για καλό και κακό οι εξετάσεις μόλις κρυώνει ο καιρός για ελρίχεια κ καλαζαρ απαραίτητος
 


REYKO

Member
15 Ιουνίου 2017
10
0
33
Τώρα π άνοιξε ο καιρός, τα τσιμπούρια κανουν πάρτυ! Κάτω ακριβως απο το μάτι του Ρόκυ είχε ενα τσιμπούρι και επειδή ηταν κοντά στο μάτι του δεν του το έβγαλα για να μην πάθει τίποτα.. Του έβαλα κατευθείαν αμπούλα, περάσαν 10 μέρες και το τσιμπούρι δεν έφευγε.. Τέλος πάντων του το εβγαλα , του έβαλα αντιπαρασιτικο κολάρο και ολά καλά. Όμως τώρα κατα τύχη εντόπισα 2 τσιμπούρια στην κοιλιά του διπλά στα γεννητικά οργανα του. Τι συμβαίνει λοιπον με την αμπούλα? Δεν έπιασε?
Αύριο θα ανεβασω και φωτό..
βασικά το θέμα με τα τσιμπούρια με ταλαιπωρεί και εμένα. ειδικά πέρσι είχα μεγάλο θέμα με τη μικρή. φέτος δοκίμασα τις bogacare που είναι και πιο φυσικές και ως τώρα μου έχουν βγει πολύ καλές. αλλά και με συζητήσεις που έχω κάνει έχω καταλήξει ότι και το σωστό σπιτακι σκυλου έχει σημασία για αυτό το θέμα, για αυτό και ενώ δεν της είχα έξω ένα σπιτάκι της αγόρασα.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
βασικά το θέμα με τα τσιμπούρια με ταλαιπωρεί και εμένα. ειδικά πέρσι είχα μεγάλο θέμα με τη μικρή. φέτος δοκίμασα τις bogacare που είναι και πιο φυσικές και ως τώρα μου έχουν βγει πολύ καλές. αλλά και με συζητήσεις που έχω κάνει έχω καταλήξει ότι και το σωστό σπιτακι σκυλου έχει σημασία για αυτό το θέμα, για αυτό και ενώ δεν της είχα έξω ένα σπιτάκι της αγόρασα.
Έξω μένει ο σκύλος?
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
αλλά και με συζητήσεις που έχω κάνει έχω καταλήξει ότι και το σωστό σπιτακι σκυλου έχει σημασία για αυτό το θέμα, για αυτό και ενώ δεν της είχα έξω ένα σπιτάκι της αγόρασα.
Να φανταστώ ότι στην περιοχή που μένεις, πολλοί έχετε τους σκύλους έξω. Γιατί?
 


REYKO

Member
15 Ιουνίου 2017
10
0
33
Να φανταστώ ότι στην περιοχή που μένεις, πολλοί έχετε τους σκύλους έξω. Γιατί?
δεν μένουμε μέσα στη πόλη .κάνα μισάωρο εκτός πόλης είμαστε και οι περισσότεροι έχουμε κάποια αυλή η έστω μεγάλη βεράντα.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
δεν μένουμε μέσα στη πόλη .κάνα μισάωρο εκτός πόλης είμαστε και οι περισσότεροι έχουμε κάποια αυλή η έστω μεγάλη βεράντα.
Toυς σκύλους δεν τους παρκάρουμε στη βεράντα ούτε στην αυλή ακόμη και αν είναι 8 στρέμματα, εκτός και αν είναι σκύλοι ειδικών καθηκόντων/εργασιών.
 


REYKO

Member
15 Ιουνίου 2017
10
0
33
Toυς σκύλους δεν τους παρκάρουμε στη βεράντα ούτε στην αυλή ακόμη και αν είναι 8 στρέμματα, εκτός και αν είναι σκύλοι ειδικών καθηκόντων/εργασιών.
ποιος σου είπε ότι πήρα σκύλο για να τον έχω στη μοίρα του;. ο σκύλος ούτε βρεχόταν ούτε τίποτα απλά τώρα είχα λεφτά και του πήρα ένα σωστό σπίτι. κάτι ξέρουμε και εμείς οι υπόλοιποι από κατοικίδια όχι μόνο εσύ. καλό μεσημέρι
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
ποιος σου είπε ότι πήρα σκύλο για να τον έχω στη μοίρα του;. ο σκύλος ούτε βρεχόταν ούτε τίποτα απλά τώρα είχα λεφτά και του πήρα ένα σωστό σπίτι. κάτι ξέρουμε και εμείς οι υπόλοιποι από κατοικίδια όχι μόνο εσύ. καλό μεσημέρι
Δεν χρειαζόσουν λεφτά για να τον βάλεις μέσα στο σπίτι.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Δεν χρειαζόσουν λεφτά για να τον βάλεις μέσα στο σπίτι.
Δεν ειναι δεδομένο οτι ολοι πρεπει να εχουν τα σκυλια στο σπιτι.

Αλλο βεράντα, αλλο αυλη. Και επισης δεν εχουν ολοι γαλλάκια :p
 
  • Like
Reactions: REYKO


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Δεν ειναι δεδομένο οτι ολοι πρεπει να εχουν τα σκυλια στο σπιτι.

Αλλο βεράντα, αλλο αυλη. Και επισης δεν εχουν ολοι γαλλάκια :p
Ναι σωστά. Τα περισσότερα είναι εργασιακά με καθήκοντα φύλαξης γιούκας σε μπαλκόνια και αυλές
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Οχι απλα οι ιδιοκτητες δεν τα εχουν μεσα στο σπιτι. Ο μεσος ανθρωπος δεν εχει την δικη μας μεντα να θελει "ζωντανο" μεσα στο σπιτι. Μην κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτροια που ελεγαν στο χωριο μου ;)
 
  • Like
Reactions: REYKO


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3