τροφη για κουταβακι ροττβαιλερ


rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
καλησπερα! σε μια βδομαδα περιπου ερχεται στο σπιτι μας ενα κουταβακι 43 ημερων και εχω τρελλαθει με τις τοσες μαρκες και ποικιλιεσ τροφων! ποια ειναι η καταλληλη για το κουταβακι μου, ολιστικη, super premium, κατι αλλο; παρακαλω για τα φωτα σας!καλοβλεπω αυτην http://www.belcando.de/en/puppy-gravy και για ολιστικη ειναι σε πολυ καλη τιμη στα 57,39.τι λετε?
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Καλος όρισες.

Η τροφή καλη ειναι.
43 ημερών ειναι τωρα ή θα ειναι σε μια βδομάδα;
 


rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
χαιρετε!σε μια βδομαδα θα ειναι 43 ημερων. εχεις κατι αλλο να προτεινεις?
 




rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
40 με 45 ημερς δεν κανουν τα κουταβακια να απογαλακτηστουν?
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Οχι μονο δεν κανει αλλα δεν κανει να απομακρυνθούν απο
την τοκετοομάδα για λόγους κοινονικοποιησης.
Πιέζουν σημαντικό ρόλο αυτές οι μερες στον μετέπειτα χαρακτήρα
του.
 


rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
με προβληματησες τωρα,ο εκτροφεας μου ειπε πω μετα απο τις 40 ημερες ειναι οκ
 




rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
τωρα δεν αλλαζει κατι διοτι εχω ερθει σε συμφωνια μαζι του
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Αφου εκανες εναν κοπο και μπηκες στο φορουμ προτου παρεις το κουταβι,κανε αλλον εναν και διαβασε και για τον σωστο τροπο αποκτησης σκυλου.Δεν θα εγραφα γιατι συνηθως το θεωρω χαμενο χρονο,αλλα απο την στιγμη που ειπες οτι προβληματιστηκες,ισως θα επρεπε να αναβαλλεις προς το παρον και την αποκτηση κουταβιου,τουλαχιστον απο τον εν λογω κυριο.Εξαλλου ειναι και παρανομο να διδονται τα κουταβια πριν το περας 8 εβδομαδων απο τη γεννηση τους,οποτε οπως καταλαβαινεις κατα 99% δεν μιλαμε για εκτροφεα.
 
  • Like
Reactions: Orilis and Kanga


rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
μαλλον πρεπει να αλλαξω την συμφωνια και αυτο θα κανω.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Εάν τελικά το κρατήσει παραπάνω βεβαιώσου ότι παραμένει με τη τοκετομάδα του και όχι σε κανένα δωμάτιο μόνο του γιατί αλλιώς καλύτερα σπίτι σου.
Είναι εκτροφέας ο κύριος από τον οποίο το παίρνεις ή παππυμιλάς εισαγωγέας;
 
  • Like
Reactions: Orilis


rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
Είναι εκτροφέας από εκεί που θα το πάρω σκυλάκι.
Ρώτησα και τον κτηνίατρο που παρακολουθεί τον γάτο μου και μου είπε πως πάνω από της 45 ημέρες μπορεί να φύγει το κουτάβι από την μάνα του και δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα μιας και το γάλα που παίρνει από την μάνα του είναι οι πρώτες 40 ημέρες.
Ειλικρινά τώρα (μπλοκαρα)ποια γνώμη να πάρω του κτηνίατρος η εσάς?
(Καλοπροαιρετος ο προβλημάτισμος μου και όχι ειρωνικος)
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Αυτό που σου λένε τα παιδιά δεν είναι πως δεν μπορεί να φύγει το σκυλί από τη μαμά του και τα αδερφάκια του. Μπορεί χωρίς ίσως καμία συνέπεια για την υγεία του. Αυτό που σου λένε τα παιδιά είναι πως θα παίξει ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ρόλο στην ανάπτυξη του χαρακτήρα του γιατί από τη στιγμή ειδικά που απογαλακτιζεται αρχίζει να λαμβάνει πολύτιμα μαθήματα συμπεριφοράς και κοινωνικοποίησης από το ίδιο του το είδος. Αυτό δεν θα στο πει κτηνίατρος, αλλά ένας εκπαιδευτής και ο (σωστός) εκτροφέας.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
@rummen εκτροφέας που δίνει το κουτάβι του 40 ημερών δεν είναι εκτροφέας. Ένας τυχάρπαστος είναι που έκανε μια γέννα ό,τι νά 'ναι για να βγάλει φράγκα.
Αλήθεια πόσα θα δώσεις για το κουτάβι?
Χαρτιά θα έχει?
Που είναι καταχωρημένος ως εκτροφέας?
 
  • Like
Reactions: mareco and Orilis


kora

Member
16 Μαρτίου 2016
18
31
43
βασικά ειναι και φάουλ ο εκτροφεας σου βαση νομοθεσιας, εγω σου συνιστω να πας να διαλεξεις το κουταβι σου και να το αφησεις εκει, οχι μονο μεχρι τους 2 μήνες αλλα και να κλεισει και τρεις και να πηγαινεις ανα βδομάδα να το βλεπεις και να παιζεις μαζι του...δωσε και του "εκτροφεα" και την τροφη που θες να αρχισεις για να μην κανει αλλαγες αργοτερα. Αν δεν εχεις εμπειρια μη παρεις αρσενικο κυριαρχο αλλα ενα πιο ηπιο αν και η καλυτερη επιλογη για μενα ειναι μια θηλυκια. Γνωμη μου είναι οτι οσο περναει χρονο με τους γονεις ή με την μάνα μαθαίνει και θα εχεις εναν πιο ισορροπημενο κουταβο αλλα και αργοτερα σκυλο. Το πρωτο το πηρα 3,5 μηνων και ειχε μαθει πολλα (ομως ο ατιμος καρκινος μας χωρισε) ...την μικρη που εχω τωρα την πηρα 4,5 μηνων και ελυσα πολλα θεματα που με αγχωναν σε μια μονο βδομαδα. Τωρα στο θεμα! εσυ θες να μάθεις βασικα τι θα ταιζεις :) Εμενα την αρχισαν απο κουταβι με Royal Canin Puppy Giant (αυτη με το Αγιου Βεναρδου) τωρα που ειναι 6 μηνων ταιζω BARF αλλα εσυ μπορεις να συνεχιζεις τη συνταγη της Royal σε junior και σε adult για την υπολοιπη του ζωη.
 


Akardos

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2015
128
64
48
θεσσαλονίκη
Είναι εκτροφέας από εκεί που θα το πάρω σκυλάκι.
Ρώτησα και τον κτηνίατρο που παρακολουθεί τον γάτο μου και μου είπε πως πάνω από της 45 ημέρες μπορεί να φύγει το κουτάβι από την μάνα του και δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα μιας και το γάλα που παίρνει από την μάνα του είναι οι πρώτες 40 ημέρες.
Ειλικρινά τώρα (μπλοκαρα)ποια γνώμη να πάρω του κτηνίατρος η εσάς?
(Καλοπροαιρετος ο προβλημάτισμος μου και όχι ειρωνικος)
Αν δεν θέλεις για κάποιο λόγο να μας πεις το όνομα του εκτροφέα μπορέις να μας πεις από ποιά πόλη ή περιοχή το πήρες;
 


kora

Member
16 Μαρτίου 2016
18
31
43
ενταξει ρε παιδια κανας ιδιωτης με μεγαλη πισω αυλη θα ειναι που εχει μανα και μπορει κανας φιλος του να χει και τον πατερα και τη βλεπουν "εκτροφεις ερασιτεχνες" ανευ αδειας βεβαια... και θελει να ξεφορτωθει τα κουταβια για να μην τον κουραζουν και να προχωρησει στην επομενη προγραμματισμενη εξαμηνιαια αναπαραγωγικη περιοδο. Ο φιλος μας για το θεμα διατροφης καιγεται ...:) εγω να ξερεις οτι προσθεσα και σαν συμπληρωμα το chondro maxi της canvit που ειναι ιδανικο για μεγαλοσωμα και με πολλα κιλα κουταβους και σκυλους. google it για να διαβασεις info για το προιον.
 
  • Like
Reactions: Akardos


Akardos

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2015
128
64
48
θεσσαλονίκη
ενταξει ρε παιδια κανας ιδιωτης με μεγαλη πισω αυλη θα ειναι που εχει μανα και μπορει κανας φιλος του να χει και τον πατερα και τη βλεπουν "εκτροφεις ερασιτεχνες" ανευ αδειας βεβαια... και θελει να ξεφορτωθει τα κουταβια για να μην τον κουραζουν και να προχωρησει στην επομενη προγραμματισμενη εξαμηνιαια αναπαραγωγικη περιοδο. Ο φιλος μας για το θεμα διατροφης καιγεται ...:) εγω να ξερεις οτι προσθεσα και σαν συμπληρωμα το chondro maxi της canvit που ειναι ιδανικο για μεγαλοσωμα και με πολλα κιλα κουταβους και σκυλους. google it για να διαβασεις info για το προιον.
Οκ, μην βαράς :) μια ερώτηση έκανα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3