τσιμπημα μελισσας.


ΜΑΝΟΣ

Active Member
22 Οκτωβρίου 2007
41
0
Προχτες ειχαμε το εξης συμβαν.Εκει που τρεχε και μυριζε μεσα στο δασος ,τσουπ ερχεται και αρχιζει να τριβει την μουσουδα στο εδαφος,σε γωνιες παντου.Μεσα σε 15 λεπτα η μουρη της ειχε γινει <<τουμπανο>>.Σιγουρα λεω κατι την τσιμπησε.Παμε κτηνιατρο μου λεει μαλλον μελισσα ,συχνο φαινομενο αυτη την εποχη,της κανει μια ενδοφλεβεια,(κορτιζονη μου ειπε) και αλλη μια ενεση.Μου εδωσε και καποια χαπια τα magnacort,τα οποια ειναι για κτηνιατρικη χρηση και μου ειπε πως εαν μεχρι το βραδι δεν δω να υποχωρει,να της δωσω ενα χαπι το βραδι και ενα το πρωι.Ευτυχως δεν χρειαστηκε.Μου ειπε πως εαν την ξανα τσιμπηση να της δινω αυτα τα χαπια,ειναι κορτιζονη σε χαπι.Κανουν την ιδια δουλεια με την ενεση.Γενικως σε τετοιες περιπτωσεις τι κανουμε????
 






ΜΑΝΟΣ

Active Member
22 Οκτωβρίου 2007
41
0
ROTTIE said:
Παιδιά, ρίξτε μια ματιά στις παρακάτω συζητήσεις:
Το φαρμακείο των διακοπών
αλλεργικο σοκ
:D
Μαρεσει που εψαξα πρωτα και για σχετικα θεματα!!!την τρελα μου. :evil: :twisted: Παντως για να κανω εγω ενεση δεν το βλεπω.. Για απλο τσιμπημα μαλλον και το χαπι θα κανει δουλεια,αλλα για αλλεργικο σοκ η ενεση ειναι μονοδρομος????
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Απ’ όσο ξέρω, ναι. Δεν πρέπει να χαθεί καθόλου χρόνος διότι το ζώο κινδυνεύει από αναφυλακτική αντίδραση. Η ένεση μπορεί να γίνει και ενδομυϊκά και ενδοφλέβια.
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
ΜΑΝΟΣ said:
Ευτυχως δεν χρειαστηκε.Μου ειπε πως εαν την ξανα τσιμπηση να της δινω αυτα τα χαπια,ειναι κορτιζονη σε χαπι.Κανουν την ιδια δουλεια με την ενεση.
Aν το χάπι έχει την ίδια δράση και δρα και στον ίδιο χρόνο, είναι σαφώς πιο βολικό και πιο εύχρηστο. Έχουν όμως όντως την ίδια δράση? :?
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
ενδοφλέβια να κάνεις ένεση δύσκολο πάνω στον πανικό,αλλά ενδομυικά δεν είναι ακατόρθωτο.Το χάπι δεν νομίζω να μπορεί να δράσει τόσο γρήγορα.Αλλά αν δεν μπορείς να κάνεις ένεση,καλό ειναι και το χάπι από το να μην δώσεις τίποτα.Αυτά βέβαια σε περίπτωση που είμαστε μακριά από κτηνίατρο,δεν είναι παιχνίδι οι ενέσεις κορτιζόνης.Και καλό είναι να κάνουμε και ταυτόχρονα ένα τηλεφωνάκι στον γιατρό :wink: .
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Πάθαμε ακριβώς το ίδιο σήμερα :( ..Τούμπανο η μύτη!
Τρέχαμε σε κλινική. Της δώσαν κορτιζόνη ενδοφλέβια αλλά έκανε 2 φορές εμετό από τότε.. :cry:
 




ΜΑΝΟΣ

Active Member
22 Οκτωβρίου 2007
41
0
vrmode said:
ΜΑΝΟΣ said:
Ευτυχως δεν χρειαστηκε.Μου ειπε πως εαν την ξανα τσιμπηση να της δινω αυτα τα χαπια,ειναι κορτιζονη σε χαπι.Κανουν την ιδια δουλεια με την ενεση.
Aν το χάπι έχει την ίδια δράση και δρα και στον ίδιο χρόνο, είναι σαφώς πιο βολικό και πιο εύχρηστο. Έχουν όμως όντως την ίδια δράση? :?
Δυστυχως,εχουν μεν την ιδια δραση αλλα οχι στον ιδιο χρονο.Οποτε εαν ειμαστε κοντα σε γιατρο κατευθηαν,εαν οχι το χαπι. Παρεπιπτοντως,η ενδομυικη πως και που ακριβως γινεται.Ας ξερουμε καλλυτερα και ας μην χρειαστη ποτε.
 


ΜΑΝΟΣ

Active Member
22 Οκτωβρίου 2007
41
0
vaso said:
Πάθαμε ακριβώς το ίδιο σήμερα :( ..Τούμπανο η μύτη!
Τρέχαμε σε κλινική. Της δώσαν κορτιζόνη ενδοφλέβια αλλά έκανε 2 φορές εμετό από τότε.. :cry:
Περαστικα και σε σενα.Εαν την εβγαλες μονο με μυτη τουμπανο,μην λες τιποτα.Εμενα τουμπανιασε ολο το κεφαλι,απο τη μουσουδα μπροστα μεχρι και τα φρυδια.Ασε.....
 




George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Πριν ενάμισυ χρόνο σε βόλτα στην ύπαιθρο, τέσσερις άνθρωποι και έξι σκυλιά, πέσαμε σε αγριομελίσι που αγρίεψε. Το αποτέλεσμα ήταν μια κοπέλλα στο νοσοκομείο και τα πέντε απο τα έξι σκυλιά απο δέκα εως είκοσι τσιμπήματα το καθένα. Μόνο ένα κοκόνι την έβγαλε καθαρή, ίσως λόγω διπλού μανδύα και άσπρου χρώματος. Χειρότερα απο όλα ήταν τα σκούρα σκυλιά, δύο μπόξερ και ένα μπρετόν.

Ευτυχώς τα αυτοκίνητα μας και ο γιατρός ήταν κοντά, ενέσεις σε όλα και τη βγάλαμε καθαρή.

Απο τότε στο φαρμακείο εκτός απο τα υπόλοιπα (αιμοστατικά, επιδέσμους, ατροπίνη κ.λ.π.) έχω και κορτιζόνη σε ενέσιμη μορφή και χάπια.
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Επειδή δεν ξέρω.. μπορεί η κορτιζόνη να της έπεσε "βαριά"? κοιμάται σχεδόν συνέχεια και δεν έχει διάθεση για παιχνίδι.. :(
 




vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
πήρα αλλά δεν απαντούσε.θα δοκιμάσω και αργότερα. Απλά έλεγα μήπως έχει κανείς παρόμοια εμπειρία.
 


ΜΑΝΟΣ

Active Member
22 Οκτωβρίου 2007
41
0
vaso said:
Εσένα την άλλη μέρα ήταν οκ?
Η δικιά μου δεν έχει και πολύ όρεξη.. :(
Μεχρι το βραδι το πρηξιμο ειχε υποχωρηση κατα το ημιση.Το πρωι ητανε τελιως καλα.Γενικα δεν την ενοχλησαν καθολου και οι δυο ενεσεις.Λογικα εσενα πρεπει να της <<επεσε>> βαρια η κορτιζονη,δεν νομιζω να ειναι ανησυχητικο.Θα επανελθει,εξαλλου φαντασου τι ταλαιπωρια περναει το κακομοιρο.Το καθε σκυλι αντιδρα διαφορετικα στο καθε φαρμακο.
 


ΜΑΝΟΣ

Active Member
22 Οκτωβρίου 2007
41
0
vaso said:
Της δώσαν κορτιζόνη ενδοφλέβια αλλά έκανε 2 φορές εμετό από τότε.. :cry:
Να ρωτησω τωρα κατι??Εμετο μπορει να κανουν ειτε απο την επιδραση του φαρμακου,(σιγουρα),αλλα μπορει να κανουν και εμετο απο τον φοβο και το στρες εκεινης της στιγμης που περνανε?Η δικια μου μπορει να μην την ενοχλησαν οι ενεσεις,αλλα μολις τελειωσε ο γιατρος εμεινε τελειως ξαπλα και ανεπνεε λαχανιασμενα,δεν μπορουσε ουτε να κουνηθη.Μπραβο λεω δραση,αμεσως,(νομισα οτι την ναρκωσε).Οχι μου λεει ο γιατρος (και μου εξηγη τη φαρμακο της εδωσε),επειδη ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ τελειωσε το μαρτυριο γιαυτην και ξεκουραζεται....Τεζα τελειως.Μετα απο λιγο συνηλθε..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3