τσιμπημα μελισσας.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Υγεία & Ασθένειες' που ξεκίνησε από το μέλος ΜΑΝΟΣ, στις 21 Μαρτίου 2008.

1. ΜΑΝΟΣ

ΜΑΝΟΣ New Member

Προχτες ειχαμε το εξης συμβαν.Εκει που τρεχε και μυριζε μεσα στο δασος ,τσουπ ερχεται και αρχιζει να τριβει την μουσουδα στο εδαφος,σε γωνιες παντου.Μεσα σε 15 λεπτα η μουρη της ειχε γινει <<τουμπανο>>.Σιγουρα λεω κατι την τσιμπησε.Παμε κτηνιατρο μου λεει μαλλον μελισσα ,συχνο φαινομενο αυτη την εποχη,της κανει μια ενδοφλεβεια,(κορτιζονη μου ειπε) και αλλη μια ενεση.Μου εδωσε και καποια χαπια τα magnacort,τα οποια ειναι για κτηνιατρικη χρηση και μου ειπε πως εαν μεχρι το βραδι δεν δω να υποχωρει,να της δωσω ενα χαπι το βραδι και ενα το πρωι.Ευτυχως δεν χρειαστηκε.Μου ειπε πως εαν την ξανα τσιμπηση να της δινω αυτα τα χαπια,ειναι κορτιζονη σε χαπι.Κανουν την ιδια δουλεια με την ενεση.Γενικως σε τετοιες περιπτωσεις τι κανουμε????
  2. vaso

vaso New Member

Περιοχή:
    Θεσσαλονίκη
    Και εμένα κορτιζόνη μου είπε για τσίμπημα αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες :oops: :oops:
  3. ROTTIE

ROTTIE New Member

Περιοχή:
    ATHENS
  4. ΜΑΝΟΣ

ΜΑΝΟΣ New Member

Μαρεσει που εψαξα πρωτα και για σχετικα θεματα!!!την τρελα μου. :evil: :twisted: Παντως για να κανω εγω ενεση δεν το βλεπω.. Για απλο τσιμπημα μαλλον και το χαπι θα κανει δουλεια,αλλα για αλλεργικο σοκ η ενεση ειναι μονοδρομος????
  5. ROTTIE

ROTTIE New Member

Περιοχή:
    ATHENS
    Απ’ όσο ξέρω, ναι. Δεν πρέπει να χαθεί καθόλου χρόνος διότι το ζώο κινδυνεύει από αναφυλακτική αντίδραση. Η ένεση μπορεί να γίνει και ενδομυϊκά και ενδοφλέβια.
  6. ΜΑΝΟΣ

ΜΑΝΟΣ New Member

7. vrmode

vrmode Well-Known Member

Περιοχή:
    Athens
    Aν το χάπι έχει την ίδια δράση και δρα και στον ίδιο χρόνο, είναι σαφώς πιο βολικό και πιο εύχρηστο. Έχουν όμως όντως την ίδια δράση? :?
  8. keyman

keyman New Member

Περιοχή:
    ΑΘΗΝΑ
    ενδοφλέβια να κάνεις ένεση δύσκολο πάνω στον πανικό,αλλά ενδομυικά δεν είναι ακατόρθωτο.Το χάπι δεν νομίζω να μπορεί να δράσει τόσο γρήγορα.Αλλά αν δεν μπορείς να κάνεις ένεση,καλό ειναι και το χάπι από το να μην δώσεις τίποτα.Αυτά βέβαια σε περίπτωση που είμαστε μακριά από κτηνίατρο,δεν είναι παιχνίδι οι ενέσεις κορτιζόνης.Και καλό είναι να κάνουμε και ταυτόχρονα ένα τηλεφωνάκι στον γιατρό :wink: .
  9. vaso

vaso New Member

Περιοχή:
    Θεσσαλονίκη
    Πάθαμε ακριβώς το ίδιο σήμερα :( ..Τούμπανο η μύτη!
    Τρέχαμε σε κλινική. Της δώσαν κορτιζόνη ενδοφλέβια αλλά έκανε 2 φορές εμετό από τότε.. :cry:
  10. Alexandra

Alexandra New Member

Περιοχή:
    Athens
    Περαστικά ρε παιδιά, τι κακό και αυτό.
  11. ΜΑΝΟΣ

ΜΑΝΟΣ New Member

Δυστυχως,εχουν μεν την ιδια δραση αλλα οχι στον ιδιο χρονο.Οποτε εαν ειμαστε κοντα σε γιατρο κατευθηαν,εαν οχι το χαπι. Παρεπιπτοντως,η ενδομυικη πως και που ακριβως γινεται.Ας ξερουμε καλλυτερα και ας μην χρειαστη ποτε.
  12. ΜΑΝΟΣ

ΜΑΝΟΣ New Member

Περαστικα και σε σενα.Εαν την εβγαλες μονο με μυτη τουμπανο,μην λες τιποτα.Εμενα τουμπανιασε ολο το κεφαλι,απο τη μουσουδα μπροστα μεχρι και τα φρυδια.Ασε.....
  13. vaso

vaso New Member

Περιοχή:
    Θεσσαλονίκη
    Εσένα την άλλη μέρα ήταν οκ?
    Η δικιά μου δεν έχει και πολύ όρεξη.. :(
  14. George K

George K Well-Known Member

Πριν ενάμισυ χρόνο σε βόλτα στην ύπαιθρο, τέσσερις άνθρωποι και έξι σκυλιά, πέσαμε σε αγριομελίσι που αγρίεψε. Το αποτέλεσμα ήταν μια κοπέλλα στο νοσοκομείο και τα πέντε απο τα έξι σκυλιά απο δέκα εως είκοσι τσιμπήματα το καθένα. Μόνο ένα κοκόνι την έβγαλε καθαρή, ίσως λόγω διπλού μανδύα και άσπρου χρώματος. Χειρότερα απο όλα ήταν τα σκούρα σκυλιά, δύο μπόξερ και ένα μπρετόν.

Ευτυχώς τα αυτοκίνητα μας και ο γιατρός ήταν κοντά, ενέσεις σε όλα και τη βγάλαμε καθαρή.

Απο τότε στο φαρμακείο εκτός απο τα υπόλοιπα (αιμοστατικά, επιδέσμους, ατροπίνη κ.λ.π.) έχω και κορτιζόνη σε ενέσιμη μορφή και χάπια.
  15. vaso

vaso New Member

Περιοχή:
    Θεσσαλονίκη
    Επειδή δεν ξέρω.. μπορεί η κορτιζόνη να της έπεσε "βαριά"? κοιμάται σχεδόν συνέχεια και δεν έχει διάθεση για παιχνίδι.. :(
  16. keyman

keyman New Member

Περιοχή:
    ΑΘΗΝΑ
    γιατί δεν τηλεφωνείς στον γιατρό?
  17. vaso

vaso New Member

Περιοχή:
    Θεσσαλονίκη
    πήρα αλλά δεν απαντούσε.θα δοκιμάσω και αργότερα. Απλά έλεγα μήπως έχει κανείς παρόμοια εμπειρία.
  18. ΜΑΝΟΣ

ΜΑΝΟΣ New Member

Μεχρι το βραδι το πρηξιμο ειχε υποχωρηση κατα το ημιση.Το πρωι ητανε τελιως καλα.Γενικα δεν την ενοχλησαν καθολου και οι δυο ενεσεις.Λογικα εσενα πρεπει να της <<επεσε>> βαρια η κορτιζονη,δεν νομιζω να ειναι ανησυχητικο.Θα επανελθει,εξαλλου φαντασου τι ταλαιπωρια περναει το κακομοιρο.Το καθε σκυλι αντιδρα διαφορετικα στο καθε φαρμακο.
  19. ΜΑΝΟΣ

ΜΑΝΟΣ New Member

Να ρωτησω τωρα κατι??Εμετο μπορει να κανουν ειτε απο την επιδραση του φαρμακου,(σιγουρα),αλλα μπορει να κανουν και εμετο απο τον φοβο και το στρες εκεινης της στιγμης που περνανε?Η δικια μου μπορει να μην την ενοχλησαν οι ενεσεις,αλλα μολις τελειωσε ο γιατρος εμεινε τελειως ξαπλα και ανεπνεε λαχανιασμενα,δεν μπορουσε ουτε να κουνηθη.Μπραβο λεω δραση,αμεσως,(νομισα οτι την ναρκωσε).Οχι μου λεει ο γιατρος (και μου εξηγη τη φαρμακο της εδωσε),επειδη ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ τελειωσε το μαρτυριο γιαυτην και ξεκουραζεται....Τεζα τελειως.Μετα απο λιγο συνηλθε..

Μοιραστειτε τη σελιδα