υποψήφιος για husky


παντελής123

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2016
47
8
27
Γεια σας
Ειμαι νεο μελος εδω, εχω παρακολουθήσει αρκετές συζητήσεις για τα husky έχω ψάξει στο ίντερνετ και πληροφορίες για το χαρακτήρα αυτής της ράτσας και έχω μαγευτεί τόσο από το εξωτερικά χαρακτηριστικά όσο και από τα πνευματικά. Το ερώτημα μου είναι ότι επειδή θα είναι το πρώτο μου σκυλάκι και δεν έχω πρακτική εμπειρία ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν husky για πιο πρακτικά θέματα όπως πόση φροντίδα θέλει το τρίχωμα που θα ήθελα να ξέρω περισσότερα πάνω στο θέμα αν και δεν έχω πρόβλημα με το να το βουρτιζω και να το περιποιουμαι καθημερινά. Γενικότερα θα ήθελα μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα της ζωής με αυτήν την υπέροχη ρατσα.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους εκ των προτέρων
 


Ektorakos<3

Well-Known Member
29 Οκτωβρίου 2015
84
78
Καλώς ήρθες

Εγώ δεν έχω χάσκυ αλλά ξέρω κάποια πράγματα για την ράτσα αυτή. Το τρίχωμα του δεν χρειάζεται ιδιαίτερη περιποίηση εκτός από τις δύο φορες τον χρόνο κατά τις οποίες παρουσιάζεται πολύ βαριά τριχόπτωση ,πρέπει να χτενίζεται πολύ συχνά.
Η περίοδός της βαριάς τριχόπτωσης διαρκεί περίπου μια εβδομάδα. Τον υπόλοιπο χρόνο το τρίχωμα μαδάει σε μικρό ή μέτριο βαθμό, αναλογα με το κλιμα. Όσο πιο ζεστό είναι τόσο πιο έντονη είναι η τριχόπτωση.
 


παντελής123

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2016
47
8
27
Σε ευχαριστώ πολύ! Αυτό το έχω διαβάσει και θα ήθελα να μάθω αν σε καθημερινή βάση θα βρίσκω τρίχες ή αν το βουρτιζω τότε θα περιοριστεί μόνο όταν έχει την βαριά τριχόπτωση;
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Ως σκυλι με διπλο μανδυα,νομιζω πως θελει περιποιηση ανω του μεσου ορου.Οσο πιο πολυ το χτενιζεις,τοσο μικροτερη ειναι η τριχοπτωση.Ποσων χρονων εισαι αν επιτρεπεται ; Που σκεφτεσαι να εχεις το σκυλι,στο σπιτι μαζι σου ή εκτος σπιτιου ;
 


Ektorakos<3

Well-Known Member
29 Οκτωβρίου 2015
84
78
Λοιπόν σκυλί είναι θα αφήνει τρίχα. Τώρα, άμα το χτενίζεις καθημερινά η τρίχα θα ελλατωθει παρά πολύ. Τρίχες θα βρίσκεις πάντα γιατί σκυλί είναι και έχει και διπλό μανδύα.
 




παντελής123

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2016
47
8
27
Και ένα ακόμα πολύ σημαντικό θέμα που με απασχολεί είναι κατά πόσο ένα τέτοιο σκυλί με διπλή τρίχα θα αντέξει τις υψηλές θερμοκρασίες της Αθήνας ακόμα και εποχές όπως τώρα που έχει ακόμη 18 και 19 Ιανουάριο μη να..;και τι μπορώ να κάνω στη βόλτα στο σπίτι ή στον κήπο για να το κρατάω δροσερό και να μην υποφέρει
 




Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Διαβασε αυτο οποτε μπορεσεις :

http://www.dogforum.gr/community/threads/Γούνες-και-καλοκαίρι-Γίνεται.2427/

Αν το σκυλι εχει προσβαση και στο σπιτι και στην αυλη,γνωμη μου ειναι να το αφηνεις να επιλεγει το μερος οπου νιωθει καλυτερα.Αν ειναι στην αυλη λογικα θα ψαχνει να βρει καποια σκια και να ξεκουραζεται,μεσα στο σπιτι λογικα θα χρειαστει να χρησιμοποιεις τεχνητα μεσα οπως κλιματιστικο και ανεμιστηρα για να δροσιζεται.Για τις βολτες φροντιζεις να εχεις παντα νερο μαζι σου.
 


παντελής123

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2016
47
8
27
Έχω την δυνατότητα να το έχω στο σπίτι καθώς δεν θέλω να το αφήνω έξω και σε μια μεγάλη βεράντα και σε μεγάλο κήπο και οι βόλτες του θα μπορούν να γίνουν είτε στην Υμηττό είτε σε ένα πάρκο δίπλα στο σπίτι μου ώστε να εκτονώνει την ενέργεια του
 


παντελής123

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2016
47
8
27
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες
Θα ήθελα να ρωτήσω κα τι ακόμα χωρίς βέβαια να επείγει το θέμα του εκτροφέα και αν μπορείτε να μου πείτε μερικά site ή όνομα ώστε να αναζητώ το θέμα σιγά σιγά πιο πρακτικά